خشک کردن زردآلو؛ طرز تهیه برگه زردآلو قیسی با 4 روش و نگهداری آن

خشک کردن زردآلو؛ طرز تهیه برگه زردآلو قیسی با 4 روش و نگهداری آن زردآلو نه تنها میوه خوشمزه بلکه سالم هم هست. چه آن را بصورت تازه و چه خشک  شده مصرف کنید. زردآلو خشک فواید شگفت انگیزی برای سلامتی دارد. 4 روش خانگی برای طرز خشک کردن برگه زردآلو را در سلام دنیا بیاموزید.

شما می توانید زردآلوهای خود را بصورت تازه یا خشک شده میل کنید. حال سوال اینجا است که کدام یک از آنها بهتر است زردآلو تازه یا خشک شده؟ اگر می خواهید زردآلوهای خود را خشک کنید، روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. می توانید برای خشک کردن زردآلو در آفتاب، فر گاز، مایکروویو یا حتی از دستگاه میوه خشک کن استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از روش های خشک کردن زردآلو ، ادامه مطلب از سایت سلام دنیا، بخوانید.

خواص زردآلو برای سلامتی

زردآلو تازه منابع عالی فیبر، پتاسیم و سایر آنتی اکسیدان ها است. آنها برای پوست مفید هستند و به عملکرد عضلات، به تنظیم ضربان قلب و حفظ سلامت سطح گلوکز خون کمک می کنند.

خشک کردن آب را از میوه خارج می کند. خشک کردن زردآلوها بر ارزش غذایی آنها تأثیر نمی گذارد. آنها مزایای مشابه مزایای نوع تازه آن را دارند. می توانید آنها را به عنوان میان وعده و از آنها به عنوان شیرینی یا کمپوت استفاده کنید.


حتما بخوانید: 27 خاصیت فوق العاده زردآلو تازه


روش های مختلف خشک کردن زردآلو (طرز تهیه برگه زردآلو بازاری)

قبل از اینکه خشک کردن زردالو را شروع کنید، ابتدا باید زردآلوهایی را که می خواهید استفاده کنید را خریداری یا انتخاب کنید. مطمئن شوید که میوه ای که انتخاب می کنید کاملا رسیده باشند. این را می توانید از رنگ طلایی و بافت ظریف آنها تشخیص دهید. آنها معمولاً نرم بوده و موقع لمس خیلی سفت نیستند.

روش های مختلفی برای خشک کردن زردآلو وجود دارد. خشک کردن در معرض آفتاب محبوب ترین نوع است چون یک روش طبیعی است. همچنین طعم و مواد مغذی موجود در میوه های خشک را حفظ می کند.

1. خشک کردن زردآلو در آفتاب (طرز خشك كردن زردآلو در آفتاب)

ابتدا باید یک سینی خشک کن تهیه کنید. می توانید سینی خشک کن خود را با استفاده از یک تکه سیم، چوب، مقداری میخ و با چکش درست کنید. یک سینی ساده بسازید و آن را در آفتابگیرترین و بادی ترین قسمت بیرون از خانه قرار دهید.

همچنین می توانید از قفسه های خنک کننده به عنوان گزینه دیگر استفاده کنید. آنها را درون سینی بچینید و در جایی که می خواهید خشک کنید قرار دهید. مهم است که قفسه طوری باشد که هوا در اطراف میوه جریان داشته باشد.

هنگامی که قفسه خشک کن آماده شد، بهترین زردآلوهایی که خریده اید را انتخاب کنید. سپس، آنها را از وسط نصف کنید، هسته ها را بیرون آورده و دوباره به چهار قسمت برش دهید. زردآلوهای برش خورده را بصورت پشت رو داخل سینی خشک کن بگذارید. اجازه دهید زردآلو ها حدود سه روز تا یک هفته خشک شوند.

گزینه دیگر این است که ابتدا میوه رسیده را در محلول نمک غوطه ور کنید. دو قاشق غذاخوری نمک کوشر را در یک گالن آب اضافه کنید و سپس هم بزنید. سپس میوه رسیده را به آن آغشته کنید. آن را با انگشتان از وسط نصف کنید و هسته را بیرون بیاورید. میوه ها را به ارامی بصورت پشت رو روی سینی خشک کن خود قرار دهید.

به جای محلول نمک ، می توانید از مخلوط  لیمو و آب برای آغشته کردن زردآلو استفاده کنید. انجام این کار از قهوه ای شدن زردآلو جلوگیری می کند. همچنین ، برای پوشاندن میوه پارچه توری اماده کنید تا میوه از گزند حشرات در امان باشد.

 • جنبه مثبت: این یک روش کاملا طبیعی برای خشک کردن میوه است. ساده است و به راحتی در خانه قابل انجام است.
 • جنبه منفی: خشک شدن میوه چندین روز طول می کشد. آب و هوا غیر قابل کنترل است و خشک کردن میوه در محیط خارج خانه ریسک دار است.

قبل از قرار دادن زردآلوها در فر، مقداری آبلیمو به آنها اسپری کنید - آب لیمو باعث می شود تا رنگ زردآلوها قهوه ای نشود.


حتما بخوانید: خواص برگه زردآلو برای سلامتی


طرز تهیه زردآلو خشک در آفتاب

 2. خشک کردن زردآلو در فر (طرز خشك كردن زردآلو در فر)

زردآلو را می توان به طور کامل خشک کرد، اما در صورتی که آنها نصفه و سفت باشند خشک کردن با گرما موثرتر خواهد بود.

 • کار را با شستن میوه و خشک کردن آن با حوله تمیز یا دستمال آشپزخانه شروع کنید.
 • سپس، میوه ها را در یک لایه روی سینی خشک قرار دهید. قسمت برش خورده را حتماً به سمت بالا نگه دارید تا آب آن تمام نشود.
 • با تنظیم فر در دمای کم روی 50 درجه سانتیگراد، فرایند خشک کردن را شروع کنید. میوه ها را با دقت تماشا کنید. هنگامی که پوست ها شروع به جمع شدن کردند، دمای فر را به 65 درجه سانتیگراد افزایش دهید. فر را در این دما نگه دارید تا فرایند خشک شدن کامل شود. درب فر را کمی باز نگه دارید تا رطوبت به طور موثر جریان پیدا کند.

پس از اتمام، سینی ها را از فر دربیاورید و بگذارید حدود 12 ساعت در دمای اتاق خنک شوند. سپس، می توانید زردآلوهای خشک شده را در شیشه های بدون نفوذ هوا یا جعبه های مقوایی بسته بندی کنید.

 • جنبه مثبت: این فرآیند مدت خشک شدن سریع تری دارد.
 • جنبه منفی: برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار خشک کردن میوه به نظارت دقیق نیاز دارد.

 3. خشک کردن زردآلو با استفاده از دستگاه میوه خشک کن

 • کار خود را با شستن زردآلو آغاز کنید، آنها را خشک کنید، هسته های آنها را دربیاورید و از وسط برش دهید.
 • زردآلوها را درون دستگاه میوه خشک کن قرار دهید و گوشت میوه ها رو به بالا باشد.
 • سعی کنید برش ها را خیلی نزدیک به هم  قرار ندهید. مطمئن شوید که برای جریان داشتن هوا کافی و مناسب فضای کافی بین هر تکه میوه وجود دارد.

دفترچه دستگاه میوه خشک کن را از نظر دما و زمان مورد نیاز برای خشک کردن زردآلو بررسی کنید. به طور معمول، دستگاه خشک کن در دمای 57 درجه سانتیگراد تنظیم می شود و خشک شدن زردآلو 12 ساعت طول می کشد.

 • جنبه مثبت: زمان خشک شدن این فرآیند سریعتر از خشک شدن در زیر آفتاب است.
 • جنبه منفی: در صورت عدم نظارت صحیح، خطر خشک شدن بیش از حد زردآلو زیاد است. زمان خشک شدن متفاوت است.

خوب دقت کنید! قبل از قرار دادن زردآلو در دستگاه میوه خشک کن یا فر مقداری آبلیمو را روی آن اسپری کنید - آب لیمو باعث می شود تا رنگ زردآلوها قهوه ای نشود.


حتما بخوانید: خشک کردن توت با 4 روش خانگی


طرز خشک کردن زردآلو در میوه خشک کن

4. خشک کردن زردآلو در مایکروویو

 • برای استفاده از مایکروویو برای خشک کردن زردآلوها ، ابتدا باید میوه را بصورت برش های نازک برش دهید.
 • مطمئن شوید که خیلی نازک نیستند چون ممکن است به سطح مایکروویو بچسبند.
 • سپس مطمئن شوید که صفحه مایکروویو کاملاً شسته و خشک شده است.
 • برش های زردآلو را درون بشقاب قرار داده و مطمئن شوید که فضای کافی بین برش ها می گذارید.
 • تنظیم یخ زدایی را انتخاب کرده و تایمر را به مدت 30 دقیقه تنظیم کنید. بعد از 30 دقیقه دوباره بررسی کنید و میوه را برگردانید.
 • بررسی کنید آیا خشک شدن آن تمام شده است یا نه. اگر اینگونه نیست و میوه هنوز مرطوب است، میوه را برگردانید و تایمر را برای 5 تا 10 دقیقه دیگر تنظیم کنید.

زردآلو میوه های آبداری است و ممکن است به حدود 45 دقیقه ماندن در مایکروویو نیاز داشته باشد.

 • جنبه مثبت: مایکروویو سریعترین روش خشک کردن میوه است.
 • جنبه منفی: مایکروویو فقط می تواند مقدار کمی میوه را همزمان خشک کند.

نحوه نگهداری از زردآلو های خشک شده

به محض اینکه زردآلو خشک شد، باید در دمای اتاق سرد شود. سپس می توانید آنها را در کیسه های پلی اتیلن ضد رطوبت بسته بندی کرده و یا در ظروف شیشه ای درب دار ذخیره کنید. مطمئن شوید که زردآلو خشک در یخچال نگهداری می شود. قرار گرفتن آنها در معرض دمای بالا باعث سفت شدن میوه و تیره شدن رنگ آنها می شود. همچنین ممکن است  این میوه ارزش غذایی خود را از دست بدهد.

اگر زردآلوها به خوبی درون یخچال نگهداری شوند، می توانند حدود 6 ماه دوام بیاورند. نگه داشتن آن در دمای اتاق مدت دوام آنها را فقط به یک ماه کاهش می دهد.

سخن آخر

زردآلو نه تنها میوه خوشمزه بلکه سالم هم هست. چه آن را بصورت تازه و چه خشک  شده مصرف کنید، یک زردآلو همان ارزش غذایی را برای شما به همراه دارد. مزایای خشک کردن زردآلو این است که انجام آن آسان و ذخیره آن آسان تر است. زردآلو خشک فواید شگفت انگیزی برای سلامتی دارد که باید از آن بهره ببرید. بنابراین، چرا همین امروز خشک کردن زردآلو را شروع نمی کنید؟


مطالب مرتبط:

خشک کردن کیوی در خانه با 3 روش ساده + طرز نگهداری از آن

طرز تهیه مربای زردآلو خوشمزه و خوش رنگ مجلسی خانگی

طرز تهیه لواشک زردآلو خانگی خوشمزه با طعم لواشک بازاری

از
10
رای