ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه

ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه بهترین ترفندهای تمیز کردن خانه برای پاک کردن لکه ها از شیر آب، ظروف، لباس، تخته آشپزخانه و ... را برای داشتن خانه ای زیبا، تمیز و مرتب در این مقاله از سلام دنیا برای شما آموزش دادیم.

تا زمانی که بهترین نکات تمیز کاری خانه را یاد نگیرید، گردگیری، پاک کردن چربی‌ها و لکه‌های خانه جذابیتی را برای شما ایجاد نمی کنند. نظافت خانه به معنای این نیست که شما باید هنگام انجام آن برای تمیز کردن نقاط غیر قابل دسترس دائما تقلا کنید. این کار آسان تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، همه شما نیاز به مقداری زیرکی و زرنگی دارید، برای مثال، یک تکه صابون ساده می تواند یک خوشبو کننده عالی برای کشوهای شما باشد! ما در سلام دنیا نکات گران بهایی را داریم که تقریباً هیچ هزینه‌ای ندارند و به شما کمک می‌کنند تا روند نظافت منزل را آسان کنید.

16 ترفند ساده و ارزان برای داشتن خانه ای تمیز و مرتب

1. پاک کردن لکه‌های شیر آب با سرکه (چگونه رسوب شیرآلات را پاک کنیم)

لکه های آب سخت روی شیر آب تولید باکتری می‌کنند و خیلی زشت به نظر می‌رسند. در اینجا کاری که باید برای تمیز کردن آنها انجام دهید آورده شده است. طرز استفاده:

 • یک حوله کاغذی را در سرکه خیس کنید.
 • آن را به دور شیر آب بپیچید.
 • بگذارید 30 تا 60 دقیقه خیس بخورد.

پاک کردن لکه‌های شیر آب با سرکه

2. پاک کردن لکه فرش با استفاده از اتو

شما نیاز خواهید داشت به: آمونیاک، آب گرم، یک بطری اسپری کننده، یک دسته حوله تمیز و بدون رنگ، یک اتو. طرز استفاده:

 • اتو خود را از قبل گرم کنید؛
 • یک قسمت از آمونیاک و یک قسمت از آب گرم را مخلوط کنید.
 • مخلوط را روی لکه فرش اسپری کنید و یک حوله تمیز روی آن قرار دهید.
 • اتوی داغ را روی حوله قرار دهید و آن را به آرامی به اطراف حرکت دهید (این کار برای جلوگیری از سوختگی فرش انجام می شود).
 • مقدار بیشتری از مخلوط را روی لکه اسپری کنید و مراحل را تکرار کنید. ممکن است به چند حوله دیگر نیز بسته به سختی لکه نیاز داشته باشید.

حتما بخوانید: پاک کردن لکه جوهر از روی فرش


پاک کردن لکه فرش با استفاده از اتو

3. ترفند سفید کردن رو بالشی ها

بالش های زرد به نظر ناخوشایند و چندش‌آور می آیند و هیچ کس نمی خواهد روی آنها بخوابد. خوشبختانه روشی وجود دارد که می توانید بالش‌مورد علاقه خود را نجات دهید. شما به پودر شوینده لباس، پودر شوینده ماشین ظرفشویی و بوراکس نیاز خواهید داشت. طرز استفاده:

 • ببینید که آیا بالش شما قابل شستشو است یا خیر، سپس بالش یا روکش بالش را دربیاورید. 
 • یک قابلمه بزرگ آب را به جوش آورید، 1 فنجان پودر شوینده لباس، 1 فنجان پودر شوینده ماشین ظرفشویی و 1/2 فنجان بوراکس را باهم مخلوط کنید و تکان دهید. به قدری مخلوط کنید تا همه چیز کامل حل شود.
 • این مخلوط را در ظرفی به اندازه کافی بزرگ که بتوانید بالش خود را در آن خیس کنید و 1 فنجان سفید کننده در آن بریزید. سپس بگذارید بالش های شما به مدت 30 دقیقه در این مخلوط خیس بخورند. فراموش نکنید که آنها را در نیمه کار پشت و رو کنید (برگردونید).
 • سپس بالش ها را از طریق یک چرخه شستشوی کامل در ماشین لباسشویی بیندازید.

سفید کردن رو بالشی

4. راه از بین بردن بوی زباله با یخ

این تکه های یخ به از بین بردن هرگونه بوی نامطبوع از زباله‌های شما کمک می کند. طرز استفاده:

 • یک قطعه کوچک از لیمو را درون قالب یخ قرار دهید، سپس آنها را با سرکه سفید پر کنید و بگذارید یخ بزنند.
 • چند مکعب یخ زده را در محل دفع زباله خود رها بیندازید.

حتما بخوانید: 8 نکته زیرکانه برای از بین بردن بوی بد سطل زباله


ترفند تمیز کاری خانه

5. ترفندهای تمیز کردن ماشین ظرفشویی 

ماشین ظرفشویی نیز هر از گاهی باید تمیز شود. تکه های غذا، چربی و کف صابون می‌توانند باکتری‌های مضری را در آن ایجاد کنند، که باعث ایجاد ظاهری زشت و بوع نامطبوع می‌شود و همچنین کارایی آنها را کاهش می‌دهد. سرکه سفید و جوش شیرین چربی ها را از بین میبرد، و ماشین ظرفشویی شما را تمیز و خوشبو می کند. طرز استفاده:

 • قفسه پایین ماشین ظرفشویی خود را بیرون بیاورید، منطقه تخلیه را بررسی کنید و در صورت وجود تکه‌های غذایی آنها را بردارید.
 • یک کاسه قابل شستشو در ماشین ظرفشویی را با سرکه سفید پر کنید و آن را روی قفسه بالای ماشین ظرفشویی خود قرار دهید. از داغترین حالت آب استفاده کنید و آن را روی چرخش قرار دهید.
 • پس از اتمام چرخه شستشو، مقدار زیادی جوش شیرین را در قسمت پایین آن بپاشید و آن را از طریق یک چرخه شستشو کوتاه (با آب گرم) به گردش در بیاورید.
 • اگر در ماشین ظرفشویی شما کپکی وجود دارد، 1 فنجان سفید کننده به قسمت پایین آن اضافه کنید و آن را از طریق یک چرخه کوتاه (با آب گرم) به گردش در بیاورید.

مهم: اگر ماشین ظرفشویی شما دارای استیل داخلی (ضد زنگ) است، از سفید کننده استفاده نکنید. سفید کننده می تواند باعث خوردگی آن شود!

6. سفید کردن لباس‌ها بدون استفاده از سفید کننده

آیا لباس‌های سفید شما خاکستری یا زرد به نظر می رسند، اما باز هم با این حال استفاده از سفید کننده را دوست ندارید؟ خوب، یک جایگزین وجود دارد. شما به آب، آبلیمو و پراکسید هیدروژن نیاز خواهید داشت. طرز استفاده:

 • 12 فنجان آب، 1/4 فنجان آب لیمو و 1 فنجان پراکسید هیدروژن را در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید.
 • به هر بار شستشو 2 فنجان از مخلوط را اضافه کنید.

حتما بخوانید: از بین بردن لکه زنگ زدگی از روی لباس و کفش


7. تمیز کردن سردوش با سرکه

برای تمیز کردن منظم، یک کیسه پلاستیکی با سرکه را به یک سر دوش وصل کنید و اجازه دهید که به مدت 30-60 دقیقه خیس بخورد. سالی دو بار سر دوش را جدا کرده و تمام قسمت ها را در سرکه آغشته کنید تا باکتری ها ضدعفونی شوند و از بین بروند.

تمیز کردن سردوش با سرکه

8. روش تمیز کردن سطح گاز شیشه ای بدون خش انداختن

می ترسید هنگام تمیز کردن صفحه شیشه ای گاز شما آسیب ببیند؟ جوش شیرین شما را نجات خواهد داد! شما به یک کاسه آب داغ، مایع ظرفشویی، جوش شیرین و یک پارچه تمیز کننده نیاز خواهید داشت. طرز استفاده:

 • یک کاسه را با آب داغ پر کنید و آن را با مقداری مایع ظرفشویی مخلوط کنید، سپس پارچه را در کاسه خیس کنید.
 • مقدار زیادی جوش شیرین را در سراسر صفحه گاز بریزید.
 • نیمی از آب پارچه خیس خود را فشرده و آن را روی جوش شیرین پخش شده بر صفحه گاز قرار دهید. بگذارید 15 دقیقه بماند.
 • به آرامی دورانی آن را مالش دهید.
 • این روش برای هر سطح شیشه ای مفید است و می توانید از آن برای تمیز کردن درب شیشه ای اجاق گاز (فر) نیز استفاده کنید.

9.  تمیز کردن پنکه سقفی 

تمیز کردن گرد و خاک پره های پنکه خیلی سخت است همچنین ممکن است گرد و خاک را در کل اتاق پخش کنید. نگران نباشید، در اینجا یک راه حل برای شما وجود دارد: نردبان را بردارید، یک رو بالشتی قدیمی را بگیرید و هر پره پنکه را پاک کنید. رو بالشتی به شما کمک می کند تا گرد و غبار روی پنکه را بدون اینکه همه جا را کثیف کنید، بگیرید.

تمیز کردن پنکه سقفی 

10. روش تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

برای این کار شما فقط به یک کیسه Ziploc (کیسه های سازگار با محیط زیست) به اندازه یک گالن و آمونیاک نیاز خواهید داشت. طرز استفاده:

 • مقداری آمونیاک در کیسه Ziploc ریخته، سرشعله اجاق گاز را در آن قرار دهید و آن را محکم کنید. این کار را برای سایر قسمتهای کثیف تکرار کنید.
 • بگذارید یک شب در کیسه ها بمانند. صبح روز بعد متوجه خواهید شد که آلودگی ها و چربی های قطعات در کیسه شناور شده اند! سرشعله‌ها را از کیسه خارج کرده و با یک اسفنج کفدار بشویید.

حتما بخوانید: از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس مشکلی


11. تمیز کردن لبه کاسه توالت فرنگی با دستمال توالت و سرکه سفید

ممکن است گاهی تمیز کردن لبه کاسه توالت تان خیلی سخت باشد! در اینجا راه حلی وجود دارد که کار شما را آسان تر می کند. شما به سرکه سفید و دستمال های توالت احتیاج دارید. طرز استفاده:
دستمال های توالت را در سرکه خیس کنید. دستمال ها را زیر لبه کاسه توالت خود ببندید. بگذارید چند ساعت خیس بخورد ، سپس دستمال های توالت را برداشته و لبه را تمیز بشویید.

12. تمیز کردن تخته آشپزخانه با آب لیمو و  نور آفتاب 

ممکن است لکه های تخته آشپزخانه زشت به نظر برسند، اما یک نکته هوشمندانه برای از بین بردن آنها وجود دارد. شما فقط به یک لیمو و یک مکان آفتابی نیاز خواهید داشت. طزر استفاده:

 • مقداری آب لیمو را بگیرید و با استفاده از پوست لیمو آن را در اطراف لکه روی سطح تخته برش پخش کنید.
 • این تخته را در جایی بگذارید که نور آفتاب به آن بتابد! بگذارید چند ساعت خیس بخورد، سپس آن را با صابون بشویید.
 • اگر هوا آفتابی نبود، ناامید نشوید! یک لیمو  را بگیرید، آن را به دو قسمت برش دهید، مقداری نمک درشت روی تخته آشپزخانه خود بپاشید و با داخل لیمو مالش دهید.

تمیز کردن تخته آشپزخانه

13. تمیز کردن مایکروویو با بخار

با گذشت زمان و استفاده مداوم، مایکروویوها بو می‌گیرند، اما سرکه سفید این مشکل را برطرف خواهد کرد طرز استفاده:

 • مقدار مساوی 1/1 مخلوط آب و سرکه را تا زمانی که بخار کند حرارت دهید.
 • بعد مایکروویو را با دستمال های کاغذی تمیز کنید.

14 . ترفند پاک کردن لکه های عرق از روی پیراهن‌های سفید 

عجله نکنید که یک پیراهن زیبا را دور بیاندازید فقط به این خاطر که روی آن یک لکه عرق زرد رنگ زشت وجود دارد. فقط کافی است محلولی از مایع ظرف‌شویی، پراکسید هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه و جوش شیرین تهیه کنید. طرز استفاده:

 • نسبت 1: 2 مایع ظرفشویی و هیدروژن پراکسید را در کاسه ترکیب کنید.
 • این خمیر را به لکه بمالید، و کمی جوش شیرین روی آن بپاشید.
 • یک برس مخصوص شستن لباس  تهیه کنید (یک مسواک قدیمی نیز همین کار خواهد کرد) تا با کمک آن ترکیب مایع ظرف شویی، آب اکسیژنه و جوش شیرین روی الیاف پیراهن کار کنید.
 • بعد از این کار، بگذارید پیراهن تان حداقل برای یک ساعت یا همین حدود بماند و سپس آن را به روش معمول بشویید.

حتما بخوانید: ترفند باورنکردنی استفاده از لیموترش در خانه داری


نکات خانه داری

15. طریقه تمیز کردن بدنه یخچال استیل با کار واکس (واکس ماشین)

تمیز کردن یک یخچال با بدنه استیل ممکن است کمی مشکل باشد، اما نگران نباشید، این مشکل را حل کرده ایم! برای انجام این روش به واکس ماشین احتیاج دارید (عجیب به نظر می رسد  ولی جواب می دهد!). طرز استفاده:

 • یک لایه نازک واکس ماشین را  روی سطح آن بمالید، و با کمک دستمال میکروفایبر برای تمیزی و گرفتن لکه‌ها، یخچال را براق کنید.

16. نحوه پاک کردن لکه آب از ظروف با کمک سرکه سفید

این ترفند ممکن است زمان داشتن مهمانی که بخواهید همه چیز عالی بنظر برسد مفید است. سرکه سفید شما را از شر این لکه ها نجات می دهد! طرز استفاده:

 • یک کاسه کوچک سرکه سفید را روی طبقه بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید (همچنین می توانید آن را در کمک آبکشی rinse-aid dispenser قرار دهید). ببینید، بعد از پایان شستشوی ظروف دیگر هیچ لکه آبی وجود ندارد!

از بین بردن لکه آب از ظروف

ترفند: از یک قالب صابون برای جذب بوی کهنگی در کشوها و کمد های خود استفاده کنید.
یک تکه از صابون مورد علاقه خود را در یک کیسه پارچه ای یا یک تکه پارچه بپیچید و آن را در کمد یا کشوی کنار لباس خود بگذارید.

سخن آخر

آیا تمیز کردن را دوست دارید؟ در اینجا تعدادی از کاربردی‌ترین ترفندها برای داشتن خانه ای درخشان را به شما گفتیم. کدام یک از نکاتی که عنوان کردیم برای شما مفید خواهد بود؟ آیا شما ترفند های خودتان را دارید؟ در صورت تمایل می توانید آنها را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

از بین بردن خط و خش روی سطوح مختلف با ترفندهای ساده خانگی

رسوب زدایی و جرم گیری کتری برقی با ترفندی ساده و سریع

روش ساده و خانگی برای از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس

از
9
رای