چه چیزهایی در رابطه با استفراغ کودک باید بدانیم؟

چه چیزهایی در رابطه با استفراغ کودک باید بدانیم؟ استفراغ نوزادان و کودکان موضوعی است که در برخی می تواند دلیلی برای نگرانی پدرها و مادرهای آنها شود. در صورتی که استفراغ کودک بسیار شایع است و دلایل کاملا طبیعی دارد.

استفراغ در کودکان شیرخوار بسیار شایع است زیرا بدن آنها در حال هماهنگ شدن با شیر مادر و بدن آنها در حال رشد است. استفراغ نوزادان شاید ترسناک باشد، بنابراین طبیعی است که گریه کنند.
همه چیز از جابجایی با اتومبیل گرفتگی تا سوء هاضمه می تواند باعث شود نوزاد بیمار شود. حتی یک گریه یا سرفه طولانی مدت می تواند دلیل این رفلاکس را به وجود آورد. بنابراین ممکن است در چند سال اول کودک دچار استفراغ شود.

استفراغ معمولا پس از شش تا 24 ساعت پس از شروع، از بین می رود. احتمالا کودک به درمان خاصی احتیاج ندارد، به غیر از مقدار کافی آب برای اطمینان از هیدراته ماندن بدن کودک و تأمین آب از دست رفته کار دیگری نیاز نیست. تا زمانی که به نظر می رسد کودک شما سالم است و همچنان دارای افزایش وزن می باشد، معمولا نیازی به نگرانی نیست.

استفراغ شبانه کودک

علت استفراغ کودک چیست؟

در طول چند ماه اول، استفراغ کودک احتمالا ناشی از مشکلات تغذیه است، از جمله پر بودن زیاد معده. پس از چند ماه اول، احتمال بروز ناگهانی استفراغ به علت عفونت خفیف، مانند گاستروانتریت ایجاد می شود. این نوع عفونت اغلب همراه با اسهال است.

استفراغ کودک نشانه چیست؟

 • سرماخوردگی
 • یک عفونت ادراری
 • عفونت گوش
 • آلرژی غذایی گاهی اوقات باعث استفراغ می شود. اگر مصرف غذایی که موجب واکنش آلرژیک می شود، متوقف شود، ممکن است این شرایط نیز پایان یابد. با این حال، حذف غذا از رژیم غذایی کودک خود، با پزشک خود ملاقات کنید.

گاهی اوقات استفراغ می تواند نشانه ای از بیماری های جدی تر باشد. در صورت بروز هر یک از علائم هشدار دهنده زیر در نوزاد خود، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • علائم کم آبی، از جمله دهان خشک، فقدان اشک، ملاج فرورفته و پوشک مرطوب کمتر از حد معمول (کمتر از شش پوشک در روز)
 • تب
 • اجتناب از شیر خوردن
 • استفراغ بیش از 12 ساعت یا استفراغ با نیروی زیاد
 • راش پوستی
 • خواب آلودگی یا تحریک پذیری شدید
 • ملاج برآمده
 • تنگی نفس
 • شکم متورم
 • خون یا صفرا (یک ماده سبز) در استفراغ
 • استفراغ شدید مداوم در یک نوزاد در نیم ساعت پس از شیر خوردن

استفراغ کودکان زیر 2 سال

خون یا صفرا در استفراغ:

جای نگرانی نیست. ممکن است این زمانی اتفاق بیفتد که نیروی انقباض باعث ایجاد پاره گی های کوچک در رگهای خونی که لوله غذا را در بر می گیرند، باشد. اگر در 6 ساعت گذشته خون ناشی از بریدگی دهان یا خونریزی بینی وارد معده او شده باشد استفراغ کودک ممکن است به رنگ قرمز درآید.
با این حال، اگر کودک همچنان خون در استفراغ دارد یا اگر مقدار آن افزایش یافته، با پزشک خود تماس بگیرید. دکتر احتمالا می خواهد یک نمونه از استفراغ حاوی خون یا صفرا را ببیند، بنابراین، اگر چه ممکن است یک کار ناخوشایند باشد، سعی کنید مقداری از آن را نگهدارید. صفرا سبز می تواند نشان دهد که روده ها مسدود شده اند، شرایطی که نیاز به توجه فوری دارد.

استفراغ پایدار یا شدید در یک نوزاد در نیم ساعت پس از خوردن غذا:

ممکن است به دلیل تنگی مجرای پیلوری باشد که یک بیماری نادر است. تنگی مجرای پیلوری به احتمال زیاد زمانی شروع می شود که کودک شما چند هفته است، اما علائم می تواند در هر زمان قبل از رسیدن به چهار ماه، مشخص شود.
تنگی پیلور باعث می شود که مواد از معده به روده وارد شوند که بسیار ضخیم می شود و به اندازه کافی باز نمی گردد تا غذا را از طریق آن عبور کند. این باعث می شود که کودک شما استفراغ کند. مشکل با جراحی جزئی بهبود می یابد، اما به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.

استفراغ کودک 3 ساله

درمان خانگی استفراغ کودک 

معمولا در استفراغ جایی برای نگرانی نیست و به زودی بهتر می شود. در اینجا چند نکته است که می توانید برای کمک به بهبودی فرزندتان انجام دهید آورده شده است:

 • هیدراته نگه داشتن او: هنگامی که کودک شما استفراغ می کند، مایعات مهمی را از دست می دهد. مهم است که آنها را جایگزین کنید تا از آب بدن کم نشود. برای انجام این کار، می توانید هر چند ساعت یکبار او آر اس همراه شیر و آب به کودک خود بدهید. قبل از این که این کار را انجام دهید، با داروساز یا مسئول بهداشت خود صحبت کنید. از نوشانیدن آب میوه ها و نوشابه گازدار به کودک خودداری کنید.
 • به حالت عادی خود بازگردانید: اگر کودک شما از 12 تا 24 ساعت استفراغ نکند، می توانید به رژیم معمولی خود بازگردید. اما به او مقدار زیادی از مایعات مانند شیر معمولی بدهید. اگر کودک شما غذاهای جامد را مصرف می کند، از غذاهای آسان مانند هلو یا ماست شروع کنید. اگر فرزند شما بیش از 12 ماه دارد، می توانید از مایعاتی منجمد مانند بستنی یخی استفاده کنید.
 • به او کمک کنید استراحت کند: خواب نیز ممکن است به رفع مشکل کودک کمک کند. معده اغلب در طول خواب به روده ها تخلیه می شود و نیاز به استفراغ را از بین می برد.
  هرگز داروهای ضد تهوع (نسخه و یا بدون نسخه) به فرزند خود ندهید، مگر اینکه پزشک تجویز کند.
  اگر کودک شما در مهد کودک نگهداری می شود حداقل 48 ساعت پس از آخرین استفراغ او را در خانه نگهداری کنید.

منبع: babycentre

از
1
رای