خواص دعای نور برای تب و حاجت ؛ متن دعای نور با معنی

خواص دعای نور برای تب و حاجت ؛ متن دعای نور با معنی دعای نور دعایی است که از طرف حضرت فاطمه (س) سفارش شده است. این دعا برای رفع تب و لرز و بیماری توصیه می شود. مداومت بر آن ثواب بسیار دارد و نوشتنش بر کفن، شب اول قبر را آسان می کند. فواید دعای نور در سلام دنیا بخوانید.

دعای نور یکی از ادعیه‌های سفارش شده از طرف معصومین است که خواندن آن فضائل بسیاری دارد. از خواص دعای نور به بخشایش گناه و دور شدن بلاهای آمانی تاکید شده است. در این مطلب از بخش ادعیه و احادیث سلام دنیا به فضلیت دعای نور، خواص آن و متن دعا با ترجمه فارسی می‌پردازیم.

دانلود دعای نور با صدای فرهمند

 متن دعای نور با معنی 

بسْمِ اللّهِ النُّورِ بِسْمِ اللّهِ نُورِ النُّورِ بِسْمِ اللّهِ نُورٌ عَلى نُورٍ

به نام خدای نور (عالم) به نام خدا نور نور (جهان هستى) به نام خدا که نورى است فوق نور

بِسْمِ اللّهِ الَّذى هُوَ مُدَبِّرُ الاُْمُورِ بِسْمِ اللّهِ الَّذى خَلَقَ النُّورَ مِنَْ النُّورِ اَلْحَمْدُ لِلّهِ

 به نام خدایى که تدبیرکننده کارهاست به نام خدایى که نور (عالم ) را از نور (خود) آفرید ستایش خاص خدایى است

الَّذى خَلَقَ النُّورَ مِنَ النُّورِ وَاَنْزَلَ النُّورَ عَلىَ الطُّورِ فى کِتابٍ

که آفرید نور را از نور و نازل فرمود نور را بر کوه طور در میان نامه

مَسْطُورٍ فى رَقٍّ مَنْشُورٍ بِقَدَرٍ مَقْدُورٍ عَلى نَبِی مَحْبُورٍ اَلْحَمْدُ لِلّهِ

نوشته شده و ورقه‌اى گشوده به اندازه معین بر پیامبرى دانشمند، ستایش خاص خدایى است

الَّذى هُوَ بِالْعِزِّ مَذْکُورٌ وَبِالْفَخرِ مَشْهُورٌ وَعَلَى السَّرّاَّءِ وَالضَّرّاَّءِ

که او به عزت و شوکت یاد شده و به فخر مشهور است و در هر حال در خوشى و ناخوشى

مَشْکُورٌ وَ صَلَّى اللّهُ عَلى سَیِّدِنا مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ

سپاسگزارى شده و درود خدا بر آقاى ما محمد و آل پاکیزه‌اش باد

تصویر دعای نور

تصویر دعای نور

فضیلت دعای نور

بسیاری از ادعیه‌ای که برای شیعیان به میراث گذاشته شده است از طرف اهل بیت علیه السلام است، در این برخی از آنها به نام حضرت فاطمه (س) منصوب شده است که اکثرا دعاهایی کوتاه هستند. دعای نور یکی از آن داعیه روایت شده از ایشان است که خواص و فضیلت بسیاری برای خواننده دارد. حضرت فاطمه الزهرا (س) این دعا را از پدربزرگوارشان آموختند و به دیگران نیز آموزش دادند.

دانلود متن دعای نور با ترجمه فارسی

در فضیلت دعای نور اینطور آمده است که حضرت جبرئیل فرمودند: اگر ثواب خواندن این دعا را ده قسمت کنید، هر قسمت از آن به اندازه کوهی به بزرگی دنیا خواهد بود. اگر تمام ثواب خواندن آن را شرح دهیم همه امت تو متحیر شده بر آن تکیه کنند و به این شکل در دین خللی پیدا شود، پس آن را به همه نیاموز تا از آن در حرام استفاده نکنند. 

فواید دعای نور (خواص دعای نور)

1. عزیز شدن نزد دیگران

هرکسی دعای نور را همراه خود داشته باشد، بین دیگر مردم عزیز و مقبول می‌شود.


حتما بخوانید: بهترین دعا برای عزیز شدن در چشم همه


 2. گشایش در کارها و گرفتاری‌ها با خواندن دعای نور

اگر شخص با خلوص نیت دعای نور را بخواند گرفتاری‌های او به برکت این دعا رفع می‌شود، دشمنان او سرکوب می‌شوند، قرض‌های او ادا شده و محتاج هیچکس نخواهد شد. همچنین دعا و طلسم بر او اثر نخواهد کرد و از شر شیطان در امان می‌ماند.

3. دعای نور برای ایمن شدن از شر بلایا و شیاطین

به همراه داشتن این دعا فرد را از شر افراد شرور، دیوانگان، جن، جانوران درنده و موجودات موذی در پناه خداوند حفظ می‌کند.

4. دعای نور برای عزیز شدن در روز قیامت

آمده است که خواننده این دعا زمانی که در روز قیامت سر از قبر بیرون می‌آورد، پروردگار هزار فرشته را به استقبال او می‌فرستند که هر یک پرچمی از نور دارند و هفتاد هزار غلام که هر کدام افسار اسبی به دست دارند و شکم اسبان و یالیشان با مروارید و یاقوت تزئین شده است. زین اسب‌ها نورانی است و برآنها حوریان سوارند.

در روایتی دیگر نقل شده است که هر که دعای نور را بخواهند در روز قیامت زمانی که سر از قبر بیرون می‌آورد هزار فرشته بر او ظاهر شوند که در دست هر کدام جامی است مملو از طعام و شیر و انگبین و بر سرپوش جام‌ها عبارت " لا اله الاّ اللهُ محمدً رسول الله علیٌّ ولیُّ الله" نوشته شده است. این جام‌ها مخصوص خواننده دعای نور است که از آن بنوشد و سپس او فرشتگان او را می‌برند. اینجاست که هر که او را ببیند سوال کند ایشان از پیامبران است یا شهدا؟ و ندا رسد هیچکدام، او یکی از امت محمد (ص) است که در طول حیات خود دعای نور را قرائت کرده است.

5. دعای نور برای بازگشت مسافر

اگر عزیزی در سفر دارید و آرزوی بازگشت او را دارید، سفارش شده است که در روزهای دوشنبه، پنجشنبه و جمعه این دعا را قرائت کنید و خواهید دید که به حرمت این دعا، پس از چند روز آن مسافر به سلامت به منزل باز خواهد گشت. همچنین برای فردی که قصد سفر دارد، اگر این دعا را همراه خود داشته باشد در سلامت کامل به سفر رفته و بازمی‌گردد و از هر حادثه در امان خواهد بود.

خواص دعای نور

6. دعای نور برای برکت منزل

در هر خانه‌ای دعای نور نگهداری و خوانده شود، مرگ ناگهانی و کسالت از اعضای آن دور خواهد بود. رزق و روزی در آن منزل فراوان باشد و برکت و نعمت از آن بیرون نرود و اهل خانه از قحطی و تنگ دستی در امان باشد.


حتما بخوانید: دعای رزق و روزی و گشایش کار از امامان 


7. خواص نوشتن دعای نور بر کفن میت

نوشتن دعای نور با مشک و زعفران بر کفن میت او را از عذاب قبر رهایی می‌بخشد و شب اول قبر را آسان می‌کند. هفت هزار فرشته با طبق‌هایی از نور بر قبر او حاضر می‌شوند و به میت گویند که از چیزی هراس نداشته باشد و اندوهگین نباش زیرا ما تا روز قیامت مونس تو خواهیم بود و دروازه ای به سمت بهشت به روی قبر او باز کنند.

8. خواص خواندن دعای نور در ماه رمضان

اگر کسی دعای نور را روز جمعه ماه رمضان، هنگام نماز صبح و پیش از آنکه با کسی سخن بگوید قرائت کند، به لطف پروردگار تعالی حاجتش روا شود و خداوند در شب که فرصت فیض بردن است آن را برآورده کند.

دعای نور برای تب

دعای نور یکی از دعاهایی است که در مفاتیح الجنان برای برطرف کردن تب و لرز آمده است. در مورد صحت آن سلمان به نقل از حضرت فاطمه الزهرا آورده است که: اگر می‌خواهی هرگز تب تو را فرانگیرد، به خواندن این دعا در شب و روز مداومت ورز. همچنین در جایی دیگر از سلمان فارسی روایت شده است: من دعای نور را به بیش از هزار نفر از مردم مکه و مدینه که به تب مبتلا شده بودند آموختم و همه آنها با خواندن این دعا شفا یافتند.

دعای نور برای شفای مریض

دعای نور از ادعیه عظیم الشانی است که خواندن آن به نقل از امام علی (ع) برای برطرف شدن هر نوع بیماری سخت و خلاص شدن از امراض لاعلاج سفارش شده است.


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای شفای بیماری صعب العلاج و لاعلاج


دعای نور برای حاجت

از مهج الدعوات به نقل از حضرت علی (ع) آمده است که هر کسی یک بار در هر روز، یا یک بار در سال، یا یک بار در طول عمر خود دعای نور را قرائت کند، هرچه در هر دو جهان طلب کند برآورده خواهد شد. پیامبر اکرم (ص) هم فرمودند هر که دعای نور را قرائت کند هر حاجتی داشته باشد روا گردد به شرطی که با اخلاص و اعتقاد درست و عمیق قرائت شود.

سخن آخر

دعای نور بسیار گرانقدر و عظیم الشان است و خواندن آن با نیت قلبی خواص فراوانی دارد از جمله شفای بیماری و تب، رفع مشکلات، برآورده شدن حاجات و بالا رفتن منزلت و جایگاه در بین سایرین. ما در این مقاله تنها به بخشی از این خواص و فضائل اشاره کردیم. امید است با آگاهی و درک معنای آن، به خواندن دعا اقدام نموده تا از ثواب و برکات بی‌پایانی که دارد در زندگی بهره‌مند گردید.


مقالات مرتبط:

سوره و دعای معجزه آسای محبت، عشق و روا شدن حاجت در همان ساعت
 

از
103
رای