مزایا و عوارض استفاده از جوش شیرین برای مو + 3 شامپو طبیعی

مزایا و عوارض استفاده از جوش شیرین برای مو + 3 شامپو طبیعی با گذشت زمان، استفاده از جوش شیرین می تواند چربی طبیعی را از روی مو حذف کند و منجر به شکنندگی و سستی آنها شود. افرادی که موهای خیلی چربی دارند می تواند بعضی از مزایای استفاده از جوش شیرین را ببینند.

این قبیل توصیه ها که چطور با استفاده از جوش شیرین به عنوان بخشی از روند زندگی "بدون شامپو" موهای زیبایی داشته باشید، کم نیستند. با این وجود، فقط به این دلیل که جوش شیرین یک ماده طبیعی است، معنی اش این نیست که مصرف آن برای شما بی خطر است. در حالی که شواهد روایت شده نشان می دهند که جوش شیرین می تواند به تمیز شدن مو کمک کند، اما نظر جامعه پزشکی درباره اینکه آیا مصرف این ماده بی خطر است یا خیر نامشخص است. در این مقاله ما مزایا و خطرات احتمالی مصرف جوش شیرین را بررسی می کنیم.

مزایای احتمالی استفاده از جوش شیرین برای مو

استفاده از جوش شیرین موها را تمیز، براق و نرم می کند. جوش شیرین حل شده در آب به رفع هر نوع تجمع چربی، صابونی و ترکیبات دیگر در محصولات مراقبتی معمول مو کمک می کند. جوش شیرین می تواند با رفع این تجمع از روی سر مو را کاملا تمیز، براق و نرم کند. همچنین، جوش شیرین پودر شده غلیظ باعث لایه برداری کف سر می شود، از این رو می تواند به حذف سلول های مرده پوست کف سر کمک کند. مردم نگران افزاینده ها در شامپو های تجاری یا هزینه های انها هستند، بنابراین ممکن است جوش شیرین را به عنوان گزینه جایگزین برای شستن موها ترجیح بدهند. بعضی از افراد بعد از شستن موها با جوش شیرین با سرکه سیب آنها را آب کشی می کنند. جوش شیرین PH بالایی دارد و آبکشی موها با سرکه سیب ترفندی برای بازسازی تعادل طبیعی PH کف سر می باشد. ممکن است کسی از این روش برای شستشو هر روز موهایش استفاده کند، اما بیشتر از یک بار در هفته از آن استفاده نکنید. افرادی که موهای خود را با جوش شیرین می شورند نتایج خوبی را گزارش می دهند. با این حال، شواهد علمی این موضوع را تایید نمی کنند.

فواید استفاده از جوش شیرین برای موها

خطرات استفاده از جوش شیرین برای موها

جوش شیرین بدلیل داشتن ترکیبات سایشی پاک کننده خوبی برای ظرف های گریل و اجاق گاز و سینک های استیل ضد زنگ می باشد. با این وجود، مقدارکمی از کریستال های جوش شیرین می تواند برای مو خیلی ناملایم باشد. جوش شیرین نسبت به شامپو های تجاری موجود در بازار حاوی آلکالین بیشتری است و سطح PH بالاتری نسبت به PH پوست کف سر دارد.

خطرات استفاده از جوش شیرین برای موها شامل

1. خشکی موها

درحالی که جوش شیرین موها را به خوبی تمیز می کند، اما ممکن است چربی های طبیعی مو را از بین ببرد و این کار منجر به خشکی مو می شود. مقدار چربی موجود در موی هر فرد متفاوت است. اگرچه چربی خیلی زیاد موها را چرب نشان می دهد اما کمی چربی برای حفظ سلامت پوست کف سر نیاز می باشد. حذف تمامی چربی ها می تواند ظاهری بدحالت و کدر به موها ببخشد. شامپوهای معمول تجاری حاوی ترکیباتی هستند که رطوبت مو را حفظ می کنند و آن را تمیز نگه می دارند. استفاده از حالت دهنده های حاوی روغن  نارگیل یا ارگان می تواند به بازسازی رطوبت مو کمک کنند.

2. شکنندگی موها

جوش شیرین یک نوع نمک است که از کریستال های ساینده ریزی تشکیل شده است. موها ظریف و حساس هستند و ممکن است این کریستال ها باعث پارگی فیبرهای مو و منجر به مو خوره و شکنندگی انتهای مو شوند.

عوارض استفاده از جوش شیرین برای موها

3. تحریک پوست کف سر

ممکن است جوش شیرین باعث تحریک پوست کف سر نیز شود. استفاده از جوش شیرین برای افرادی که خشکی پوست کف سر، پوست خشک یا شرایطی مانند اگزما دارند توصیه نمی شود.

شواهد درباره مصرف جوش شیرین برای موها چه می گویند

جوش شیرین کربنات سدیم است. جوش شیرین PH  حدود 9 دارد که پایه یا خاصیت قلیایی شدیدی برای آن محسوب می شود .PH پوست کف سر و مابقی قسمت های پوست 5/5 است. تحقیق نشان می دهد که مصرف محصولات با PH بیشتر از 5/5 ممکن است باعث آسیب به پوست کف سر شود. محصولات با سطح PH بالاتر نیز ممکن است الکتریسیته ساکن و سایش میان فیبرهای مو را افزایش دهند، و این اتفاق می تواند باعث آسیب به فیبرها و منجر به وز شدن موها شود. در نهایت، جوش شیرین می تواند با باز کردن کوتیکول های مو باعث جذب آب شود. اگرچه کمی رطوبت برای موها خوب است اما جذب مقدار زیاد آب می تواند منجر به سستی موها شود.

شامپوهای طبیعی دیگر

براساس اکادمی پوست و مو امریکا، بهترین کار انتخاب شامپو براساس نوع مو می باشد. قبل از انتخاب محصول به ضخیم، نازک یا چرب بودن موها توجه کنید. افرادی که موهای خشکی دارند باید محصولاتی که برای موهای رنگ شده طراحی شده اند را پیدا کنند. برای افرادی که استفاده از محصولات طبیعی را ترجیح می دهند جوش شیرین تنها انتخاب نیست. بسیاری از محصولات موجود در بازار مناسب بعضی از انواع خاص موها هستند. ترکیبات طبیعی برای مراقبت مو شامل موارد زیر است:

1. روغن نارگیل

این روغن می تواند به حفظ رطوبت مو کمک کند و ممکن است برای افراد دارای مو خشک مناسب باشد. اکثر فروشگاههای مواد غذایی طبیعی محصولات حاوی روغن نارگیل را دارند. همچنین این محصولات برای خرید آنلاین هم موجود هستند.

ترکیبات طبیعی برای مراقبت مو

2. آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی آنزیم است که می تواند باعث تحریک فولیکول های مو و منجر به رشد آنها شود. همچنین ممکن است این ماده خشکی و حساسیت پوست کف سر را تسکین دهد.

3. روغن جوجوبا

این روغن می تواند مشابه چربی های که کف سر تولید می کند باشد و می تواند به متعادل سازی تولید چربی و درمان خشکی مو هم کمک کند. انواع مختلف روغن جوجوبا را می توانید بصورت آنلاین هم خریداری کنید.

نتیجه گیری

جوش شیرین PH، نه (9) دارد که خیلی بیشتر از میزان PH پوست کف سر می باشد. استفاده از محصولاتی که حاوی PH بالاتری هستند می تواند به مو آسیب برساند. با گذشت زمان، استفاده از جوش شیرین می تواند چربی طبیعی را از روی مو حذف کند و منجر به شکنندگی و سستی آنها شود. افرادی که موهای خیلی چربی دارند می تواند بعضی از مزایای استفاده از جوش شیرین را ببینند، اما از این ماده فقط باید برای مدت کوتاه و با احتیاط استفاده شود. بهتر است به خاطر داشته باشید که فقط چون یک چیزی طبیعی است دلیل نمی شود که آن محصول برای شما مناسب هم باشد. اگرچه جوش شیرین می تواند به حذف چربی بیش از حد مو کمک کند، اما احتمالا برای بیشتر افراد این ماده بهترین انتخاب نیست.

از
4
رای