فضلیت خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه با معنی ؛ متن و فایل صوتی

فضلیت خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه با معنی ؛ متن و فایل صوتی دعای هفتم صحیفه سجادیه، عمیق‌ترین مفاهیم دینی را در خود جای داده است. با خواص دعای هفتم صحیفه سجادیه و روش ختم آن و فایل متنی و صوتی را در سلام دنیا آشنا شوید.

دعای هفتم صحیفه سجادیه از دعاهای نقل شده از امام سجاد (ع) است که به خواندن آن برای رفع بلا، گرفتاری، آسان شدن امور و برآورده شدن حاجات سفارش شده است. در این مقاله از سلام دنیا به شرح دعای هفتم صحیفه سجادیه، ترجمه آن و فضیلت خواندن آن برای گرفتن حاجت پرداخته‌ایم.

دعای هفتم صحیفه سجادیه

یا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَکارِهِ، وَ یا مَنْ یفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ، وَ یا مَنْ یلْتَمَسُ مِنْهُ الْمَخْرَجُ إِلَی رَوْحِ الْفَرَجِ.

ذَلَّتْ لِقُدْرَتِک الصِّعَابُ، وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِک الْأَسْبَابُ، وَ جَرَی بِقُدرَتِک الْقَضَاءُ، وَ مَضَتْ عَلَی إِرَادَتِک الْأَشْیاءُ.

فَهِی بِمَشِیتِک دُونَ قَوْلِک مُؤْتَمِرَةٌ، وَ بِإِرَادَتِک دُونَ نَهْیک مُنْزَجِرَةٌ.

أَنْتَ الْمَدْعُوُّ لِلْمُهِمَّاتِ، وَ أَنْتَ الْمَفْزَعُ فِی الْمُلِمَّاتِ، لَا ینْدَفِعُ مِنْهَا إِلَّا مَا دَفَعْتَ، وَ لَا ینْکشِفُ مِنْهَا إِلَّا مَا کشَفْتَ

وَ قَدْ نَزَلَ بی یا رَبِّ مَا قَدْ تَکأَّدَنِی ثِقْلُهُ، وَ أَلَمَّ بی مَا قَدْ بَهَظَنِی حَمْلُهُ.

وَ بِقُدْرَتِک أَوْرَدْتَهُ عَلَی وَ بِسُلْطَانِک وَجَّهْتَهُ إِلَی.

فَلَا مُصْدِرَ لِمَا أَوْرَدْتَ، وَ لَا صَارِفَ لِمَا وَجَّهْتَ، وَ لَا فَاتِحَ لِمَا أَغْلَقْتَ، وَ لَا مُغْلِقَ لِمَا فَتَحْتَ، وَ لَا مُیسِّرَ لِمَا عَسَّرْتَ، وَ لَا نَاصِرَ لِمَنْ خَذَلْتَ.

فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ افْتَحْ لِی یا رَبِّ بَابَ الْفَرَجِ بِطَوْلِک، وَ اکسِرْ عَنِّی سُلْطَانَ الْهَمِّ بِحَوْلِک، وَ أَنِلْنِی حُسْنَ النَّظَرِ فِیمَا شَکوْتُ، وَ أَذِقْنِی حَلَاوَةَ الصُّنْعِ فِیمَا سَأَلْتُ، وَ هَبْ لِی‏ مِنْ لَدُنْک رَحْمَةً وَ فَرَجاً هَنِیئاً، وَ اجْعَلْ لِی مِنْ عِنْدِک مَخْرَجاً وَحِیاً.

 وَ لَا تَشْغَلْنِی بِالاهْتِمَامِ عَنْ تَعَاهُدِ فُرُوضِک، وَ اسْتِعْمَالِ سُنَّتِک.

 فَقَدْ ضِقْتُ لِمَا نَزَلَ بی یا رَبِّ ذَرْعاً، وَ امْتَلَأْتُ بِحَمْلِ مَا حَدَثَ عَلَی هَمّاً، وَ أَنْتَ الْقَادِرُ عَلَی کشْفِ مَا مُنِیتُ بِهِ، وَ دَفْعِ مَا وَقَعْتُ فِیهِ، فَافْعَلْ بی ذَلِک وَ إِنْ لَمْ أَسْتَوْجِبْهُ مِنْک، یا ذَا الْعَرْشِ الْعَظِیمِ.

دانلود فایل صوتی دعای هفتم صحیفه سجادیه

دعای هفتم سجادیه

ترجمه دعای هفتم صحیفه سجادیه

ای کسی که گره هر سختی به دست تو گشوده شود و ای که تندی شدائد به عنایتت می شکند، ای که راه بیرون شدن از تنگی و رفتن به سوی آسایش از تو خواسته شود،

دشواری ها به لطف تو آسان گردد و وسایل زندگی و اسباب حیات به رحمت تو فراهم آید و قضا به قدرتت جریان گیرد و همه چیز به اراده تو روان شود،


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای شفای انواع دردها


تنها به خواست تو بی آنکه فرمان دهی، همه چیز فرمان برد، و هر چیز محض اراده ات بی آنکه نهی کنی از کار بایستد،

در تمام دشواری ها تو را می خوانند و در بلیات و گرفتاری ها به تو پناه جویند، غیر از بلایی که تو دفع کنی بلایی برطرف نگردد و گرهی نگشاید مگر تواش بگشایی،

الهی بلایی بر من فرود آمده که سختی و ثقل آن مرا در هم شکسته و گرفتاری هایی بر من حمله ور شده که تحملش برای من دشوار است

و آن را تو از باب قدرتت بر من وارد کرده ای و به اقتدار خود متوجه من نموده ای،

اله من، چیزی را که تو آورده ای کسی نبرد و آنچه تو فرستاده ای دیگری باز نگرداند و بسته تو را کسی نگشاید و چیزی را که تو بگشایی دیگری نبندد و آنچه را تو دشوار نموده ای کسی آسان نکند و آن را که تو ذلیل کرده ای یاوری نباشد،

پس بر محمد و آلش درود فرست و به رحمتت الها - در آسایش را به رویم باز کن و به قدرتت صولت سلطان غم را در میدان حیات من بشکن و مرا در موردی که از آن شکوه دارم به عنایت و احسانت کامیاب کن و به درخواست من شیرینی اجابت بچشان و از سوی خودت رحمت و گشایشی دلخواه نصیبم فرما و برایم نجات و خلاصی سریع از گرفتاری ها مقرر کن

و مرا به خاطر چیرگی غم از رعایت واجبات و به کار بستن مستحبات خود باز مدار؛

چرا که من به سبب آنچه به سرم آمده بی تاب و توان شده، و قلبم از تحمل آنچه در زندگیم رخ نموده، لبریز از اندوه گشته و تو به رفع گرفتاری هایم و دفع آنچه در آن در افتاده ام توانایی پس قدرتت را درباره من به کار بر، گرچه از جانب تو مستحق آن نیستم، ای صاحب عرش عظیم.

دانلود متن دعای هفتم صحیفه سجادیه

خواص و فضیلت خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه برای حاجت

فضای کلی این دعا بر تضرع و زاری امام سجاد (ع) در روزهای سختی به درگاه خداوند اشاره دارد، جایی که ایشان تنها راه برطرف شدن گرفتاری را توکل بر پروردگار متعال بیان می‌کنند. به همین سبب از ایشان نقل شده است که مداومت به خواندن این دعا با نیت و خلوص قلبی به باز شدن گره‌ها و رفع سختیها در زندگی کمک می‌کند. این دعا عمیق‌ترین مفاهیم دینی را در خود جای داده است و همانطور که در دین اسلام آمده است، می‌توان آن را همچون دیگر ادعیه راهی برای سخن گفتن با پروردگار دانست.

در فرازی از این دعا با اشاره به مسئله توحید، امام با حالتی از عجز به جانب خداوند خواسته است همانطور که خود این مصیبت را وارد کرده است، به قدرت بی نهایت خود آن را برطرف گرداند. و در فرازی دیگر از مالکیت خداوند بر همه موجودات سخن به میان آمده و از مالک واقعی طلب رحم بر بنده درمانده شده است.

رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خامنه‌ای نیز سفارش به خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه داشته اند و آن را راهی برای خلاصی از بلایا، مصیبت‌ها، دشواری ها و از جمله بیماری‌های فراگیر دانسته اند.

دعای هفتم سجادیه برای حاجت

آموزه‌های دینی دعا

  • جریان همه امور تنها به خواست و اراده خداوند است
  • جهات گشایش در کارها تنها باید از خداوند طلب رحمت کرد
  • خداوند تنها پناه انسان در مقابل بلایا و سختی‌ها است
  • همه موجودات تحت اراده خداوند هستند
  • اراده الهی حتمی است و در آن شکی نیست
  • اسباب حیات تنها به واسطه رحمت پروردگار فراهم می‌آید
  • کسی که از جانب پروردگار خوار و ذلیل شده است، یاوری ندارد

حتما بخوانید: بهترین دعا برای عزیز شدن


نحوه ختم دعای هفتم صحیفه سجادیه

آنطور که در روایات آمده است، دعای هفتم صحیفه سجادیه یکی از ادعیه مجرب جهت برآورده شدن حاجات است. در برخی از کتب روشی برای ختم این دعا آمده است که به ترتیب زیر است:

پیش از شروع دعا ده مرتبه ذکر صلوات بگویید و پس از صلوات و پیش و پس از دعا، چهل مرتبه ذکر "یا الله" بر زبان آورید. ختم دعا را از یکشنبه شروع کرده و در هر روز دعا را ده مرتبه بخوانید و این روند را تا سی روز ادامه بدهید. پس از اتمام دعا با یک نفس ذکر " یا رب" گفته تا هنگام که نفس قطع شود، سپس در حالت سجده حاجت خود را از خداوند بخشنده درخواست کنید.

از شرایط این ختم این است که دعای هفتم صحیفه سجادیه را بین الطلوعین و پس از نماز صبح بخوانید و در طول این سی روز از محرمات و زیاده روی در غذا خوردن پرهیز کنید. همچنین در حالت طهارت یعنی داشتن وضو، غسل یا تیمم و زمانیکه رو به قبله نشسته‌اید دعا را قرائت کنید تا به لطف پروردگار حاجت شما روا گردد.

سخن آخر

همانطور که در شرح و متن دعای هفتم صحیفه سجادیه بحث شد، این دعا بخش هایی از تضرع و زاری امام سجاد علیه السلام و در روزهای سختی و گرفتاری برای طلب رفع مشکلات و گشایش در امور به درگاه پروردگار بوده است و ایشان در چنین وضعیتی تنها از پروردگار تقاضای اجابت حاجت خود را داشته اند. در شرایط کنونی نیز امیدواریم خداوند بخشنده و مهربان دعای بندگان را اجابت کرده و با رفع این بیماری حاجات مومنان را روا دارد.


مقالات مرتبط: 

چگونه سحر را باطل کنیم

8 دعای سریع الاجابه قوی برای گرفتن حاجت با اثر عالی

از
13
رای