هایپوتراپی چیست ؛ فواید هایفوتراپی برای جوانسازی پوست و عوارض

هایپوتراپی چیست ؛ فواید هایفوتراپی برای جوانسازی پوست و عوارض هایفوتراپی (high intensity ultrasound focus) یکی از موثرترین و امن ترین روش برای سفت کردن پوست صورت و گردن است. مزایا و فواید هایفوتراپی برای زیبایی شامل: جوانسازی، کاهش چین و چروک و تسکین پوست می شود.

هایفو (HIFU) یک روش زیبایی برای سفت کردن پوست است که برخی معتقدند جایگزین پزشکی و بدون درد لیفت صورت است. آیا درمان با امواج قوی فراصوت (هایفو) می‌تواند جایگزین لیفت صورت باشد؟! ما در این مطلب سلام دنیا، به بررسی اینکه هایفوتراپی چیست و آیا واقعا معجزه جوانسازی پوست است ؛ مزایای های فو تراپی چیست و عوارض آن، پرداختیم. با ما همراه باشید.

هایفوتراپی (HIFU) چیست؟

هایفو (HIFU) یک روش زیبایی برای سفت کردن پوست است که برخی معتقدند جایگزین پزشکی و بدون درد لیفت صورت است. در این روش از انرژی فراصوت برای تولید کلاژن استفاده می‌شود که پوست را محکم می‌سازد و از آن در درمان تومورها استفاده می‌شود. اولین مورد استفاده در سال 2008 گزارش شد، سپس توسط سازمان‌ غذا و دارو در سال 2009 برای لیفت ابرو تأیید شد. طبق تائیدیه این سازمان از این روش در سال 2014 برای رفع چین و چروک و خطوط بالای سینه و دور گردن استفاده شد.


حتما بخوانید: فواید و عوارض میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست


چندین مراکز پزشکی کوچک به امنیت و تاثیر این روش در لیفت صورت و رفع چین و چروک پی بردند. مردم می‌توانند نتیجه را چند ماه پس از درمان‌ ببینند بدون آنکه خطری تهدیدشان کند. در حالی که از هایفوتراپی (HIFU) تنها برای جوان سازی کلی صورت، کشیدن پوست، سفت کردن پوست و برجستگی بدن استفاده می‌شد به تایید سازمان غذا و دارو رسید. باید بررسی شود تا فهميد چه کسی مناسب این روش است. روشی که می‌تواند جایگزین لیفت صورت شود بویژه در جوانان که از خطرات و ریکاوری بعد از جراحی می هراسند. این روش مناسب افراد دارای پوست شل و آویزان نیست.

 هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی چگونه عمل می کند

زیبایی صورت با امواج فراصوت

در هایفوتراپی، انرژی را وارد لایه های زیرین سطح پوست می‌کنند که سبب گرمای سریع بافت پوست می‌ شود. زمانی که سلول های مقصد به دمای مطمئن رسیدند آسیب می‌ بینند؛ شاید باورنکردنی باشد اما این آسیب سلول ها را برای تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند، همان پروتئینی که ساختار پوست را می سازد. افزایش کلاژن سبب سفت شدن پوست و رفع چین و چروک می شود. از آنجایی که کار این دستگاه نفوذ به سطح زیرین پوست است آسیبی به لایه های مجاور و بالایی پوست وارد نمی شود. این روش برای همه مناسب نیست. این روش مناسب افراد بالای 30 سال با پوست سست خفیف تا متوسط است. افرادی که پوست آسیب دیده و سستی دارند به درمان‌ های متعددی قبل از مشاهده‌ نتایج نیاز دارند. افراد سالخورده که به دور گردن پوستی شل و آویزان دارند کاندید خوبی برای این روش نبوده و به جراحی نیاز دارند. این روش به افرادی که عفونت یا زخم سرباز پوستی یا آکنه کیستی دارند و ایمپلنت فلزی انجام دادند، توصیه نمی‌شود.

مزایای هایفوتراپی چیست 

طبق انجمن جراحی زیبایی صورت آمریکا، امواج فراصوت و سایر روش های غیرجراحی برای کشیدن پوست طبق چند سال اخیر رواج گسترده ای یافته است. این رقم در سال های 2012 و 2017 تا 64.8 دهم درصد افزایش یافت.


حتما بخوانید: کربوکسی تراپی چیست


فواید هایپوتراپی (HIFU) برای زیبایی بسیاری دارد:

 • کاهش چین و چروک
 • سفت کردن پوست شل دور گردن (یا همان پوست آویزان)
 • کشیدن گونه، ابرو و خط چشم
 • افزایش مقاومت پوست فک و آرواره ها
 • سفت سازی پوست شل
 • تسکین پوست

طبق آزمایش صورت گرفته بر 32 فرد کره ای در سال 2017، این روش بطور چشمگیری سبب بهبود حالت ارتجاعی پوست گونه، پایین شکم و ران پس از 12 هفته شد. طبق پژوهش صورت گرفته از 93 نفر، 63 درصد آنان با این روش درمان شدند که زيبایی ظاهر پوستشان پس از 90 روز مشهود بود.

فواید و عوارض جانبی هایفوتراپی

هایفوتراپی در مقابل لیفت پوست

گرچه روش هایپوتراپی خطرات و هزینه کمتری نسبت به جراحی و لیفت پوست دارد اما با یک بار انجام دادن آن به نتیجه نمی‌رسید و باید چندین بار تکرار شود که به شرح تفاوت های جز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یی میان هر دو روش می‌پردازیم.

هزینه روش هایفو برای پوست صورت

طبق انجمن جراحی زیبایی آمریکا، میانگین هزینه سفت کردن پوست به روش غیر جراحی در سال 2017 حدود 1/707 دلار بود که نسبت به جراحی پوست با هزینه 7/562 دلار، تفاوت چشمگیری داشت. مقدار هزینه به چیزهایی از جمله بخش تحت درمان، منطقه جغرافیایی و تعداد جلسات لازم برای گرفتن نتیجه مطلوب بستگی دارد. با مسئول این روش برای تخمین هزینه در ارتباط باشید چون این روش تحت پوشش بیمه سلامت نيست.

امواج قوی فراصوت (هایفو) شبیه چیست‌؟

ممکن است حین انجام هایفو ناراحتی کمی احساس کنید. بعضی آن را مانند شوک الکتریکی کوچک یا خراش جز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یی توصیف می‌کنند .اگر نگران درد هستید دکتر پیش از درمان به شما مصرف استامینوفن (تایلنول) یا داروی ضد التهاب پوست ایبوپروفن (ادویل) را تجویز می‌کند. بلافاصله پس از درمان ممکن است دچار کمی قرمزی یا تورم شوید که چند ساعت بعد از بین می رود.

روش انجام هایفوتراپی صورت

اقدامی قبل از انجام این روش صورت نمی‌گیرد؛ فقط باید قبل درمان  آرایش و سایر محصولات زیبایی را از محل مورد نظر پاک کنید.

کارهایی که در جلسات شما انتظار می رود:

 • در ابتدا یک پزشک یا تکنسین منطقه مورد نظر را پاکسازی می کند.
 • آنها ممکن است از کرم بی‌حس کننده خاص قبل از شروع استفاده کنند.
 • پزشک یا تکنسین از ژل مربوطه استفاده می‌ کند.
 • دستگاه هایفو در مقابل پوست قرار می گیرد.
 • با استفاده از نشانگر فراصوت پزشک به تنظیم صحيح دستگاه می پردازد.

انرژی فراصوت با فشار کمی به مدت 30 تا 90 دقیقه وارد مقصد می‌شود سپس دستگاه کنار گذاشته می‌شود. اگر درمان و آموزش دیگری نیاز باشد باید برای آن برنامه‌ریزی کنید. حین وارد شدن انرژی فراصوت ممکن است احساس گرما و سوزش کنید و در صورت اذیت شدن می توانید داروی ضد درد مصرف کنید. بلافاصله پس از درمان می‌ توانید به خانه بروید و کارهای روزانه و معمولی خود را از سر بگیرید.

فواید های فو تراپی چیست

عوارض جانبی هایفوتراپی

روش هایفوتراپی اگر توسط متخصص حرفه ای و آموزش دیده صورت گیرد؛ کاملا ایمن است. نکته جالب اینجاست که بلافاصله پس از ترک مطب پزشک می توانید در خانه فعالیت خود را از سر بگیرید. کمی قرمزی یا تورم رخ می‌دهد اما سریعا محو می شود. ممکن است تا چند هفته سوزش داشته باشید. به ندرت دچار کبودی و بی‌حسی می شوید اما این عوارض جانبی پس از چند روز از بین می روند.

عکس قبل و بعد از انجام هایفو (HIFU)

عکس قبل و بعد از انجام هایفو (HIFU)

نتیجه گیری

یکی از امن ترین، موثرترین و نافذترین روش ها برای سفت کردن پوست هایفو (HIFU) است و مزایای آن بر جراحی و لیفت ارجحیت دارد. هیچ شکاف و زخمی صورت نمی‌گیرد و به استراحت و ریکاوری پس از آن نیاز نیست. هزینه آن نیز بسيار ارزان تر از لیفت صورت است. اکثر مردم نتیجه نهایی را 3 ماه پس از آخرین درمان مشاهده می‌کنند.

اگر بدنبال روشی سریع و بدون درد هستید روش هایفوتراپی در مقایسه با جراحی بسیار عالی است. البته این روش درمان معجزه آسایی برای افراد سالخورده نیست. این روش مناسب افرادی با پوست سست خفیف تا ملایم است و وقتی که به طور طبیعی پا به سن می‌گذارید این روش باید بین 1 تا 2 سال تکرار شود. اگر شما فردی سالخورده با پوستی شل و پر چین و چروک هستید این روش قادر به حذف این معضلات پوستی نیست.


مقالات مرتبط:

خواص صابون زردچوبه برای جوش و جوانسازی پوست

توصیه های طب سنتی برای داشتن پوست سالم و شفاف
 

از
7
رای