بررسی تفاوت های بین وای فای (Wi-Fi) و وای مکس (WiMAX) به زبان ساده

بررسی تفاوت های بین وای فای (Wi-Fi) و وای مکس (WiMAX) به زبان ساده سیستم های WiMAX و Wi-Fi هر دو از جنس امواج الکترومغناطیسی هستند، اما این دو تکنولوژی، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر یک از آن ها می پردازیم.

وایمکس (WiMAX) و وای فای (Wi-Fi) هر دو از تکنولوژی های بی سیم می باشند.

اما وایمکس و وای فای مخفف چیست؟ وایمکس مخفف عبارت "World Wide Interoperability for Microwave Access" به معنی "قابلیت تبادل و استفاده از اطلاعات در سطح جهانی می باشد" و وای فای مخفف عبارت "Wireless Fidelity" به معنی "وفاداری بی سیم" می باشد. این دو تکنولوژی از جهات مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. در این مقاله به بررسی استانداردهای WiMAX IEEE 802.16 و Wi-Fi 802.11 می پردازیم.

تفاوت های WiMAX و Wi-Fi

یکی از اصلی ترین تفاوت ها در بازه ای است که هر کدام عمل می کنند. وایمکس می تواند در فواصل طولانی استفاده شود. این امکان اتصال پهنای باند تا بازه و فواصل مختلف تا 30 کیلومتر را پوشش می آورد. این سرویس از یک محل مرکزی ارائه شده و قابلیت اتصال در داخل یا خارج از شعاع سرویس را دارد. بعلاوه افرادی که در خودرو در حال حرکت می باشند نیز می توانند با وسایلی مانند گوشی های همراه با استفاده از این تکنولوژی به اینترنت دسترسی داشته باشند. وای فای برای فراهم آوردن امکان اتصال در فواصل کوتاه تا حدود 250 متر مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی برای ایجاد امکان اتصال در بازه های کوتاه تر مانند یک اداره یا خانه استفاده می شود.

WiMAX دارای دو نسخه متفاوت می باشد: ثابت و متحرک. نسخه متحرک 802.16m بوده و می تواند جایگزین تکنولوژی های CDMA و GSM شود. نسخه ثابت 802.16d و 802.16e می باشد که برای خانه استفاده می شود در حالی که Wi-Fi که از خانواده 802.11 می باشد دارای نسخه های فراوانی مانند 802.11a، 802.11b، 802.11g و 802.11n می باشد.

تفاوت  WiMAX و Wi-Fi

Wi-Fi در طیفی کار می کند که نیازی به گواهینامه و مجوز نمی باشد. ممکن است شبکه های وای فای با یکدیگر یا تلفن های بی سیم دچار تداخل شوند و می تواند در محیط های کنترل نشده همراه با بلوتوث، واکی تاکی و گاهی اوقات فرکانس های مایکرویو نیز کار کند. این اتفاق باعث می شود هر کس به نقطه دسترسی نزدیکتر باشد سهم بیشتری دریافت کند و اتصال قوی تر و با کیفیت تری را تجربه کند. در حالی WiMAX به شیوه ای توسعه داده شده است که نیازمند گواهینامه می باشد و فرکانس ها و گواهینامه ها بایستی خریداری شوند. این فرکانس ها قدرتمندتر بوده و برد طولانی تری دارند. این تکنولوژی کنترل بیشتری داشته و می تواند به جای اینترنت کابلی و DSL نیز استفاده شود. این امر به فراهم آوردن سرویس هایی مانند ویدئو، داده، صدا و غیره کمک می کند.

بعضی طیف های جدید که دارای گواهینامه می باشند مانند 700MHz برای WiMAX در دسترس می باشند اما برای Wi-Fi وجود ندارند. درنتیحه، نهایتاً WiMAX چون می تواند در این فرکانس کار کند بسیار مرسوم تر می باشد در حالی که Wi-Fi این توانایی را نداشته و ممکن است محبوبیت خود را از دست بدهد.

تفاوت بین WiMAX و Wi-Fi بطور خلاصه

1. WiMAX مخفف قابلیت همکاری جهانی برای دسترسی مایکرویو می باشد و Wi-Fi مخفف وفاداری بی سیم می باشد.

2. WiMAX امکان اتصال پهنای باند بی سیم را در فواصل زیاد فراهم می آورد در حالی که Wi-Fi این کار را در برد کوتاه انجام می دهد (بیشتر در حد یک خانه یا اداره)

3. WiMAX کنترل شده تر بوده و نیازمند یک طیف دارای گواهینامه می باشد. سرویس وای مکس توسط یک فراهم کننده سرویس ارائه می شود. Wi-Fi در محیط های با کنترل کمتر کار کرده و نیازمند گواهینامه نمی باشد. علاوه براین، کاربران نهایی بایستی سرویس را خریداری نمایند.

4. کاربران WiMAX از پروتکل MAC که مبتنی بر اتصال می باشند استفاده می کنند در حالی که Wi-Fi از پروتکل مبتنی بر اتصال یا غیر مبتنی بر اتصال با عنوان CSMA/CA بهره می گیرد. 

از
1
رای