مزایا و معایب خرید از فروشگاه اینترنتی یا خرید آنلاین چیست؟

مزایا و معایب خرید از فروشگاه اینترنتی یا خرید آنلاین چیست؟ خرید آنلاین می تواند مزایا و معایب متعددی داشته باشد. برخی از این مزایا شامل: تنوع بیشتر، مقایسه آسان قیمت ها و... می باشد. خطر کلاهبرداری، مشکلات حمل و نقل و... از معایب خرید از فروشگاه اینترنتی می باشد.

اینترنت، انقلابی در نحوه خرید ما ایجاد کرده است. به دلیل مزایا و فواید بی شمار، این روزها تعداد بیشتری از افراد ترجیح می دهند وسایل را به صورت آنلاین نسبت به روش های معمولی ورود به فروشگاه ها بخرند. دلایلی که بسیاری از مردم به خرید آنلاین علاقه دارند، چیست و چرا آنقدر محبوب است؟ در زیر 10 دلیل برتر برای خرید آنلاین ذکر شده است.

مزایا و معایب خرید آنلاین

مزایای خرید آنلاین  معایب و ضررهای خرید آنلاین
راحتی تاثیر منفی زیست محیطی ناشی از بسته بندی و سوخت
قیمت های بهتر مشکلات حمل و نقل و تاخیر
تنوع بیشتر خطر کلاهبرداری
آسان برای ارسال هدیه ارتباط کمتر با جامعه خود
کنترل بیشتر بیش از حد، اوقات خود را به صورت آنلاین صرف کردن
مقایسه آسان قیمت ها بازگرداندن کالا می تواند پیچیده باشد
بدون شلوغی جمعیت دقیقا نمی دانید که چه چیزی را خریداری می کنید
بدون هیچ فشاری از طرف فروشنده وبسایت های غیردوستانه، کلاهبرداری یا پیچیده
دسترسی به فهرست موجودی استفاده شده یا آسیب دیده بدون کمک فروشنده
حریم خصوصی برای خریدهای محتاطانه هیچ پشتیبانی از خرده فروشان محلی نمی کند

10 مزیت و فایده فروشگاه های اینترنتی و خرید آنلاین

1. خرید از فروشگاه های اینترنتی راحت است

راحتی بیشترین فایده آن است. در چه جای دیگری می توان در نیمه شب در حالی که لباس راحتی به تن دارید، خرید نمایید؟ هیچ صفی برای انتظار وجود ندارد و هیچ صندوقداری شما را کنترل نمی کند تا به شما برای خرید کالا کمک کند و شما می توانید در یک دقیقه خرید کنید. خرید آنلاین به ما این فرصت را می دهد که 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز خرید نماییم و همچنین در اثر تجربه خرید «بدون آلودگی» به ما پاداش می دهند. مکان بهتری برای خرید محصولات اطلاعاتی مانند کتاب های الکترونیکی وجود ندارد، که به محض پرداخت هزینه فوراً در دسترس شما قرار می گیرند. کالاهای قابل دانلود که به صورت آنلاین خریداری می شوند، نیاز به هر گونه ماده فیزیکی را از بین برده که به حفظ محیط زیست کمک می کند!

مزیت های خرید از اینترنت

2. قیمت های بهتر

معاملات ارزان و قیمت های بهتر بصورت آنلاین در دسترس هستند، زیرا محصولات بدون دخالت واسطه ها از طرف تولید کننده یا فروشنده مستقیم به دست شما می رسند. به علاوه، مقایسه قیمت ها و یافتن معامله بهتر آسان تر است. بسیاری از وبسایت های آنلاین کوپن های تخفیف و کاهش قیمت نیز ارائه می دهند. نه تنها قیمت ها بهتر هستند، بلکه می توانید در پرداخت مالیات نیز صرفه جویی کنید؛ زیرا مغازه های آنلاین تنها در صورت داشتن مکان فیزیکی در ایالت شما نیاز به جمع آوری مالیات فروش دارند. در هزینه بنزین و پارکینگ نیز صرفه جویی کرده اید و برای خود پول زیادی نیز پس انداز کرده اید!

3. تنوع بیشتر

حق انتخاب ها در خرید آنلاین فوق العاده است. تقریباً می توانید هر مارک یا کالایی را که به دنبال آن هستید، پیدا کنید. شما می توانید آخرین کالاهای بین المللی را بدون هزینه کردن در زمینه بلیط هواپیما بخرید. به جای اینکه محدود به جغرافیای محلی خود باشید، می توانید از خرده فروشان در بخش های دیگر ایالت، کشور یا حتی جهان خرید کنید. انتخاب بسیار بیشتری از رنگ ها و اندازه ها نسبت به آنچه در محله پیدا خواهید کرد، در اختیار شماست. به علاوه، موجودی انبار آنها بسیار فراوان تر است، بنابراین شما همیشه می توانید اندازه و رنگ دلخواه خود را پیدا کنید. برخی از فروشگاه های آنلاین حتی سفارش ورود کالاهای خارج از موجودی خود را می پذیرند و هنگام رسیدن کالا، آن را برای شما ارسال می کنند.

مزایای خرید آنلاین

4. آسان برای ارسال هدیه

می توان هدیه ها را بسیار آسان تر فرستاد. ارسال هدیه به دوستان و آشنایان ساده تر خواهد بود و اهمیتی ندارد که آنها کجا هستند. تمام بسته بندی و ارسال کالا برای شما انجام می شود. اغلب اوقات، آنها حتی محصول را برای شما کادو پیچ می کنند! اکنون، دیگر نیازی به بهانه آوردن برای عدم ارسال هدیه در مواردی مانند: تولد، عروسی، سالگردها، روز ولنتاین، روز مادر، روز پدر و غیره نیست.

5. کنترل بیشتر

در بسیاری از مواقع، هنگامی که ما به خرید معمولی می پردازیم، تمایل داریم مبلغی بیش از آنچه برای آن برنامه ریزی کرده ایم، خرج کنیم، و در پایان به خرید کالاهایی می پردازیم که دقیقا همان چیزی نیست که قصد خرید آنها را داشتیم (اما نمی توانیم چیز بهتری را در فروشگاه پیدا کنیم). به صورت آنلاین، نیازی نیست که اجازه دهید موجودی فروشگاه آنچه را که خریداری می کنید، دیکته کند و دقیقاً آنچه را که می خواهید و نیاز دارید، می خرید.

فواید خرید از فروشگاه اینترنتی

6. مقایسه آسان قیمت ها

مقایسه و تحقیق در مورد محصولات و قیمت آنها هنگام خرید به صورت آنلاین بسیار آسان تر است. به عنوان مثال اگر در حال خرید لوازم خانگی هستید، می توانید با استفاده از لینک های بهترین قیمت ها، نظرات مصرف کننده را پیدا کرده و محصولات را برای همه گزینه های موجود در بازار مقایسه کنید. ما می توانیم برای اکثر محصولات و خرده فروشان، تجربه، رتبه بندی و بازنگری را فراهم نماییم.

7. بدون مشکل شلوغی و ازدحام جمعیت

اگر شما هم مثل من باشید، هنگام خرید از جمعیت متنفر هستید. به خصوص در طول تعطیلات، فستیوال ها، یا در آخر هفته ها، شلوغی جمعیت باعث یک سردرد شدید می شود. همچنین فشار وارده از بین انبوه جمعیت خریداران، باعث می شود که گاهی اوقات عجولانه یا شتاب زده عمل کنیم. لازم نیست برای جای پارکینگ بجنگید. خرید آنلاین از همه این مشکلات جلوگیری خواهد کرد.

مزایای فروشگاه اینترنتی

8. هیچ فشاری در کار نیست

بیشتر اوقات که ما در حال خرید هستیم، به خرید چیزهایی می پردازیم که واقعاً نیازی به آنها نداریم، همه اینها به این دلیل است که مغازه داران به ما فشار می آورند یا از مهارت فروش خود برای وادار کردن ما برای انجام این خریدها استفاده می کنند.

9. دسترسی به فهرست موجودی استفاده شده یا آسیب دیده

شما می توانید کالاهای استفاده شده یا آسیب دیده را با قیمت کمتر خریداری نمایید. بازار موجود در اینترنت به ما این امکان را می دهد تا به لیست موارد قدیمی یا آسیب دیده با قیمت بسیار پایین تر دسترسی پیدا کنیم. همچنین اگر بخواهیم لوازم عتیقه بخریم، مکان بهتری برای یافتن موارد عالی وجود ندارد.

دسترسی به فهرست موجوی آسیب دیده از مزایای خرید اینترنتی

10. حریم خصوصی برای خریدهای محتاطانه

خریدهای محتاطانه، آسان تر صورت می گیرد. خرید بعضی از چیزها بهتر است در حریم خصوصی خانه شما صورت گیرد. فروشگاه های آنلاین برای خریدهای احتیاطی در مواردی مانند: اسباب بازی های بزرگسالان، لباس زیر زنانه سکسی و غیره بهترین گزینه هستند. این امر به من این امکان را می دهد که بدون شرم و هرگونه پارانویا از افرادی که در حال تماشا یا قضاوت من هستند، زیرپوش و لباس زیر زنانه خریداری کنم.

10 مورد از ضررهای خرید آنلاین

1. تاثیر منفی محیطی ناشی از بسته بندی و سوخت

محصولی که شما خریداری کرده اید، در چندین لایه پلاستیکی و مقوایی بسته بندی شده و مستقیما به خانه شما ارسال می شود که برای شما خوب است، اما برای محیط زیست چندان خوب نیست. حتی اگر تلاش کنید تا مقوا را بازیافت نمایید، شما با خرید به صورت آنلاین، زباله های غیرضروری ایجاد می کنید.

معایب خرید آنلاین بر روی محیط

2. مشکلات حمل و نقل و تاخیر

حتی بزرگترین و بهترین شرکت های حمل و نقل و خرده فروشان آنلاین روزهای بد خود را دارند، بنابراین هیچ راهی برای اطمینان از دستیابی به موقع به خرید خود ندارید، مگر اینکه آن را از فروشگاه بخرید. محصولات از بین می روند، مستهلک می شوند، آسیب می بینند یا بیشتر از آنچه تصور می کنید به آدرس اشتباه ارسال می شوند.

3. خطر کلاهبرداری

اگر به صورت آنلاین خرید می کنید، خطر کلاهبرداری بیشتری وجود دارد: کلاهبرداری کارت اعتباری، فیشینگ، هک شدن، سرقت هویت، محصولات تقلبی، وب سایت های جعلی و کلاهبرداری های دیگر رایج است.

معایب خرید آنلاین

4. بیش از حد زمان صرف خرید به صورت آنلاین می کنید

به خصوص اگر شغل شما نیاز دارد که تمام روز به یک کامپیوتر نگاه کنید، ممکن است دچار خستگی و بیماری ناشی از نگاه کردن تمام مدت به صفحه نمایش شوید. خرید آنلاین می تواند به یک ماراتن ثبت کردن و کلیک کردن بسیار سخت و دشوار تبدیل شود و قبل از اینکه بدانید، بیشتر روز خود را صرف خرید آنلاین کرده اید. اینترنت محل خوبی برای بازدید است، اما احتمالا نمی خواهید که در آنجا زندگی کنید.

5. ارتباط کمتری با جامعه برقرار می کنید

اگر تمام کارهای خود را به صورت آنلاین انجام می دهید، دیگر نیازی به ترک خانه خود نخواهید داشت. این ممکن است برای مدتی عالی باشد، اما گاهی اوقات، ممکن است بخواهید به بیرون بروید، هوای تازه استشمام کنید، تغییر منظره داشته باشید، با افراد واقعی صحبت کنید، در اجتماع خود شرکت کنید و فقط جزئی از جمعیت باشید. گاهی اوقات، مانیتور رایانه نمی تواند با ارتباط واقعی با یک انسان رقابت کند.

ضررهای خرید اینترنتی

6. دقیقا نمی دانید که چه چیزی را خریداری می کنید

مگر اینکه کاملا با مارک و محصول آشنایی داشته باشید، در غیر این صورت، خرید آنلاین به کمی توکل و ریسک کردن نیاز دارد... که همیشه به نفع شما نیست. اندازه ها اغلب نادرست هستند. شما نمی توانید با نگاه کردن به یک عکس، بافت، پارچه، تناسب، برش، کیفیت، ماندگاری یا دوام محصول را تعیین کنید. محصولاتی که به نظر عالی می رسند، ممکن است هنگام نگه داشتن آنها در دست، جنس مناسبی نداشته، زشت و یا ارزان به نظر برسند.

7. بازگرداندن محصولات می تواند پیچیده باشد

برخی از فروشندگان روند کار را دشوار می کنند، اما بسیاری از آنها بازگرداندن کالاهای خود یا بازپرداخت را برای شما شدیدا سخت می کنند. بسیاری اوقات، شما نمی توانید پولی که صرف خرید کرده اید را پس بگیرید. برچسب زدن، بسته بندی، حمل و نقل، پیگیری و پر کردن کلیه فرم های مناسب زحمتی است که می توانید در صورت خرید حضوری از آن جلوگیری کنید (و اگر کالاهای خود را انتخاب کرده باشید، دیگر نیازی به بازگرداندن محصولات نخواهید داشت).

مضرات خرید از فروشگاه اینترنتی

8. وبسایت های غیر دوستانه، کلاهبرداری یا پیچیده

برخی از وبسایت ها می خواهند که شما به فهرست دریافت ایمیل آنها بپیوندید و عدم عضویت را غیر ممکن می کنند. برخی آدرس ایمیل شما را به دیگران می فروشند، بنابراین ایمیل شما پر از تبلیغات می شود. گاهی اوقات، سایت ها توضیحات خوب یا دقیق از کالاها را ارائه نمی دهند، یا شما تنها نمی توانید متوجه شوید که چگونه کالا را خریداری کرده یا یک کالا را بازگردانده یا با بخش خدمات فروش مشتری صحبت نمایید.

9. هیچ کمکی از طرف فروشنده برای خرید دریافت نمی کنید

در فروشگاه، همیشه شخصی برای کمک به خرید شما وجود دارد، اما در صورت خرید آنلاین، شما تنها هستید. اگر سردرگم شده یا سوالاتی دارید، برای شما بسیار بد است. شما ممکن است با چشم بسته خرید کرده و دچار اشتباه شده و بعدا پشیمان خواهید شد، زیرا هیچ کس برای راهنمایی شما وجود نداشته است.

خرید آنلاین چه معایبی دارد

10. از خرده فروشان محلی حمایت نمی کند

اگر همه اشخاص شروع به خرید هر چیزی به صورت آنلاین کنند، تمام فروشگاه های محلی ورشکست می شوند. هنگامی که تمام فروشگاه ها در سطح شهر ورشکست شوند، ما مجبور می شویم مسافت های دورتری را برای خریدهای حضوری طی کنیم. بسیاری از مردم و مکان ها قبلاً اثرات منفی و گاه ویران کننده تجارت الکترونیکی را که باعث از بین رفتن شغل و ویران کردن اقتصادهای محلی شده است، تجربه کرده اند.

بهترین و بدترین چیزها در مورد خرید آنلاین

چیزهایی که باید به صورت آنلاین خریداری نمایید

 • لوازم الکترونیکی (جدید یا کالای دسته دوم)
 • کالاهای پزشکی (ارزان تر و آسان تر است، به ویژه هنگامی که بیمار هستید)
 •  لباس (اگر رنگ دقیق، مدل، و سایز مورد نظر خود را می دانید)
 • لوازم کودک (پوشک، شیر بچه، غذا)
 • غذای حیوانات خانگی (ارزان تر و آسان تر است، به ویژه به صورت فله ای)
 • کتاب ها (اگر می دانید که دقیقا چه کتابی می خواهید)
 • اتومبیل دسته دوم (ارزان تر و آسان تر، بدون دلال، مگر اینکه به سرمایه نیاز داشته باشید)
 • مواد غذایی (اگر وقت ندارید)
 • هدایای تعطیلات (بسته بندی هدیه، حمل و نقل آن و راحتی آن قابل مقایسه نیست)
 • هنر (وبسایت هایی مانند Etsy، فهرست اصل و زیبای هنری را مستقیما از فروشنده دریافت می کنند)
 • عینک های تجویزی یا عینک مطالعه (همیشه به صورت آنلاین ارزان تر و زیباتر هستند)

بهترین چیزهایی که باید به صورت آنلاین خریداری نمایید

چیزهایی که باید از فروشگاه بخرید

 • هر چیزی که بتوانید برای قیمت ارزان تر آن چانه بزنید
 • کالاهای پزشکی (مراقب کلاهبرداری های آنلاین و داروهای منقضی یا جعلی باشید)
 • لباس ها (وقتی می خواهید آنها را لمس کرده، پرو کرده و بررسی کنید)
 • هر چیزی که برای اولین بار تجربه خرید آن را دارید (تشک، مبلمان، پتو و ...)
 • چیزهای بسیار سنگین (که هزینه های حمل و نقل آنها بسیار بالاست)
 • کتاب ها (اگر می خواهید کتاب را ورق زده، با فروشنده کتاب ها صحبت کنید و از کتاب فروش محله خود حمایت کنید تا ورشکسته نشوند)
 • هر چیزی که ممکن است نیاز باشد آنها را به فروشنده پس بدهید
 • مواد غذایی (اگر دوست دارید آنچه را می خورید، انتخاب کنید و از تولید کنندگان و بقالی های محلی خود حمایت کنید)
 • هر محصولی که قبلاً امتحان نکرده اید (عطر، مواد غذایی، آرایشی و غیره)
 • حیوان خانگی (البته!)
 • املاک و مستغلات (البته!)

اشیایی که باید از فروشگاه خریداری شود نه آنلاین

از
4
رای