خواص روغن زیتون برای پوست صورت + روش مصرف و عوارض جانبی آن

خواص روغن زیتون برای پوست صورت + روش مصرف و عوارض جانبی آن روغن زیتون به دلیل داشتن ویتامین، آنتی اکسیدان و اثرات ضد باکتریایی دارای فواید زیادی برای پوست می باشد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از روغن زیتون بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب، می تواند با سلول های سرطانی مبارزه کند.

روغن زیتون از گیاه زیتون گرفته می شود و یک میوه ای مدیترانه ای است. این روغن مزایای خوراکی بسیاری دارد، همچنین می توان آن را برای پوست و مو نیز استفاده کرد. در این جا اطلاعات بیش تری درباره مزایای استفاده از روغن زیتون بر روی صورت و نحوه مصرف آن به دست خواهید آورد.

خواص روغن زیتون برای پوست صورت

برخی از فواید احتمالی روغن زیتون برای پوست عبارتند از:

1. محتوای آنتی اکسیدانی

روغن زیتون به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، که به معنای ماده ای است که از اکسیداسیون جلوگیری می کند. اکسیداسیون فرآیندی است که می تواند رادیکال های آزاد تولید کند، این رادیکال های آزاد مواد شیمیایی هستند که به طور بالقوه ای به سلول ها آسیب می زنند و ممکن است در پیشرفت سرطان نقش داشته باشند. آنتی اکسیدان ها هنگام استفاده روی پوست می توانند از پیری زودرس جلوگیری کنند. همچنین، برخی از تحقیقات نشان داده است که استفاده از روغن زیتون بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب، می تواند با سلول های سرطانی مبارزه کند. در این مطالعه دانشمندان روغن را روی پوست موش هایی استفاده کردند که در معرض اشعه ماوراء بنفش مضر (UV) قرار گرفته بودند. رشد تومور در موش هایی که روغن زیتون بر روی پوست داشتند، در مقایسه با آن هایی که نداشتند، به طور قابل توجهی کمتر بود. دانشمندان برای درک اثرات آنتی اکسیدان روغن زیتون بر روی پوست انسان، باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهند.

فواید روغن زیتون برای پوست

2. ویتامین

روغن زیتون حاوی ویتامین های محلول در چربی E ،D ،A و K است. بعضی از این ویتامین ها برای پوست مفید است. به عنوان مثال، مردم در طول تاریخ از روغن ویتامین E به شکل موضعی در درمان انواع بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس و اگزما استفاده کرده اند.

3. اثرات ضد باکتریایی روغن زیتون

مشخص شده است که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی است. با این حال، مطالعات کمی روی توانایی روغن زیتون برای کنترل بیماری های پوست انجام شده است. یک مطالعه کوچک نگاهی به اثرات استفاده از روغن زیتون و نارگیل بر باکتری استافیلوکوکوس اورئوس روی پوست انداخته است. نتایج نشان داده است که هر دو روغن ها دارای خواص آنتی باکتریال هستند، اما روغن نارگیل تصفیه نشده در از بین بردن باکتری ها موثرتر است. با این وجود، ممکن است بعضی اوقات از روغن زیتون برای درمان عفونت های باکتریایی روی پوست استفاده شود. این روغن همچنین ممکن است زخم پا ناشی از دیابت نوع 2 را هم بهبود بخشد.

مزایای روغن زیتون برای صورت

4. اثرات مرطوب کنندگی  

روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی محبوب است که اغلب برای نرم کردن پوست و مو استفاده می شود. با این حال، در مورد اثربخشی آن تحقیقات کمی وجود دارد.

نحوه استفاده از روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون ماده است که در بسیاری محصولات بهداشتی مانند مواد شوینده صورت و بدن، صابون ها و لوسیون ها وجود دارد. استفاده های دیگر از روغن زیتون روی پوست عبارتست از:  

1. مرطوب کننده و درمان بعد از قرار گرفتن در آفتاب

برخی از مردم روغن زیتون را به عنوان لوسیون مرطوب کننده استفاده می کنند و پیش از پاک کردن چربی اضافی، آن را به طور مستقیم روی پوست مصرف می کنند. از سوی دیگر، این روغن می تواند برای مرطوب کردن پوست استفاده شود تا از ایجاد حس چربی جلوگیری کند. بر اساس مطالعه اثر آنتی اکسیدانی روی موش، روغن زیتون ممکن است زمانی مفید باشد که پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده شود.

نحوه استفاده از روغن زیتون روی پوست

2. لایه برداری

برای لایه برداری صورت و بدن و درمان بخش هایی از پوست که خشک یا پوسته پوسته شده است، فرد می تواند روغن زیتون و نمک دریایی را مخلوط و یک اسکراب تهیه کند. برای این کار باید از نمک ریز دانه برای صورت و نواحی حساس و از نمک درشت دانه برای بقیه بدن استفاده کرد.

3. پاک کننده آرایش چشم

روغن زیتون هر ماده ضد آب در آرایش چشم را تجزیه می کند و باعث می شود راحت تر تمیز بشود. برای از بین بردن آرایش چشم، کافی است چند قطره روغن زیتون را به یک توپ پنیه ای بزنید و چشم را به آرامی پاک کنید.

4. ماسک صورت

افرادی که پوست خشکی دارند ممکن است از بکار بردن ماسک صورت روغن زیتون روی پوست فایده ببرند. روغن زیتون که با ترکیباتی مانند سفیده تخم مرغ، عسل، یا جو دوسر مخلوط شده باشد می تواند پوست را نرم و آبرسانی کند.

روش مصرف روغن زیتون بر روی پوست صورت

5. درمان چین و چروک

روغن زیتون به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان، ممکن است باعث کاهش پیری و چین و چروک پوست شود. شما می توانید از آن در هنگام شب یا بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب در اطراف چشم استفاده کنید.

6. بهبود جای زخم   

ویتامین ها و دیگر آنتی اکسیدان های روغن زیتون ممکن است با بازسازی سلول های پوست، به رفع جای زخم کمک کند. به سادگی روغن زیتون را روی زخم ماساژ دهید یا آن را با آب لیمو مخلوط کنید تا لکه های تیره روی پوست که ناشی از جای زخم است را محو کنید. روغن زیتون می تواند به جلوگیری یا درمان ترک های پوستی کمک کند، اگرچه مطالعات درباره اثربخشی آن در این مورد، نتایج متفاوتی داشته است.

کاربردهای روغن زیتون

خطرات ناشی از مصرف روغن زیتون

اگرچه برخی مطالعات نشان داده اند که روغن زیتون فواید زیادی برای پوست دارد. اما برخی دیگر توصیه می کنند که بهترین گزینه برای همه افراد نیست. خطرات احتمالی استفاده از روغن زیتون روی صورت شامل موارد زیر است:

1. مضر برای پوست آسیب دیده

یک مطالعه در سال 2013 گزارش داد که استفاده از روغن زیتون برای پوست خشک در بزرگسالان و نوزادان نباید عمومیت یابد. تحقیقات نشان داده است که این روغن ممکن است باعث ایجاد قرمزی و آسیب به لایه بیرونی پوست در برخی از افراد شود.

2. اگزمای آتوپیک در کودکان

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2016، روغن زیتون ممکن است در پیشرفت اگزمای کودک نقش داشته باشد، به خصوص در کودکانی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.

خطرات و مضرات استفاده از روغن زیتون بر روی پوست

3. مسدود کردن منافذ پوستی

روغن زیتون یک روغن سنگین است که در صورت استفاده بیش از حد ممکن است منافذ را مسدود کرده و باکتری ها را در دام بیندازد. باید از روغن زیتون به مقدار کم روی پوست استفاده شود و مقادیر اضافی را با یک پارچه نرم از پوست پاک کنید.

استفاده از روغن زیتون با کیفیت پایین

استفاده از روغن زیتون با کیفیت بالا بسیار مهم است. روغن های کم کیفیت ممکن است حاوی مواد افزودنی یا شیمیایی باشند که می توانند پوست را تحریک کند یا به آن آسیب برساند. اگر قصد خرید روغن زیتون دارید باید به دنبال مارک های معتبر و دارای گواهینامه سلامت باشید. تحقیقات نشان می دهد بسیاری از روغن های در دسترس، استانداردهای لازم برای روغن زیتون را رعایت نمی کنند. در پایان، حتماً روغن زیتون خالص یا تصفیه نشده را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

روغن زیتون ممکن است فواید زیادی برای پوست داشته باشد، بخاطر اینکه دارای ویتامین، آنتی اکسیدان ها و اثرات ضد باکتریایی است. با این حال، تحقیقات در مورد فواید روغن زیتون برای صورت و پوست محدود است. شواهد نشان می دهد که استفاده از روغن زیتون ممکن است برای بعضی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند، بنابراین افراد دارای پوست حساس باید به میزان کم از آن استفاده کنند و ابتدا روی قسمت کوچکی از پوست آن را تست کنند. برای این کار چند قطره روغن را روی بازو بمالید و منتظر واکنش آن باشید. اگر در طول 48 ساعت هیچ عارضه ای مشاهده نشد، احتمالاً استفاده از آن بی خطر است. به یاد داشته باشید که فقط از روغن زیتون های با کیفیت بالا استفاده کنید.

منبع: medicalnewstoday

از
7
رای