آموزش قوانین دکوراسیون داخلی برای ترکیب رنگ مناسب طراحی فضای خانه

آموزش قوانین دکوراسیون داخلی برای ترکیب رنگ مناسب طراحی فضای خانه آیا دوست دارید که رنگ دکوراسیون داخلی خانه را انتخاب کنید ولی قانون ترکیب رنگ ها را نمیدانید؟ اگر به دنبال قانون ساده برای طراحی و زیباتر شدن خانه خود هستید ، قانون 60-30-10 را در سلام دنیا یاد بگیرید.

دکوراسیون و تزئین کردن خانه می تواند نوعی از هنر که باعث میشود ما در آن احساس سردرگمی، گیرافتادگی یا حتی ناامیدی را بکنیم ، باشد ! اما، یک راه حل بسیار ساده و آسان برای درست کردن یک پالت رنگی متعادل برای فضای شما وجود دارد. به این راه حل، قانون 60-30-10 میگویند! به کار بردن قوانین ساده دکوراسیون داخلی خانه می تواند به زیبایی و طراحی داخلی خانه بیفزاید. ما در این مطلب سلام دنیا، به شما روش استفاده از قانون ترکیب رنگ 60-30-10 در دکوراسیون داخلی خانه خود را می آموزد. با ما همراه باشید.

قوانین دکوراسیون داخلی

این یک قانون دکوراسیون کلاسیک است که به ایجاد یک پالت رنگ برای یک فضا کمک می کند. این قانون بر این پایه شکل گرفته است که 60 درصد اتاق باید رنگ غالب، 30 درصد رنگ یا بافت فرعی و ثانویه و 10 درصد آخر باید رنگ های تاکیدی را دارا باشد.

چگونه از قانون ترکیب رنگ ها 60-30-10 در دکوراسیون استفاده کنیم؟

60٪ رنگ کلی اتاق رنگ پس زمینه در صورت تمایل شما به داشتن آن میباشد. فضایی که در اتاق با رضایت به آن نگاه می کنید، خاکستری یا هر رنگی که خود شما انتخاب می کنید میباشد.

عدد بعدی در این قانون 30 درصد میباشد. این رنگ به رنگ ثانویه یا فرعی در فضای شما تبدیل می شود و از رنگ اصلی پشتیبانی می کند. تفاوت آن اینقد کافی است تا اتاق شما را جذاب کند. این طور فکر کنید که شما نصف این رنگ را برای رنگ اصلی خود استفاده خواهید کرد.

درصد جالب و فان بودن ، همان 10 درصد یعنی رنگ تاکیدی شما میباشد. 10٪ می تواند همان چیزی باشد که به اتاق شما شخصیت می دهد و یا آن را بسیار خنثی (تر) نگه می دارد. این امر به شما بستگی دارد.

شما متوجه خواهید شد که چگونه می توانید تعادل را در حین مخلوط کردن سبک ها یا تن ها و بافت ها ایجاد کنید. همانطور که می‌دانید، من یک پالت رنگ خنثی را توصیه می‌کنم. این کار به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از قطعاتی که دوست دارید، فضایی کاربردی و خاص را ایجاد کنید و بسازید. شما می‌توانید با استفاده از قانون 60-30-10 هر رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید.


حتما بخوانید: انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون منزل با پرهیز از 10 اشتباه رایج


چگونه از قانون 60-30-10 استفاده کنیم؟

روش استفاده از قانون طلایی ساده برای طراحی و زیبایی خانه

موارد خاص یا نمونه هایی برای قانون 60-30-10:

قانون 60% ترکیب رنگ برای دکوراسیون داخلی

 • دیوار ها
 • قطعات تاکیدی
 • فرش
 • کاناپه
 • قطعات پایه بزرگ

قانون 30% ترکیب رنگ برای دکوراسیون داخلی

 • پرده ها
 • مبلمان رنگ شده
 • صندلی های چوبی بدون دسته
 • قطعات پایه کوچکتر

قانون 10% ترکیب رنگ برای دکوراسیون داخلی

 •  بالش یا پارچه های طرح دار
 • لوازم تزئینی
 • اثر هنری

چگونه 3 رنگ خود را انتخاب کنید

برای انتخاب سه رنگ برای فضای خود، یک طرح رنگ بر اساس چرخه رنگ ساده ترین روش است. من یکی از این 4 گزینه را پیشنهاد می کنم:

تک رنگ

فقط یک رنگ را انتخاب کنید و از اختلاف رنگ های روشن تر و تیره تر آن رنگ در فضای خود استفاده کنید. این عمل با رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، کرم، سفید یا گریژ بهتر تاثیر خود را میگذارد.

رنگ های مکمل

دو رنگ مخالف یکدیگر را در چرخه رنگ انتخاب کنید. یکی از آنها همیشه از یک رنگ گرم و دیگری از یک رنگ سرد خواهد بود. این کار تعادل خوبی را برای شما به ارمغان میاورد. 

رنگ های مشابه

سه رنگ مجاور ، کنار هم را در چرخه رنگ انتخاب کنید، که رنگ میانی رنگی غالب‌تر باشد. نمونه ای از رنگ ها می توانند آبی-سبز، سبز و سبز-زرد باشد. آیا می بینید که چقدر رنگ سبز در هر سه از خود خودی را نشان میدهد؟ آه، بله!


حتما بخوانید: 12 ایده برای دکوراسیون اتاق خواب با ترکیب رنگ طوسی-صورتی


قوانید دکوراسیون داخلی

تقسیم رنگ های مکمل

مشابه رنگ های مکمل (ذکر شده در بالا) میباشد. اما با این تفاوت که شما رنگ سوم را به آن اضافه می کنید. بنابراین یک رنگ اصلی را انتخاب می‌کنید، رنگ مکمل آن را در چرخه رنگ پیدا می‌کنید و یکی از رنگ‌های مجاور (بعدی) را به رنگ مکمل اضافه می‌کنید. مثال برای این عمل میتواند آبی به عنوان رنگ غالب، سپس نارنجی به عنوان رنگ مکمل و قرمز به عنوان رنگ سوم باشد.

آیا می توانم قانون 60-30-10 را بشکنم؟

بله، در صورتی که دارای احساسی همچون اعتماد به نفس و سرکشی باشید. اما بدانید که با این کار کمی اوضاع را پیچیده خواهید کرد. با این عمل سه گزینه را دارید:

امتیاز 110%

رنگ چهارم را با انجام کاری شبیه به 60-30-10-10 به ترکیب اضافه کنید. این کار با افزودن رنگ تاکیدی دوم به لوازم جانبی شما مانند: بالش ها، گلدان های روی قفسه ها، قاب عکس و غیره انجام می شود.

کاملا تک رنگ باشید

یک رنگ را انتخاب کنید و با قرار دادن چندین سایه تیره تر و روشن تر از همان رنگ در سراسر فضای خود فضایی وحشی و دیوانه وار را به اتاق خود ببخشید. این کار را می توان با رنگ ها و تناژ های چوبی نیز انجام داد. ممکن است در نهایت شما با یک اتاق کاملا خاکستری روبرو شوید، اما به دلیل تنوع رنگ‌ها و تون هایی که استفاده می‌کنید ابعادی را در آن خواهید داشت.

فرمول خود را ایجاد کنید

من همیشه در مورد سبک داخلی و دکوراسیون خانه که این فضا چه احساسی به شما می دهد صحبت می کنم. اگر احساس می کنید که ایده ای برای رنگ ها دارید پس انجامش بدید! ممکن است در نهایت چیزی شبیه به 40-30-20-10 یا 40-25-15-10-10 یا حتی 75-15-10 به وجود بیاید. در هر صورت، فقط مطمئن شوید که درصدهای خود را مشخص کرده باشید، در غیر این صورت ممکن است که فضا وحشیانه و دیوانه وار به نظر برسد!

سخن آخر

اوکی کلا همینه! می دانم که ممکن است گیج کننده باشد، اما این متن را چند بار دوباره بخوانید، چند ایده را یادداشت کنید و در کمترین زمان به آن برسید! این یک روش بسیار خطی برای تفکر در مورد طراحی است که گاهی اوقات می تواند بسیار انتزاعی باشد. به کار خود ادامه دهید و سعی کنید درصدهای خود را دنبال کنید و اشتباه نکنید!


مقالات مرتبط:

20 ایده خلاقانه برای طراحی و دکوراسیون حمام های کوچک

نکات مهم چیدمان منزل عروس و معرفی مدل های جدید دکوراسیون

از
4
رای