آیا قهوه برای بینایی ضرر دارد؛ ارتباط بین نوشیدن قهوه و آب سیاه چشم

آیا قهوه برای بینایی ضرر دارد؛ ارتباط بین نوشیدن قهوه و آب سیاه چشم آیا قهوه برای بینایی ضرر دارد ؛ چه ارتباط بین نوشیدن قهوه و مشکلات بینایی نظیر آب سیاه (گلوکوم) وجود دارد؛ فواید قهوه برای بینایی و خطرات خوردن قهوه در افزایش کوری چشم در سلام دنیا بخوانید.

برخی از تحقیقات ارتباطی بین میزان قهوه مصرفی و خطر ابتلا به آب سیاه یا گلوکوم در صورت داشتن سابقه خانوادگی نشان می دهد. اما هیچ مدرکی نشان نمی دهد که قهوه باعث گلوکوم یا کوری می شود. جستجوی سریع اینترنتی در مورد اینکه آیا قهوه باعث نابینایی می شود یا خیر، مقالات بسیاری را با عناوین هشدار دهنده و گمراه کننده به نمایش می گذارد. بسیاری از این مقالات به آمارهای یک مطالعه سال 2012 که توسط محققان بیمارستان زنان و بریگهام، دانشکده پزشکی هاروارد و سایر مراکز تحقیقاتی در منطقه بوستون انجام شده است، ارجاع داده شده است.

در این مطالعه، محققان دریافتند بزرگسالانی که 3 فنجان یا بیشتر قهوه کافئین دار در روز می نوشند نسبت به افرادی که قهوه نمی نوشند، 66 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آب سیاه یا گلوکوم هستند. بسیاری از خبرگزاری ها این را به اشتباه تفسیر کردند که قهوه باعث گلوکوم یا کوری می شود. اما نتایج مطالعه رابطه علت و معلولی پیدا نکرد و برای درک کامل این ارتباط به تحقیقات بیشتری نیاز است. برخی مطالعات دیگر نشان می دهد که قهوه ممکن است برای لنز و شبکیه چشم شما فوایدی داشته باشد. در ادامه این مقاله سلام دنیا ارتباط بین قهوه و بینایی و آیا قهوه برای بینایی ضرر دارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


حتما بخوانید: گلوکوم یا آب سیاه چیست


آیا نوشیدن زیاد قهوه می تواند به بینایی شما آسیب برساند؟

رابطه بین مصرف قهوه و بینایی شما پیچیده است و این احتمال وجود دارد که قهوه به طرق مختلف بر افراد تأثیر بگذارد. تحقیقات انجام شده در سال 2012 نشان می دهد که نوشیدن مقادیر بسیار زیاد قهوه ممکن است خطر ابتلا به آب سیاه (گلوکوم) را افزایش دهد، به خصوص اگر سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم داشته باشید.گلوکوم گروهی از شرایط است که با آسیب به عصب بینایی شما شناخته می شود. این دومین علت اصلی نابینایی در سراسر جهان است که بیشتر موارد در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. شایع ترین نوع گلوکوم، گلوکوم با زاویه باز اولیه، منجر به فشار بالای مزمن در چشم شما می شود.

آیا نوشیدن زیاد قهوه می تواند به بینایی شما آسیب برساند؟

نتایج تحقیقات درباره نوشیدن قهوه و ابتلا به آب سیاه (گلوکوم)

در همان مطالعه سال 2012، نوشیدن 3 فنجان یا بیشتر قهوه کافئین دار در روز با خطر بالاتر ابتلا به آب سیاه (گلوکوم) مرتبط بود. این ارتباط در میان زنان با سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم قوی‌تر بود. افرادی که 500 میلی گرم یا بیشتر کافئین در روز مصرف می کردند، نسبت به افرادی که کمتر از 125 میلی گرم کافئین در روز مصرف می کردند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به گلوکوم بودند.

اما این تفاوت از نظر آماری معنی دار نبود.در مطالعه ای در سال 2021، برخی از همان محققان خطر ابتلا به گلوکوم را در بیش از 120000 مصرف کننده قهوه و چای به طور منظم ارزیابی کردند. آنها به طور کلی رابطه ای بین نوشیدن قهوه و گلوکوم پیدا نکردند. با این حال، در افرادی که بیش از 321 میلی‌گرم کافئین در روز مصرف می‌کردند و ژن‌هایشان باعث می‌شد فشار چشم بالاتری داشته باشند، خطر در آنها افزایش یافته بود. در یک مطالعه کوچکتر در سال 2020 با استفاده از داده های کشور کره جنوبی، محققان به ارتباطی بین نوشیدن قهوه و خطر ابتلا به آب سیاه (گلوکوم) در مردان و نه زنان پی بردند.


حتما بخوانید: فواید و مضرات کافئین چیست


کافئین چگونه روی چشمان شما تأثیر می گذارد؟

برخی از تحقیقات نشان می دهد که قهوه کافئین دار ممکن است فشار در چشم را افزایش دهد. همچنین ممکن است سطح اسید آمینه ای به نام هموسیستئین را افزایش دهد که با افزایش خطر ابتلا به آب سیاه (گلوکوم) مرتبط است. همچنین شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد کافئین رگ های خونی چشم شما را منقبض می کند و جریان خون را کاهش می دهد. این کاهش جریان خون ممکن است خطر آسیب عصب بینایی در اثر گلوکوم را افزایش دهد.

کافئین چگونه روی چشمان شما تأثیر می گذارد؟

چه افرادی در معرض خطر آب سیاه(گلوکوم) قرار دارند

عوامل خطر برای گلوکوم عبارتند از:

 • بالای 40 سال بودن
 • داشتن سابقه خانوادگی
 • داشتن ژن آفریقایی، آسیایی یا اسپانیایی
 • ابتلا به فشار چشم بالا
 • آسیب قبلی چشم
 • ابتلا به برخی بیماری ها مانند: دیابت، میگرن و فشار خون بالا
 • مشکلاتی که بر گردش خون تاثیر می گذارد
 • نازک شدن عصب بینایی
 • داشتن قرنیه نازک در مرکز
 • استفاده طولانی مدت از داروهای استروئید
 • دور بین یا نزدیک بینی بودن

حتما بخوانید: علت سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد 


آیا قهوه می تواند از نابینایی جلوگیری کند؟

برخی شواهد نشان می دهد که نوشیدن قهوه با کاهش خطر ابتلا به آب مروارید مرتبط است. آب مروارید تاری است که روی عدسی چشم شما ایجاد می شود. آنها عامل اصلی نابینایی در سراسر جهان هستند. اگرچه محققان هنوز در حال مطالعه این ارتباط هستند، اما کافئین ممکن است استرس اکسیداتیو را در لنز شما مهار کند. یک مطالعه بر روی جوندگان در سال 2019 شواهدی را نشان داد که کافئین و یک ماده شیمیایی به نام پیروکاتکول که از طریق برشته کردن دانه‌های قهوه تولید می‌شود، ممکن است اجزای کلیدی قهوه برای محافظت از لنز باشند.

تحقیقات نوظهور مشخص کرده است که کافئین همچنین ممکن است از چشم در مقابل التهاب شبکیه محافظت کند و ممکن است در آینده گزینه ای برای درمان بیماری شبکیه باشد. در مطالعه ای در فوریه 2023، محققان دریافتند که مصرف بیشتر کافئین با خطر کمتر خشکی چشم مرتبط است. اما وقتی داده‌های خود را برای شرایط قبلی تنظیم کردند، رابطه ای پیدا نکردند.

آیا قهوه می تواند از نابینایی جلوگیری کند؟

نکاتی برای حفظ سلامت چشم

با افزایش سن برای حفظ سلامت چشم خود، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • طبق برنامه توصیه شده توسط انجمن بینایی سنجی آمریکا به طور منظم معاینه چشم را انجام دهید.
 • برای پیشگیری از دیابت یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.

حتما بخوانید: بهترین داروی گیاهی برای قند خون


 • مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز تیره و ماهی چرب بخورید.
 • در مورد اینکه آیا سابقه خانوادگی بیماری چشمی دارید یا خیر تحقیق کنید.
 • هنگام انجام ورزش و فعالیت های با خطر بالای آسیب چشم از چشمان خود محافظت کنید.
 • زمانی که زیر نور آفتاب هستید از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید یا اگر در حال حاضر سیگار می‌کشید سعی کنید آن را ترک کنید.
 • برای کاهش خستگی چشم به طور منظم از صفحه نمایش کامپیوتر خود فاصله بگیرید.
سخن نهایی:

تحقیقات در مورد اینکه آیا نوشیدن قهوه خطر ابتلا به آب سیاه (گلوکوم) را که یکی از دلایل اصلی نابینایی است افزایش می دهد یا خیر، متفاوت است. قوی ترین شواهد نشان می دهد که نوشیدن مقادیر بسیار زیاد کافئین ممکن است خطر ابتلا به اب سیاه را در افراد خاصی با سابقه خانوادگی افزایش دهد. برخی شواهد نشان می دهد که قهوه ممکن است به محافظت از چشمان شما در برابر آب مروارید یا آسیب شبکیه کمک کند. اما تحقیقات بیشتری برای درک رابطه مورد نیاز است.


مقالات مرتبط:

علت دیدن لکه های سیاه در میدان دید

علائم آب مروارید چشم چیستاز
2
رای