عکس پروفایل چهارشنبه سوری + آداب، رسوم و غذاهای چهارشنبه سوری

عکس پروفایل چهارشنبه سوری + آداب، رسوم و غذاهای چهارشنبه سوری آیا میدانید که آداب و رسوم چهارشنبه سوری چیست، چه غذاهایی دارد، یا اگر به دنبال عکس پروفایل چهارشنبه سوری هستید، ما برای شما گلچینی از عکس نوشته چهارشنبه سوری مبارک برای پروفایل در سلام دنیا جمع آوری کردیم.

چهارشنبه سوری نزدیک است و به همین مناسبت ما در سایت سلام دنیا می‌خواهیم شما را با تاریخچه چهارشنبه سوری و آداب رسوم آن بیشتر آشنا کنیم. همچنین مجموعه ‌ای از جذاب‌ ترین عکس ‌های پروفایل چهارشنبه سوری را در ادامه گردآوری کرده ایم تا از آن لذت ببرید.

چهارشنبه سوری چیست؟

چهارشنبه سوری نام جشن باستانی مردم ایران زمین است که از آداب و رسوم کهن ایران سرچشمه می‌گیرد. این جشن قدمتی 1700 ساله دارد. زرتشتیان در پنج روز پایانی سال این جشن را برگزار می‌کردند و به پنجه دزدیه یا اندرگاه معروف بود و بهانه‌های مختلفی مثل احترام به اموات، دور کردن ارواح خبیث و اتفاقات را علت این جشن می‌دانستند.


حتما بخوانید: تبریک چهارشنبه سوری


چهارشنبه سوری چیست؟

چهارشنبه سوری چه روزی است؟

در واقع جشن اصلی چهارشنبه سوری در غروب آخرین سه شنبه اسفند ماه برگزار می‌شود. در این جشن آتش که دور کننده‌ی بدی‌ها و پلیدی ها است برپا می‌شود تا انسان را پاکیزه و منزه ‌کند و او را به استقبال سال جدید می‌فرستد. می‌توان گفت این جشن یکی از محبوب‌ترین جشن‌های ایرانیان در همه نقاط کشور است و هر ساله در این روز مردم زیادی را به خیابان و فضاهای باز می‌کشاند.

آداب و رسوم چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری آداب و رسوم مخصوص خود را دارد که بعضی از آنها همه جای ایران مشترک است و برخی دیگر مربوط به شهرهای خاصی می‌شوند. در اینجا می‌خواهیم به بعضی از آنها اشاره کنیم:

  • آتش افروزی: در ایران باستان آتش نشانه پیروزی روشنی بر تاریکی، بیماری و نکبت به حساب می‌آمد. به همین دلیل در چهارشنبه آخر سال بعد از غروب مردم دور هم جمع می‌شدند و آتش روشن می‌کردند و با گفتن جمله "زردی من از تو، سرخی تو از من" بیماری و زردی را از خود دور و سرحالی را جایگزین آن می‌کردند.
  • فال گوش ایستادن و گره گشایی: در این مراسم دختران جوان ابتدا نیت می‌کنند و بعد پشت دیوار می‌ایستند و به صحبت‌های رهگذران گوش می‌دهند و سپس با تفسیر این سخنان جواب نیت خودشان را می‌گیرند.

حتما بخوانید: متن تبریک عید نوروز زیبا، عاشقانه و ادبی


آداب و رسوم چهارشنبه سوری

  • قاشق زنی: در این مراسم که هنوز هم در بعضی شهرهای کوچک برگزار می‌شود دختران و پسران جوان چادری روی سر خود می‌انداختند تا شناخته نشوند و به در خانه نزدیکان و آشنایان می‌رفتند و با قاشق روی کاسه می‌زدند تا سر و صدا ایجاد کنند. صاحبخانه با این صدا از خانه خارج می‌شود و در کاسه نقل و نبات، شکلات و پول می‌ریخت.
  • کوزه شکنی: در این مراسم مردم مقدار زغال به نشانه سیاه بختی، مقدار نمک به نشانه چشم شوری و یک سکه ده‌شاهی به نشانه تنگدستی در کوزه سفالی می‌انداختند و کوزه دور سر همه افراد خانواده چرخانده می‌شد و آخرین نفر کوزه را به بام خانه می‌برد و به کوچه پرتاب می‌کرد و می‌گفت: درد و بلای خانه را ریختم توی کوچه. این باور وجود داشت که با دور انداختن کوزه، تیره بختی، شوربختی و تنگدستی را از خانه و خانواده دور می‌کنند.
  • آجیل مشکل گشا: در گذشته بعد از مراسم پریدن از آتش، اعضای خانواده دور هم جمع می‌شدند و آخرین دانه‌ها مثل تخمه هندوانه، تخمه کدو، تخمه خربزه، فندق، بادام و ... که از زمستان باقی مانده بود میل می‌کردند. گذشتگان باور داشتند که خوردن این آجیل باعث مهربانی افراد و دور شدن کینه می‌شود.

چهارشنبه سوری باستانی

غذای چهارشنبه سوری

در این بخش می‌خواهیم به بحث خوشمزه غذاهای چهارشنبه سوری بپردازیم و شما را با آنها آشنا کنیم.

  • آش رشته: بیشتر مردم ایران شب چهارشنبه آخر سال، آش رشته یا آش محلی شهر خود را تهیه می‌کنند. این باور وجود دارد که خوردن آش رشته به این دلیل است که رشته امور را در سال جدید به دست بگریم و سال پرباری داشته باشیم.

حتما بخوانید: طرز تهیه آش رشته خوشمزه جا افتاده و مجلسی


  • پلو هفت رنگ: پلو هفت رنگ از هفت جور پلو مختلف درست می‌شود و پخت آن زحمت زیادی دارد. این پلو شامل خرما، زیره، کشمش، شوید، عدس و لوبیا است که البته بسته توان مالی هر خانواده می‌تواند محتویات آن متفاوت باشد. آلبالو پلو، سبزی پلو، رشته پلو و ... را هم می‌توان در این سفره هفت رنگ گذاشت. همچنین می‌توانید از روشی مثل پخت مرصع پلو کمک بگیرید و مخلفات متنوعی مثل خلال بادام، خلال پسته، هویج، کشمش، رزشک و ... را به پلو خود اضافه کنید.

پروفایل چهارشنبه سوری

عکس پروفایل چهارشنبه سوری خاص و ادبی

عکس چهارشنبه سوری مبارک

چهارشنبه سوری کارتونی

عکس چهارشنبه سوری عاشقانه

پروفایل چهارشنبه سوری


حتما بخوانید: متن عاشقانه تبریک سال نو به همسر


چهارشنبه سوری مبارک

نقاشی چهارشنبه سوری

نقاشی چهارشنبه سوری

پروفایل چهارشنبه سوری کارتونی

پروفایل چهارشنبه سوری کارتونی

پروفایل چهارشنبه سوری زردی من از تو

پروفایل چهارشنبه سوری زردی من از تو


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه پرتقال برای عید


عکس پروفایل برای چهارشنبه سوری

عکس چهارشنبه سوری

عکس جشن چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری مبارک

عکس نوشته چهارشنبه سوری


حتما بخوانید: تبریک عید به دوست صمیمی 


عکس های چهارشنبه سوری

عکس پروفایل چهارشنبه سوری

عکس پروفایل چهارشنبه سوری

عکس نوشته چهارشنبه سوری مبارک عاشقانه نقاشی

عکس نوشته چهارشنبه سوری مبارک عاشقانه نقاشی

عکس نوشته چهارشنبه سوری مبارک

عکس چهارشنبه سوری مبارک

سخن آخر

چهارشنبه سوری، یکی از جشن های باستانی ما ایرانیان است که در آخرین چهارشنبه سال برگزار می شود. و قدمت دیرینه ای دارد. آیا میدانید که آداب و رسوم چهارشنبه سوری چیست، چه غذاهایی دارد، یا اگر به دنبال عکس پروفایل چهارشنبه سوری هستید، ما در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، برای شما گلچینی از عکس نوشته چهارشنبه سوری برای پروفایل را گردآوری و ارائه دادیم. امیدوارم که دوست داشته باشید. لطفا سوالات، نظرات و ایده های خود را در بخش نظرات برای ما بنویسید.


مقالات مرتبط:

طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی خوشمزه و ترد مجلسی مخصوص عید

طرز تهیه سبزه کنجد ؛ روش کاشت سبزه عید با کنجد سیاه

از
17
رای