شعر و متن کوتاه در مورد شب یلدا برای مدرسه به زبان کودکانه

شعر و متن کوتاه در مورد شب یلدا برای مدرسه به زبان کودکانه با نزدیک شدن شب یلدا، ممکن است بچه ها بخواهند متن های ساده کودکانه درباره شب یلدا بنویسند، با خواندن این مطلب سلام دنیا که متن و شعر کوتاه درباره شب یلدا برای کودکان و مناسب مدرسه است به آنها کمک کنید.

برپایی جشن شب یلدا یکی از رسوم زیبای ایرانیان است که خوشبختانه هنوز هم جایگاه خود را در بین اقوام مختلف ایرانی حفظ کرده است و باید آن را گرامی داشت. نوشتن متن درباره شب یلدا توسط کودکان نیز می‌تواند به آشنایی بیشتر آنها با رسوم و حفظ آن در آینده کمک زیادی کند. به همین دلیل ما در سلام دنیا، متن کوتاهی در مورد شب یلدا با زبانی ساده تهیه کردیم تا الگویی برای کودکان باشد.

متن کوتاه در مورد شب یلدا برای مدرسه

به آخرین شب فصل پاییز در کشور ما ایران، شب یلدا گفته می‌شود. این شب به بلندترین شب سال معروف است و 7000 هزار سال که ایرانیان آن را جشن می‌گیرند. جشن گرفتن در شب یلدا همراه با خوردن انار، هندوانه و آجیل و دور هم جمع شدن اعضای خانواده و اقوام است. این یک رسم است که در همه جای کشور ما محبوبیت دارد. یکی دیگر از رسوم شب یلدا خواندن اشعار حافظ و فال گرفتن با کتاب شعر او است. اغلب این دورهمی ها در خانه بزرگترها مثل پدربزرگ و مادربزرگ است و آنها در این شب خاطراتی از گذشته یا قصه‌های قدیمی را برای جوانترها تعریف می‌کنند. همه این شب را به شادی و خنده می‌گذرانند و آن را به خوبی می‌گذرانند.


حتما بخوانید: مدل کاردستی شب یلدا دخترانه و پسرانه برای مدرسه


////////////////////

متن شب یلدا کودکانه

وقتی به آخر آذر نزدیک می‌شویم، مامان به فکر تهیه و تدارک شب یلدا می‌افتد. همیشه دوست دارد یک میز یلدای زیبا و بی‌نظیر بچیند. مادربزرگ اما می‌گوید که یلدا در گذشته با وجود سادگی، دوست داشتنی تر از امروز بوده است. او سیب و هندوانه‌ای را که از تابستان در پستوی خانه نگهداشته را به همراه کشمش و گردو و قیسی بر روی کرسی خانه می‌چیده و مهمان‌ها در کنار آن با گفتن قصه و خاطره تا نیمه شب را کنار هم می‌گذراندند و مشغول خنده و شادی بودند. کاسه‌های انار دانه دانه شده و قاچ‌هایی از هندوانه اسباب پذیرایی مادربزرگ بوده است که در کنار حافظ خوانی و شاهنامه خوانی مهمانی گرمی را به وجود می‌آورده است. با اینکه جشن‌های ما دیگر مثل آن روزها نیست، من همیشه جشن شب یلدا را دوست دارم و از اینکه با دیگر اقوام و دوستان دور هم جمع می‌شویم و بازی و خنده می‌گذاریم خیلی خوشحال هستم.

متن کوتاه کودکانه در مورد شب یلدا

مامان میگه به آخرین شب پاییز میگن شب یلدا یا شب چله. من شب چله، کرسی و پتوی چل تیکه خونه مادربزرگ از همه چیز بیشتر دوست دارم. من عاشق انار سرخ شبای یلدام که مامان جون برامون دون می‌کنه. کنار بخاریای آهنی خونه مادربزرگ میشینیم تا قصه های کوتاه و شیرین برای ما تعریف کنه. همیشه شبای بعد از شب چله تو شهر ما برف میاد. به همین خاطر من این شب خیلی دوست دارم.


حتما بخوانید: انشاء در مورد موضوع شب یلدا با مقدمه و نتیجه 


//////////////////////

شب چله یا یلدا یکی از جشن‌های قدیمی در ایران است. در شب یلدا خویشاوندان در خانه بزرگتر فامیل جمع می‌شوند و یک مهمانی برپا می‌شود که کوچک و بزرگ در آن شرکت دارند. در این شب همه با میوه و شیرینی و آجیل دهن خود را شیرین می‌کنند. خوردن هندوانه معمولاً می‌ماند برای آخر مهمانی که پدر خانواده قاچ‌های شتری را برش می‌زند و آنها را تقسیم می‌کند. کوچکترها قبل از بزرگترها هندوانه می‌گیرند. همه این شب را به خنده و شوخی و شادی می‌گذرانند و به همین خاطر کسی نیست که شب چله را دوست نداشته باشد.

شعر شب یلدا برای کودکان

شعر کوتاه در مورد شب یلدا برای مدرسه

ننه سرما
عمو پاییز که رفت
شب یلدا اومد
خنده بر لب از راه
ننه سرما اومد
بقچه اش را وا کرد
توی دشت و صحرا
نقل ها باریدند
همه جا شد زیبا

//////////////////////

بلندترین شب کدومه

شبی که به یاد می مونه

شب قشنگ یلدا

شب بلند یلدا

در این شب سرد و قشنگ

با میوه های رنگارنگ

سیب و انار و هندونه

مزش چه به یاد می مونه

آخ مزش چه به یاد می مونه

مادر بزرگ خوبم

قصه می گه یه عالم

قصه خوب و زیبا

از شب سرد یلدا


حتما بخوانید: شعر شب یلدایی کودکانه برای مدرسه با آهنگ


//////////////////////

چه خوبه شب یلدا

شبی بلند و زیبا

 

به جای حرف دنیا

کنیم یاد خدا را

 

انار دونه دونه

هر کس باید بدونه

 

از آدما تو دنیا

فقط خوبی می‌مونه

//////////////////////

یلدا یلدا یلدا یلدا

طولانی‌ترین شب‌ها

آجیل و انار و آش

کوفته قلقلی رو باش

انار دونه دونه

پسته‌هامون خندونه

آواز و رقص و شادی

تا صبح با من بیداری

همه دور هم خوشحال

حالا می‌گیریم یک فال

یلدا یلدا یلدا یلدا

طولانی‌ترین شب‌ها

//////////////////////

انار
میوه خوشمزه منم
یه تاج دارم روی سرم

مثل صدف توی دلم
هزار تا مروارید دارم

با مزه‌ای ترش و شیرین
نمونه هستم رو زمین

منم میوه سرما
قرمز و سرخ و زیبا

//////////////////////

هندوانه

پوست تنم چه سبزه،

آبدارم و با مزه،

سرخ دلم همیشه،

بغیر ازین نمیشه،

با دانه های بسیار،

هم شیرین و هم آبدار،

مرا بخور نوش‌جان،

ای کودک مهربان

//////////////////////

آخ شب یلدا
واخ شب یلدا
چقد سیاه و سردی
آی شب یلدا
وای شب یلدا
پر از انار و قندی
آه شب یلدا
واه شب یلدا
خیلی خیلی بلندی
هی شب یلدا‌های شب یلدا

//////////////////////

سخن آخر

در این پست از سلام دنیا چند متن کوتاه در مورد شب یلدا برای کودکان و چند شعر کوتاه در مورد شب یلدا برای مدرسه تهیه کرده‌ایم که می‌تواند برای آشنایی بیشتر آنها با شب یلدا و رسوم مفید باشد. اگر این مطلب را مفید می‌دانید، می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی با سایرین به اشتراک بگذارید. 


مقالات مرتبط:

ایده تزیین سفره شب یلدا برای مدرسه و مهد کودک ساده و خاص

از
77
رای