طرز تهیه آش برگ چغندر اصفهان مجلسی و خوشمزه با رشته و ماش

طرز تهیه آش برگ چغندر اصفهان مجلسی و خوشمزه با رشته و ماش آش برگ چغندر یکی از آش های بسیار خوشمزه و ساده است که برگ چغندر تهیه می شود و شباهت زیادی به آش رشته دارد. این آش با رشته و ماش و حبوبات تهیه می شود.

آش برگ چغندر اصفهان یکی از آش های بسیار مقوی و مفید می باشد و علاوه بر خواص آن دارای مزه فوق العاده و لذیذ است که حتما همه عاشق طعم و عطر آن می شوند. آش برگ چغندر اصفهان مانند انواع آش های دیگر در زمستان و فصل سرد واقعا میچسبه و می توانید با خانواده و دورهمی ها آن را درست کنید و لذت ببرید. در این روزها که ویروس زیاد می باشد حتما این آش را تهیه کنید و سیستم ایمنی بدن را بالا ببرید. این آش به دلیل وجود برگ چغندر بسیار مغذی می باشد. امروز قصد داریم طرز تهیه آش برگ چغندر اصفهان را در سلام دنیا آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای آش برگ چغندر اصفهان دلچسب با ماش

عدس1 پیمانه
لوبیا چشم بلبلی1 پیمانه
ماش1 پیمانه
نخود1 پیمانه
برگ چغندر3 بسته
تره1 بسته
جعفری1 بسته
پیاز2 عدد
سیر2 بوته
رشته آش500 گرم

دستور پخت آش برگ چغندر اصفهان دلچسب با ماش

1

طرز تهیه آش برگ چغندر با رشته خوشمزه و مجلسی

مرحله اول: آماده سازی مواد: ابتدا لوبیا چشم بلبلی و نخود را از شب قبل خیس کنید و هر چند وقت آب آن را عوض کنید. سبزی ها را که از قبل به مقدار 1 کیلو خریداری کردید پاک کنید و بشورید و سپس روی تخته برش آن ها را ریز خرد کنید و کنار بگذارید. حبوبات را که شامل عدس و ماش است را بشورید و کنار قرار دهید. لوبیا و نخود را بشورید و کنار بگذارید. سپس سیر و پیاز را بشورید و روی تخته برش آن ها را خرد کنید.

طرز تهیه آش برگ چغندر
2

مرحله دوم: پخت حبوبات

در قابلمه لوبیا و نخود را به همراه مقداری آب بگذارید تا پخته شود. مدت زمان پخت لوبیا و نخود بیشتر از حبوبات دیگر می باشد. بعد از نیم پز شدن آن ها عدس و ماش را به حبوبات دیگر اضافه کنید و اجازه دهید همه حبوبات باهم پخته شود. درب قابلمه گذاشته شود و با شعله متوسط پخته شود.

3

مرحله سوم: پخت سیر و پیاز

داخل تابه مناسب به مقدار کافی مقداری روغن بریزید و با شعله ملایم روغن را گرم کنید. سپس پیاز ها را به روغن اضافه کنید و تفت دهید تا طلایی و سبک شود. سپس بعد از تفت دادن مقداری ادویه و زرد چوبه و سیر ها را به تابه اضافه کنید و کمی تفت دهید تا خامی سیر ها گرفته شود. برای اینکه شیره پیاز خارج شود می توانید در هنگام تفت دادن 2 قاشق غذاخوری آب روی آن بریزید و اجازه دهید آب تمام شود.

4

مرحله چهارم: پخت سبزی ها

در قابلمه مناسب 5 لیوان بریزید و سبزی ها را به قابلمه اضافه کنید و آن ها را به مدت 30 دقیقه بپزید. درب قابلمه را نگذارید زیرا سبزی ها تغییر رنگ می دهد و سبزی آن ها از بین می رود. اجازه دهید سبزی ها با شعله ملایم پخته شود.

5

مرحله آخر: اضافه کردن رشته و پخت آش

در این مرحله بعد از پخته شدن سبزی ها حبوبات را که قبلا پخته شده و آب آن ها گرفته شده به سبزی ها اضافه کنید. مقداری نمک را به همراه 3/4 پیاز و سیر از قبل تفت داده اضافه کنید و در 30 دقیقه آخر رشته آشی را با دست از وسط نصف کنید و داخل آش بریزید و هم بزنید تا با مواد ترکیب شود و بپزد. در این مدت آش را هم بزنید تا ته نگیرد. بعد از جا افتادن و به قوام رسیدن آش آماده می باشد. در کاسه مناسب سرو کنید و در آخر می توانید مقداری پیاز و سیر تفت داده روی آش بریزید. نوش جان.

طرز تهیه آش برگ چغندر ساده و خوشمزه

نکات مهم برای تهیه آش برگ چغندر اصفهان با ماش

  • در هنگام پخت آش به طور مرتب آن را هم بزنید تا ته نگیرد.
  • اگر آب آش کم بود، 2 لیوان آب جوش به قابلمه اضافه کنید.
  • در مرحله آخر نمک آش را چک کنید اگر کم بود اضافه کنید.
  • می توانید برای پخت سریع مواد از زودپز استفاده کنید.
  • می توانید برای لعاب بیشتر آش حبوبات را داخل غذا ساز پوره کنید و به سبزی ها اضافه کنید.
  • در هنگام پخت سبزی ها درب قابلمه را نگذارید، زیرا باعث می شود سبزی ها تغییر رنگ بدهد.
  • نخود و لوبیا را جدا خیس کنید و بپزید، زیرا پخت این حبوبات بیشتر از حبوبات دیگر می باشد.
از
26
رای