طرز تهیه کلوچه کدو حلوایی شمالی خوشمزه مغزدار با گردو و شیر

طرز تهیه کلوچه کدو حلوایی شمالی خوشمزه مغزدار با گردو و شیر کلوچه کدو حلوایی مغزدار خوشمزه یکی از شیرینی های شمالی است که با گردو، شیر می توانید کلوچه کدو حلوایی مجلسی خانگی با فر یا بدون فر با طعم بسیار متفاوت برای میان وعده تهیه کنید.

کلوچه کدو حلوایی مغزدار با ارزش غذایی که دارد بسیار مناسب میان وعده می باشد، کلوچه های کدو حلوایی را می توانید به مدت طولانی نیز نگهداری کنید، در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه کلوچه کدو حلوایی مغزدار خوشمزه، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای کلوچه کدو حلوایی مغزدار خوشمزه با گردو و شیر به روش شمالی

آرد4 لیوان
پوره کدو حلوایی2/3 لیوان
شیر2/3 لیوان
آب ولرم1/4 لیوان
شکر1 لیوان سرخالی
تخم مرغ1 عدد
کره50 گرم
خمیرمایه فوری2 قاشق مرباخوری
پودر دارچین1/2 قاشق چایخوری
جوز هندینوک قاشق چایخوری
نمک1 پنس
مواد میانی کلوچه-
پودر گردو1/2 لیوان
شکر2 قاشق غذاخوری
پوره کدو حلوایی2 قاشق غذاخوری
گلاب2 قاشق غذاخوری
پودر دارچین و جوز هندیبه مقدار لازم
مواد رومال کلوچه-
زرده تخم مرغ1 عدد
شیر1 قاشق مرباخوری
زعفران دمکرده1 قاشق مرباخوری
روغن مایع1 قاشق مرباخوری
کنجد یا سیاه دانهبه مقدار لازم

دستور پخت کلوچه کدو حلوایی مغزدار خوشمزه با گردو و شیر به روش شمالی

1

طرز تهیه کلوچه کدو حلوایی مغزدار خوشمزه شمالی

در ابتدا برای تهیه کلوچه ها کدو حلوایی، پوره کدو حلوایی را آماده می کنیم، برای اینکار کدو حلوایی را شسته و به قطعه های بزرگ تقسیم می کنیم و به همراه نصف پیمانه آب روی حرارت می پزیم، پس از پخت پوست کدو حلوایی را جدا کرده و درون کاسه ای گود می ریزیم و با گوشتکوب برقی کاملا آنرا پوره می کنیم.

2

مرحله دوم:عمل آوردن خمیر مایه

حالا به سراغ تهیه خمیر می رویم، ۱ قاشق از شکر را با خمیر مایه به همراه آب ولرم درون لیوان می ریزیم دری روی لیوان قرار می دهیم و ۱۰ دقیقه صبر می کنیم تا عمل بیاید. اگر خمیر مایه شما فوری باشد احتیاجی به انجام دادن این مرحله نیست.

طرز تهیه کلوچه کدو حلوایی شمالی
3

مرحله سوم: هم دما کردن شیر با دمای محیط

شیر، باقی شکر و کره را درون ظرفی مناسب ریخته و روی حرارت قرار می دهیم زمانی که کره در شیر حل شد، حرارت را خاموش می کنیم، تا هم دما با محیط شوند.

4

مرحله چهارم: ترکیب خمیر مایه با پوره کدو حلوایی

در این مرحله خمیر مایه عمل آمده، تخم مرغ، پودر دارچین، جوز هندی، پوره کدو حلوایی و مخلوط شیر را درون ظرفی گود می ریزیم و تا حدی که همه آنها با هم ترکیب شوند همشان می زنیم.

5

مرحله پنجم: اضافه کردن آرد به مواد

آرد را ۳ بار الک می کنیم و کم کم به بقیه موادمان اضافه می کنیم تا خمیرمان نرم و لطیف و یکدست شود. اگر خمیر کمی به دستتان چسبید مشکلی نیست اما اگر زیاد بود مقداری آرد به آن اضافه می کنیم و ۱۰ دقیقه با دست ورز می دهیم.

6

مرحله ششم: استراحت دادن خمیر

درون یک ظرف مناسبی را با روغن چرب می کنیم سپس خمیر را داخل ظرف قرار می دهیم و روی آن را با سلفون می پوشانیم و در جایی گرم قرار می دهیم تا به مدت ۱ ساعت استراحت کند و حجیم شود.

طرز تهیه کلوچه کدو حلوایی با گردو و شیر
7

مرحله هفتم: آماده کردن مواد میانی

در این مدت به سراغ آماده کردن مواد میانی می رویم؛ پودر مغز گردو، پوره کدو حلوایی، گلاب، شکر، پودر دارچین و جوز هندی را با یکدیگر ترکیب می کنیم تا خوب یکدست شوند.

8

مرحله هشتم: شکل دادن خمیر

بعد حجیم شدن خمیر آنرا کمی ورز می دهیم تا پفش گرفته شود، فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم می کنیم سپس سینی فر را آورده و کاغذ روغنی کف آن پهن می کنیم، از خمیر گلوله های یک اندازه جدا می کنیم و کمی از مواد میانی داخل خمیر می گذاریم و به شکلی که دوست داریم در می آوریم و داخل سینی می گذاریم و روی سینی را می پوشانیم تا مجدد ۱۵ دقیقه استراحت کنند.

9

مرحله نهم: آماده کردن مواد رومال کلوچه کدو حلوایی

در این مرحله مواد رومال کردن خمیر را آماده می کنیم؛ ابتدا زرده تخم مرغ، روغن مایع، زعفران دمکرده و شیر می کنیم و سپس با برس روی خمیرها می مالیم و در آخر کنجد و یا سیاه دانه را روی خمیر می پاشیم.

10

مرحله نهایی: سرو کلوچه حلوایی مغزدار

کاسه ای آب به همراه سینی فر، داخل فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا کلوچه ها به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بپزند، بعد از طلایی شدن کلوچه ها سینی را از فر خارج می کنیم و صبر می کنیم کلوچه های کدو حلوایی ما خنک شوند سپس آنها را درون ظرفی مناسب برای سرو می چینیم.

طرز تهیه کلوچه کدو حلوایی مغزدار

نکات مهم و فوت و فن تهیه کلوچه کدو حلوایی مغزدار خوشمزه

  • در تهیه خمیر کلوچه ها می توانید مقدار شکر را به نصف شکر قهوه ای و شکر سفید تغییر دهید.
  • همچنین می توانید مقدار کره را با روغن مایع جایگزین کنید.
  • برای شکل دادن خمیر با دست حتما دستان خود را چرب کنید تا خمیر به دست شما نچسبد.
  • صرف اینکه کدو حلوایی نمی پسندید از خوردن کلوچه های کدو حلوایی خود را محروم نکنید زیرا این کلوچه ها طعمی بسیار متفاوت دارند که شما را شگفت زده خواهند کرد.

همچنین ببینید:

طرز تهیه کیک کدو حلوایی ساده و خوشمزه خانگی مرحله به مرحله

طرز تهیه کاکا کدو حلوایی شمالی ساده با آرد گندم به سبک گیلانیاز
3
رای