تمیز و مرتب کردن خانه کوچک و بزرگ با 50 ایده خانه داری ساده

تمیز و مرتب کردن خانه کوچک و بزرگ با 50 ایده خانه داری ساده مرتب کردن خانه کوچک و بزرگ ؛ ایده های برتر و ساده برای تمیز و منظم کردن خانه، اتاق کودک؛ اتاق خواب، آشپزخانه، کمد دیواری، کمد لباس، مرتب سازی کشو، حمام و یخچال در سلام دنیا بخوانید.

به هم ریختگی و نامرتب بودن خانه توانایی مغز را برای پردازش اطلاعات محدود می کند. حواس تان را پرت می کند و موجب می شود در محل کار و خانه عصبانی شوید. مطالعه انجام شده توسط محققان موسسه علوم اعصاب دانشگاه پرینستون چنین می گوید . خبر خوب این است که مرتب کردن خانه فواید سلامتی دارد. آری انرژی کمتری مصرف می کنید ولی از نظر ذهنی آرام هستید. حالا یک میز تمیز و منظم را در محل کار تصور کنید، سپس به خانه بروید تا وارد خانه تمیز و نامرتب خود شوید. چطور است؟  اما، چگونه می توان بدون استرس این نوع زندگی را شروع کرد؟ در این مطلب از سلام دنیا درباره چگونه خانه کوچک را مرتب کنیم؛ ایده های ساده برای همیشه تمیز و مرتب بودن منزل، اتاق کودک، اتاق خواب، مرتب سازی سریع آشپزخانه، مرتب کردن کمد دیواری، کمد لباس، ترفند مرتب سازی کشو، حمام و یخچال با نکات و ترفندهای ساده صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ایده های ساده برای همیشه تمیز و مرتب بودن منزل

ایده مرتب شدن اتاق کودک

1. از ناودان های باران برای آویزان کردن کفش ها یا مرتب کردن کتاب ها استفاده کنید

ناودان های باران چیزی بیشتر از آبگیر هستند. آنها می توانند یک قفسه کتاب زیبا برای کتاب های کودکان بسازند (البته هر گونه لبه های تیز را ببرید و اطمینان حاصل کنید که لبه تیزی نداشته باشد) یا می توانند برای مرتب کردن کفش های شما استفاده شوند. شما می توانید این کار را به این صورت انجام دهید:

30تا روش برای مرتب کردن خانه

مرتب کردن اتاق خواب

2. از تخته های فلزی برای نظم دادن به لوازم آرایش خود استفاده کنید

خلاق باشید و یک تخته فلزی را به یک قاب فانتزی تبدیل کنید. یک تم انتخاب کنید یا کاغذدیواری هایی به سبک قدیمی انتخاب کنید. آهنرباهای کوچک را با یک نوار یا چسب به پشت  لوازم آرایش خود بچشبانید و ان ها روی تخته قرار دهید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

3. پاف مبل دو منظوره داشته باشید

می توانید یک پاف مبل مانند این بخرید یا پاف فعلی خود را به این سازمان دهنده تبدیل کنید. مواردی را که دیگر فضایی برای آنها ندارید پنهان کنید. 

30تا روش برای مرتب کردن خانه

مرتب کردن آشپزخانه

4. درب قابلمه ها را در قفسه مجله قرار دهید

درب قابلمه ها به سختی نگهداری می شوند زیرا نمی توان آنها را روی هم چید. بهترین راه برای چیدمان منظم آنها استفاده از قفسه مجله است. قفسه مجله را داخل یک کمد یا یک فضای ترجیحی مشابه پیچ کنید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

5. ادویه های خود را در ظروف مغناطیسی نگه دارید و روی یخچال بچسبانید

این یک ایده عالی و خلاقانه است. اگر ظروف آماده در دسترس نیست، از ظروف سبک وپلاستیکی استفاده کنید. یک آهنربا در قسمت پایین آن بچسبانید . آنها را روی یخچال قرار دهید و این یک قطعه تزئینی فوری است به علاوه شما شلوغی آشپزخانه را به حداقل رسانده اید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

6. لوازم نظافت را در یک سازمان دهنده کفش  یا جاکفشی نگهداری کنید

سازمان دهنده کفش را در کمد نظافت، کمد لباسشویی یا هر جایی که  در هنگام تمیز کردن خانه  بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید، آویزان کنید.


حتما بخوانید: ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه


30تا روش برای مرتب کردن خانه

7. ابزارها و تجهیزات را با صفحه اویزان کردن ابزار مرتب نگه دارید

شما می توانید این تخته را در گاراژ یا اتاقی که این ابزاررا در آن نگهداری می کنید داشته باشید. می توانید تخته های کوچکتر را برای سازماندهی چیزهای دیگر بسازید. می توان از آن در آشپزخانه برای نگهداری گلدان، یا در اتاق خواب برای آویزان کردن لوازم جانبی یا برای تمیز نگه داشتن ابزار استفاده کرد.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

8. سیم های مزاحم را از طریق رول های دستمال توالت مرتب کنید.

رول های دستمال توالت خود را جمع آوری کنید. آنها را با کاغذ رنگارنگ بپوشانید وسیم های خود را در داخل رول ها نگه دارید تا ظاهری منظم تر داشته باشید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

مرتب کردن کمد دیواری

9. کراوات، کمربند و روسری را در قلاب دوش آویزان کنید

قلاب ها را به چوب لباسی محکم کنید. روسری های خود را به یک چوب لباسی آویزان کنید و کمربندها را روی آویز دیگری قرار دهید. می توانید کیف را نیز با این ترفندمرتب کنید از قلاب های جداگانه برای کیف ها استفاده کنید زیرا سنگین تر هستند.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

مرتب کردن کمد لباس

10. با جابجایی آویزها با زبانه های قوطی آلومینیومی در فضای کمد صرفه جویی کنید.

این زبانه به شما امکان می‌دهد بدون اینکه فضایی روی میله کمدتان خالی کنید، چیزهای بیشتری را روی چوب لباسی اضافه کنید. چوب لباسی های محکم را انتخاب کنید، زبانه ها را وارد کنید و آویز دیگری را در زبانه بیندازید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

11. برای لباس های تا شده در  کمد از تقسیم کننده ها اضافه کنید.

معمولاً فضاهای بالای کمد قفسه بندی نمی شوند. برای درست کردن فضایی منظم از لباس های تا شده یا حوله ها و ملحفه ها، تقسیم کننده ها را اضافه کنید. این تقسیم کننده ها را می توانید در اکثر فروشگاه های لوازم خانگی خریداری کنید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

12. برای جلوگیری ازبهم ریختگی سیم، نوار چسب را به سیم‌های دستگاه اضافه کنید.

وسایل برقی با سیم های کوتاه آویزان اغلب آزاردهنده هستند. فن، بخاری های فضایی، سیم های تهویه یا قابلمه و بدنه را می توان با نوار چسب محکم کرد.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

ترفند مرتب سازی کشو

13. کشوها را با استفاده از جعبه های خالی غلات تقسیم کنید.

جعبه های غلات خود را ذخیره کنید و آنها را از وسط نصف کنید. آنها را با کاغذ رنگی بپوشانید و از آنها برای تقسیم فضاهای داخل کشو استفاده کنید. از این تقسیم‌کننده‌ها می‌توان برای نگهداری چیزهایی مانند گیره، دکمه، جواهرات و سایر اقلام کوچک که معمولاً کشوهای شما را شلوغ می‌کنند، استفاده کرد.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

مرتب کردن حمام

14. فضا را در حمام با استفاده از انبار عمودی به حداکثر برسانید.

حمام ها اغلب کوچک هستند و فضای کمی برای وسایل شما دارند. با این حال، کمد افقی می توانند به صرفه جویی در فضا کمک کنند. قفسه ای مانند این کاربردی و شیک است.


حتما بخوانید: 20 ایده خلاقانه برای طراحی و دکوراسیون حمام های کوچک


30تا روش برای مرتب کردن خانه

15. برای حمام خود از سه پمپ مایع دستشویی استفاده کنید

این دیسپنسر را روی دیوار نصب کنید و شامپو، نرم کننده و  شامپو شستشوی بدن خود را به صورت عمده خریداری کنید. دیگر با بطری های شامپو فراوان فضایی نامرتب نخواهید داشت و در عوض یک دوش در فضایی مرتب خواهید داشت.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

16. یک نردبان قدیمی را به عنوان قفسه حوله تغییر دهید

می توانید یک نردبان قدیمی را برای حوله های خود تغییر دهید. این نردبان قدیمی را جلا داده و در حمام خود نگه دارید. این به روتین دوش گرفتن شما حس خوبی می بخشد.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

مرتب کردن اتاق خواب

17. یک کمد مخفی زیر تخت خود درست کنید

از این فضای ذخیره سازی می توان برای نگهداری ملافه های فصلی خود استفاده کرد که فقط برای چند ماه از سال قابل استفاده هستند. 

30تا روش برای مرتب کردن خانه

18. از تخته چوب پنبه ای برای جواهرات استفاده کنید.

یک تابلوی ساخته شده از چوب پنبه را در جایی از اتاق خواب خود محکم کنید. پین های فشاری می توانند گوشواره، دستبند و گردنبند را در خود جای دهند. 

30تا روش برای مرتب کردن خانه

19. ملحفه ها را در داخل یک روبالشی مناسب نگهداری کنید.

ملحفه ها را تا کنید و آنها را داخل رو بالشی مناسب قرار دهید تا همه چیز کنار هم بماند. 

30تا روش برای مرتب کردن خانه

20. از لوله پی وی سی یا نگهدارنده مجله برای نگهداری اتوو بابلیس استفاده کنید.

نگهداری بابلیس و اتو مو می تواند آزاردهنده باشد. اما هر زنی که می شناسم یکی دارد! بعضی ها چندتایی دارند! برای اینکه سیم ها فضارا شلوغ نکنند آنها را به این صورت مرتب کنید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

21. از ظروف نگهداری چسب دار روی درهای کابینت خود استفاده کنید.

این ظروف چسب دار در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند. می توان از آنها برای نگهداری لوازم آرایش، مسواک و لاک  استفاده کرد.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

22. هنگامی که چیزی می خرید، چیزی را هدیه دهید.

برای اینکه کمدتان شلوغ نشود، هنگام خرید لباس های جدید، لباس های قدیمی را هدیه دهید. همین امر در مورد کفش‌های شما نیز صدق می‌کند و هر وسیله دیگری در خانه که می‌توان از آن صرفه‌جویی کرد.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

23. از انباشت کردن نامه ها خودداری کنید، آن را در نزدیکی سطل های زباله باز کنید.

نامه های مهم را از خبرنامه ها و نامه های ناخواسته جدا کنید. پس از خواندن هر چیزی که برای شما مفید نیست، آن را دور بریزید. سپس شروع به مرتب سازی از طریق حروف کنید. یک جعبه قابل جابه جایی و«بایگانی» درست کنید.  

30تا روش برای مرتب کردن خانه

24. هر بار یک اتاق را مرتب کنید.

وقتی در حال بی نظمی هستید، پریدن از یک اتاق به اتاق دیگر باعث تسریع روند کار نمی شود. روی یک اتاق یک نفره تمرکز کنید، و با تشخیص اینکه چه چیزی می تواند برود و چه چیزی می تواند بماند، بهره وری بیشتری خواهید داشت. 

30تا روش برای مرتب کردن خانه

25. کنترل Velcro را برای مرتب نگه داشتن روی پایه تلویزیون قرار دهید

کنترل  اغلب در گوشه ها وکنارهای خانه گم می شود. اگر از این ترفند کوچک استفاده کنید، پس از پایان استفاده، می‌توانید بلافاصله آن را در جای خود بچسبانید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

26. از ترفند آویز کردن استفاده کنید.

تمام لباس‌هایتان را در جهت معکوس آویزان کنید، چوب لباسی‌ها رو به در کمد هستند. پس از پوشیدن یک وسیله، آن را به سمت دیگر و رو به پشت کمد قرار دهید. پس از گذشت چندین ماه، بررسی کنید که کدام آویزها هنوز رو به درب کمد هستند. این لباس ها باید بیرون ریخته یا اهدا شوند.  

30تا روش برای مرتب کردن خانه

27. هر بار که تمیز می کنید از شر وسایل خلاص شوید.

نظافت منزل را به یک عادت تبدیل کنید. و هر بار که این کار را انجام می دهید، مطمئن شوید که پنج موردی  را که کاربرد ندارند وفضا را اشغال می کنند دور بیندازید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

28. از یک قفسه مجله یک قفسه گوشه ای درست کنید.

یک جا مجله چوبی انتخاب کنید. می توانید خودتان آن را درست کنید یا از کتابفروشی بخرید. آن را به دیوار پیچ کنید و کارتان تمام شد. از آن برای جایگذاری  وسایل، کلید و صورتحساب استفاده کنید.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

29. از قالیچه ها به مقدار کم استفاده کنید.

تعداد زیادی فرش‌می‌توانند اتاق را درهم و برهم نشان دهند. به جای قالیچه از یک  فرش خوب استفاده کنید. دکور اتاق خود را در نظر بگیرید و اینکه چگونه فرش می تواند یک چشم انداز جالب ایجاد کند.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

مرتب کردن یخچال

30. از سبدها برای یخچال خود استفاده کنید.

میوه ها و سبزیجات خود را در سبدها قرار دهید. آنها به داشتن فضایی تمیز و منظم کمک می کنند.

30تا روش برای مرتب کردن خانه

ایده هایی برای تمیز کردن اتاق خواب

31. لباس های خود را به انبوهی تقسیم کنید

برای انجام این کار لباس های خود را باهم قاطی کنید و سه دسته جدا ایجاد کنید

  • لباس برای نگه داشتن
  • لباس برای اهدا
  • لباس برای دور ریختن

این به شما کمک می کند کمد لباس خود را مرتب کنید و کمدی تمیز داشته باشید

32. کشوهایتان را خالی کنید

تمام کشوهارا خالی کنید و هرچیز کهنه یا شکسته را دور بیندازید

33. کتاب های خود را مرتب کنید

کتاب هایتان را یکی یکی مرور کنید و کتاب هایی را که خوانده اید یا حوصله خواندنآن ها را ندارید اهدا کنید شما حتی می توانید برای تولد بعدی به یک دوست یا خانواده کتاب هدیه دهید.

34. هر چیز شکسته را دور بریزید

در اتاق خواب خود دنبال هر چیز شکسته بگردید و به سادگی آن را دور بیندازید.

35. اهدای وسیله ها

اکنون که تقریبا کل اتاق خود را گشتید اقلام و وسیله های خود را به یک مرکز محلی اهدا کنید تا کسی بتواند از وسایل شما استفاده کند.

نکات منظم کردن آشپزخانه

36. یخچال خود را تمیز کنید

با دور ریختن هر چیز کهنه یا تاریخ مصرف گذشته یخچال خود را تمیز کنید.


حتما بخوانید: روش اصولی تمیز کردن یخچال


37. چاشنی های خود را برچسب بزنید

شروع به برچسب زدن چاشنی های خود به عنوان تلاشی برای سازماندهی بیشتر کنید تا بدانید دفعه بعد از کدام ادویه استفاده کنید.

38. وسایل قدیمی را دور بریزید

اگر یک وسیله آشپزخانه قدیمی یا خراب دارید آن را اهدا کنید یا به سادگی آن را دور بریزید.

39. فقط ظروف نقره را که نیاز دارید نگه دارید

شما به 50 دست قاشق چنگال مختلف نیاز ندارید. آن هایی که نیاز نیست را اهدا کنید یا به یکی از دوستان کادو دهید.

40. روی کابینت و پیشخوان خود را مرتب نگه دارید

با قرار دادن تمام لوازم و وسایل خود در کابینت آشپزخانه خود فضایی روی پیشخوان خود ایجاد کنید و پیشخوان را مرتب نگه دارید.

نکاتی برای تمیز کردن حمام

41. لوازم آرایش قدیمی را دور بریزید

تمام لوازم آرایش خود را مرتب کنید و جای خالی لوازم آرایش یا وسایلی که دیگر از آنها استفاده نمی کنید، دور بریزید.

42. فقط چند حوله نگه دارید

  • فقط چند حوله را که در  طول هفته برای خود و خانواده نیاز دارید نگه دارید.
  • حوله های قدیمی را دور بریزید و حوله ها را بشویید و مجدد از آن ها استفاده کنید.

43. زیر پایی های قدیمی را دور بریزید

هر زیرپایی که قدیمی است، بوی بد می دهد یا دیگر از آن استفاده نمی کنید را دور بریزید. فقط تعدادی نگه دارید که بتوانید آنها را بشویید و دوباره استفاده کنید.

44. جای خالی شامپو و نرم کننده

هر جای خالی می تواند فضای حمام شما را شلوغ کند آنها را دور بریزید تا فضای بیشتری داشته باشید.

45. سطح سینک را شفاف و تمیز نگه دارید

با قرار دادن وسایل حمام زیر سینک یا در داخل کابینت سطح را تمیز نگه دارید.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن اتاق نشیمن

46. دکوراسیون ساده انتخاب کنید

گاهی اوقات خانه ما ممکن است با تزیینات بیشتر بهم ریخته شود با کنار گذاشتن برخی از آنها ظاهری مینیمال و مرتب داشته باشید.

47. مجلات و روزنامه های قدیمی را بازیافت کنید

گاهی اوقات فضای ما پر از مجلات و روزنامه های قدیمی می شود که یادمان می رود پس از خواندن آنها مجلات را مرتب کنیم. همه آنها را مرتب کنید و همه آنهایی که بیش از دو ماه از عمر آنها می گذرد، بازیافت کنید.

48. از شر مبلمان شکسته خلاص شوید

اگر مبلمان شما دارای خراش و شکستگی است آنها را دور بریزید و فقط قطعات ضروری را نگه دارید.

49. از شر اسباب بازی های قدیمی و شکسته شده راحت شوید

اگر فرزندتان دیگر نیازی به اسباب بازی ندارد آنها را به افراد نیازمند اهدا کنید. اگر اسباب بازی شکسته دارید، بازیافت کنید.

50. تعداد فرش ها را کم کنید

اگر چندین فرش یا قالی دارید سعی کنید تعداد آنها را به حداقل برسانید.

سخن آخر

با تمامی این ترفندها و ایده ها می توانید از کمترین فضا برای چیدن وسایل خود بهترین استفاده را بکنید . مرتب سازی وسایل باعث می شود که فضای بیشتری در اختیار داشته باشید.


مطالب مرتبط:

7 وسیله خانه که هر روز باید تمیز شوند

12 ایده برای دکوراسیون طوسی صورتی اتاق خواباز
4
رای