طرز تهیه سبزه پرتقال ؛ کاشت هسته پرتقال یا لیمو برای سبزه عید

طرز تهیه سبزه پرتقال ؛ کاشت هسته پرتقال یا لیمو برای سبزه عید سبزه عید یکی از اعضاء اصلی سفره هفت سین ایرانی ها است. با آموزش طرز تهیه سبزه پرتقال برای عید می توانید از هدر رفتن میزان زیادی گندم و عدس جلوگیری کرده و سبزه های زیبایی برای سفره هفت سین تهیه کنید.

از کودکی تا بزرگسالی، برای همه ما آماده شدن برای نوروز و چیدن سفره هفت سین جذابیت خاصی داشته است. درست کردن سبزه عید یکی از مراحل تدارک این سفره است. در سال های اخیر ایده درست کردن سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو یا سایر مرکبات رواج زیادی پیدا کرده است. برگ های سبز و براق مرکبات جلوه زیبایی به سفره هفت سین شما می دهد. به علاوه برخلاف سبزه های گندم، عدس، ماش یا سایر حبوبات و غلات که بعد از پایان نوروز پوسیده می شوند و باید آنها را دور ریخت، سبزه هسته پرتقال و لیمو را در برخی مناطق کشور می توان بعد از نوروز در باغ و باغچه کاشت و این به اقلیم منطقه شما بستگی دارد. نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که از کاشتن گیاهان غیر بومی در طبیعت محل زندگی خودتان پرهیز کنید، زیرا می تواند عواقب زیست محیطی به دنبال داشته باشد. ما در این مقاله از وب سایت سلام  دنیا، به شما طرز تهیه سبزه پرتقال یا لیمو و یا به عبارتی دیگر با طرز کاشت هسته پرتقال برای سبزه عید آشنا می شویم.

طرز تهیه سبزه پرتقال

روش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو در خاک

اکنون مراحل مختلف تهیه سبزه عید را با استفاده از هسته پرتقال و لیمو توضیح می دهیم:


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه عدس برای عید


1. جدا کردن هسته ها

برای این کار از لیمو و پرتقال های هسته دار استفاده کنید. از هسته های نارنج نیز می توان استفاده کرد. در گذشته اعتقاد داشتند که هسته گیاهان را نباید به زبان زد. ما نیز به احترام آنها هسته ها را به آرامی از پرتقال جدا می کنیم. زیرا هسته هایی که بعد از خوردن پرتقال یا لیمو از دهان خارج می شوند شانسی برای جوانه زنی و رشد ندارند، بهتر است پیش از خوردن میوه ها هسته ها را جدا کنید. برخی از پرتقال ها مثل پرتقال ناون، هسته کمی داشته و بهتر است که از آنها استفاده نکنید. همچنین برخی از هسته ها لکه دار هستند و از این هسته ها برای تهیه سبزه استفاده نکنید.

2. تمیز کردن هسته

با استفاده از انگشتان، هسته ها را به طور کامل در زیر آب شست و شو دهید. اجازه ندهید که در بین هسته ها پالپی باقی بماند و مراقب باشید تا هسته ها آسیب نبینند.

مراحل کاشت سبزه عید با استفاده از هسته پرتقال و لیمو

3. خیس کردن هسته ها

هسته ها را به مدت یک شبانه روز در یک لیوان آب خیس کنید. روی لیوان را نپوشانید و هسته ها را در آب ولرم قرار دهید.

4. هسته ها را در یک حوله مرطوب قرار دهید

سعی کنید برای درست کردن سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو، همیشه هسته ها را مرطوب نگه دارید. اگر هسته ها خشک شوند، دیگر جوانه نمی زنند.


حتما بخوانید: تزیین تخم مرغ سفره هفت سین


5.  هسته ها را در یک پاکت پلاستیکی قرار دهید

استفاده از کیسه های پلاستیکی باعث می شود تا رطوبت موجود در هسته ها حفظ شود.

6.  هسته ها را در محلی گرم نگهداری کنید

هسته های پرتقال یا لیمو در دمای 21 تا 24 درجه سانتی گراد (معادل با 70 تا 75 درجه فارنهایت) جوانه می زنند. یک مکان ایده آل برای قرار دادن هسته ها، در کنار پنجره است. در صورتی که به گلخانه نیز دسترسی دارید، مکان مناسبی برای نگهداری هسته ها است.

نحوه درست کردن سبزه عید با هسته مرکبات

7.  دائما حوله را مرطوب کنید

هسته ها را دائما کنترل کنید و اگر رطوبت آنها از بین رفته بود، مجددا آنها را مرطوب کنید. جهت تهیه هسته لازم است تا هسته ها مرطوب باقی بمانند.

8. قرار دادن هسته ها در خاک گلدان

به جای کیسه پلاستیکی، می توانید هسته ها را در یک گلدان نیز قرار دهید. برای کاشت هسته های پرتقال و لیمو باید گلدانی تهیه کنید که قابلیت زهکشی و خارج کردن آب اضافی را داشته باشد. سپس آن را با خاکی مخلوط از ماسه و کود گیاهی پر کنید. برای این کار هسته ها را در یک گلدان با خاک مناسب و به شکل ردیفی قرار دهید.


حتما بخوانید: آموزش کاشت سبزه عید با خاکشیر روی کوزه


توجه کنید که دانه ها باید دو تا سه سانتی متر از هم فاصله داشته باشند و یک لایه خاک نازک بر روی دانه ها بریزید و با سنگ ریز آن را بپوشانید. توجه کنید که باز هم باید گلدان را در یک محل آفتاب گیر قرار دهید و با اسپری دائما این ناحیه را خیس کرده و چندین مرتبه آب بدهید.

9. به مدت دو هفته صبر کنید

در صورتی که با استفاده از روش قرار دادن هسته ها در پلاستیک اقدام به جوانه زدن هسته ها کردید، باید بعد از  15 تا 18 روز هسته ها را به ظرف تزئینی مورد نظر خود انتقال دهید و مرتب به آنها آب بدهید تا از پلاسیده شدن سبزه جلوگیری کنید.

سبز کردن هسته لیمو و پرتقال برای سبز عید

روش تهیه سبزه پرتقال

روش تهیه سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو در آب

    • بعد از اینکه دو روز هسته های پرتقال یا لیمو را در آب گذاشتید و پوست آن را به دقت جدا کردید، آنها را درون ظرفی بریزید که سوراخ هایی در کف آن ایجاد کرده اید.
    • ظرف دیگری هم آماده کنید و آن را از آب پر کنید. این ظرف اصلی شماست و قرار است آن را در سفره هفت سین خودتان بگذارید.
    • حالا ظرف سوراخ دار را روی ظرفی که از آب پر شده است بگذارید و یک دستمال نخی و مرطوب روی هسته ها قرار بدهید تا رطوبت هسته ها از بین نرود و شروع به جوانه زدن و ریشه دهی کنند.
    • ریشه هایی که رشد می کنند از سوراخ هایی که کف ظرف ایجاد شده بود رد می شوند و به سمت آب می روند.

حتما بخوانید: مدل تزیین سفره هفت سین


  • دستمال مرطوب روی هسته ها باید تا زمانی که اولین برگ ها رشد می کنند روی آنها بمانند و بعد دستمال را بردارید.
  • اگر شما ظرف شفافی برای این کار انتخاب کرده اید، می توانید از خلاقیت خود استفاده کنید و در آن ماهی های کوچک یا شن رنگی بریزید تا این سبزه عید پرتقال و لیمو جلوه بیشتری به سفره هفت سینتان بدهد. 

روش کاشت سبزه پرتقال در آب

نتیجه گیری

سبزه عید یکی از اعضاء اصلی سفره هفت سین ایرانی ها است و هر ساله گندم و عدس زیادی برای تهیه سبزه هدر رفته و پس از پایان عید این سبزه ها دور ریخته می شوند. به واسطه کاشت سبزه با هسته های پرتقال و لیمو می توانید از هدر رفتن میزان زیادی گندم و عدس جلوگیری کرده و سبزه های زیبایی برای سفره هفت سین تهیه کنید. امیدواریم که از مقاله طرز کاشت هسته پرتقال و لیمو شیرین برای سبزه عید از از وب سایت سلام دنیا، خوشتان آمده باشد. شما همچنین میتوانید تجربیات خود را در رابطه با کاشت سبزه عید و روش کاشت هسته میوه ها با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

سبزه شاهی برای عید ؛ آموزش کاشت سبزه عید با بذر شاهی

آموزش طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز ؛ کاشت سبزه عید با ماش

طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی خوشمزه و ترد مجلسی مخصوص عید

طرز تهیه شیرینی برنجی (نان برنجی) خوشمزه و مجلسی اصیل قزوینی
 

از
17
رای