بهترین ادویه مخصوص هر غذا چیست؛ بهترین زمان ریختن ادویه در غذا

بهترین ادویه مخصوص هر غذا چیست؛ بهترین زمان ریختن ادویه در غذا بهترین ادویه مخصوص هر غذا چیست ؛ با بهترین ادویه برای خوشمزه کردن مرغ، گوشت چرخ کرده، آبگوشت، ماست، قرمه سبزی، جوجه کباب و ماهی و بهترین زمان ریختن ادویه در غذا در سلام دنیا بیاموزید.

ادویه ها که قسمت خشک شده از گیاه هستند برای طعم دار کردن و خوشمزه تر کردن غذاها مورد استفاده قرا می گیرند، هر غذا ادویه مخصوص خود را دارد و زمانی که ادویه مناسب همان غذا را استفاده می کنید، طعم غذای شما بی نظیر می شود. ادویه هایی که در تهیه غذا استفاده می شوند شامل: هل، زیره، زردچوبه، دارچین، جوزهندی، فلفل، میخک، زعفران و فلفل تند است. در این مطلب سلام دنیا، قصد داریم شما را با بهترین ادویه های مخصوص هر غذا از جمله: ادویه مخصوص ماهی، مرغ، قرمه سبزی، ماست، آبگوشت، جوجه کباب، و بهترین ادویه برای گوشت چرخ کرده و همچنین بهترین زمان ریختن ادویه در غذا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین ادویه مخصوص هر غذا برای طعم دار کردن و خوشمزه تر کردن آنها چیست

بهترین ادویه برای ماهی 

یکی از مشکلات تهیه ماهی از بین بردن بوی ماهی است. برای این منظور می توانید از ادویه مخصوص ماهی استفاده کنید. ادویه ماهی از فلفل دلمه خشک شده، پودر خردل، نمک، فلفل سیاه، فلفل سفید، پودر برگ بو، پودر میخک، زنجبیل، هل و دارچین تهیه شده است. برای تهیه این ادویه مخصوص تمامی مواد که گفته شده را درون میکسر یا آسیاب بریزید و مخلوط کنید.


حتما بخوانید: طرز تهیه ماهی سوخاری ترد و خوشمزه خانگی


بهترین ادویه برای مرغ

اگر برای تهیه خوراک یا خورشت مرغ به دنبال ادویه مخصوصی برای خوشمزه کردن آن هستید می توانید از این ترکیب پودر تخم گشنیز، پودر پیاز، پودر هل، پودر سیر، پودر زیره سبز، پودر دارچین، پودر فلفل قرمز و سیاه، پودر زنجبیل، پودر نمک دریا و پودر زردچوبه استفاده کنید.

بهترین ادویه برای مرغ

بهترین ادویه برای گوشت قرمز

در صورتی که قصد پختن گوشت قرمز را دارید از ترکیب این ادویه برای خوش طعم کردن آن استفاده کنید. برای تهیه این ادویه زردچوبه، پودر زیره، برگ بو، فلفل سیاه، چیلی، دارچین، تخم گشنیز، پودر سیر، پودر زنجبیل، پودر پاپریکا، پودر هل و پودر میخک را با هم ترکیب کنید.

بهترین ادویه برای قرمه سبزی

قرمه سبزی یکی از غذاهای محبوب ایرانیان است برای خوش طعم کردن این غذای محبوب می توانید از این ادویه مخصوص که ارائه کردیم استفاده کنید. برای اینکار پودر غوره، پودر لیمو، زردچوبه، فلفل سیاه، شنبلیله خشک و پودر رازیانه را به خورشت اضافه کنید.

بهترین ادویه برای جوجه کباب

با استفاده از 1 قاشق چای خوری از ادویه های زردچوبه، دارچین، پودر گلپر،‌ زنجبیل، پودر سیر، میخک، پودر جعفری، پودر پیاز، تخم گشنیز، ریشه جوز، دانه هل سبز به جوجه کباب طعم بی نظیری بدهید.


حتما بخوانید: طرز تهیه پودر سیر خانگی خوشمزه


بهترین ادویه برای کباب گوشت

برای تهیه کباب باید از ادویه های مخصوصی برای طعم دار کردن آن استفاده کنید. برای این منظور 1 قاشق چای خوری از پودر فلفل سیاه، زردچوبه، پودر زنجبیل، پودر برگ بو، پاپریکا و 1 قاشق غذا خوری پودر پیاز و سماق و نصف قاشق غذاخوری پودر لیمو عمانی را به کباب اضافه کنید.

بهترین ادویه برای کباب گوشت

بهترین ادویه برای گوشت چرخ کرده

ادویه هایی که برای گوشت چرخ کرده می توانید استفاده کنید مشابه همان ادویه ای است که برای پخت گوشت قرمز بکار بردید. این ادویه از ترکیبی از: زردچوبه، پودر زیره، برگ بو، فلفل سیاه، چیلی، دارچین، تخم گشنیز، پودر سیر، پودر زنجبیل، پودر پاپریکا، پودر هل و پودر میخک را تهیه می شود.

بهترین ادویه برای آبگوشت

آبگوشت هم یکی از غذاهای پرطرفدار و مورد علاقه ما ایرانی ها است به همین جهت برای خوش مزه شدن آن بهتر است از ادویه مخوص آبگوشت استفاده کنید. مهم‌ترین انواع ادویه مخصوص آبگوشت ادویه‌های پودر فلفل سیاه، زیره سیاه، پودر تخم گشنیز، پودر لیمو عمانی، مرزه، پودر دارچین، زردچوبه و جوز هندی هستند. هر کدام از این ادویه‌ها با خواص و طعم بینظیری که دارند به خوشمزه شدن آبگوشت شما کمک خواهند کرد.

بهترین ادویه برای مزه دار کردن مرغ

برای مزه دار کردن مرغ باید ادویه ها را با تکه های مرغ مخلوط کنید و برای چند ساعت به آنها استراحت بدهید. مرغ ها را با گیاهان معطری مانند ریحان، جعفری، آویشن، پونه کوهی و رزماری و با ادویه هایی نظیر پودر سیر، پودر پیاز، نمک، پاپریکا، فلفل قرمز و فلفل سیاه را با هم ترکیب کنید.

بهترین ادویه برای مزه دار کردن مرغ

بهترین ادویه برای ماست

ماست یکی از محصولات لبنی پرمصرف در سفره ایرانی ها است و معمولا در کنار بیشتر غذاها سرو می شود. ماست نه تنها به صورت ساده بلکه بصورت ترکیبی هم بسیار پرطرفدار است. برای خوش طعم کردن ماست می توانید از ترکیباتی مانند آویشن، فلفل سیاه، گلسرخ، نعنا، موسیر، پونه، کاکوتی، ترخون، پودر سیر و سبزیجات معطر استفاده کنید. علاوه براین می توانید برای تهیه ماست خیار از ترکیبات فلفل سیاه، نعناع خشک، ریحان، مرزه، ترخان خشک و پودر گل سرخ هم استفاده کنید.


حتما بخوانید: 13 خاصیت شگفت انگیز ماست برای سلامتی


بهترین زمان ریختن ادویه در غذا

خوش طعم و خوش مزه شدن غذاها نه تنها به ادویه های مخصوص هر غذا بلکه به زمان اضافه کردن آنها هم بستگی دارد. هر ادویه ای را باید در زمان مشخصی به غذاها اضافه کرد. در ادامه بهترین زمان ریختن هر کدام از ادویه را ارائه می دهیم.

  • زردچوبه: برای حفظ خاصیت های زردچوبه کمی باید آن را تفت دهید و بعد زمانی که غذا پخت آن را اضافه کنید.
  • فلفل سیاه: فلفل سیاه به دلیل حفظ خواص و طعمش می توانید هم در آغاز پختن غذا و هم در انتهای کار اضافه کنید.
  • زعفران: زعفران یک ادویه خوش طعم و خوش رنگ است و باید در 10 دقیقه پایانی پخت غذا آن را اضافه کنید تا ماندگاری طعم آن را افزایش دهید و خواص آن را هم حفظ کنید.
  • برگ بو: از انجایی که برگ بو عطر و بو خود را دیرتر آزاد می کند، این سبزی معطر برای پخت غذاهایی که به زمان طولانی نیاز دارند مناسب است.
  • لیمو عمانی: لیمو عمانی طعم بی نظیری به خورشت های مانند قیمه و قرمه سبزی می دهد، اما برای تلخ نشدن خورشت باید 20 دقیقه قبل از سرو غذا آن را به خورشت اضافه کنید.
  • پاپریکا: بهترین زمان برای ریختن پاپریکا در غذا پخت کامل غذا است و در زمان سرو غذا است. در این صورت طعم و عطر آن ماندگار خواهد بود.
  • دارچین: دارچین برای طعم دار کردن و از بین بردن بوی مرغ یک ادویه عالی است، اما برای تهیه خورشت این ادویه باید در مراحل آخر به غذا اضافه شود تا رنگ خورشت یا غذا را تیره نکند.
  • پودر سیر: برای حفظ طعم و عطر سیر بهتر است این ادویه را در زمان های آخر پخت غذا اضافه کنید.
  • جوز هندی: برای اینکه غذا طعم دلخواه را پیدا کند، جوزهندی را قبل از افزودن به غذا آسیاب کنید و بعد استفاده کنید.

بهترین زمان ریختن ادویه در غذا

سخن پایانی:

ادویه ها و سبزیجات معطر روش بسیار خوبی برای خوش طعم کردن غذاها هستند و با انتخاب ادویه مناسب و مخصوص هر غذا طعم بی نظیری به غذا خود بدهید. علاوه بر انتخاب ادویه مناسب و مخصوص، زمان اضافه کردن هر ادویه به غذاها را هم در نظر بگیرید. ادویه ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید و در صورت خراب شدن، گذشت تاریخ مصرف از مصرف آنها خودداری کنید.


مقالات مرتبط:

12 گیاه و ادویه ای که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند
 

از
9
رای