آموزش تصویری و قدم به قدم تشخیص اردک نر و ماده

آموزش تصویری و قدم به قدم تشخیص اردک نر و ماده یکی از روش های تشخیص جنسیت اردک، شناسایی از روی رنگ، صدا و پرهای جنسیتی می باشد. مثلا در طول فصل جفت گیری، اردک های نر برای جلب توجه اردک های ماده، رنگ های بسیار روشن تری در پر و بال خود دارند.

اردک ها که همچنین با نام مرغابی سانان شناخته می شوند، معمولا در نزدیکی دریاچه ها، رودخانه ها و حوضچه ها یافت می شوند. بسته به گونه اردک، تفاوت بین نر (اردک نر) و ماده (اردک ماده)، به طور واضح مشخص نیست. با این وجود، اگر بدانید که باید به چه چیزی گوش دهید و یا در جست و جو چه چیزی باشید، قادر خواهید بود تا اردک نر و اردک ماده را از هم تشخیص دهید.

روش تشخیص اردک نر یا ماده

روش 1: شناسایی از روی رنگ، صدا و پرهای جنسیتی

1. پرهای زینتی واضح اردک (پر و بال)

در طول فصل جفت گیری، اردک های نر برای جلب توجه اردک های ماده، رنگ های بسیار روشن تری در پر و بال خود دارند. پس از فصل جفت گیری، اردک نر پرهای روشن خود را از دست می دهد و شبیه به اردک ماده می شود.

 • اردک های نژاد سرسبز از لحاظ جنسیتی دارای دو شکل متفاوت هستند، به این معنا که اردک های نر  و ماده، متفاوت از هم به نظر می رسند. اردک های ماده معمولا قهوه ای و دودی هستند، در حالی که اردک های نر دارای پرهایی با بنفش براق و رنگ های پر زرق و برق هستند.
 • اردک های بوم پشت نر، کاملا سفید و دارای بال های خاکستری روشن هستند. ماده این اردک دارای بال های قهوه ای متمایل به خاکستری است.
 • اردک جنگلی نر دارای پرهای خاکستری با نقاطی آبی رنگ بر روی بال های خود در طول فصل جفت گیری است. پرهای ماده آن، معمولا قهوه ای متمایل به خاکستری است.
 • اردک های خال دار نر و ماده دارای رنگ های مشابه هستند، و به سختی می توان آنها را از طریق پرهای بال ها تشخیص داد.

روش تشخیص اردک نر و ماده از روی رنگ پر و بال

2. تشخیص از طریق رنگ منقار

رنگ منقار یک معیار دیگر برای تشخیص اردک نر از اردک ماده است. در بسیاری از گونه های اردک ها، رنگ منقار در طول فصل جفت گیری تغییر نمی کند، بنابراین، مشخصه های فیزیکی آنها در طول سال ثابت باقی می ماند.

 • در اردک سرسبز، اردک نر دارای منقار زرد روشن است، اما منقار ماده به رنگ نارنجی و قهوه ای است.
 • در اردک های خال دار، اردک های نر دارای منقار به رنگ سبز زیتونی تا زرد هستند. رنگ منقارهای ماده، قهوه ای تا نارنجی با لکه های تیره است.
 • اردک جنگلی نر دارای منقار قرمز رنگ هستند که انتهای آن زرد است.
 • در طول فصل جفت گیری، رنگ منقار اردک گلگون به آبی روشن تغییر می کند.

روش تشخیص اردک نر و ماده از روی رنگ منقار

3. به اندازه اردک دقت کنید

در تمامی گونه ها، اندازه اردک نر از اندازه اردک ماده بزرگتر است. علاوه بر داشتن اندازه بزرگتر بدن به طور کلی، اردک های نر سرسبز، اردک های نر روئن، اردک های نر نژاد دلقک ولز، دارای سرهای بزرگ تر و گردن های باریک تر نسبت به ماده خود هستند.

راه تشخیص جنسیت اردک از روی اندازه

4. به پرهای مجعد در اطراف دم آنها نگاه کنید

اردک های نر دارای پرهای مجعد رو به بالا در دم های خود هستند؛ این به عنوان «پرهای جنسیتی» آنها شناخته می شود. این پرها که در اردک های نر در سنین دو تا چهار ماهگی مشخص می شود، بعد از ریختن پرها نیز باقی می ماند.

 • اردک های ماده فاقد پرهای جنسیتی هستند.

روش تشخیص اردک نر و ماده از روی پر

5. به صدای اردک گوش دهید

اردک های ماده دارای صدای بلندتر و تیز تری نسبت به اردک های نر هستند. صدای اردک های نر معمولا آرام و خشن است. اگر اردک به عنوان حیوان خانگی خود دارید و به راحتی از آنها مراقبت می کنید، می توانید به راحتی دم اردک را نگه دارید تا زمانی که شروع به صدا کردن کند.

 • تفاوت صدای اردک نر و اردک ماده از زمان یک ماهگی اردک ها مشخص می شود.
 • در اردک نژاد مسکویی، صدای اردک ماده با لرزش و مانند صدای کبوتر است. اما اردک نر مسکویی داری صدایی عمیق و نفس گیر است (صدایی مانند، هاچ، آچ آچ).
 • اردک های ماده خوتکای خاکستری، صدایی مانند قات قات کردن دارند، که متفاوت از صدای اردک های خوتکای خاکستری مذکر است.

روش تشخیص جنسیت اردک از روی صدا

روش 2: بررسی کلاواک اردک ها

1. اردک را برعکس بر روی میز قرار دهید

آزمایش کلاواک (یا ریزشگاه: حفره ای که مجراهای گوارشی وپیشابی و تناسلی به آن می ریزند) که با نام منفذ نیز شناخته می شود، روشی دیگر برای تعیین جنسیت اردک است. این روش در اردک هایی که از لحاظ جنسیتی یک شکل هستند، مورد استفاده قرار می گیرد (ویژگی های خارجی مشابه بین اردک های نر و ماده دارند)، این روش همچنین در اردک هایی با 12 روز سن صورت می گیرد. آزمایش منفذ کمی دشوار است؛ اگر شما نمی توانید به راحتی آن را انجام دهید، از کسی که با تجربه تر است بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

 • هنگامی که اردک را بر روی میز می گذارید، موقعیت آن را به گونه ای تنظیم کنید که سینه آن رو به بالا باشد و پاهای آن از شما دور باشد. دم باید روی لبه میز قرار گیرد تا بتوان آن را برای بررسی کلاواک خم کرد.
 • اگر یک سطح جامد ندارید که بتوانید اردک را روی آن قرار دهید، می توانید زانو زده و اردک را روی پای خود بگذارید تا دم آن بتواند بر زانوی شما خم شود.
 • تشخیص با این روش در اردک های نابالغ، دشوار تر از اردک ها بالغ است، بنابراین نیاز به متخصص دارد.

روش تشخیص جنسیت جوجه اردک

2. شناسایی کلواک

کلواک سوراخ پشتی اردک است. آلت تناسلی و بخش تولید مثل اردک به کلاواک منتهی می شود. از انگشتان دست خود برای کنار زدن پرها و مشخص کردن بازشو استفاده کنید.

چگونه جنسیت اردک را تشخیص دهیم

3. دیواره های پارگین یا کلواک و آلت تناسلی را مشخص کنید

برای انجام این کار، از انگشتان خود استفاده کنید تا دم را پایین آورده و در جهت مخالف پرها حرکت دهید. و از سمت دیگر با انگشتان وسط و انگشتان انتهایی رو به بالا به دم فشار بیاورید. بعد، انگشت شست خود را در هر دو طرف کلواک قرار دهید و به آرامی انگشت شست خود را از یکدیگر دور کنید.

 • در حالی که تلاش می کنید دیواره های کلواک و اندام تناسلی را مشخص کنید، از فشار ملایم استفاده کنید. فشار بیش از حد می تواند آسیب جدی به اردک وارد کند.
 • یک رویکرد جایگزین برای تشخیص دیواره های کلواک و اندام های تناسلی این است که انگشت خود را در حدود یک سانتی متر در کلواک قرار دهید و انگشت خود را با یک حرکت دایره ای تکان داده تا آرامش در عضلات ایجاد کند که کلواک را بسته نگه می دارد. هنگامی که عضلات آرام است، می توانید از انگشت شست خود استفاده کنید تا دیوارهای مخفی را آشکار سازید.

تشخیص نروماده جوجه اردک

4. شناسایی اندام های تولید مثل همراه با پارگین یا کلواک

با مشخص کردن دیواره های کلواک و اندام های تناسلی، قادر به تشخیص نر یا ماده بودن اردک خواهید بود. اگر آلت تناسلی اردک از کلواک برآمدگی داشته باشد، اردک نر است. اردک ماده باید بازشو یا سوراخ لوله رحمی در کلواک داشته باشد.

 • آلت تناسلی در اردک های نابالغ نر کوچک و قابل مشاهده است، در حالی که در اردک های بزرگ و بالغ پوشیده شده است.

راه تشخیص اردک نروماده

منبع: wikihow

از
126
رای