12 گیاه و ادویه ای که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند

12 گیاه و ادویه ای که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند بسیاری از گیاهان و ادویه جات ترکیبی عالی برای مقابله با اشتها، بالا بردن چربی سوزی و کاهش وزن دارند. برخی از این گیاهان شگفت انگیز: تخم شنبلیله، فلفل هندی و پونه کوهی است

این یک حقیقت آشکار است که آنچه در بشقاب تان قرار داده اید نقش مهمی در کاهش وزن ایفا می کند. اما آنچه شما در کابینت ادویه جات خود نگه داری می کنید، ممکن است همان قدر نیز مهم باشد. نشان داده شده است بسیاری از گیاهان و ادویه جات تركیبی را برای مقابله با اشتها، افزایش سوزاندن چربی و كاهش وزن دارند.
در اینجا 12 گیاه شگفت انگیز است که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

12 گیاه شگفت انگیز برای کاهش وزن

1-  تخم شنبلیله

شنبلیله یک ادویه معمولی خانگی است که یک گیاه متعلق به خانواده حبوبات است.مطالعات متعدد نشان داده است که شنبلیله می تواند به کنترل اشتها کمک کند و مصرف غذا را به منظور کم کردن وزن، کاهش دهد.

یک مطالعه در 18 نفر نشان داد که مصرف 8 گرم تخم شنبلیله روزانه باعث افزایش احساس سیری و کاهش مصرف غذا در مقایسه با گروه کنترل می شود. یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که استفاده از عصاره تخم شنبلیله سبب کاهش 17 درصد چربی در روز نسبت به داروهای مربوطه می شود. این باعث شد که تعداد کالری مصرفی در طول روز کاهش یابد.

تخم شنبلیله موثر در کاهش وزن

2- فلفل هندی

فلفل هندی نوعی فلفل چیلی است که به طور معمول برای آوردن عطر و طعم تند به بسیاری از غذاها استفاده می شود. این حاوی کپسایسین است که به فلفل هندی طبیعت گرم داده و خواص مختلفی را به ارمغان می آورد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که کپسایسین می تواند کمی متابولیسم را افزایش دهد و تعداد کالری هایی را که در طول روز می سوزانید را افزایش دهد.

کپسایسین همچنین ممکن است حس گرسنگی را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف کپسول های کپسایسین باعث افزایش سطح کلسترول و کاهش کل کالری می شود. مطالعه دیگری در 30 نفر نشان داد که خوردن غذای حاوی کپسایسین باعث کاهش سطح گرلین، هورمون تحریک کننده گرسنگی می شود.

فلفل هندی و کمک به کاهش وزن

3- زنجبیل

زنجبیل یک ادویه ساخته شده از ریشه گیاه زنجبیل است. برخی از تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل نیز به کاهش وزن کمک می کند که اغلب در طب عامیانه به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع مختلف بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. یک بررسی از 14 مطالعات انسانی نشان داد که مصرف مکمل زنجبیل به میزان قابل توجهی سبب کاهش وزن و چربی شکم شده است.

زنجبیل گیاهی عالی برای کاهش وزن

4- پونه کوهی

پونه کوهی یک گیاه چند ساله است که متعلق به خانواده گیاهانی همانند نعنا، ریحان، آویشن، رزماری و مریم گلی است. این شامل کارواکرول، یک ترکیب قدرتمند است که می تواند باعث کاهش وزن شود. یک مطالعه در موش های مبتلا به یک رژیم غذایی با چربی بالا کارواکرول دریافت کرده اند و به طور معنی داری کاهش وزن بدن و چربی بدن را نسبت به گروه کنترل کاهش دادند.
مکمل های کارواکرول نیز به طور مستقیم به برخی از ژن ها و پروتئین های خاصی که سنتز چربی بدن را کنترل می کنند، تاثیر می گذارند. مطالعات مبتنی بر انسانی در این باره انجام نشده است.

کاهش وزن با پونه کوهی

5- جینسنگ

جینسنگ یک گیاه با ویژگی های ارتقاء دهنده سلامتی است که اغلب به عنوان مواد اصلی در طب سنتی چینی شناخته می شود. این می تواند به انواع مختلفی از جمله کره ای، چینی و آمریکایی طبقه بندی شود، که همه متعلق به همان جنس گیاهان جینسنگ هستند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این گیاه قدرتمند می تواند به کاهش وزن کمک کند. یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف جینسنگ کره ای دو بار در روز به مدت هشت هفته سبب کاهش قابل ملاحظه ای در وزن بدن و همچنین تغییرات ترکیبات میکروبی در روده می شود. به همین ترتیب، مطالعه حیوانی نشان داد که جینسنگ مبارزه با چاقی را با تغییر شکل چربی و تاخیر در جذب چربی روده انجام می دهد. با این حال، مطالعات با کیفیت بالا و گسترده در مورد بررسی تاثیر جین سنگ بر کاهش وزن در انسان مورد نیاز است.

جینسینگ و کاهش وزن

6- کارالوما یا شاخ گوزنی

کارالوما گیاهی است که اغلب در بسیاری از قرص های رژیمی غذایی استفاده می شود. به نظر می رسد با افزایش سطح سروتونین (یک انتقال دهنده عصبی که به طور مستقیم بر اشتها اثر می گذارد) کار می کند. یک مطالعه 12 هفته ای در 33 نفر نشان داد که شرکت کنندگان که شاخ گوزنی را مصرف کرده اند به میزان قابل توجهی کاهش وزن چربی شکم و وزن بدن را نسبت به افرادی که از داروهای مرتبط مصرف می کنند، داشته اند.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که مصرف 1 گرم روزانه شاخ گوزنی برای دو ماه باعث کاهش وزن و میزان گرسنگی در مقایسه با گروه کنترل شده است.

شاخ گوزن گیاهی مفید برای کاهش وزن

7- زردچوبه

زردچوبه ادویه ای است که برای عطر و طعم، رنگ پر جنب و جوش و خواص دارویی قوی مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر مزایای بهداشتی آن ناشی از حضور کورکومین در زردچوبه می باشد. کورکومین، یک ماده شیمیایی است که به طور گسترده ای بر روی اثرات آن بر همه چیز از التهاب تا کاهش وزن مطالعه شده است. یک مطالعه در 44 نفر از افرادی که دارای اضافه وزن هستند نشان داد که مصرف کورکومین دو بار در روز برای یک ماه در کاهش چربی، کاهش چربی شکم و افزایش از دست دادن وزن تا 5٪ مؤثر بود.

به طور مشابه، یک مطالعه حیوانی نشان داد که مکمل موش ها با کورکومین به مدت 12 هفته باعث کاهش وزن بدن و چربی بدن با مسدود کردن سنتز چربی می شود.
با این حال، در نظر داشته باشید که این مطالعات از یک مقدار متمرکز از کورکومین استفاده می کنند که بسیار بیشتر از میزان موجود در دوز معمول زردچوبه است.
تحقیق بیشتر برای بررسی اینکه چگونه زردچوبه ممکن است باعث کاهش وزن شود، مورد نیاز است.

گیاه زردچوبه موثر در کاهش وزن و لاغری

8- فلفل سیاه

فلفل سیاه یک ادویه معمولی خانگی است که از میوه های خشک Piper nigrum، یک انگور گلدار بومی هند مشتق شده است. این شامل یک ترکیب قدرتمند به نام پیپرین است که هر دو عطر و طعم تند و اثرات احتمالی کاهش وزن فلفل سیاه را تامین می کند. یک مطالعه نشان داد مصرف مکمل پیپرین باعث کاهش وزن بدن در موش صحرایی در رژیم غذایی با چربی بالا شده است.

مطالعه سلولی همچنین نشان داد که پیپرین به طور موثر تشکیل سلول چربی را مهار می کند. متاسفانه، تحقیقات فعلی همچنان محدود به مطالعات سلولی و حیوانی است. مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه پیپرین و فلفل سیاه ممکن است بر کاهش وزن در انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

لاغری با فلفل سیاه

9- دارچین

دارچین یک ادویه معطر ساخته شده از پوست داخلی درختی به نام Cinnamomum است. این ادویه غنی از آنتی اکسیدان ها است و مزایای سلامتی بسیاری دارد. برخی از مطالعات حتی متوجه شدند که دارچین می تواند کاهش وزن را افزایش دهد. این به خصوص در تثبیت قند خون موثر است، که ممکن است به کاهش اشتها و گرسنگی کمک کند. مطالعات نشان می دهد که یک ترکیب خاص در دارچین، می تواند اثرات انسولین را تقلید کرده، به حمل شکر از جریان خون به سلول های شما برای استفاده به عنوان سوخت کمک کند.

دارچین همچنین ممکن است سطوح آنزیم های گوارشی خاصی را برای کاهش سرعت هضم کربوهیدرات کاهش دهد. در حالی که این اثرات می تواند به طور بالقوه باعث کاهش اشتها و کاهش وزن شود، تحقیقات بیشتری برای بررسی اثرات دارچین به طور مستقیم بر روی وزن نیاز است.

دارچین و کمک به کاهش وزن

10 -عصاره دانه قهوه سبز

عصاره دانه های قهوه سبز معمولا در بسیاری از مکمل های کاهش وزن یافت می شود. قهوه سبز از عصاره دانه های قهوه ای ساخته شده است که بو داده نشده است و حاوی کلروژنیک اسید می باشد، که احتمالا مسئول اثرات کاهش وزنی آن می باشد. یک مطالعه نشان داد که مصرف قهوه سبز باعث کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و چربی شکم در 20 شرکت کننده، حتی بدون تغییر در مصرف کالری شده است.

بررسی دیگری از سه مطالعه نشان داد که عصاره قهوه سبز می تواند وزن بدن را به طور متوسط 5.5 پوند (2.5 کیلوگرم) کاهش دهد. با این حال، محققان خاطر نشان کردند که کیفیت و اندازه مطالعات موجود تا حدودی محدود است. بنابراین، برای ارزیابی اثربخشی دانه های قهوه سبز در کاهش وزن، مطالعات با کیفیت بالا مورد نیاز است.

قهوه سبز

11- زیره

زیره سبز یک ادویه ساخته شده از دانه های خشک شده Cuminin cyminum، یک گیاه گلدار از خانواده جعفری است. این ادویه به خوبی با عطر و طعم منحصر به فرد آن شناخته شده است، اما همچنین دارای مزایای سلامتی از جمله پتانسیل برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن و سوزاندن چربی می باشد. در یک مطالعه هشت هفته ای که در آن بزرگسالانی که یک مکمل زیره را سه بار در روز مصرف کردند 1 کیلوگرم بیشتر از افرادی که داروهای مرتبط مصرف کردند کاهش وزن داشته اند.

لاغری و کاهش وزن با زیره

12- هل

هل یک ادویه بسیار ارزشمند است که از دانه های یک گیاه در خانواده زنجبیل ساخته شده است. این در سراسر جهان در پخت و پز استفاده می شود، اما همچنین ممکن است از کاهش وزن نیز پشتیبانی کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که پودر هل به کاهش چربی شکم در موش های صحرایی در رژیم غذایی با چربی و کربوهیدرات بالا کمک کرد. متأسفانه، بیشتر تحقیقات در زمینه توانایی کاهش وزن هل محدود به مطالعات حیوانی است. تاثیر هل در کاهش وزن در انسان تا به حال بررسی نشده است.

لاغری با مصرف گیاه هل

نحوه استفاده بی خطر از این گیاهان

هنگامی که به عنوان چاشنی برای غذا استفاده می شود، گیاهان و ادویه های ذکر شده می توانند مزایای سلامتی را با کمترین خطر عوارض جانبی فراهم کنند. فقط از مصرف مقدار بیش از یک قاشق غذاخوری (14 گرم) در روز  پرهیز نمایید و مطمئن باشید که آنها را با غذاهای غنی از مواد مغذی ترکیب کنید تا به کاهش وزن کمک کنید.

اگر گیاهان را به شکل مکمل مصرف کنید، مهم است که به دوز توصیه شده در بسته توجه کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. علاوه بر این، اگر شما هر گونه شرایط بهداشتی در معرض خطر دارید یا دارو مصرف می کنید بهتر است قبل از شروع هر مکمل، با پزشک خود صحبت کنید. اگر عوارض جانبی منفی یا علائم آلرژی غذایی را تجربه کرده اید، بلافاصله مصرف آن را قطع کنید و با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مورد اعتماد تماس بگیرید.

از
14
رای