آموزش کاشت سبزه عید با خاکشیر روی کوزه ؛ نحوه سبز کردن خاکشیر

آموزش کاشت سبزه عید با خاکشیر روی کوزه ؛ نحوه سبز کردن خاکشیر درست کردن سبزه خاکشیر علاوه بر ظرافت و زیبایی که دارد، بسیار سریع نیز رشد می کند و برای افرادی که دیر به فکر سبز کردن سبزه عید افتاده اند گزینه خیلی خوبی است. در ادامه می توانید روش کاشت سبزه عید با خاکشیر را بخوانید.

آماده کردن سبزه عید یکی از رسوم قدیمی ایرانی ها در نوروز است. هر سال چند روز مانده به مراسم سال نو و عید، بیشتر زنان ایرانی به فکر آماده کردن سبزه عید می افتند. این سبزه ها می تواند از بذرهای مختلفی تهیه شود که متداولترین آنها سبزه عدس، گندم و ماش است. اما اگر به دنبال تنوع هستید و می خواهید سبزه ای متفاوت از هر سال داشته باشد، تخم هایی مثل خاکشیر و شاهی بخاطر قابلیت چسبندگی بالا روی سطوح، انتخاب های خوبی هستند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، نحوه سبز کردن خاکشیر را به شما آموزش بدهیم. درست کردن سبزه خاکشیر علاوه بر ظرافت و زیبایی که دارد، بسیار سریع نیز رشد می کند و برای افرادی که دیر به فکر سبز کردن سبزه عید افتاده اند گزینه خیلی خوبی است.

مراحل کاشت سبزه عید با خاکشیر 

  • پنج یا شش روز پیش از سال نو مقدار مورد نظر از بذر خاکشیر را برای یک شب خیس کنید. دقت کنید از بذرهای تازه استفاده کنید تا سبزه خاکشیر شما یکدست باشد و تمام دانه رشد کنند.

روش کاشت سبزه عید با خاکشیر


حتما بخوانید: سبزه عدس برای عید


سبزه خاکشیر روی کوزه

  • ظرف مورد نظر مثل کوزه سفالی را با یک لایه نازک از پنبه بپوشانید، سپس روی آن جوراب زنانه نازک یا پارچه تنظیف بکشید و تثبیت کنید.  
  • لایه ای که با جوراب یا پارچه روی سطح ایجاد کرده اید را به خوبی با آب خیس کنید.
  • در این مرحله بذرهایی که خیس خورده اند و حالت چسبناک پیدا کرده اند را با دست روی ظرف بکشید. دقت کنید که تمام سطح ظرف شما به صورت یکدست با خاکشیر پوشانده شود.
  • اگر برای اینکار کوزه انتخاب کرده اید، درون آن را پر از آب کنید. فراموش نکنید روزانه با اسپری روی آن را آبپاشی کنید.
  • چنانچه از ظروف دیگری برای سبز کردن خاکشیر نیز استفاده کردید، باید روی بذرهای خاکشیر را با اسپری آب بپاشید.
  • سپس روی کوزه یا ظرف خود را با نایلونی که چند سوراخ دارد بپوشانید. دقت کنید که نایلون با بذرهای خاکشیر تماس نداشته باشد چون ممکن است باعث ریختن آنها بشود.
  • اجازه بدهید تا نایلون به مدت دو تا سه روز روی ظرف شما بماند، تا اینکه خاکشیرها شروع به سبز شدن کنند. پس از این مرحله نایلون را برداشت و آبیاری مرتب روزانه سبزه خاکشیر با اسپری را فراموش نکنید.

مراحل سبز کردن خاکشیر برای سبزه عید


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز


نکته در مورد سبز کردن خاکشیر 

بذر خاکشیر این قابلیت را دارد که روی هر سطح افقی یا عمودی بچسبد و سبز شود، پس از خلاقیت خود استفاده کنید و جالب ترین سبزه عید را برای هفت سین خود آماده کنید. به یاد داشته باشید که آموزش کاشت سبزه خاکشیر بسیار شبیه به سبزه شاهی است و شما می توانید در زمان کوتاه هر یک از آنها را سبز کنید.

سخن آخر

سبزه خاکشیر ، یکی از زیباترین سبزه عید است. در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، ما آموزش کاشت سبزه عید با خاکشیر یا همان روش سبز کردن خاکشیر را برای شما قرار دادیم. امیدوارم که دوست داشته باشید و این سبزه خاکشیر را برای سفره هفت سین عید که پیش رو داریم، درست کنید. اگر این مقاله را دوست داشتید، می توانید با دوستان خود که فکر می کنید این مطلب مفید و کاربردی است به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط

تزیین تخم مرغ سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و خاص

طرز تهیه شیرینی کشمشی نرم و خوشمزه خانگی با شکر برای عید

مدل تزیین سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و لاکچری

خواص بی نظیر خاکشیر برای سلامتی، پوست، مو

فلسفه سفره هفت سین و مفاهیم و دلایل انتخاب هر یک از اجزای آن

طرز تهیه شیرینی نارگیلی خوشمزه خانگی ساده و پفکی به روش بازاری


 
 

از
12
رای