راهنمای انتخاب رنگ برای خانه و نکات مهمی که هنگام انتخاب رنگ باید در نظر بگیرید

راهنمای انتخاب رنگ برای خانه و نکات مهمی که هنگام انتخاب رنگ باید در نظر بگیرید رنگ ها تأثیرات روانی و جسمی بر انسان دارند، با توجه به این ویژگی رنگ ها در انتخاب رنگ مناسب برای خانه باید بسیار دقت کرد و در هنگام رنگ کردن دیوارها، بیش از سه رنگ برای هر فضایی نباید استفاده کرد.

در این مطلب نکاتی ارائه شده است که چگونه صاحبان خانه می توانند بر اساس شخصیتی که دارند و محیطی که می خواهند ایجاد کنند، رنگ های مناسب دیوار را برای خانه خود انتخاب نمایند. به گفته درمانگران، رنگ ها تأثیرات روانی و جسمی بر انسان دارند. به عنوان مثال، رنگ های خاصی می توانند فشار خون را افزایش دهند، متابولیسم را افزایش داده و حتی باعث خستگی چشم شوند، در حالی که رنگ های دیگر دارای خاصیت درمانی بوده و سطح انرژی را متعادل نگه می دارند.

چه رنگی مناسب چه دیواری است؟

تأثیرات رنگ قرمز

قرمز نمادی از عشق، شور و شجاعت است. این رنگی است که از گرما نشات گرفته و توجه را به خود جلب می کند. این رنگ اثر عاطفی بسیار خوبی دارد و آن را برای دیوار های اتاق نشیمن ایده آل می کند.

رنگ قرمز مناسب برای اتاق نشیمن

رنگ نارنجی

استفاده از رنگ نارنجی طرقداران خاص خود را دارد. رنگ نارنجی برای دیوارهای اتاق نشیمن می تواند مورد استفاده قرار گیرد، زیرا که یک رنگ شادی آور است. نارنجی رنگ دانش، وفاداری و سخاوت است. این رنگ یک محیط اجتماعی سالم را نشان می دهد و بدن و ذهن را زنده می کند.

تأثیر رنگ نارنجی بر انسان

رنگ زرد

در اتاق نشیمن موتا که طراح دکوراسیون داخلی است، بعضی دیوارها با رنگ زرد رنگ آمیزی شده اند. وی می گوید «اتاق نشیمن من فاقد یک منبع طبیعی نور است. پس ما از رنگ زرد استفاده کردیم تا به اتاق جلوه روشنی بدهیم». رنگ زرد یکی از پرکاربردترین رنگ ها در دنیا است و برای خانه هایی با اندازه کوچک در شهرها ایده آل است. این رنگ نشان دهنده گرما، الهام و شادی است. علاوه بر نور خوشید و معنویت، رنگ زرد با ثروت همراه است؛ زیرا رنگ طلا است.

ویژگی های رنگ زرد برای خانه

رنگ سبز

موتا می گوید: «سبز نشانگر طراوت و فراوانی است. کیفیت آرامش بخش آن قدرت طبیعت را بیان می کند». اتاق خواب موتا دارای دیوار نمایش با زمینه سبز رنگ است. اثبات شده است که این رنگ دارای خواص درمانی است و برای اتاق هایی که با هدف سلامتی و استراحت تهیه شده، مناسب هستند.

رنگ سبز برای دیوار خانه

رنگ آبی

به گفته طراح داخلی شینا چابریا، رنگ آبی نشان دهنده راحتی، آسودگی و آرامش است. او توضیح می دهد: «این رنگ آسمان و دریا است و در اتاق ها خاصیت خنک کننده و تسکین دهنده دارد. برای حمام ها ایده آل است، زیرا با آب در ارتباط است. هنگامی که در اتاق خواب استفاده می شود، با آرام کردن ذهن باعث خواب می شود». سایه ای از رنگ آبی مدیترانه ای به محو شدن مرزهای اتاق کمک کرده و باعث می شود از اندازه واقعی آن بزرگتر به نظر برسد.

رنگ آبی نشان دهنده راحتی، آسودگی و آرامش است

رنگ بنفش

بنفش نمایانگر حساسیت، اشتیاق، رنگ سلطنتی، تجمل و عمق احساس است.

ویژگی های رنگ بنفش برای دیوار

رنگ صورتی

صورتی رنگ عاطفی است و دلالت بر حساسیت و اهمیت بر طبیعت دارد. از این رو، برای اتاق های خواب ایده آل است، زیرا یک حس صلح آمیز می بخشد و باعث می شود زندگی پر جنب و جوش به نظر برسد.

دیوار به رنگ صورتی چه اثری دارد

رنگ سیاه و سفید

چابریا  می گوید: «رنگ سفید با خلوص و ظرافت همراه است، در حالی که رنگ سیاه با منفی گرایی و قدرت همراه است. اگر از یک دیوار ساده سفید رنگ خوشحال نیستید، می توانید سایه های مختلف سفید را انتخاب کنید. شما می توانید سایه ای سفید با زمینه صورتی، آبی یا سبز را انتخاب کنید. این کار باعث می شود اتاق بزرگتر و پر جنب و جوش به نظر برسد. رنگ سیاه را می توان برای تضاد به اتاقی که دارای دیوارهایی با رنگ روشن است، اضافه کرد.

دکوراسیون سیاه وسفید خانه

در هنگام رنگ کردن دیوارها، بیش از سه رنگ برای هر فضایی از جمله فضاهای بی رنگ استفاده نکنید. تنها نیاز به کمی برنامه ریزی است تا رنگی که بهترین مطابقت با اتاق شما را دارد، پیدا کنید. از این گذشته، شما می خواهید روحیه ای مناسب در یک اتاق داشته باشید، زیرا نه تنها بر احساسات خود شما بلکه بر روی هر کسی که وارد آن می شود، تأثیر می گذارد.

نکاتی درباره نقاشی یک اتاق بزرگ

رنگ های روشن باعث ایجاد حس مثبت می شوند و محیط اطراف را پر انرژی تر می کنند. به ویژه کودکان کم سن، تمایل به رنگهای روشن مانند زرد، نارنجی و قرمز دارند. رنگ های گرم می توانند باعث شوند که یک اتاق بزرگ، کوچک به نظر برسد، در حالیکه اتاق خواب های کوچک با سایه های رنگ های سرد می توانند بزرگ تر به نظر برسند. رنگ های متالیک مانند طلایی، برنزی، قرمز مرواریدی یا براق، نقره ای و آبی، اتاق را سرزنده می کنند. فینیشینگ های غیر متالیک که مینیمالیستی هستند همراه با الگوهای هندسی یا مرسوم صنعت مد، ظرافت خاصی را نشان داده و یک حس هنرمندانه لطیف به فضا می بخشند.

اتاق های نشیمن نقاشی شده با یک طرح سه گانه (به عنوان مثال، استفاده از سه رنگ کاملا متفاوت مانند آبی، زرد و قرمز)، بسیار پر جنب و جوش و پر انرژی بوده و جوانی و طراوت را به تصویر می کشند.

هنگام نقاشی یک اتاق کوچک این نکات را به خاطر داشته باشید

رنگ های زرد، صورتی و بنفش کمرنگ برای اتاق خواب های کوچک ایده آل است. زرد روشن با زمینه های سبز، هلویی یا صورتی و سایه های سبز دریا و آبی هنوز هم روشن و رنگ های درخشانی هستند. این رنگ ها ضمن حفظ احساس دنج بودن، روشی عالی برای غلبه بر گرمای تابستان هستند.

همچنین می توانید یک دیوار را در یک اتاق خواب کوچک با سایه تیره تر رنگ کنید، تا آن را از دیگر دیوارهای اتاق متمایز کنید. به نظر می رسد که دیوار تاریک تر به عقب رفته و توهم فضا را به وجود می آورد. همچنین می توانید دیوارها را با استفاده از خطوط راه راه با رنگ های متناوب اما مشابه، رنگ آمیزی کنید. این نوارها می توانند عمودی یا افقی بوده و سه تا پنج اینچ عرض داشته باشند.

منبع: housing

از
1
رای