طرز صحیح تفت دادن زرشک تازه و خشک مجلسی و پف دار با شکر و عسل

طرز صحیح تفت دادن زرشک تازه و خشک مجلسی و پف دار با شکر و عسل اصول تفت دادن زرشک تازه و خشک؛ با ترفند صحیح تفت دادن زرشک مجلسی و پف دار، طرز تفت دادن زرشک با شکر، بدون شکر، با خلال پسته، با زعفران و عسل در سلام دنیا آشنا شوید.

زرشک از میوه های بسیار مفید برای انسان می باشد که به روش های مختلف قابل استفاده است ، زرشک بعلت خاصیت هاضم بودنش به هضم غذا کمک می کند و چاشنی خوبی برای برنج می باشد ، در این مطلب از سلام دنیا درباره اصول تفت دادن زرشک تازه و خشک، ترفند صحیح تفت دادن زرشک مجلسی و پف دار، طرز تفت دادن زرشک با شکر، بدون زرشک، با خلال پسته، با زعفران صحبت خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

اصول تفت دادن زرشک تازه و خشک

برای تفت دادن زرشک تازه خیلی احتیاج به شستشو و در آب گذاشتن ندارید ، زرشک هر چه تازه تر باشد نتیجه بهتری می دهد و بعد از تفت دادنش خوش رنگتر می شود، برای نگه داری از زرشک تازه که رنگ خود را از دست ندهد و همانطور تازه و خوش رنگ بماند می توانید در آنرا در ظروف در بسته بریزید و در فریزر قرار دهید. 

در این روش زرشک ها را تمیز کرده و از چوب و برگش جدا کنید ، و در آبکش ریخته و با آب کاملا سرد شستشو دهید تا سنگ ریزه هایش نیز جدا شود. بعد از خشک شدن زرشک ها تابه ای آماده کرده و روی حرارت ملایم بگذارید ، مقداری کره ذوب کنید و زرشک ها را به آن اضافه کنید در انتها نیز کمی آب یا گلاب ریخته تا حال پف دار خود را حفظ کند.


حتما بخوانید: خواص و مضرات زرشک


ترفند صحیح تفت دادن زرشک مجلسی و پف دار

برای داشتن زرشک پفکی و مجلسی بهترین کار استفاده از زرشک تازه است ، ظرف مورد نظر را نیز داغ نکنید همین که کمی گرم شد کافیست و در انتهای تفت دادن زرشک ها به آن مقداری گلاب یا آب جوشیده اضافه کنید ، بهتر است که برای هم زدن نیز از قاشق استفاده نکنید و خود ظرف را تکان دهید. 

طرز تفت دادن زرشک با شکر

برای داشتن زرشک خوشرنگ و پفکی با شکر بعد از شستشوی صحیح زرشک ها ، تابه را روی اجاق گذاشته مقداری کره داخل آن ریخته بعد از آب شدن کره زرشک را با شکر مخلوط کرده ( مقدار شکر بسته به ذائقه شما دارد) و به آن اضافه کرده زمانی که داخل ظرف شروع به حباب کرد و زرشک ها حالت پفکی گرفتند ظرف را از روی اجاق برداشته زیرا با ادامه کار زرشک ها تیره و خشک می شوند ، در آخر نیز با اضافه کردن یک قاشق گلاب به خوش عطر شدن و پفکی شدن آن کمک کنید.

روش صحیح تفت دادن زرشک بدون شکر

در این روش هم مانند روش بالا انجام می دهیم با این تفاوت که در هنگام ریختن زرشک ها در تابه از شکر استفاده نمی کنیم .

روش صحیح تفت دادن زرشک و خلال پسته

زرشک را به همان روش های گفته شده شسته و آماده می کنیم ، برای آماده کردن خلال پسته نیز آنها را داخل گلاب یک ساعتی خیس کرده و سپس به زرشک ها اضافه کنید و تفتشان دهید. برای کاستن طعم ترش زرشک بجای شکر از پور قند نیز می توانید استفاده کنید.


حتما بخوانید: بهترین ادویه مخصوص هر غذا چیست


درست کردن زرشک و زعفران

زعفران علاوه بر خوشرنگ شدن زرشک ها به خوش طعم شدنش نیز کمک می کند، به شرطی که از زعفرانی استفاده کنید که در شرایط مناسب نگهداری کرده اید و عط و خاصیت خود را از دست نداده باشد. در روش درست کردن زرشک همراه با زعفران، مقداری از زعفران را پودر کرده و با آب خنک آن را مخلوط کنید تا رنگ پس دهد، البته می توانید پودر زعفران را با آب جوش هم مخلوط کنید و روی حرارت غیر مستقیم بگذارید تا به اصطلاح دم بکشد و رنگ بگیرد.

زعفران را در انتها و بعد از خاموش کردن زیر ظرف زرشک ها به آن اضافه کنید تا حالت پفکی به خود بگیرند البته می توانید دم کرده زعفران را جداگانه با برنج مخدوط کرده و سپس زرشک را اضافه کنید این کار به خوش عطر شدن برنج بیشتر کمک می کند.

تفت دادن زرشک با زعفران

روش تفت دادن زرشک با عسل

کسانی که نمی خواهند از شکر استفاده کنند و در عین حال طعم ترش زرشک را نیز نمی پسندند. برای شیرین شدنش از عسل می توانند استفاده کنند. در این روش تابه را روی حرارت اجاق گذاشته و مقداری کره در تابه ریخته بعد از ذوب شدن کره زرشک ها رو ریخته و تفت داده، زیر اجاق را خاموش کرده و بعد مقداری از شیره عسل را با آن مخلوط کنید تا یکنواخت شود و بعد بر روی برنج آماده شده بریزید.

سخن آخر

استفاده از زرشک کمک می کند تا غذای شما حالت مجلسی به خود بگیرد، برای گرفتن نتیجه بهتر حتما از زرشک های تازه تر استفاده کنید و برای نگهداری و ماندگاری بیشتر زرشک آنها را در فریزر بگذارید، برای تفت دادن نیز از کره استفاده کنید تا خوش طعم تر شود .


مطالب مرتبط:

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ مجلسی و خوشمزه رستورانی مرحله به مرحله
 

از
4
رای