طرز خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب، فر و خشک کن

طرز خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب، فر و خشک کن برای خشک کردن گوجه فرنگی روش های مختلفی وجود دارد. ما در بخش خانه داری سلام دنیا، طرز تهیه گوجه خشک شده در آفتاب ، در فر و در دستگاه خشک کن و طرز نگهداری گوجه در روغن را به شما آموزش دادیم.

خشک کردن گوجه فرنگی به آسانی شمردن1، 2، 3 است! بعلاوه آنها ارزان تر از فروشگاه هستند و طعمشان بهتر است! ما در این مطلب از سایت سلام دنیا، به شما نحوه خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب ، نحوه خشک کردن گوجه فرنگی در فر ، نحوه خشک کردن گوجه فرنگی در دستگاه خشک کن و نحوه نگهداری گوجه فرنگی خشک را یاد خواهیم داد و لیستی از دستور العمل های خوشمزه را با استفاده از گوجه فرنگی خشک شده به شما ارائه می دهیم! 

خشک کردن گوجه فرنگی در خانه با روش های ساده 

طرز تهیه گوجه فرنگی خشک (در آفتاب ، فر یا دستگاه خشک کن)

ما هر سال گوجه فرنگی خود را پرورش می دهیم و از خوردن آن به صورت تازه در سالاد لذت می بریم، برای گوجه فرنگی های خانگی کنسرو شده از آن ها استفاده میکنیم ، به سس مارینارای معروف خودمان تبدیلش میکنیم، در سالسای رستوران ما به صورت ادویه مصرف میشود، در سوپ گوجه فرنگی خامه ای ما به صورت نرم و خامه ای استفاده می شود و به هر طریقی که فکر کنید از آنها استفاده می کنیم.

یکی دیگر از روشهای مورد علاقه من برای استفاده از گوجه فرنگیمان، به ویژه هنگامی که محصول خوب و پرباری در پایان فصل دارم، خشک کردن آنها است. من اغلب آنها را "در معرض آفتاب خشک نمی کنم ، درحالی که گاهی گوجه فرنگی ها خود به خود روی درخت رسیده می شوند. هنگامی که در فر یا دستگاه خشک کن خشک می شوند، گوجه فرنگی های "خشک شده" آنقدر طعمشان باورنکردنی است که شما حتی نمی توانید متوجه تفاوت آن بشوید!


حتما بخوانید: خشک کردن کیوی در خانه 


با این وجود ، ما به شما می گوییم که چگونه گوجه فرنگی را هم در معرض آفتاب و هم در فر و دستگاه خشک کن چگونه خشک کنید. بنابراین می توانید هر روشی را که ترجیح می دهید انتخاب کنید. همچنین نکاتی را درباره میزان محبوبیت طعم ها به همراه لیستی از ایده های خوشمزه با استفاده از گوجه فرنگی خشک شده در آشپزی به شما ارائه می دهیم!

طرز خشک کردن گوجه فرنگی در خانه

گوجه فرنگی خشک شده چیست؟

گوجه فرنگی های خشک شده در آفتاب یا خشک شده به هر روش دیگر، گوجه فرنگی هایی هستند که به طور کلی 82-90 درصد از وزن اولیه خود را طی فرآیند خشک شدن از دست داده اند. آنها بیشتر آب خود را از دست می دهند اما قند، شیرینی و مواد مغذی خود را حفظ می کنند و چیزی که برای شما باقی مانده است گوشت خشک شده با طعم گوجه فرنگی کاملا باور نکردنی و غلیظ است که برای استفاده در غذاهایی که واقعاً می خواهید طعم گوجه فرنگی فوق العاده در آن حس شود، عالی هستند.

این گوجه فرنگی های خشک شده را می توان در انواع مختلفی از غذاها استفاده کرد و همچنین می توانید آنها را در روغن زیتون ذخیره کنید، که راه های بیشتری را برای استفاده از آنها در آشپزی پیش پای شما باز می کند.

سه روش برای خشک کردن گوجه فرنگی: در معرض نور خورشید ، فر یا دستگاه خشک کن

طرز خشك كردن گوجه فرنگي در آفتاب

خشک کردن گوجه فرنگی در زیر نور خورشید کاری است که مردم قرن هاست آن را انجام می دهند.

 • به سادگی گوجه فرنگی ها را از وسط نصف کنید.
 • آنها را روی صفحه ای بلند روی چند بلوک قرار دهید (برای تهویه).
 • نمک دریا را کمی بر روی آن بپاشید
 • مستقیماً در آفتاب داغ قرار دهید تا خشک شود.

اما خشک کردن گوجه فرنگی در آفتاب با چالش هایی نیز همراه است. شما کنترل کمتری بر این روش خشک کردن دارید، زیرا طبیعت مسئول آن است. هم به دمای گرم ثابت و هم به هوای خشک نیاز دارد. اگر در منطقه ای مرطوب زندگی می کنید، رطوبت خشک کردن گوجه فرنگی را غیر ممکن می کند. در شب نیز باید به فضای داخل بازگردانده شوند. چالش دیگر این است که وقتی غذای را در فضای بیرون خشک می کنید، فقط نور خورشید را جذب نمیکنید ... در واقع سفره لذیذ پهن کرده اید که موجودات را نیز جذب خود میکند. برای جلوگیری می توانید مقداری پنیر روی گوجه فرنگی ها بگذارید.


حتما بخوانید: طرز تهیه برگه هلو در خانه


نتیجه نهایی: استفاده از روش آفتاب برای کسانی که در مناطق گرمتر و خشک تر با آب و هوای ثابت و قابل پیش بینی زندگی می کنند مناسب است. بسته به میزان گرم بودن هوا ، ممکن است مدتی طول بکشد ، از چند روز تا چند هفته.

طرز تهیه گوجه خشک در آفتاب

2. طرز تهیه گوجه فرنگی خشک شده با فر

خشک کردن گوجه فرنگی در فر به شما این امکان را می دهد که از همه چالش های مربوط به خشک شدن در معرض آفتاب در امان باشید. این به شما کنترل کامل، نتایج ثابت و در زمان بسیار کمتر (فقط چند ساعت) خواهد داد. در واقع شما "آب و هوا" را کنترل می کنید ( دمای فر) ، زمان روشن یا خاموش شدن را شما تنظیم می کنید و گوجه فرنگی های شما در فضایی سرپوشیده قرار دارند که از گزند مگس ها و سایر حیوانات کوچک به دور است.

3. خشک کردن گوجه فرنگی در دستگاه خشک کن

خشک کردن گوجه فرنگی در دستگاه خشک کن دارای مزایای مشابه استفاده از فر است. تنها ایراد احتمالی دستگاه خشک کن سر و صدا است (در صورتی که شما را آزار دهد) ، اما مزیت آن این است که فر شما را برای استفاده در موارد دیگر آزاد نگه میدارد. مزیت دیگر این است که مجبور نیستید از فر خود در گرمای تابستان استفاده کنید.

چه نوع گوجه فرنگی استفاده کنم؟ چه مقدار گوجه فرنگی استفاده کنم؟

در واقع هیچ بایدی در این مورد وجود ندارد، از هر نوع گوجه فرنگی که به آن دسترسی دارید استفاده کنید. به طور کلی انواع گوشتی آن توصیه می شود زیرا آب کمتری دارند و منجر به گوجه فرنگی خشک تری می شود. اما می توانید از هر گوجه فرنگی که دوست دارید، بزرگ یا کوچک استفاده کنید.

 • من از گوجه فرنگی گیلاسی تا گوجه های بزرگ استفاده میکنم. گوجه فرنگی های کوچکتر سریعتر خشک می شوند ، گوجه فرنگی های بزرگتر دیرتر!
 • نکته اصلی که باید به خاطر بسپارید این است که از گوجه فرنگی با اندازه یکنواخت در همان دسته استفاده کنید تا کم و بیش با سرعت یکسان خشک شوند. به غیر از این مورد، می توانید از انواع گوجه فرنگی با اندازه های مختلف استفاده کنید.

حتما بخوانید: طرز خشک کردن انجیر در خانه


چگونه می توان طعم بیشتری به گوجه فرنگی های خشک شده اضافه کرد؟

علاوه بر نمک دریا، می توانید گوجه فرنگی های خود را با گیاهان خشک شده یا ادویه جات ترشی دلخواه بپوشانید و سپس آنها را خشک کنید.

نکته مهم در مورد نمک

مطمئن شوید که نمک به صورت محتاطانه استفاده میکنید، فقط مقدار از آن نیاز خواهید داشت. به یاد داشته باشید که گوجه فرنگی می تواند 90+٪ وزن اولیه خود را از دست بدهد، این بدان معناست که نمک نیز به همان اندازه در آنچه از گوجه باقی مانده جمع می شود.

چگونه بفهمم خشک شدن گوجه فرنگی تمام شده است؟

زمانی که هنوز انعطاف پذیر هستند. وقتی آنها را با انگشت فشار می دهید باید انعطاف پذیر باشند (شکننده و محکم نباشند) و نباید بیش از اندازه "ترد" یا مرطوب باشند. گوجه فرنگی های خود را به طور منظم در اواخر دوره خشک شدن بررسی کنید: اگر گوجه فرنگی ها بیش از حد خشک شوند، سفت و چرمی می شوند و اگر به اندازه کافی خشک نشوند، خیلی زود کپک می زنند.

چگونه گوجه فرنگی خشک شده را ذخیره کنم؟

گوجه فرنگی های خشک شده را در کیسه یا ظرفی محکم قرار دهید و آنها را در یخچال نگهداری کنید و تا چند ماه استفاده کنید (بسته به میزان رطوبت موجود در گوجه فرنگی) یا در فریزر که حتی بیشتر نگهداری می شود. اگر آنها را در یخچال نگه می دارید، آنها را در کشوی مواد تر نگه داری نکنید و در عوض به صورت خشک و تا جایی که ممکن است در فضای عاری از رطوبت نگه دارید. گوجه فرنگی ها را مرتباً از نظر وجود علائم کپک بررسی کنید و در صورت مشاهده گوجه فرنگی ها را دور بریزید.

چگونه می توانم گوجه فرنگی های خشک شده را دوباره احیا کنم؟

برای احیاد گوجه فرنگی های خشک شده، کافی است آنها را به مدت 30 دقیقه یا تا زمانی که نرم و انعطاف پذیر شوند، در آب گرم خیس کنید. آنها را از آب بردارید، با دستمال کاغذی خشک کنید و طبق دستور غذا از آنها استفاده کنید. و اگر در حال تهیه سوپ یا خورش هستید، حتماً آن آب خیس گوجه فرنگی را استفاده کنید! از طرفی، می توانید گوجه فرنگی خشک شده را در شراب یا آب گوشت نیز خیس کنید.


حتما بخوانید: نحوه خشك كردن سير تازه با ساقه و بدون ساقه


نحوه نگه داری گوجه فرنگی خشک شده در روغن زیتون

وقتی گوجه فرنگی های شما کاملاً خشک و سرد شدند، می توانید آنها را در روغن زیتون نگه داری کنید. این کار آنها را محافظت کرده و برای افزودن به چیزهایی مانند غذاهای آنتی پاستو، سس سالاد، سالاد ماکارونی و هر چیز دیگری که معمولاً از گوجه فرنگی خشک در آن استفاده می کنید، آماده مصرف میکند. از آنجا که آنها در روغن زیتون نگه داری شده اند، دیگر لازم نیست با آب احیا شوند و شما می توانید با اضافه کردن گیاهان و سیر طمع بیشتری به آن ها بدهید. اما چطور؟

 • از شیشه های کوچک استفاده کنید؛ هر چقدر کمتر در معرض هوا باشند بهتر است و بهتر است از قوطی های فلزی استفاده نکنید زیرا می توانند طعم فلز ایجاد کنند. کوزه با درپوش محکم نیز انتخاب خوبی است.
 • گوجه فرنگی های خشک شده را به مدت 30 دقیقه در آب گرم قرار دهید، سپس آنها را بیرون بیاورید وبا حوله های کاغذی رطوبتشان را تا حد ممکن بگیرید.
 • برای نرم کردن بیشتر گوجه فرنگی و جلوگیری از رشد باکتری ها ، می توانید گوجه فرنگی ها را قبل از افزودن به روغن زیتون در سرکه شراب یا آب لیمو غوطه ور کنید.
 • گوجه فرنگی ها را در شیشه قرار دهید و به صورت دلخواه روی آنها سبزیجات خشک شده و یا سیر قرار بگذارید، سپس روغن زیتون را روی آن بریزید تا گوجه فرنگی ها به طور کامل در روغن زیتون غوطه ور شوند. در شیشه را محکم ببندید و در دمای اتاق نگهداری کنید.
 • به مرور زمان طعم نیز بهتر میشود. اجازه دهید گوجه فرنگی ها حداقل چند روز قبل از استفاده (ترجیحاً بیشتر) بمانند. در صورت استفاده از گیاهان تازه و سیر حداقل 24 ساعت قبل از استفاده صبر کنید.

توجه: در صورت استفاده از گیاهان تازه و سیر، شیشه ها را در یخچال نگهداری کنید. دستورالعمل های بهداشتی، مصرف را در عرض 4 روز توصیه می کند (در بخش بعد توضیح داده خواهد شد). روغن ذخیره شده در یخچال سفت می شود اما در دمای اتاق به سرعت آب خواهد شد.
در صورت استفاده از گیاهان خشک ، گوجه فرنگی های بسته بندی شده با روغن را می توانید در دمای اتاق نگهداری کنید. اگر خراب شده باشند از طعم تند آن متوجه خواهید شد. در صورت کشف هر گونه کپک، فوراً آن را دور بریزید. نگهداری شیشه ها در یخچال باعث افزایش عمر مفید آنها می شود و از فاسد شدن سریع محتویات جلوگیری می کند. در یخچال حداقل تا 3 ماه قابل استفاده اند. برای کاهش خطر فاسد شدن، توصیه می کنیم گوجه فرنگی را در روغن در یخچال نگهداری کنید.

در صورت نگه داری گوجه ها در روغن می توانید ابتدا آنها را خرد کنید تا بعدا به راحتی در سالاد یا سس آن یا به روش دلخواه خود از آن ها استفاده کنید.

آیا بسته بندی گوجه فرنگی خشک در روغن بهداشتی است؟

با توجه به دستورالعمل Oregon State Extension Service:  "به دلیل خاصیت اسیدی گوجه، گوجه فرنگی بدون چاشنی (بدون سبزیجات و گیاهان) میتواند با خیال راحت در دمای اتاق در روغن ذخیره شود. (با این حال ، تبرید ممکن است فاسد شدن را به تأخیر بیندازد).

 توجه: مخلوط گوجه فرنگی خشک شده در روغن با سیر و/یا گیاهان باید در یخچال نگهداری شوند و ظرف 4 روز استفاده شوند یا برای نگهداری طولانی مدت منجمد شوند. "

به کلماتی که با حروف بزرگ نوشته ایم توجه کنید: گوجه فرنگی باید کاملاً خشک شود و فقط می توان از گیاهان خشک شده و سیر خشک استفاده کرد ، در غیر این صورت گوجه فرنگی در روغن باید در یخچال نگهداری شود و ظرف 4 روز استفاده شود یا منجمد شود.

نحوه استفاده از دستور العمل های حاوی گوجه فرنگی خشک شده در آشپزی

گزینه ها بی پایان است! اینجا تعدادی ایده برای نحوه شروع موجود است. از گوجه فرنگی خشک شده در داخل یا روی:

 • سالاد ماکارونی
 • سس ها
 • سس سالاد
 • کره مرکب
 • سوپ ها
 • ساندویچ
 • همبرگر
 • بشقاب های آنتی پاستو/ پنیر
 • کوفته قلقلی
 • ریزوتو
 • پستو گوجه فرنگی خشک شده
 • تاپناد
 • فریتاتا
 • نان گوجه فرنگی
 • پوره سیب زمینی
 • تخم مرغ هم زده
 • سالاد کاپرس (علاوه بر گوجه فرنگی تازه)
 • پیتزا
 • مارینادس استفاده کنید.
سخن آخر

برای خشک کردن گوجه فرنگی روش های مختلفی وجود دارد. ما در بخش خانه داری سلام دنیا، طرز تهیه گوجه خشک شده در آفتاب ، در فر و در دستگاه خشک کن را به شما آموزش دادیم. همچنین نکاتی درباره روش نگهداری گوجه فرنگی خشک شده در روغن زیتون و نحوه استفاده از آن بیان کردیم. امیدوارم که برایتان مفید و کاربردی بوده باشد. می توانید نظرات و سوالات خود را در خصوص خشک کردن گوجه فرنگی در خانه را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید این مطلب را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد.


مقالات مرتبط:

خشک کردن آلوچه در خانه با 3 روش + نکات نگهداری آلو خشک خانگی

طرز تهیه آلبالو خشکه با 3 روش ساده

از
4
رای