کیف پول بیت کوین چیست؟ (راهنمای جامع انواع کیف پول بیتکوین)

کیف پول بیت کوین چیست؟ (راهنمای جامع انواع کیف پول بیتکوین) همه کیف پول های ارزهای رمزپایه به دو گروه تقسیم می شوند: داغ و سرد. کیف پول موبایلی نیز کیفی است که برای کار بر روی سیستم عامل اندروید یا آی او اس طراحی شده است. در ادامه نحوه انتخاب مناسب ترین کیف پول را بخوانید.

اگر پول نقد داشته باشید احتمالا آن را درون یک کیف پول نگه می دارید. در غیر این صورت، پول شما امنیت نخواهد داشت. اگر تا به حال دیده باشید که کسی در پاساژی دور می زند و به طور ناخواسته پول از جیبش بیرون زده احتمالا این هوس برایتان آشنا است که خودتان را به پول برسانید و آن را بردارید. کیف پول برای امن نگه داشتن پول نقد و سایر چیزهای محرمانه شما مثل کارت اعتباری و کارت دبیت طراحی شده است. شما احتمالا کیف پولتان را در جای مطمئنی نگه می دارید و مرتب به آن سر می زنید تا مطمئن شوید که همه چیزهایی که قرار است داخل آن باشند، سر جایشان هستند. 

معرفی انواع کیف پول های بیت کوین

حالا، ممکن است همه چیزهایی که قرار است در کیفتان باشد سر جایشان باشند، اما باز هم ممکن است به سرقت برود. اگر آدمی بدخواه پی ببرد که کجا آن را نگه می دارید و یا خودتان اتفاقی آن را جایی جا بگذارید، از دست خواهد رفت بدون آنکه کمترین امیدی برای پیدا کردنش باشد. بنابراین، در حالی که خود كیف برای حفاظت از محتوایش وجود دارد، شما به عنوان صاحب کیف پول باید اقداماتی انجام بدهید تا مطمئن شوید که خود آن کیف پول امنیت دارد. بیت کوین نیز به یک کیف پول نیاز دارد. از آنجا که بیت کوین ها به شکل پول نقد وجود ندارند و در واقع بخشی از یک برنامه کامپیوتری هستند، نمی توان آنها را در همان کیفی که پول نقد و کارت های اعتباری تان را نگه می دارید، نگهداری کرد. کیف پول های مخصوص وجود دارد که برای نگهداری از بیت کوین های شما طراحی شده اند. کیف پول های بیت کوین بسیار شبیه حساب های بانکی هستند. موجودی فعلی شما و هر تراکنشی را که در آن نقش داشته اید، نشان می دهند. 

معرفی کیف پول های بیت کوین

خود بیت کوین از وب سایت های دولتی ایالات متحده آمریکا امن تر است. بیت کوین نفوذناپذیر و تغییرناپذیر است. با این وجود، رخنه های امنیتی رخ داده است. این رخنه ها قادر به حمله کردن به کدهای حقیقی و نرم افزار بیت کوین نیستند، بلکه به جای آن به کیف پول ها و صرافی هایی که برای نگهداری از بیت کوین های افراد استفاده می شود، حمله می کنند. همان طور که خواهید دید، در حالی که کیف پول ها برای امن نگه داشتن بیت کوین های شما طراحی شده اند، در نهایت این خود شما هستید که مسئول امنیت این کیف پول هستید. شرکت هایی که میزبان این کیف پول ها هستند باید سطح مشخصی از امنیت را تضمین کنند در غیر این صورت، هیچ کسی از کیف پولشان استفاده نمی کند، اما خودتان باید اقداماتی انجام بدهید تا مطمئن شوید که امنیت شما به خطر نمی افتد. 

انواع مختلف کیف پول های موجود بیت کوین

کیف پول داغ بیت کوین

کیف پول داغ بیت کوین

همه کیف پول های ارزهای رمزپایه به دو گروه تقسیم می شوند: داغ و سرد. کیف پول داغ به اینترنت متصل است و بنابراین می تواند تراکنش ها را سریع تر انجام دهد. کیف پول های داغ بیشتر مناسب افرادی است که نیاز دارند تقریبا به صورت مکرر به حساب های بیت کوین شان وارد شوند و تراکنش های زیادی انجام دهند. افرادی که از بیت کوین برای انجام معاملات زیاد استفاده می کنند ممکن است بگویند که یک کیف پول داغ بهترین وسیله برای برآوردن نیازهایشان است. نقطه ضعف کیف پول داغ این است که نسبت به هک شدن و سایر رخنه های امنیتی آسیب پذیرترند. عمده هک های بیت کوین، از جمله هکی که در صرافی مت گاکس رخ داد، شامل کیف پول های داغ می شد. 

کیف پول سرد

کیف پول سرد لزوما به اینترنت متصل نیست و می توان بدون اتصال به اینترنت به آن دسترسی پیدا کرد و از آن استفاده کرد. تراکنش هایی که توسط کیف پول های سرد صورت می گیرد، ممکن است به شکل قابل ملاحظه ای زمان بیشتری طول بکشد و به همین خاطر برای افرادی که بخواهند از بیت کوین برای خریدهای زیاد استفاده کنند مناسب نیست. از آنجا که کیف پول های سرد به اینترنت متصل نیستند در برابر رخنه های امنیتی به مراتب امنیت بیشتری دارند. 

کیف پول کم حجم

کیف پول های کم حجم کیف هایی هستند که به تمام بلاک چین متصل نمی شوند. بلکه، تنها به یک گره روی شبکه متصل می شوند و از طریق آن گره، تراکنش ها به سراسر شبکه فرستاده می شود. کیف پول های کم حجم موجب صرفه جویی قابل توجهی در زمان و فضای ذخیره سازی می شوند، زیرا لازم نیست که تمام بلاک چین دانلود شود. 

کیف پول موبایلی بیت کوین

یک کیف پول موبایلی، کیفی است که برای کار بر روی سیستم عامل اندروید یا آی او اس طراحی شده است. کیف پول های موبایلی به شما این امکان را می دهند که بیت کوین هایتان را همه جا با خود ببرید و برخی از آنها حتی این امکان را به شما می دهند که تراکنش های لحظه ای، همانند اپل پی (Pay Apple) انجام بدهید. با این وجود، اینها احتمالا کم امنیت ترین کیف پول در بین همه کیف پول های داغ هستند. رمز خصوصی در دستگاه موبایل ذخیره می شود، پس اگر دستگاه موبایل به هر نحوی به خطر بیافتد، رمز خصوصی نیز امکان دارد برملا شود. همین امر ممکن است سبب شود که کل حساب بیت کوین به خطر بیافتد. 

کیف پول موبایلی بیت کوین

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری نوعی کیف پول سرد است که به صورت یک سخت افزار کامپیوتری موجود است. این کیف پول ها دارای قطعاتی همچون درایوهای USB و کارت های هوشمند هستند. رمز خصوصی معمولا درون سخت افزار تعبیه می شود و بنابراین امکان به سرقت رفتنش به مراتب بسیار کمتر است. از نظر امنیت آنلاین، کیف پول های سخت افزاری احتمالا امن ترین نوع کیف پول هستند. با این وجود، امن نگه داشتن خود سخت افزار امری ضروری است. قیمت کیف پول های سخت افزاری ممکن است 100 دلار یا بیشتر باشد، به همین خاطر این کیف پول ها برای کسانی که تنها می خواهند بیت کوین را امتحان کنند، مناسب نیست. 

کیف پول وب آنلاین

کیف پول های وب آنلاین نوعی کیف پول هستند که همه اطلاعات مربوط به حساب را در فضای ابری ذخیره می کنند. این کیف پول ها برای افرادی که تعداد زیادی تراکنش آنلاین بیت کوینی انجام میدهند ایده آل است. با این وجود، اینها نیز پایین ترین میزان امنیت را دارا هستند. 

کیف پول فیزیکی بیت کوین

کیف پول فیزیکی نوعی کیف پول سرد است که می شود آن را چاپ کرد و برای مدت بی پایانی در یک گاوصندوق نگهداری کرد. 

کیف پول فیزیکی بیت کوین

کیف پول رومیزی

کیف پول رومیزی را می توان نوعی "کیف پول داغ" به شمار آورد، چرا که این نوع کیف پول ته کاملا داغ است و نه کاملا سرد. این کیف پول به صورت نرم افزاری بر روی صفحه دسکتاپ کامپیوترتان دانلود می شود و می توان هنگام اتصال به اینترنت از آن استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که نباید مقادیر زیادی بیت کوین روی دسکتاپتان نگهدارید زیرا اگر دسکتاپ در معرض خطر بیافتد، حسابتان نیز به خطر خواهد افتاد.

مشتری های بیت کوین

مشتری های بیت کوین، کیف پول هایی هستند که در اصل توسط بنیان گذاران استفاده می شد و به هسته بیت کوین مربوط می شوند. این کیف پول ها نقطه مقابل کیف پول های کم حجم هستند، چون به تمام شبکه متصل هستند و حاوی تمام بلاک چین می باشند. 

کیف پول رومیزی بیت کوین

چطور بهترین نوع کیف پول بیت کوینی را برای خودتان انتخاب کنید 

برای انتخاب بهترین کیف پول بیت کوینی برای خودتان، باید بدانید که هدفتان از استفاده از بیت کوین چیست. اگر می خواهید از بیت کوین برای تراکنش های روزمره یعنی خرید هر چیزی، از خرید یک قهوه گرفته تا خرید کالا از سایت overstock.com استفاده کنید، پس در آن صورت به احتمال زیاد به یک کیف پول داغ نیاز دارید. به علاوه، اگر می خواهید وارد معامله گری شوید، باز هم یک کیف پول داغ نیاز خواهید داشت. از آنجا که کیف پول داغ به اینترنت متصل است و می تواند تراکنش ها را سریع تر پردازش کند، این گزینه برای افرادی که می خواهند تراکنش های مکرری انجام دهند مناسب ترین گزینه است. 

اگر می خواهید از بیت کوین به عنوان نوعی سرمایه گذاری استفاده کنید به طوری که پولتان همزمان با افزایش تصاعدی ارزش بیت کوین افزایش پیدا کند، پس به احتمال زیاد به یک کیف پول سرد نیاز خواهید داشت. کیف پول های سرد برای خریدهای مکرر مناسب نیستند اما برای نگهداری بسیار عالی هستند. اگر نگران امنیت هستید، پس در آن صورت ممکن است بخواهید از یک کیف پول سرد استفاده کنید، چرا که احتمال هک شدنش بسیار کمتر است. 

چگونه کیف پول بیت کوینیتان را نگهداری و محافظت کنید 

امن نگه داشتن کیف پول بیت کوینیتان بسیار مهم است. علاوه بر انتخاب یک شرکت معتبر برای میزبانی کیف پولتان، چند اقدام دیگر هست که می توانید برای حفظ امنیت کیف پول و حساب بیت کوینیتان اتخاذ کنید. مهم ترین آنها این است که هرگز، هرگز و هرگز اطلاعات حسابتان را در اختیار کسی نگذارید. رمز خصوصی شما همان چیزی است که بلاک چین برای پردازش تراکنش های حساب شما از آن استفاده می کند؛ اگر این رمز در معرض خطر قرار بگیرد، افراد بدخواه قادر خواهند بود که به حسابتان وارد شده و همه موجودی حساب را خالی کنند. اقدام دیگری که می توانید برای حفظ کیف پولتان انجام دهید استفاده از چند کیف پول مختلف است، بخصوص اگر مقدار زیادی بیت کوین داشته باشید. در این صورت، اگر یکی از کیف پول ها به خطر بیافتد، بقیه پول هایتان باز هم دست نخورده باقی خواهد ماند. از استفاده دوباره از آدرس ها برای ارسال و دریافت بیت کوین خودداری کنید و چندین نسخه پشتیبان امن از کیف پول هایتان تهیه کنید.

از
2
رای