آلرژی به عسل: علائم پوستی و واکنش های آلرژیک به عسل

آلرژی به عسل: علائم پوستی و واکنش های آلرژیک به عسل حساسیت به عسل در افرادی که نسبت به گرده گیاهان و نیش زنبور آلرژی دارند، بالاتر است. علائم آلرژی به عسل بسته به نوع عسل، متفاوت می باشد. برخی از این علائم شامل: خارش، استفراغ و... می باشد.

اگرچه از عسل به عنوان درمانی طبیعی برای انواع بیماری ها استفاده می شود، اما ممکن است در برخی افراد یک واکنش آلرژیک نسبت به آن ایجاد شود. طبق تحقیقات انجام شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، احتمال ابتلا به آلرژی عسل در افرادی که به گرده های گیاهان و نیش زنبور حساسیت دارند، افزایش می یابد. واکنش آلرژیک به آن بسته به نوع عسل، از نظر شدت و علائم متفاوت است. واکنش آلرژیک وقتی اتفاق می افتد که مکانیسم ایمنی بدن، آلرژن های بی خطر را به عنوان ماده مضر شناسایی می کند و با واکنشی که نشان می دهد سعی در حفاظت از بدن دارد. در بعضی از مواد واکنش آلرژیک به عسل، بعد از خوردن یا حتی تماس پوستی با آن شروع می شود.

علائم پوستی و واکنش های آلرژیک به عسل

1. خارش

به طور معمول پوست درگیر یک واکنش آلرژیک می شود و با ظاهر شدن لکه های قرمز و متورم که بعد از چند ساعت فروکش می کند، خارش عمومی در بدن ایجاد می کند ولی در نهایت هیچ جای زخم و عارضه ای باقی نمی ماند. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند همچنین کهیرهای متورم و برجستگی های قرمز را به عنوان علائم پوستی و واکنش های آلرژیک به عسل در نظر می گیرد.   

علائم آلرژی به عسل

2. استفراغ و اسهال

یک واکنش آلرژیک باعث می شود سیستم ایمنی بدن، ماده شیمیایی به نام آنتی بادی IgE را توسط گلبول های سفید خون تولید کند. آنتی بادی ها به سرعت عسل مصرف شده را به عنوان یک ماده مضر در بدن تشخیص داده و منجر به پاسخ ایمنی می شود. علائم حساسیت دستگاه گوارش شامل: درد شکم، گرفتگی، نفخ، تهوع، استفراغ و اسهال است.

3. عطسه

آبریزش بینی، خارش و عطسه مداوم، خس خس سینه و برخی از مشکلات تنفسی از علائم آلرژی حاصل از گرده عسل است. این واکنش آلرژیک خفیف به عسل و سایر آلرژن ها ناشی از ماده ای به نام هیستامین است که توسط گلبول های سفید آزاد می شود و منجر به گشاد شدن و نشت رگ های خونی در بینی و ریه ها می شود. این علائم آلرژی ممکن است در بعضی افراد به اشکال شدیدتر از واکنش های آلرژیک مانند آنافیلاکسی پیش برود و علائم تهدید کننده حیات از جمله: درد قفسه سینه، احساس تنگی قفسه سینه و مشکل در تنفس به دلیل تنگی مجاری هوای را ایجاد کند، که نیاز به درمان سریع و اضطراری دارد.

علائم پوستی حساسیت به عسل

منبع: livestrong

از
3
رای