راهنمای تشخیص نوع صورت و نحوه انتخاب مدل موی کوتاه (پیکسی) متناسب با نوع مو و صورت

راهنمای تشخیص نوع صورت و نحوه انتخاب مدل موی کوتاه (پیکسی) متناسب با نوع مو و صورت اگر می خواهید ظاهر قلبی صورت خود را بیشتر نمایش دهید، به دنبال کوتاهی با حجم زیادی در بالای سر باشید. برای این کار چتری کوتاه بچگانه را امتحان کنید تا چانه شما را کوچکتر نشان بدهد.

با کمک یک آرایشگر حرفه ای و کمی اعتماد به نفس، هر کسی می تواند یکی از مدل مو کوتاهی پیکسی را امتحان کند! سبک های مختلف مو به شما کمک می کند ویژگی های مختلف صورت را برجسته یا پنهان کنید، و سبک های متنوع برای موهایی با انواع متفاوت مو بهتر خود را نشان می دهند. زمانیکه که فرم صورت خود را بدانید، می توانید تعیین کنید که می خواهید که کدام ویژگی های پر رنگ تر و کدام یک را به توازن برسانید. مدل موی پیکسی برای همیشه به یک شکل باقی نمی ماند. شما می تواند این مدل کوتاهی را حفظ کنید، یا اجازه بدهید موهایتان رشد کنند و بلند بشوند. هر کدام از مدل های را انتخاب کنید، جذاب و جسورانه است!

روش تشخیص فرم صورت و انتخاب مدل مو کوتاه (پیکسی) متناسب برای انواع صورت و مو

فرم صورت خود را مشخص کنید

1. یک خط اطراف خط رویش مو، گونه ها و چانه خود بکشید

به آینه نگاه کنید تا تصویر مستقیمی از چهره خود داشته باشید. از یک مداد خط چشم استفاده کنید تا خط نقطه چین اطراف لبه بیرونی صورت را مشخص کنید. از پیشانی خود شروع کنید، نقطه چین ها را از خط رویش مو بکشید و سپس آن را به سمت پایین صورت تا لبه های خارجی گونه ها و فک خود ادامه بدهید. خط را تا پایین چانه ادامه دهید.

 • می توانید یک عکس از صورت خود بگیرید، آن را چاپ کنید تا بتوانید بهتر شکل صورت خود را تشخیص بدهید.  
 • به جای اینکه عکس سلفی بگیرید بهتر است شخص دیگری از چند قدم دورتر این عکس را از شما بگیرد تا تناسب صورت در تصویر حفظ بشود.

مدل موی پیکسی

2. برای تعیین شکل صورت، عرض هر قسمت از صورت را مقایسه کنید

می توانید مقایسه بصری انجام دهید، یا اینکه از یک وسیله اندازه گیری برای بدست آوردن نسبت های دقیق استفاده کنید. ابتدا مشخص کنید که کدام قسمت از صورت شما عریض ترین است (پیشانی، استخوان گونه یا فک). سپس به شکل چانه و فک نگاه کنید (گرد، مربع یا تیز). در نهایت، ببینید که آیا طول صورت شما بیشتر است یا عرض آن.

 • این به شما کمک می کند که مشخص کنید صورتتان گرد، بیضی، مربعی، مستطیل، قلبی یا الماس شکل است.

انواع مدل موی پیکسی

3. در صورت های گرد یا بیضی گونه های عریض و چانه گرد است

اگر گونه های شما عریض ترین قسمت صورتتان است، صورت شما گرد محسوب می شود، در صورت های گرد، چانه دارای منحنی ملایمی است و شکل آن به جای کشیده بودن، عریض است.

 • اگر طول صورت شما کشیده تر از عرض آن باشد، صورت بیضی در نظر گرفته می شود.

مدل موی پیکسی صورت های مختلف

4. در صورت های مربعی فک و چانه عریض است

اگر فک شما عریض ترین قسمت صورتتان است، صورتتان مربع شکل است. در صورت های مربعی شکل، فک مربعی شکل عریض تر از طول آن است.

 • با این حال، اگر صورت شما کشیده تر از عرض آن است، صورت مستطیلی دارید.

مناسبترین مدل موی پیکسی صورت کشیده

5. داشتن چانه تیز مشخصه صورت قلبی یا الماسی شکل است

اگر پیشانی یا گونه های شما عریض تر از فک است، صورت قلبی شکل دارید. ویژگی مشخص صورت قلبی شکل چانه ای است که در پایین ترین قسمت آن تیز است. در صورت های قلبی شکل، معمولاً عرض صورتتان از طول آن بیشتر است.

 • اگر صورت شما کشیده تر از عرض آن بود، و پیشانی شما باریک تر از گونه هایتان باشد، صورت الماس (لوزی) شکل دارید.

مدل موی پیکسی برای صورت های قلبی و الماسی کدام است

6. تصمیم بگیرید که آیا می خواهید مدل موی پیکسی شما شکل صورتتان را جلوه بدهد یا آن را متوازن کند

تا زمانی که اعتماد به نفس داشته باشید، می تواند هر مدل مویی را امتحان کنید! اما نباید مدل مویی را انتخاب کنید که تاثیر منفی بر صورت بگذارد. باید تصمیم بگیرید که می خواهید با این مدل مو برخی ویژگی های صورت را بیشتر جلوه دهید یا آن را کمرنگ تر کنید.

 • برای مثال، اگر صورت کوتاه و پهنی دارید، ممکن است بخواهید با سبکی از کوتاهی صورت را کشیده تر نشان دهید. یا ممکن است بخواهید موهایتان را خیلی کوتاه کنید تا بر ویژگی های جذاب صورتتان تاکید کنید.
 • عکس هایی از افراد مشهور را که فرم صورتتان شبیه به آنهاست را جستجو کنید تا ببینید چگونه با مدل موهای مختلف می توانید صورت خود را تغییر دهید.

انتخاب مدل موی پیکسی با توجه به فرم صورت

انتخاب مدل کوتاهی مو بر اساس شکل صورت

1. با حجم بیشتر مو در قسمت جلوی سر، روی حالت بیضی یا قلبی شکل صورت تاکید کنید

اگر می خواهید ظاهر قلبی صورت خود را بیشتر نمایش دهید، به دنبال کوتاهی با حجم زیادی در بالای سر باشید. برای این کار چتری کوتاه بچگانه را امتحان کنید تا چانه شما را کوچکتر نشان بدهد و چشمان شما در قسمت پایین تر صورت به نظر بیاید. برای اینکه توجه سایرین را به طول و ظرافت صورت بیضی شکل خود جلب کنید، موهای کنار صورت را کوتاه نگه دارید و قسمت بالا را حجم دهید.

 • صورت های بیضی و قلبی شکل به طور طبیعی برای کوتاهی پیکسی مناسب اند، بنابراین در انتخاب مدل آزاد تر هستند.
 • چانه باریک صورت قلبی شکل و کشیدگی صورت بیضی، به خصوص اگر با گونه های برجسته همراه باشد، می تواند با حجم دادن قسمت بالای مو توازن پیدا کند، اما حتی ممکن است با پیکسی های خیلی کوتاه نیز توازن پیدا کند.

مدل موی پیکسی مناسب صورت بیضی و قلبی

2. اگر می خواهید ظاهر مربعی یا مستطیلی صورت خود را به نمایش بگذارید، مدل کوتاهی پسرانه را امتحان کنید

مدل کوتاهی پسرانه می تواند استخوان گونه و فک را بیشتر جلوه بدهد. با استفاده از ژل یا دیگر محصولات مشابه موها را حجم بدهید و در جای خود نگه دارید.

 • این نوع از ظاهر پسرانه می تواند وقتی در تضاد با سایر سبک های زنانه همراه بشود، جذابیت خاصی به شما بدهد.

مدل موی پیکسی مناسب صورت مربعی یا مستطیل

3. برای اینکه صورت های کوتاه را کشیده تر نشان بدهید، موهای قسمت بالای سر را حجیم تر کنید

با حجیم تر شدن موهای بالای سر، فرم کلی صورت خود را بیضی شکل کنید. این مدل مو به خصوص برای صورت های مربعی یا گرد مناسب است. می توانید موها را از روی پیشانی کنار بزنید تا طول بیشتری به صورت بدهد.

 • این نوع کوتاهی پیکسی با موهای حالت داده شده، جلوه بیشتری به صورت می دهد. این سبک از مدل مو منحنی های ملایمی اطراف صورت ایجاد می کند و بر فرم گوشه دار صورت های مربعی تاکید می کند.
 • موی بلند و نرم که پشت گوش قرار می گیرد، گردی و کوتاهی صورت را بازتاب می دهد. اگر می خواهید صورت خود را متعادل تر نشان دهید، می توانید از این مدل اجتناب کنید اما می تواند مدل شیکی برای تاکید بر ساختار صورت باشد.

مدل موی پیکسی مربع و گرد

4. موهای جلو و طرفین سر را حالت بدهید تا کشیدگی صورت را متوازن کند

صورت های بیضی، الماسی و مستطیلی نسبت به سایر فرم های صورت، کشیده تر و لاغرتر دیده می شود. اگر ترجیح می دهید صورتتان کوتاه تر به نظر برسد، موهای جلو پیشانی را بلندتر نگه داشته و به یک طرف صورت حالت بدهید و آن را در یک سمت حجیم تر کنید تا صورتتان عریض تر به نظر برسد.

 • از آنجایی که صورت های الماسی شکل در قسمت پیشانی باریک تر هستند، می توانند از موهای موج دار کوتاه در بالا سر و اطراف صورت برای عریض تر نشان آنها استفاده کرد.  

مدل موی پیکسی الماسی یا لوزی شکل

5. با کوتاهی های زاویه ای و نامتقارن، عرض صورت را متوازن تر نشان بدهید

برای اینکه بر ویژگی زاویه دار بودن صورت خود تاکید کنید، از مدل های نامتقارن بهره ببرید. اگر موهایتان عرض پیشانی و استخوان گونه شما را پنهان می کند، به شما کمک خواهد کرد که در ظاهر چانه باریک تری داشته باشید. بخش هایی از موی بلند و زاویه دار را در جلو گوش خود نگه دارید تا عرض استخوان گونه را پنهان کند و روی ساختار استخوانی آن تاکید کند.

 • می توانید حجم موهایی یک سمت صورت را بیشتر و سمت دیگر را کوتاه تر نگه دارید.
 • با وجود موهای موج دار و یک طرفه که باعث پنهان شدن عرض صورت می شود، می توانید ظاهر چانه و فک خود را باریک تر و زاویه دارتر جلوه بدهید.

مدل موی پیکسی صورت های زاویه دار

6. برای کم کردن تیزی و کشیدی چانه

همه صورت های الماسی و قلبی شکل به یک چانه تیز ختم نمی شوند اما اگر چانه شما بلند و باریک است با مدل موی پیکسی بلند، می توانید آن را کاهش دهید. از مدل های سنگین خودداری کنید و سعی کنید مقداری از موهای جلوی سر در اطراف صورت قرار بگیرد.

 • مدل های زاویه دار را امتحان کنید که در آن موهای جلو سر بلند و قسمت پشت کوتاه تر است. این مدل می تواند جالب و جذاب باشد.
 • یک کپ کوتاه می تواند نقطه ای عالی برای شروع باشد که در نهایت به یک مدل مو پیکسی کوتاه تر، تغییر سبک بدهد.

راهنمای انتخاب مدل موی پیکسی مناسب صورت الماسی

7. برای پوشاندن بلندی پیشانی در صورت های کشیده، مدل چتری را انتخاب کنید

اگر صورت مستطیلی، الماسی یا بیضی شکل دارید و می خواهید طول پیشانی خود را کمتر نشان دهید، و در نهایت طول کلی صورتتان کوتاه تر جلوه کند، مقداری از موها را به شکل چتری یک طرفه سبک روی پیشانی بگذارید.

 • چتری بچه گانه و حجم دادن موها در جلو سر باعث می تواند بلندی پیشانی را بیشتر نشان بدهد، اما این روش پیشنهادی برای همه مناسب نیست.

مدل موی پیکسی مناسب صورت بیضی یا مستطیلی

انتخاب مدل موی پیکسی با توجه به نوع مو

1. اگر موهای مجعدی دارید، باید برای کوتاهی مدل پیکسی موهایتان بلندتر باشد

موهای مجعد و موج دار می تواند در کوتاهی پیکسی ظاهر زیبایی داشته باشد، به شرطی که به اندازه کافی بلند باشد که شکل بگیرد. از مدل های لیر کمک بگیرید تا احساس سبکی در موها داشته باشید. مدل لایه ای یا لیر باعث افزایش حجم، بافت و مدل به موها می شود.

 • اگر مطمئن نیستید که کوتاهی پیکسی روی موهای مجعد شما چطور بنظر برسد، می توانید ابتدا کوتاهی مدل موی چتری را امتحان کنید.

مدل موی پیکسی برای موهای مجعد

2. موهای ضخیم را در جلوی سر بلندتر و در طرفین کوتاهتر نگه دارید

می توانید با کوتاه کردن موهای اطراف سر یک مدل موی پیکسی را روی سر خود پیاده کنید، مگر اینکه بخواهید برای توازن، عرض صورت باریک خود را بیشتر نشان دهید. کوتاهی هایی را در نظر بگیرید که در پشت و پایین سر، باریک تر شده باشد تا بافت و حجم مو را تحت کنترل داشته باشید. اما قسمت بالایی موها را حجیم و مدل لیر کوتاه کنید تا بتواند از موی حجم دار، برای زیبایی بیشتر بهره ببرید.

 • اگر موهای ضخیم دارید از مدل پیکسی صاف و یک دست اجتناب کنید. این مدل قابل حالت دهی نیست و ممکن است با آن احساس توازن در نمای صورت خود نداشته باشید.

مدل موی پیکسی موهای ضخیم

3. برای حجم دادن به موهای نازک و لطیف، از کوپ های لایه ای و چتری کمک بگیرید

به این شکل در عین حالی که موهای نازک می تواند سنگین به نظر برسد، در حالت کوپ کوتاه پر حجم تر هم دیده می شود. لایه های زیادی به مو بدهید تا زیبا و پر دیده شود. کوتاهی های کوپ نامتقارن، به ویژه روی موهای نازک جلوه می دهد. انواع چتری های کوتاه تا بلند را امتحان کنید. یا مستقیم به سراغ چتری بچگانه بروید!

 • ممکن است نخواهید چتری سنگینی داشته باشید زیرا بخاطر نازکی مو، باعث می شود که کمی آویز به نظر برسد.
 • برای پر پشت دیده شدن مو، رنگ موهای لولایت و هایلایت را در نظر بگیرید تا بر مدل پیکسی مو تاکید کند.

مدل موی پیکسی موهای نازک و لطیف

4. محصولات تقویت کننده و حجم دهنده مو را برای تقویت و حالت دادن به مو پیدا کنید

اگر موهای نازکی دارید، محصولاتی را پیدا کنید تا زیبایی مدل موی پیکسی شما را افزایش دهد. انواع موس ها و کرم ها، اسپری ها می توانند به شما کمک کنند، آنها را امتحان کنید تا گزینه مناسب خود را بیابید. شامپو خشک محصولی مفید برای حفظ شادابی و سر زندگی مو است. 

 • این مواد را روی ریشه مو خود بکار ببرید تا حالت و حجم مدل موی شما را حفظ کنند.

حالت دادن مدل موی پیکسی

موی خود را با دادن حالت های مختلف، مدل بدهید

1. چتری های بلند و یک طرفه را انتخاب کنید تا سبک های مختلف به مو بدهید

چتری های بلند یک طرفه می تواند صورت شما را مثل قاب در خود بگیرند و روی استخوان گونه ها تاکید کنند. اما همیشه لازم نیست آن را جلوی صورت بریزید! چتری های بلند را می توانید از روی صورت جمع کنید و به شکل مردانه حالت بدهید.

 • در حالت مردانه موها را از روی پیشانی جمع شده و در نتیجه به مدل موی پیکسی شما ارتفاع و بافت می دهد. همچنین می توانید از فر یا موج دار کردن مو برای دادن زیبایی بیشتر کمک بگیرید.   
 • از کرم های حالت دهنده برای افزاش حجم در ریشه مو و تثبت حالت آن استفاده کنید.

مدل دادن موی پیکسی

2. اگر قصد دارید موهایتان را فر یا موج بدهید، جلوی آن را بلند و لایه ای نگه دارید

اگر موی فرفری دارید، این مو پیکسی کوتاه شما فوراً حالت می گیرد. چنانچه بخواهید به موهای صاف خود با فرهای انگشتی یا مجعد کردن حالت شادابی بدهید، پیکسی بلندی داشته باشید.

 • از طرف دیگر، می توانید مدلی از پیکسی داشته باشید که در قسمت پشت سر کوتاه و در طرفین بلندتر باشد تا صورت شما در موهای فر، قاب گرفته شود.

حالت دادن موی پیکسی فرفری

3. برای اینکه بتوانید موهای پیشانی و جلوی سر را به سمت عقب بدهید، باید نوعی از کوتاهی پیکسی را انتخاب کنید که در قسمت جلوی سر بلندتر است

آیا می خواهید ژل زدن مو را برای حالت دادن آن امتحان کنید؟ اگر اینطور است، موها را به اندازه ای بلند کنید که بتوانید آن را پشت گوش نگه دارید و در قسمت پشت گردن تمیز و شسته رفته باشد.

 • کوتاهی کوپ این مدل را به شما نمی دهد. کوتاهی لیر حجم دار نیز به سختی صاف و یکدست خواهد ماند.   

مدل موی مناسب انواع موها

منبع: wikihow

از
31
رای