تمیز کردن قاشق چوبی به شکل صحیح + نکات نگهداری قاشق چوبی

تمیز کردن قاشق چوبی به شکل صحیح + نکات نگهداری قاشق چوبی تمیز کردن قاشق چوبی؛ روش اصولی پاک و تمیز کردن قاشق چوبی به شکل صحیح به صورت ماهانه و روزانه، و بهترین نکات نگهداری قاشق چوبی برای افزایش عمر آن را در سلام دنیا بیاموزید.

قاشق های چوبی جزء اصلی آشپزخانه هستند و دلیل خوبی دارد: آنها می توانند دمای بالا را تحمل کنند، از مواد طبیعی ساخته شده اند و برخلاف موادی مانند مس و آلومینیوم با غذاهای اسیدی واکنش نشان نمی دهند. به عنوان یک مزیت اضافه، قاشق‌های چوبی قابلمه‌ها و تابه‌های نچسب شما را خراش نمی‌دهند. در این مطلب از سلام دنیا، ما به نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت ماهانه و روزانه پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

فواصل زمانی تمیز کردن قاشق چوبی

قاشق‌های چوبی می‌توانند انواع چربی و بو را جذب کنند، بنابراین اگر می‌خواهید این ظروف ماندگاری داشته باشند، بسیار مهم است که آن ها را تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که بلافاصله پس از هر بار استفاده، باقی مانده غذا را بشویید. تمیز کردن گاه به گاه و روزانه با صابون ملایم و آب گرم از تجمع قاشق‌های شما جلوگیری می‌کند و از ترک‌ها، لکه‌ها و موارد دیگر محافظت می‌کند. شما می توانید از یک اسفنج ملایم غیر ساینده برای هر نوع اسفنج یا کثیفی استفاده کنید. برای تمیز کردن عمیق، قاشق های چوبی خود را در مخلوط 50/50 آب و پراکسید هیدروژن یا سرکه سفید مقطر خیس کنید. قبل از اینکه قاشق ها را کاملاً بشویید و بگذارید تا خشک شوند، حتماً حداقل 15 دقیقه به آنها فرصت دهید تا بنشینند. ما این روش را یک بار در ماه توصیه می کنیم.


حتما بخوانید: تمیز و مرتب کردن خانه کوچک و بزرگ با 50 ایده خانه داری ساده


وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن قاشق چوبی

 • اسفنج غیر ساینده
 • پارچه میکروفیبر
 • کاسه یا تاپر ظروف بلند
 • صابون ملایم
 • سرکه سفید مقطر
 • جوش شیرین
 • پراکسید هیدروژن (اختیاری)
 • روغن معدنی ایمن برای غذا (اختیاری)

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت روزانه

1. تمیز کردن روزانه قاشق چوبی از طریق شستن آن ها با صابون 

قاشق های چوبی مطمئناً کاربردی هستند، اما مستعد ترک و لکه نیز هستند. با این حال، مهم است که قاشق های چوبی خود را بعد از هر بار استفاده با یک صابون ملایم، آب گرم و یک اسفنج غیر ساینده با دست بشویید.

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت روزانه 1

نکته: صابون های شیمیایی به قاشق های چوبی شما آسیب می رسانند و برخی ممکن است حاوی مواد سمی باشند که می توانند غذای شما را آلوده کنند. در عوض، یک صابون ملایم و غیر سمی مانند دکتر برونر را در نظر بگیرید، یا برای اطلاعات بیشتر و جایگزین‌ها، با تحقیقات گروه کاری محیط‌زیست مشورت کنید .

2. تمیز کردن روزانه قاشق چوبی از طریق شستشو و خشک کردن آن از طریق هوای آزاد

بعد از اینکه تفاله های باقیمانده را از قاشق های چوبی خود خارج کردید، صابون را بشویید تا آب شفاف شود. قاشق های خود را با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید، سپس آنها را روی یک تشک خشک کن بگذارید تا قبل از استفاده بعدی کاملاً در هوا خشک شوند.

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت روزانه 2

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت ماهانه


حتما بخوانید: 9 تکنیک شستن و نگهداری ظروف چوبی برای افزایش طول عمر


1. تمیز کردن ماهانه قاشق چوبی از طریق سرکه-آب 

شاید روش آب جوش برای تمیز کردن قاشق های چوبی را در TikTok دیده باشید. در حالی که این کار مطمئناً برای ضدعفونی کردن قاشق شما و از بین بردن رسوب موثر است، اما می تواند به قاشق های چوبی شما آسیب برساند و طول عمر آنها را محدود کند. به عنوان جایگزین، قسمت های مساوی سرکه سفید مقطر و آب گرم را در یک کاسه یا تاپر ظروف بلند مخلوط کنید.

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت ماهانه 1

نکته: سرکه یا جوش شیرین در دست ندارید؟ پراکسید هیدروژن یکی دیگر از گزینه های عالی برای تمیز کردن عمیق قاشق های چوبی شما است. همان راهنمای گام به گام ذکر شده در اینجا را دنبال کنید، اما سرکه خود را با پراکسید هیدروژن جایگزین کنید.

2. تمیز کردن ماهانه قاشق چوبی از طریق خیساندن قاشق ها

هنگامی که مخلوط خود را آماده کردید، قاشق های چوبی خود را داخل آن بریزید و چند چرخش به آنها بدهید. اجازه دهید قاشق ها حدود 20 دقیقه در مخلوط بمانند. شما باید متوجه تغییر رنگ آب شوید زیرا سرکه به لکه های سخت نفوذ می کند و ایجاد می شود. با این حال، اگر خیساندن موثر به نظر نمی رسد، مرحله بعدی باید کمک کند.

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت ماهانه 2

3. تمیز کردن ماهانه قاشق چوبی از طریق ریختن جوش شیرین بر روی آن ها

اگر قاشق‌های چوبی شما به‌خصوص کثیف است، چند قاشق جوش شیرین را در مخلوط سرکه و آب خود بپاشید. با فعال شدن جوش شیرین با سرکه متوجه خواهید شد که حباب ها شروع به تشکیل می کنند. قبل از اینکه قاشق‌هایتان را به مدت 10 دقیقه دیگر بگذارید، یک بار دیگر دور ظرف بچرخانید.

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت ماهانه 3

4. تمیز کردن روزانه قاشق چوبی از طریق شستن آن ها با صابون خشک کردن آن از طریق هوای آزاد

هنگامی که خیساندن قاشق های خود را انجام داد، روتین تمیز کردن روزانه خود را دنبال کنید تا کار را تمام کنید. از صابون ملایم و اسفنج غیر ساینده خود برای خلاص شدن از شر سرکه یا پراکسید هیدروژن باقی مانده خود استفاده کنید. کف را با آب گرم بشویید، قاشق را خشک کنید، سپس آن را روی تشک خشک کن خود بگذارید تا کاملا خشک شود.

نحوه صحیح تمیز کردن قاشق چوبی به صورت ماهانه 4

نکات پایانی تمیز کردن قاشق چوبی

 • جوش شیرین همچنین یک راه عالی برای خلاص شدن از ظروف چوبی شما از هر گونه بوی ناخواسته است. یک خمیر آب جوش شیرین درست کنید، آن را روی قاشق های چوبی خود کف کنید، سپس آنها را با یک صابون ملایم و آب گرم کاملا بشویید.
 • با صابون بشویید و با هوا خشک کنید
 • هنگامی که خیساندن جادویی خود را انجام داد، روتین تمیز کردن روزانه خود را دنبال کنید تا کار را تمام کنید. از صابون ملایم و اسفنج غیر ساینده خود برای خلاص شدن از شر سرکه یا پراکسید هیدروژن باقی مانده خود استفاده کنید. کف را با آب گرم بشویید، قاشق را خشک کنید، سپس آن را روی تشک خشک کن خود بگذارید تا کاملا خشک شود.
 • هرگز اجازه ندهید قاشق های چوبی شما برای مدت طولانی کثیف باقی بماند. اگر استفاده از قاشق چوبی را تمام کردید اما نمی توانید بلافاصله آن را تمیز کنید، آن را در مقداری آب گرم بگذارید. قاشق را بیش از 30 دقیقه کثیف نگذارید.
 • برای محافظت از قاشق های چوبی خود در برابر سایش و شکستگی در آینده، هر از گاهی آنها را با کمی روغن معدنی بمالید. قبل از استفاده از قاشق چوبی برای پخت و پز مطمئن شوید که روغن برای غذا سالم است و اجازه دهید کاملا خشک شود.
 • از قرار دادن قاشق چوبی در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. حرارت زیاد و مواد شیمیایی خشن می تواند دانه چوب را افزایش دهد، بافت قاشق را زبر کند، رنگ آن را تغییر دهد و خشک کند.

مطالب مرتبط:

روش تمیز کردن ظروف آلومینیومی سیاه شده 

 آموزش تصویری تمیز کردن ظروف مسی در خانهاز
1
رای