روش خشک کردن سیب در خانه؛ طرز تهیه چیپس سیب بدون سیاه شدن

روش خشک کردن سیب در خانه؛ طرز تهیه چیپس سیب بدون سیاه شدن چگونه سیب را خشک کنیم که سیاه نشود، آموزش خشک کردن سیب در آفتاب، فر و یا دستگاه میوه خشک کن و در هوای آزاد، را در کنار روش نگهداری و بهترین نوع سیب برای تهیه چیپس سیب در سلام دنیا بیاموزید.

برگه سیب یا چیپس سیب، به عنوان یکی از خوشمزه ترین و سالم ترین میان وعده ها به شمار می روند. آنها تمام طعم پای سیب و تمام بافت چیپس سیب زمینی را برای شما تداعی می کنند، پس جای تعجب نیست که بچه ها و بزرگسالان هر دو آنها را دوست دارند. در این مقاله سلام دنیا، همه چیزهایی را که برای خشک کردن سیب یا همان طرز تهیه چیپس سیب خود به آن نیاز دارید - از لوازم مورد استفاده گرفته تا روش های مختلف درست کردن آنها - را یاد خواهید گرفت. با ما همراه باشید.

سیب خشک چیست؟

سیب های خشک شده دارای طعمی خوشمزه می باشند و قابل جویدن هستند. از سیب خشک شده به عنوان یک جایگزین سالم برای انواع مختلف چیپس ها یا گرانولا برای یک میان وعده استفاده می شود. سیب خشک حلقه حلقه شده به عنوان یکی دیگر از میان وعده های عالی برای بعد از مدرسه کودکان در نظر گرفته شده است. خشک کردن سیب یک نوع فرآیند ساده می باشد که در آن شما می توانید به یکباره تعداد زیادی از آن ها درست کنید.


حتما بخوانید:  طرز تهیه برگه زردآلو قیسی با 4 روش


سیب های خشک می توانند چندین ماه در دمای اتاق و تا یک سال در فریزر بدون خراب شدن باقی بمانند. علاوه بر همه ی این گفته ها، درست کردن سیب های خشک شده توسط خود شخص بسیار مقرون به صرفه تر از خرید یک کیسه کوچک از آن ها از فروشگاه مواد غذایی می باشد. شما می توانید با سیب های خود یک میان وعده دلپذیر درست کنید، محصول خود را مصرف کنید و در هزینه خود صرفه جویی کنید.

خشک کردن سیب

بهترین نوع سیب برای خشک کردن

قبل از شروع فرآیند خشک کردن سیب ها، باید بدانید که چه نوع سیبی را انتخاب کنید. تقریباً هر نوع سیبی که برای خوردن مفید باشد را می توان خشک کرد. ولی با این حال، انواع مختلفی وجود دارند که برای خشک کردن بهترین نتیجه را به شخص می دهند. بهترین سیب ها برای خشک کردن سیب هایی هستند که سفت و دارای طعمی خوب هستند.

سیب های بسیار آبدار یا ترد باعث نصف و نیمه خشک شدن سیب می شوند. طعم سیب خشک شده کمی غلیظ تر و شدیدتر از طعم سیب تازه می باشد. هر چه سیب آبدارتر و کمتر سفت باشد، هنگام خشک شدن، شکل خود را کمتر حفظ می کند. حلقه های سیب اگر که در طول فرآیند خشک شدن چروک شوند (جمع شوند)، بد شکل به نظر می رسند.

اگر می خواهید از ظاهر چروکیده سیب جلوگیری کنید، باید یک نوع سیب بسیار سفت را برای خشک کردن انتخاب کنید. سیب های McIntosh ،Pink Lady، Fuji همه سیب های سفتی هستند که در فرآیند خشک کردن به خوبی عمل می کنند. سیب های شیرین وقتی خشک شوند، طعمی شبیه به یک تکه آب نبات را دارند. تمام  شیرینی و شکر یک سیب شیرین در طول فرآیند خشک شدن بیشتر خود را نشان می دهد.

اگر سیب خشک شده بسیار شیرین و تقریباً آب نباتی را می خواهید، یک نوع سیب شیرین را انتخاب کنید. سیب های Fuji ، Gala و  Cortland پس از خشک شدن طعمی شبیه به آب نبات را خواهند داشت. سیب‌های ترش یا اسیدی بیشتر وقتی خشک می‌شوند، طعم سیب تند را برای شما تداعی می کنند.

سیب های Granny Smith به سیب خشک شده طعمی ترش و تازه را می بخشند. سیب های Braeburn و Honeycrisp هم نیز از انواع مختلف سیب های ترشی هستند که طعم شیرینی کمتری را به سیب خشک شده شما می بخشند.


حتما بخوانید: خشک کردن آلبالو در خانه


به طور کلی، اگر از طعم سیب در حالت تازه خوشتان بیاید، به احتمال زیاد طعم آن را به صورت خشک شده هم نیز دوست خواهید داشت. نکته اصلی که باید آن را در نظر بگیرید این است که می خواهید چیپس سیب شما چگونه به نظر برسد. یک سیب سفت بهتر از یک سیب بسیار آبدار در طول فرآیند خشک شدن شکل خود را حفظ می کند.

طرز تهیه چیپس سیب در خانه

آیا باید سیب ها را قبل از خشک کردن پوست گرفت؟

این یک سوال رایج است که بستگی به خود شخص دارد. چه سیب را پوست بگیرید چه نه، در هر دو حالت مزایا و معایبی هم وجود دارد. پوست سیب خشک شده می‌تواند کمی سفت تر از سیب خشک نشده باشد، بنابراین اگر می‌خواهید سیب‌هایتان فقط یک بافت داشته باشند، سیب‌ها را قبل از خشک کردن، پوست بگیرید.

برخی از افراد ظاهر پوست سیب را روی بر روی چیپس سیب ترجیح نمی دهند. اگر شما هم اینجوری هستید پس پوست سیب را بگیرید. به این نکته هم توجه داشته باشید که بیشتر مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در سیب در واقع از پوست آن گرفته می شوند.

جالب نیست؟ یک سیب پوست نشده بیش از 100٪ ویتامین A و کلسیم بیشتری را نسبت به یک سیب پوست کنده شده دارد. اگر که می خواهید سیب را برای یک میان وعده سالم و مغذی خشک کنید، پوست آن را نکنید.

سیب خشک شده در مقابل چیپس سیب

سیب های خشک، چیپس سیب، حلقه های سیب و سیب های جویدنی همه اساساً نسخه هایی از یک چیز هستند. تنها تفاوت اصلی آن ها در نحوه برش سیب و مدت زمان خشک شدن سیب می باشد. سیب های خشک شده تکه هایی از سیب های جویدنی کلاسیک هستند.

برای درست کردن سیب های خشک، معمولاً سیب را به صورت سنتی خلال و آن را خشک می کنند. برش های سیب خشک به اندازه چیپس سیب ترد نیستند و معمولا شکل حلقه های سیب را هم ندارند. چیپس سیب نسخه ترد سیب های خشک شده می باشد. چیپس سیب می تواند به طور سنتی بریده و یا به صورت حلقه ای برش داده شود.

برش های سیب خود را قبل از خشک کردن تا حد امکان نازک کنید تا ترد شوند. چیپس های سیب خود را تا زمانی که سفت و ترد شوند، خشک کنید. هرچه برش های شما نازک تر باشد، چیپس های سیب شما ترد و شبیه به بافت سیب زمینی ترد خواهد شد. سعی کنید از ماندولین برای داشتن برش های نازک یکنواخت استفاده کنید.


حتما بخوانید: خشک کردن آلوچه در خانه با 3 روش


حلقه های سیب شما می توانند ترد یا جویدنی باشند. حلقه های سیب، به دلیل شکل خاصی که دارند، مورد علاقه کودکان هستند. آنها یک مکمل و وعده ای عالی برای هر پیک نیکی به شمار می آیند.

طرز خشک کردن سیب

نکته: اگر که می خواهید بدون دوباره خشک کردن برش‌ها، سیب خشک‌شده‌تان سفت‌تر یا ترد شود، می توانید آن ها را به مدت فقط یک یا دو ساعت فریز کنید و سپس آن ها را بخورید.

سیب های جویدنی

سیب های جویدنی به هر نوع سیب خشک شده ای گفته می شود که برای مدت زمان کوتاه تری خشک شده باشد. اگر می‌خواهید برش‌های سیب جویدنی را برای خود درست کنید، سیب‌ها را تا زمانی که هنوز ترد نشده اند، خشک کنید. هر یک از این نسخه ها از سیب های خشک شده یک میان وعده خوشمزه و مغذی محسوب می شوند.

سیب های جویدنی

3 روش آسان برای خشک کردن سیب در خانه به صورت مرحله به مرحله (طرز تهیه چیپس سیب)

روش های خشک کردن سیب در خانه

اگر دستگاه میوه خشک کن داشته باشید، تهیه سیب خشک بسیار آسان می شود. اگر هم ندارید اصلا جای نگرانی نیست. همه مراحلی را که باید برای درست کردن سیب های خشک شده خود در فر بدانید را یاد خواهید گرفت. اگر می خواهید درست کردن چیپس سیب را به روش قدیمی امتحان کنید، می توانید طرز تهیه چیپس سیب خشک شده در هوای آزاد را هم نیز یاد بگیرید.

1. مراحل خشک کردن سیب در فر

اگر هم فر و هم سیب دارید، خشک کردن سیب‌ها یک نوع فرآیند ساده برای شما محسوب می شود. در ابتدا باید تصمیم بگیرید که تا چه حد دوست دارید سیب های خشک شما ترد شوند. اگر دوست دارید که بافت آن بیشتر شبیه به چیپس باشد، پس برش های سیب را برای مدت طولانی تری در فر بگذارید. اگر به سیب های خشک جویدنی علاقه دارید، کمی زودتر آن ها را از فر بیرون بکشید.

برای خشک کردن سیب در فر به موارد زیر نیاز خواهید داشت

 • سیب
 • برش دهنده سیب (اختیاری)
 • پوست کن سیب (اختیاری)
 • آب لیمو
 • چاقو و تخته برش
 • حوله آشپزخانه تمیز 
 • سینی شیرینی پزی
 • کاغذ پوستی

چگونه سیب‌ها را در فر خشک کنیم؟

فر را با دمای 185 درجه فارنهایت گرم کنید. سیب های خود را بشویید و در صورت تمایل پوست آنها را بگیرید. این کار اصلا لازم نیست، ولی عده ای از افراد ترجیح می‌دهند که سیب‌ها را قبل از خشک کردن پوست بکنند. هسته سیب ها را خارج کنید و آنها را به صورت حلقه ای یا برش های سنتی برش دهید.

برش ها را کاملا نازک کنید. هرچه برش ها نازک تر باشند، سیب های خشک شده شما ترد تر می شوند. برش ها یا حلقه های سیب خود را به دور حوله آشپزخانه بپیچید. این کار فقط برای حذف کردن آب اضافی قبل از فرآیند پخت می باشد. برای جلوگیری از قهوه ای شدن سیب ها آن ها را به آب لیمو آغشته کنید.

سینی های فر خود را با کاغذ روغنی بپوشانید. برش های سیب را روی سینی فر قرار دهید. شما می توانید آنها را به صورت بسته بندی بر روی سینی بگذارید، زیرا با تبخیر آب سایز آن ها کمی کوچک می شود. سینی را در فر قرار دهید. سیب ها را در فر و بین 1.5 ساعت تا 3 ساعت خشک کنید.


حتما بخوانید: خشک کردن توت در خانه با کیفیت بالا


در مدت 2 ساعت چیپس سیب بسیار ترد و در مدت 1.5 ساعت سیب های جویدنی نرم تری به دست می آیند. بگذارید چیپس های سیب شما کاملا خنک شوند. آنها را در یک ظرف در بسته قرار دهید. سیب ها هفته ها در دمای اتاق و یا ماه ها در یخچال بدون خراب شدن باقی می مانند.

طرز خشک کردن سیب در فر

2. مراحل خشک کردن سیب در هوای آزاد

می توان سیب های خشک را بدون داشتن فر و یا دستگاه خشک کن هم خشک کرد. این کار به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. اگر یک مکان نسبتاً خنک و خشک را در خانه خود دارید، می توانید سیب ها را با خشک کردن در هوای آزاد در آن مکان خشک کنید. سیب هایی که در هوای آزاد خشک شده اند نرم تر و جویدنی تر هستند.

اگر سیب ها را برای خشک کردن در جایی خیلی گرم یا مرطوب آویزان کرده باشید، ممکن است که قبل از خشک شدن کپک بزنند و یا حتی بپوسند (خراب شوند). شما می توانید برای تسریع روند خشک کردن سیب ها در هوای آزاد از یک فن در نزدیکی برش های سیب خود استفاده کنید. اگر فن را در کنار سیب های در حال خشک شدن قرار دهید - به دلیل گردش هوا - آنها سریعتر و ثابت تر خشک می شوند.

برای خشک کردن سیب در هوای آزاد به موارد زیر نیاز خواهید داشت

 • سیب
 • پوست کن سیب (اختیاری)
 • آب لیمو
 • چاقو و تخته برش
 • حوله آشپزخانه تمیز
 • نخ
 • فن

حتما بخوانید: طرز خشک کردن شوید در خانه بدون زرد و سیاه شدن


چگونه سیب‌ها را در هوای آزاد خشک کنیم؟

سیب ها را بشویید. در صورت تمایل پوست آنها را بگیرید. هسته سیب ها را در بیاورید و به صورت ورقه های نازک آن ها را برش دهید. هرچه برش ها نازکتر باشند بهتر است، چرا که خشک شدن در هوای آزاد زمان بیشتری را نسبت به خشک کردن سیب در فر یا دستگاه خشک کن می برد.

برای جلوگیری از تغییر رنگ، برش ها را به آب لیمو آغشته کنید. برش ها را در قسمت خشک خانه خود بر روی یک نخ آویزان کنید. حتما اطمینان پیدا کنید که هیچ یک از برش ها با هم دیگر تماسی را نداشته باشند. اگر با یک دیگر تماس پیدا کنند، مایع موجود در برش ها نمی تواند به درستی تبخیر شود. یک فن را به سمت سیب های برش داده شده قرار دهید و آن را روشن کنید. گردش هوا به تبخیر سریعتر مایع موجود در سیب کمک می کند.

بسته به رطوبت خانه شما، برش های سیب حدود 3 روز تا 1 هفته پس از آویزان کردن، خشک و جویدنی می شوند. سیب ها را در ظرف های در بسته نگهداری کنید. بهتر است که سیب‌هایی را که در هوای آزاد خشک کرده اید را در یخچال نگهداری کنید، چرا که به اندازه سیب‌هایی که در فر یا دستگاه خشک کن آن ها را خشک کرده اید، خشک نمی باشند.

مراحل خشک کردن سیب در هوای آزاد

3. مراحل خشک کردن سیب در دستگاه خشک کن

اگر که دستگاه خشک کن را در منزل دارید، پس خشک کردن سیب بسیار آسان می شود. دستگاه خشک کن یکی از بهترین انتخاب ها برای خشک کردن سیب ها به شمار می رود. دستگاه خشک کن هوای گرم و خشک را در اطراف سیب های برش داده شده نگه می دارد. همین امر باعث می شود که سیب ها به طور مداوم و سریع تر خشک شوند.

برای خشک کردن سیب در دستگاه خشک کن به موارد زیر نیاز خواهید داشت

 • سیب
 • برش دهنده سیب (اختیاری)
 • پوست کن سیب (اختیاری)
 • آب لیمو
 • چاقو و تخته برش
 • دستگاه خشک کن
 • حوله آشپزخانه تمیز

حتما بخوانید: طرز تهیه برگه هلو در خانه


چگونه سیب‌ها را در دستگاه خشک کن خشک کنیم؟

سیب ها را بشویید. در صورت تمایل پوست آنها را بگیرید. سیب ها را برش دهید. برش های آن ها نباید خیلی ضخیم باشند. حدود 1/4 تا 1/2 اینچ ضخامت کافیه. سیب ها را با برس به آب لیمو آغشته کنید و یا آن ها را در آب نمک فرو کنید. هر یک از این دو روش از قهوه ای شدن سیب ها در دستگاه خشک کن جلوگیری می کند.

برش های سیب را در دستگاه خشک کن خود قرار دهید. اگر برش ها با هم تماس داشته باشند مشکلی پیش نمی آید، ولی خب سعی کنید اجازه ندهید که آنها روی هم قرار گیرند. دستگاه خشک کن را بر روی تنظیمات توصیه شده روشن کنید. معمولاً حدود 135 درجه فارنهایت توصیه می شود.

به یاد داشته باشید که مدل های مختلف توصیه های متفاوتی هم دارند. سیب ها را حدود 12 ساعت در دستگاه خشک کن قرار دهید. یک برش را بردارید و آن را امتحان کنید تا ببینید که آیا بعد از 10 یا 11 ساعت ترد تر شده اند یا خیر. برش ها را کاملا خنک کنید و در ظرف در بسته نگهداری کنید.

مراحل خشک کردن سیب در دستگاه خشک کن

برای خشک کردن سیب از کدام روش استفاده کنیم؟

شما همه گزینه ها را برای خشک کردن سیب می توانید در نظر بگیرید. اگر دستگاه خشک کن دارید، تهیه چیپس سیب در آن ها آسان تر است و نتایج ثابتی را هم نیز به همراه دارد. سیب‌های خشکی که در دستگاه خشک کن درست می‌شوند بیشتر جویدنی هستند تا ترد.

اگر چیپس سیب تردتری را دوست دارید، سیب ها را در فر خشک کنید. حرارت فر باعث ترد شدن سیب ها همانند یک چیپس سیب زمینی می شود. حتماً مطمئن شوید که چیپس سیب را زیاد نپزید، زیرا ممکن است که طعم آن به تلخی و سوختگی بزند. اگر دوست دارید میوه خشک شما جویدنی شود، سیب را به روش قدیمی خشک کنید.

از چیپس سیب در کجاها می توان استفاده کرد؟

چیپس سیب تنها یک میان وعده عالی برای وقتی که در حال حرکت هستید یا فیلم می بینید نمی باشد. بچه ها آنها را به دلیل طعم آب نباتی سیب خشک شده دوست دارند و از آن طرف والدین سیب های خشک شده را برای این که از آبنبات سالم تر هستند ترجیح می دهند. اگر دسته بزرگی از چیپس سیب را درست کرده اید و به دنبال راه های دیگری برای مصرف آنها هستید، برخی از این راه ها را برای استفاده از سیب های خشک امتحان کنید.

 • آنها را روی بستنی یا سالاد قرار دهید
 • میکس پای سیب درست کنید
 • کوکی های جو دوسر سیب جویدنی
 • پای سیب خشک شده

روش های استفاده از چیپس سیب

اکنون شما همه چیز را در مورد طرز تهیه سیب خشک شده می دانید. دفعه بعد که سیب ها را از باغ یا خواربار فروشی محلی خود به خانه آوردید، آن ها را خشک کنید. این یک پروژه سرگرم کننده و یک میان وعده خوشمزه می باشد.


مطالب مرتبط:

طرز خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب، فر و خشک کن

طرز خشک کردن میوه گل رز در خانه

از
4
رای