طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی با زعفران و گلاب خوشمزه

طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی با زعفران و گلاب خوشمزه شربت خاکشیر و تخمه شربتی یکی از انواع شربت های اصیل و مجلسی ایرانی است که در آن از گلاب و زعفران، آبلیمو استفاده کرده و آن را بیشتر در فصل تابستان یا ماه رمضان تهیه می کنند.

شربت خاکشیر و تخم شربتی با گلاب و زعفران یکی از انواع شربت های دلچسب و گوارای ایرانی است که تهیه آن در منزل بسیار ساده و راحت بوده و می توان از آن برای پذایرایی کردن در انواع مراسم ها و دورهمی های دوستانه خود استفاده کرد. این شربت به دلیل خاصیت ضد عطش بودن آن بیشتر در فصل تابستان تهیه می شود و به دلیل استفاده کردن از گلاب و زعفران در آن این شربت را به عنوان یکی از انواع نوشیدنی های آرام بخش نیز می شناسند. امروز در سلام دنیا طرز تهیه شربت تخم شربتی و خاکشیر با زعفران و گلاب را به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای شربت خاکشیر و تخم شربتی با گلاب و زعفران

شکر1 کیلو
گلابنصف لیوان
زعفران دم کردهنصف لیوان
آب4 لیوان
تخم شربتیبه میزان دلخواه
خاکشیربه میزان دلخواه

دستور پخت شربت خاکشیر و تخم شربتی با گلاب و زعفران

1

طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی

مرحله اول: آماده سازی شکر و آب ابتدا قابلمه ای مناسب برداشته و داخل آن آب را به همراه شکر بریزید و بعد قابلمه را روی حرارت ملایم و کم گاز قرار دهید و اجازه دهید تا شکر به آرامی داخل آب حل شود و کمی نیز شروع به جوشیدن و قل زدن کند دقت داشته باشید برای حل شدن شکر داخل آب نیازی به هم زدن و زیاد جوشیدن آن ها نیست.

طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی
2

مرحله دوم: اضافه کردن گلاب و زعفران

بعد از حل شدن و 1 الی 2 دقیقه جوشیدن شکر و آب با یکدیگر نوبت اضافه کردن گلاب و زعفران نیز به مواد است پس آن ها را هم آب و شکر اضافه کنید و اجازه دهید تا شربت شما به مدت 30 تا 40 دقیقه دیگر به آرامی روی حرارت متوسط رو به کم شروع به جوشیدن و قوام آمدن کند. بعد از گذشت زمان مورد نظر حتماً شربت خود را تست کنید و سپس آن را از روی حرارت بردارید و آن را کنار بگذارید تا خنک و آماده شود. دقت داشته باشید که هنگام جوشیدن و به قوام آمدن شربت حتماً دور قابلمه را به وسیله آب جوش و فرچه آشپزی، تمیز و دور گیری کنید تا شربت شما به هیچ عنوان شکرک نزند.

3

مرحله آخر: سرو نهایی شربت

خاکشیر را نیز طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و تمیز کنید و بعد ظرفی برداشته و داخل آن تخم شربتی ها را به همراه مقداری آب ولرم بریزید و به آن ها نیز 5 دقیقه ای داخل آب زمان دهید تا کاملاً پف کرده و آماده شوند. بعد از آماده و خنک شدن شربت لیوان هایی که برای سرو شربت ها در نظر دارید را برداشته و داخل هر کدام آن ها مقدار کمی از شربتی که تهیه کرده اید را بریزید و سپس به تمامی لیوان ها تا لبه آب خنک اضافه کنید و در آخر نیز تخم شربتی و خاکشیر تمیز شده را هم اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا شربت خوشمزه شما آماده شود و بعد از آن هم شربت دلچسب شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید. نوش جان

طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی

نکات مهم و فوت و فن های طرز تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی با گلاب و زعفران

  • بعد از خنک شدن شربت بهتر است که آن را داخل ظرف شیشه ای و تمیزی بریزید و از آن داخل یخچال نگه داری کنید.
  • در صورت تمایل می توانید از مقداری آب لیمو ترش تازه نیز داخل این شربت استفاده کنید. 
  • حتما شربت را روی حرارت متوسط رو به کم قرار دهید تا شربت شما به هیچ عنوان بیش از اندازه غلیظ و سفت نشود.

همچنین بخوانید:

طرز تهیه شربت گلاب ساده بدون زعفران، نوشیدنی مجلسی مقوی

طرز تهیه اسموتی موز و شکلات خوشمزه کافی شاپی با سیب و عسل
 
 

از
20
رای