طرز تهیه شیرینی کلمپه کرمانی خوشمزه و شیک با آرد برنج و گردو

طرز تهیه شیرینی کلمپه کرمانی خوشمزه و شیک با آرد برنج و گردو شیرینی کلمپه یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه کرمانی است که طعم و مزه فوق العاده ای دارد. این شیرینی با آرد برنج و گردو تهیه می شود. می توانید این شیرینی با فر و بدون فر تهیه کنید.

شیرینی کلمپه یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و اصیل استان کرمان می باشد که ظاهر و فرم آن شبیه کلوچه سیستانی است ولی مواد اولیه داخل آن متفاوت است و از خرمای له شده به همراه مواد طعم و عطر دهنده مانند پودر هل و میخک استفاده شده است. شیرینی کلمپه بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد که بسیار راحت تهیه می شود و می توانید به عنوان یکی از شیرینی های سنتی و جذاب برای شیرینی های عید تهیه کنید و لذت ببرید. امروز قصد داریم طرز تهیه شیرینی کلمپه را در سلام دنیا به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای شیرینی کلمپه سنتی کرمانی با گردو و آرد برنج بدون فر

زرده تخم مرغ1 عدد
ماست1/4 پیمانه
کره100 گرم
آرد برنج1 قاشق غذا خوری
آب ولرم1/4 لیوان
گلاب2 قاشق غذا خوری
آرد سفید1/2 پیمانه
زعفران دم کردهبه مقدار لازم
خرما پوست گرفته2 پیمانه
پودر هل1 قاشق چای خوری
پودر گردو2 قاشق غذا خوری
گلاب1 قاشق غذا خوری

دستور پخت شیرینی کلمپه سنتی کرمانی با گردو و آرد برنج بدون فر

1

طرز تهیه شیرینی کلمپه خرمایی خانگی با فر و بدون فر

مرحله اول آماده سازی مواد: ابتدا مواد داخل یخچال را خارج کنید تا هم دمای محیط شوند. سپس خرما ها را بشویید و آن ها را پوست بکنید و هسته داخل آن ها را خارج کنید. در کاسه مناسب آرد را 2 بار الک کنید. کتری را روشن کنید تا آب جوش شود؛ سپس زعفران را بسایید و مقداری آب جوش روی زعفران بریزید و کاسه را روی بخار کتری قرار دهید و درب ظرف را بگذارید تا دم ببرد. گردو ها را بشکنید و مغز آن را جدا کنید و آن ها را داخل غذا ساز پوره کنید. در کاسه ای زرده تخم مرغ را از کاسه جدا کنید و سفیده را برای مصرف های دیگر داخل یخچال قرار دهید و زرده را داخل کاسه بیرون از یخچال نگهدارید. فر را با دمای 180 درجه روشن کنید تا گرم شود.

2

مرحله دوم: آماده سازی مواد میانی شیرینی

خرما های از قبل آماده شده را به وسیله غذاساز یا گوشت کوب برقی له کنید و در کاسه ای مناسب بریزید و سپس گلاب و هل را اضافه کنید و حالا نوبت اضافه کردن گردو های از قبل پودر شده است. آن ها را بریزید و مواد را باهم مخلوط کنید و هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند و یکدست شوند. بعد از مخلوط شدند با استفاده از دست اندازه یک گردو از مواد بردارید و آن را گرد کنید به فرم گلوله درآورید و به همین ترتیب همه مواد را گرد کنید و کنار بگذارید.

3

مرحله سوم: آماده سازی خمیر

زرده تخم مرغ کنار گذاشته را داخل کاسه بزرگ بریزید و کره را اضافه کنید و با همزن برقی هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند و تخم مرغ ها از لختگی خارج شوند و کف کند. سپس ماست را اضافه کنید و 1 دقیقه دیگر هم بزنید. حالا نوبت اضافه کردن زعفران از قبل دم کرده است. آرد برنج، زعفران و گلاب و آب ولرم را اضافه کنید و هم بزنید سپس آرد سفید را در 3 مرحله به مواد اضافه کنید و با لیسک در یک جهت هم بزنید در حدی که مواد با هم مخلوط شوند و به خمیر لطیف تبدیل شود تا خمیر به دست چسبیده نشود. سپس با استفاده از یک نایلون روی خمیر را بپوشانید و درب ظرف را بپوشانید و به مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا خمیر استراحت کند.

طرز تهیه شیرینی کلمپه
4

مرحله چهارم: قالب زدن خمیر

بعد از 30 دقیقه خمیر را از یخچال خارج کنید و آن را بین دو نایلون قرار دهید و با وردنه صاف کنید تا به ضخامت 3 سانت برسد. نایلون روی خمیر را بلند کنید و با استفاده از یک قالب گرد روی خمیر به ردیف قالب بزنید و خمیر های گرد قالب زده را جدا کنید. روی یک عدد خمیر قالب زده از مواد خرمای از قبل تهیه شده بریزید و سپس یک عدد خمیر قالب زده دیگر را روی مواد قرار دهید و گوشه های خمیر را به هم فشار دهید تا خمیر به هم متصل شوند. می توانید شبیه قطاب محل اتصال را با دست فرم دهید. می توانید از قالب ها و مهر های مخصوص آشپزی با طرح مختلف روی خمیر بزنید.

5

مرحله پنجم: پخت شیرینی کلمپه زعفرانی در فر

روی سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی ها را به ترتیب روی سینی بچینید و به مدت 15 دقیقه داخل فر قرار دهید تا زیر شیرینی ها طلایی شود. بعد از پخت شیرینی ها اجازه دهید تا خنک شوند. آن ها را از سینی خارج کنید و داخل ظرف مورد نظر بچینید. شیرینی کلمپه شما آماده است.

6

مرحله آخر: پخت شیرینی کلمپه بدون فر (در قابلمه)

برای تهیه کردن کلمپه در قابلمه می توانید داخل قابلمه مناسب کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی های آماده شده را روی کاغذ روغنی بگذارید و درب قابلمه را ببنید و با استفاده از شعله پخش کن روی شعله گاز و با حرارت ملایم اجازه دهید تا شیرینی ها پخته شوند. مدت 30 دقیقه زمان می برد که زیر شیرینی ها طلایی شود. بعد این زمان حتما نگاه کنید و در صورت پخته نشدن مدت زمان را بیشتر کنید و می توانید از دم کنی برای درب قابلمه استفاده کنید تا بخار بیشتری داشته باشد. سپس آن ها را از قابلمه خارج کنید و داخل ظرف مناسب سرو کنید. نوش جان.

طرز تهیه شیرینی کلمپه

نکات مهم برای تهیه شیرینی کلمپه خانگی به روش اصلی

  • می توانید به جای استفاده از آرد برنج از آرد گندم استفاده کنید.
  • برای تزئین می توانید از پودر پسته روی مواد استفاده کنید.
  • به جای کره می توانید از روغن محلی کرمانی استفاده کنید.
از
6
رای