طرز تهیه سبزه عدس برای عید ؛ آموزش سبز کردن عدس برای هفت سین

طرز تهیه سبزه عدس برای عید ؛ آموزش سبز کردن عدس برای هفت سین برای اینکه سبزه عدس برای عید آماده شود باید حدود 2 تا 3 هفته قبل از رسیدن نوروز، اقدام به خیس کردن عدس ها کنید تا شروع به جوانه زنی کنند. ظروف سفالی بهترین گزینه برای سبز کردن عدس هستند.

با نزدیک شدن به روزهای سال نو و مراسم سال تحویل، تقریباً همه ما ایرانی ها به فکر سبزه عید می افتیم. طرز تهیه سبزه عدس برای قرار دادن در سفره هفت سین برای همه هیجان انگیز است. می توان انواع بذرها را برای هفت سین سبز کرد، مثل سبزه گندم، شاهی، سبزه ماش و سبزه عدس برای عید. ما می خواهیم آموزش روش صحیح سبز کردن عدس برای سفره هفت سین را در ادامه بگوییم.

آموزش کامل طرز تهیه سبزه عدس برای عید

برای اینکه سبزه عدس برای عید آماده شود باید حدود 2 تا 3 هفته قبل از رسیدن نوروز، اقدام به خیس کردن عدس ها کنید تا شروع به جوانه زنی کنند. برای این کار باید اول یک ظرف مناسب انتخاب کنید. انتخاب ظرف بسته به سلیقه شما و دیگر اجزای سفره هفت سین انجام می شود. اما ظروف سفالی بهترین گزینه برای سبز کردن عدس هستند.


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز


سبز کردن عدس براي عید (سبزه عدس مرحله به مرحله)

1. عدس ها را داخل یک کاسه ریخته و به اندازه ای آب بریزید که روی تمام عدس ها را بگیرد و آن را در دمای اتاق قرار دهید. باید مرتباً آب آن را بررسی کنید تا خشک نشده باشد. بعد از چند روز که تغییرات جزئی در عدس ها دیده شد، وقت آن است که آب اضافی را دور ریخته و روی عدس ها یک پارچه خیس قرار دهید. با این کار روند جوانه زدن عدس ها به خوبی پیش می رود. لازم است هر روز دستمال را با اسپری کردن آب مرطوب کنید. باید مطمئن شوید آب به تمام عدس ها می رسد.

روش کاشت سبزه عدس برای عید

2. بعد از چند روز عدس ها شروع به سبز شدن می کنند. حالا نوبت آن است که آن ها را در ظرف مورد نظر برای سفره هفت سین بریزید. دیگر لازم نیست دستمال را روی عدس ها بیندازید، با این کار ممکن است باعث کپک زدن آنها شوید. اما آبیاری با اسپری را فراموش نکنید.

3. برای اینکه به خوبی سبزه عدس برای عید آماده شود و سرسبزی بیشتری داشته باشد، بهتر است عدس ها را در نزدیکی پنجره با نور طبیعی و هوای متعادل پرورش دهید. با چرخاندن هر روز عدس مانع از رفتن جوانه ها به سمت نور و کج شدن سبزه عدس خود می شوید.

4. تا زمانی که عدس را نگه می دارید باید آبیاری مرتب و به شکل روزانه را داشته باشید.


حتما بخوانید: آموزش کاشت سبزه عید با خاکشیر روی کوزه


نکات مهم که با رعایت آن بهترین سبزه عدس برای عید را خواهید داشت:

  • عدس انتخابی یا هر بذر مورد نظری که قصد سبز کردن آن برای عید را دارید باید تازه و سالم باشند.

نکات مهم برای سبز کردن سبزه عدس

  • هر روز آب عدس را تعویض کنید از خراب و پوسیده شدن آنها جلوگیری کنید.
  • بهتر است از آب ولرم برای آبیاری عدس ها استفاده کنید.
  • برای داشتن سبزه عدس زیبا و متراکم برای عید، باید بذرها را به صورت تپه ای بریزید و از نازک ریختن آن خودداری کنید.
  • از قرار دادن سبزه عدس در فضایی که سرما و گرمای شدید دارد اجتناب کنید، بهترین گزینه برای پرورش سبزه عدس دمای متعادل است.
  • از ظروف فلزی برای سبز کردن عدس و سبزه های دیگر استفاده نکنید.
  • بذرها حداقل باید 24 ساعت در آب غوطه ور باشند. بعد از آن آب اضافی را تخلیه کنید.
  • اگر قصد دارید سبزه عدس را در خاک درست کنید، باید ده روز قبل از نوروز عدس ها را روی خاک بریزید و به طور منظم با اسپری اقدام به آب پاشی کنید.
  • زمانی که سبزه عدس شما به مقدار مورد نظر شما رسید، می توانید با قرار دادن ظرف عدس هفت سین در یک فضای خنک طی شب، از رشد بیش از اندازه آن جلوگیری کنید.
سخن آخر

سبزه عدس ، یکی از انواع سبزه عید است که افراد زیادی آن را تهیه می کنند و در سفره هفت سین خود استفاده می کنند. در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، برای شما همراهان عزیز، روش کاشت سبزه عدس برای عید به صورت مرحله به مرحله ، آموزش دادیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لطفا هر سوال یا پیشنهادی در خصوص سبز کردن عدس برای عید ، داشتید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

تزیین تخم مرغ سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و خاص

 فلسفه سفره هفت سین و مفاهیم و دلایل انتخاب هر یک از اجزای آن

مدل تزیین سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و لاکچری

طرز تهیه عدسی خوشمزه و لعابدار برای صبحانه به سبک سنتی

از
16
رای