آموزش طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز ؛ کاشت سبزه عید با ماش

آموزش طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز ؛ کاشت سبزه عید با ماش طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز، می تواند یک انتخاب مناسب باشد به شرط آنکه خیلی دیر اقدام به کاشت سبزه ماش نکنید. می توان از بذرهای مثل: عدس، خاکشیر، ماش و...؛ برای تهیه سبزه عید استفاده کرد.

سبزه ماش، یکی از انتخاب های مناسب به عنوان سبزه عید است. اگر به دنبال روش کاشت سبزه ماش برای سفره هفت سین عید نوروز هستید، جای درستی آمده اید. در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، ما قصد داریم تا برای شما طرز تهیه سبزه عید با ماش را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

آموزش طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز

یکی از زیباترین و جالب ترین رسوم ایرانی از گذشته تا امروز، کاشت سبزه برای سفره هفت سین بوده است. هر یک از اجزای سفره هفت سین نماد چیزی است و یکی از دوست داشتنی ترین آنها سبزه است که نماد سرسبزی و سرزندگی است. می توان به سلیقه شخصی از بذرهای مختلف برای تهیه سبزه عید استفاده کرد، مثل سبزه گندم، سبزه عدس، سبزه خاکشیر، سبزه ماش، سبزه هسته پرتقال و غیره. در ادامه آموزش کاشت سبزه ماش برای عید نوروز را به شما ارائه می دهیم.

مراحل کاشت سبزه ماش مرحله به مرحله

1. برای داشتن یک سبزه ماش زیبا و یکدست، ابتدا باید مقداری ماش سالم و بدون خرابی را انتخاب کنید. آنها را درون یک کاسه بریزید و به اندازه ای آب روی آن بریزید که روی سطح ماش ها را آب بپوشاند و اجازه دهید تا حدود 16 ساعت در آب خیس بخورد.


حتما بخوانید: کاشت سبزه عید با خاکشیر روی کوزه


مراحل کاشت سبزه ماش

2. بعد از خیس خوردن، ماش را در ظرفی که برای سبزه سفره هفت سین انتخاب کرده اید بریزید و روی آن را با یک دستمال نمدار بپوشانید و ظرف را در دمای اتاق قرار دهید. لازم است دو تا سه بار در روز با اسپری روی دستمال را مرطوب کنید تا ماش ها قادر به جوانه زنی باشند. دقت کنید که پارچه روی ماش ها خشک نشود. البته نباید آنقدر آب درون ظرف بماند که باعث پوسیدگی ماش ها شود. معمولاً ماش ها در طی سه روز جوانه می زنند.

3. اگر میزان کمی از ماش را درون ظرف بریزید، سبزه شما کم پشت خواهد بود. اما اگر مقدار بیشتری ماش خیس کنید، سبزه ماش پرپشت خواهید داشت. ولی آنقدر زیاد نریزید که امکان جوانه زدن همه آنها وجود نداشته باشد.

4. بعد از اینکه جوانه ها رشد کردند، دستمال را از روی سبزه ماش بردارید تا شروع به رشد کند. همچنان باید از اسپری برای آبیاری سبزه ها استفاده کنید و ظرف را در محیط معتدل رو به گرمی قرار دهید.

5. وقتی طول سبزه ماش شما به حد دلخواه رسید، آن را در فضایی با دمای خنک قرار دهید تا از سرعت رشد آن کم شود.

روش کاشت سبزه ماش برای سفره هفت سین


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه عدس برای عید


نکات مهم آموزش کاشت سبزه ماش برای عید نوروز

  • بهتر است از دستمال نخی نو و تمیز برای روی ماش ها استفاده کنید، در غیر این صورت احتمال کپک زدن سبزه وجود دارد.
  • بهتر است سبزه را پشت پنجره نگه دارید تا جوانه ها به رنگ سبز زیبایی رشد کنند.
  • بهتر است آبیاری سبزه ماش با استفاده از آب ولرم باشد.
  • ماش سیاه بهترین انتخاب برای سبزه عید است، اما زمان سبز کردن آن با ماش معمولی فرق دارد.
  • بهترین ظروف برای کاشت سبزه ظروف سفالی است.

زمان مناسب برای سبزه ماش (سبزه ماش چند روزه سبز میشود)

  • اگر برای شما هم این سوال پیش میاد که سبزه ماش را کی بکاریم  و یا اینکه سبزه ماش چقدر طول می کشد تا سبز شود؟ ؛ باید گفت که سبزه ماش رشد نسبتاً کندی دارد، بنابراین بهتر است 12 تا 15 روز قبل از عید باید برای سبز کردن آن اقدام کنید.
سخن آخر

طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز، می تواند یک انتخاب مناسب و خوبی باشد به شرط آنکه خیلی دیر اقدام به کاشت سبزه ماش نکنید. امیدوارم از آموزش کاشت سبزه ماش برای عید نوروز بهره کافی برده باشد و امسال سبزه ای متفاوت مهمان سفره هفت سین زیبای شما باشد. اگر برای شما سوال درباره اینکه سبزه ماش را چگونه درست کنیم، پیش آمده یا نظری یا پیشنهادی دارید، می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

تزیین تخم مرغ سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و خاص

فلسفه سفره هفت سین و مفاهیم و دلایل انتخاب هر یک از اجزای آن

طرز تهیه شیرینی نان پنجره ای خوشمزه و مجلسی خانگی به سبک قنادی

طرز تهیه شیرینی نارگیلی خوشمزه خانگی ساده و پفکی به روش بازاری

از
21
رای