آموزش ساده طرز تهیه پودر سیر در خانه

آموزش ساده طرز تهیه پودر سیر در خانه اگر پودر فلفل قرمز یا پودر پیاز، ورقه های فلفل قرمز یا ادویه های دیگری در دسترس دارید می توانید این ها را با پودر سیر مخلوط کنید تا به یک چاشنی با طعم جدید و منحصر به فرد برسید.

تهیه پودر سیر خانگی روشی عالی برای مصرف سیرهای بدون استفاده ای که در آشپزخانه مانده اند است. پاشیدن مقداری پودر سیر تازه روش مناسبی برای بهتر کردن طعم بسیاری از غذا هاست. تهیه پودر سیر در خانه شاید به نظر کار سختی باشد، مخصوصا زمانی که پودر سیر آماده به راحتی در دسترس است، اما این کار سخت نیست. طرز تهیه پودر سیر در خانه بسیار ساده است و مزه آن بسیار بهتر از نمونه های تجاری موجود در بازار است.

آموزش تصویری مراحل تهیه پودر سیر خانگی

مرحله اول: آماده کردن سیرها

ابتدا سر بوته سیر را کنده و پوست ها را جدا کرده و سپس تک تک حبه ها را جدا کنید. مقدار پودر سیری که می خواهید به دست آورید به میزان سیری که دارید وابسته است. یک بوته سیر معمولا 10 حبه دارد. گاهی نیز ممکن کمی بیشتر یا کمتر باشد.

آماده کردن سیرها برای پودر سیر خانگی

مرحله دوم: پوست کندن حبه های سیر

می توانید با استفاده از انگشتانتان پوست حبه های سیر را جدا کنید یا با استفاده از چاقو شکاف کوچکی روی جبه ها ایجاد کنید تا پوست حبه ها به راحتی جدا شود همچنین می توانید حبه سیر را روی تخته قرار داده و چاقو را از قسمت پهن روی حبه های سیر قرار دهید. با ایجاد کمی فشار، اکنون پوست سیر به راحتی با انگشت جدا می شود. دقت کنید که نباید به حبه ها فشار زیادی وارد کنید چرا که حبه هاس سیر له می شود و دیگر مناسب حلقه کردن نمی باشد.

پوست کندن حبه های سیر

مرحله سوم: حلقه کردن حبه های سیر

با استفاده از چاقوی مناسب ریشه حبه ها را در صورت وجود جدا کنید. ریشه ها سفت هستند و مناسب طعم دهی نیستند. حال با استفاده از یک چاقوی تیز حبه های سیر را به ورقه های کوچک برش دهید. ورقه هایی به ضخامت 5 میلیمتر یا کمتر. هنگامی که تمام حبه ها ورقه شد آن ها را روی کاغز شیرینی پزی یا کاغذ پارشمت (کاغذ پوستی) قرار دهید.

حلقه کردن حبه های سیر برای تهیه پودر سیر

قسمت دوم: تهیه پودر سیر

مرحله اول: خشک کردن حلقه های سیر داخل فر

می توانید حلقه های سیر را برای خشک شدن داخل فر یا خشک کن قرار دهید. اگر از فر برای خشک کردن حلقه های سیر استفاده می کنید فر را با کمترین درجه ممکن گرم کنید. چیزی بین 150 الی 200 درجه فارنهایت (معادل با 65 الی 90 درجه سانتیگراد). وقتی که فر به درجه حرارتی بین 65 الی 90 درجه سانتیگراد رسید حلقه های سیر را که روی کاغذ سیرینی پزی قرار دادید داخل فر قرار دهید و بین 1.5 الی 2 ساعت اجازه دهید در داخل فر بمانند.

هنگامی که حلقه های سیر داخل فر قرار دارند به آن ها دقت کنید و آن ها را برعکس کنید تا هر دو طرف حلقه ها به طور برابر خشک شوند. سپس ورقه کاغذ را به همراه حلقه های سیر از فر خارج کنید و اجازه دهید خنک شوند.

در صورتی که ورقه های سیر به راحتی در دست خرد شده و می شکنند، یعنی کاملا خشک شده اند.

خشک کردن حلقه های سیر داخل فر

خشک کردن حلقه های سیر با استفاده از خشک کن

اگر برای خشک کردن حلقه های سیر از خشک کن استفاده می کنید، درجه را روی کم تنظیم کنید.   چیزی حدود 125 درجه فارنهایت (یا 51 درجه سانتیگراد) و اجازه دهید حلقه های سیر برای مدت 8 الی 12 ساعت خشک شوند. هنگامی که حلقه های سیر را از خشک کن خارج می کنید، حلقه ها باید ترد و شکننده باشند که نشان دهنده این است که حلقه های سیر کاملا خشک شده اند.

خشک کردن حلقه های سیر با استفاده از خشک کن

مرحله دوم: آسیاب کردن حلقه های سیر خشک شده

می توانید با استفاده از آسیاب قهوه، مخلوط کن، غذاساز، آسیاب ادویه یا هاون حلقه های سیر خشک شده را آسیاب کنید. تا زمانی که به میزان ریز یا درشتی مورد نظر خود برسید به آسیاب کردن ادامه دهید. پودر سیر به دست آمده را با انگشتان دست خود لمس کنید و اگر دانه درشتی باقی مانده بود ، آن جدا کنید. می توانید این دانه های درشت باقی مانده را دوباره آسیاب کنید.

اگر می خواهید پودر سیر با دانه های درشت داشته باشید زمان آسیاب را کمتر کنید و اگر می خواهید پودر سیر نرم و یکدستی داشته باشید زمان آسیاب کردن را افزایش دهید.

بعد از اینکه آسایب کردن به پایان رسید اجازه بدهید پودر سیر به مدت 10 دقیقه داخل آسیبا بماند تا دانه ها ته نشین شده و عطر سیر تثبیت شود و بوی تند سیر در همه جا پخش نشود.

آسیاب کردن حلقه های سیر خشک شده

مرحله سوم: می توانید ادویه های دیگری را با پودر سیر مخلوط کنید و به یک چاشنی جدید برسید

اگر پودر فلفل قرمز، پودر چیلی یا پودر پیاز، ورقه های فلفل قرمز یا ادویه های دیگری در دسترس دارید می توانید این ها را با پودر سیر مخلوط کنید تا به یک چاشنی با طعم جدید و منحصر به فرد برسید. از این چاشنی ترکیبی به دست آمده می توانید در انواع غذاها، از پیتزا گرفته تا پاستا، استفاده کنید.

مخلوط پودر سیر با ادویه های دیگر

مرحله چهارم: نحوه نگهداری از پودر سیر

پودر سیر را در ظرفی دربسته که امکان نفوذ هوا به داخل آن نباشد و در جای خنک، خشک و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. ضروف شیشه ای در بسته انتخاب مناسبی برای نگهداری پودر سیر هستند. نگهداری از پودر سیر داخل فریزر (فریز کردن پودر سیر) هم می تواند به عنوان انتخابی مد نظر قرار داد.

نحوه نگهداری از پودر سیر

از
2
رای