انشاء در مورد موضوع شب یلدا با مقدمه و نتیجه برای دانش آموزان همه پایه ها

انشاء در مورد موضوع شب یلدا با مقدمه و نتیجه برای دانش آموزان همه پایه ها مناسبت شب یلدا و خاطرات دور هم بودن و مهمانی بلند ترین شب سال زیباترین موضوع برای انشاء کودکان است. اگر کودک شما هم باید درباره شب یلدا یا شب چله انشایی بنویسد ما در این مقاله به شما کمک می کنیم.

نزدیک به چندین هزار سال است که ایرانیانیان آخرین شب پاییز که تاریک ترین و طولانی ترین شب سال است را تحت عنوان شب یلدا جشن می گیرند. این جشن آداب و رسوم و سنت های خاص خود را دارد. در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی قصد داریم تا چندین انشا با موضوع شب یلدا بنویسیم از جمله انشا در مورد شب یلدا برای کلاس چهارم و پنجم؛ موضوع انشاء درباره شب یلدا برای دانش اموزان؛ انشا توصیف شب یلدا برای همه پایه ها امیدوارم که خواندن آنها به دانش آموزان کمک کرده تا بتوانند انشاء هایی فوق العاده با موضوع شب یلدا بنویسند.

انشا درمورد شب یلدا برای کلاس چهارم تا کلاس یازدهم

انشا با موضوع شب یلدا

انشاء در مورد شب یلدا برای کلاس ششم و هفتم

«شب یلدا آخرین شب پاییز است. شب یلدا از راه می رسد و این شب کمی دیرتر از شب های دیگر خاتمه پیدا می کند تا لحظه ای مشغول خداحافظی با پاییز باشد. در این شب خاطره انگیز و به یادماندنی، همه مردم در کنار خانواده های خود جمع شده و گرم صحبت و مهمانی می شوند تا با آخرین شب پاییز وداع کنند. اگرچه پاییز تمام می شود، اما بوی دانه های انار، عطر خوش هندوانه و آجیل های رنگارنگ لبخند دل نشینی را بر روی لب مهمانان می آورند.


حتما بخوانید: آموزش نوشتن مقدمه هایی کوتاه و زیبا برای انشا بهمراه نکات کلیدی در نگارش انشا


شب یلدا سرد است، اما دورهمی های زیبا چنان دل را گرم می کند که غرق شادی می شویم. زمان سریع سپری خواهد شد و یلدا هرچقدر هم که طولانی باشد، به پایان خواهد رسید. کتاب شعر حافظ زیبایی بخش جمع ها و دورهمی ها در این شب به خصوص است. شعرهای دل نشین آن فرح بخش روح است و حساب و کتاب زمان از دستمان خارج می شود. با هم اشعار حافظ می خوانیم و به جشن و پایکوبی می پردازیم و یاد این پاییزی که گذشت را زنده نگه می داریم. به راستی که چه فصل زیبا و رنگارنگ و چه پایان زیبایی برای این فصل است».

انشاء در مورد شب یلدا برای کلاس چهارم و پنجم

«شب یلدا که به آن «شب چله» نیز می گویند، یکی از کهن ترین جشن های ایرانیان است. شب یلدا آداب و رسومی داشته که قرن هاست در بین ایرانیان اجرا می شود. مردم در هر شهر و روستایی با توجه به آداب و رسوم خود این شب خاطره انگیز را جشن می گیرند. در این شب طولانی همه نزد اقوام خود می روند و این شب را با صرف شام و شیرینی و آجیل و میوه های مخصوص شب یلدا و جشن و پایکوبی به صبح می رسانند.

یلدا فرصتی است برای دیدن دوباره خانواده و دوستان، فرصتی است برای رفع دلتنگی ها، بهانه ای است برای دور هم جمع شدن ها. یلدا زمانی برای تکرار هر آنچه روزگاری سرمشق خوبی ها و شادی ها بوده اند. مجالی است برای دیدن عزیزانی که تصویر و صدایشان در پس این مشغله زندگی رنگ باخته است. زمانی است برای جاری شدن لبخند بر لب های کودکان و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها. با هم حافظ می خوانیم و این شب به یادماندنی را جشن می گیریم».


حتما بخوانید: انشا با موضوع ویروس کرونا؛ تاثیر کووید 19 بر سبک زندگی مردم


انشا توصیف شب یلدا

انشاء با موضوع شب یلدا برای دانش آموزان همه پایه ها

«غروب آفتاب آخرین شب پاییز تا شروع صبح اولین روز زمستانی را یلدا می نامند. در این شب خاص همه دوستان و آشنایان دور هم جمع شده و به جشن و پایکوبی می پردازند. سفره های رنگارنگ می چینند با انار و هندوانه و آجیل و انواع شیرینی ها تا نحسی اهریمن که همان تاریکی است را از بین ببرند و پیروزی دوباره را شاهد باشند. یلدا را با انار قرمز رنگارنگ، با هندانه های قاچ خورده و آجیل های خوشمزه می شناسیم.

همینطور بعید است که یلدا از راه برسد و به سراغ دیوان حافظ نرویم. دیوان حافظ در کنار سفره های رنگارنگ یلدا حضور خواهد داشت و در این شب با نیتی دیوان حافظ را می گشاییم و امیدواریم که غزلی خوب نصیب مان شود. یلدا پر از دورهمی های خوب، شادی و خوراکی های خوشمزه است و شاید به همین دلیل است که این جشن را بسیار دوست داریم و سعی می کنیم تا هر سال آن را زیباتر و جذاب تر از سال قبل برگزار کنیم.»

موضوع شب یلدا برای درس آزاد

انشاء در مورد شب یلدا برای دانش اموزان کلاس هفتم و دهم برای درس آزاد

«واژه یلدا به معنی «زایش و زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان بر این باورند که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می شوند و تابش نور ایزدی فزونی می یابد. آخرین شب پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید نامیده اند و به همین علت به جشن و پایکوبی می پردازند.


حتما بخوانید: شعر شب یلدایی کودکانه برای مدرسه با آهنگ


در نتیجه شب یلدا بهانه ای است برای دور هم بودن. یلدا را می توان جشن گردهمایی و دورهمی های خانوادگی دانست. در این شب خاص خویشاوندان نزدیک در خانه بزرگ خانواده جمع شده و در سرمای آغازین فصل زمستان، با حضور گرم خود همه چیز را خاطره انگیز و به یاد ماندنی می کنند. در این شب خاص ما نیز دور هم جمع می شویم و با غذاها و میوه های رنگارنگ مخصوص این شب و فال حافظ خواندن و شب را به سحر می رسانیم. شب یلدا چه شب زیبا و فراموش نشدنی است»

سخن آخر

در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی کردیم تا انشاء هایی با موضوع شب یلدا با مقدمه و نتیجه نوشته و در اختیارتان قرار دهیم. امیدوارم که از خواندن آنها لذت برده باشید. لطفا در بخش نظرات بنویسید که کدام انشاء را بیشتر از سایرین دوست داشتید.


مقالات مرتبط:

کاردستی شب یلدا با مقوا، نمد، وسایل دور ریختنی | کاردستی یلدا دخترانه و پسرانه برای مدرسه

متن عاشقانه شب یلدا برای عشقم، همسرم، دخترم و پسرم؛ متن شب یلدا کودکانه

عکسهای شب یلدایی عاشقانه، عروس، بدون متن و قدیمی | عکس شب یلدا مبارک

انشا درمورد ضرب المثل "زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد" و بازآفرینی آن

از
463
رای