سبزه شاهی برای عید ؛ آموزش کاشت سبزه عید با بذر شاهی

سبزه شاهی برای عید ؛ آموزش کاشت سبزه عید با بذر شاهی شاهی به خاطر داشتن دانه های کوچک و سبک آن که با خیس شدن حالت ژله ای پیدا می کنند، قابلیت سبز شدن روی سطح ظروف مختلف را دارد و می توانید سبزه عید را در قالب یک کار هنری آماده کنید.

چیدن سفره هفت سین یکی از زیباترین و مهمترین بخش های عید نوروز و سال تحویل است. در اغلب خانواده همه اعضا در چیدن آن نقش دارند اما تهیه سبزه سفره هفت سین معمولاً توسط خانم های خانه انجام می شود. سبزه سفره هفت سین می تواند از بذرهای مختلفی تهیه شود که رایج ترین آنها گندم، عدس و ماش است. اگر می خواهید با سلیقگی خود را در چیدمان سفره هفت سین نشان دهید، می توانید از تخم شاهی برای این کار استفاده کنید. ادامه مطلب از وب سایت سلام دنیا را بخوانید تا با نحوه کاشت سبزه شاهی برای عید نوروز آشنا شوید. شاهی به خاطر داشتن دانه های کوچک و سبک آن که با خیس شدن حالت ژله ای پیدا می کنند، قابلیت سبز شدن روی سطح ظروف مختلف را دارد و می توانید سبزه عید را در قالب یک کار هنری آماده کنید. به علاوه اگر دیر به فکر سبز کردن سبزه عید افتاده اید، باید این خبر خوشحال کننده را به شما بدهم که سبزه شاهی در عرض یک روز جوانه می زد و از این لحاظ انتخاب خیلی خوبی است.

چگونه بذر شاهی برای عید نوروز سبز کنیم

مراحل کاشت سبزه شاهی برای عید

1. مقدار مناسبی تخم شاهی را در آب خیس کنید و اجازه بدهید برای سه تا چهار ساعت در آب بماند تا حالت ژله ای شود. دقت کنید که تخم شاهی شما زیاد کهنه نباشد، زیرا احتمال سبز نشدن آن وجود دارد.

روش کاشت سبزه شاهی برای سفره هفت سین

2. حالا نوبت آماده کردن ظرفی است که می خواهید روی آن اقدام به کاشت سبزه شاهی برای عید کنید. وسایلی که در این مرحله نیاز دارید عبارتند از: ظرف مناسب، مقداری پنبه، پارچه تنظیف یا جوراب نازک زنانه، آب.


حتما بخوانید: آموزش طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز


سبزه شاهی روی کوزه یا سبد با جوراب 

3. حالا که لوازم شما آماده است، اولین کاری که می کنید مرطوب کردن بدنه ظرف خود (کوزه یا سبد) است. با این کار شما می توانید پنبه را روی ظرفی که انتخاب کرده اید بچسبانید. بعد از اینکه میزان مناسبی از پنبه را روی ظرف خود چسباندید، آن را با پارچه تنظیف بپوشانید و دوباره آن را مرطوب کنید. با این کار باعث می شوید که تخم های شاهی بهتر روی آن بچسبند و شروع به جوانه زنی کنند. شما می توانید با کشیدن جوراب زنانه به روی ظرف مورد نظر نیز تخم های شاهی را روی آن نگه دارید.

4. بعد از اینکه مقدار کافی از تخم شاهی روی سطح مورد نظر چسبانده شد و آب پاشی نیز کردید، ظرف را به مدت 24 ساعت با نایلونی که روی آن سوراخ ایجاد کرده اید، بپوشانید. این کار به حفظ رطوبت آن کمک می کند. دقت کنید طوری این کار انجام شود که نایلون در تماس با بذرها نباشد. باید روزی چند بار نایلون را بردارید و روی بذرها آبپاشی کنید.

سبزه شاهی چند روزه سبز می شود

5. بعد از سبز شدن جوانه ها، نایلون را برداشته و روزانه دو بار ظرف را با اسپری به صورت خیلی ملایم آبپاشی کنید. در طی دو تا سه روز اول پس از کاشت، تخم شاهی های شما جوانه می زنند و در طول یک هفته سبزه عید زیبایی برای هفت سین خواهید داشت.

چگونه بذر شاهی برای عید نوروز سبز کنیم


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه عدس برای عید


چنده ایده در کاشت سبزه شاهی برای افراد با سلیقه

  • شما می توانید از چسبندگی تخم های شاهی استفاده کنید و طرح مورد نظر، برای مثال یک قلب یا گل را روی ظرف مورد نظر خود پیاده کنید.
  • می توانید با انتخاب یک ظرف بلوری و کاشت تخم شاهی روی نیمه بالایی آن، نیمه پایینی را به عنوان تنگ ماهی استفاده کنید.
  • اگر کمی حوصله به خرج دهید و مجسمه حیوانی که نماد سال در پیش است را پیدا کنید، می توانید تخم های شاهی را روی آن سبز کنید و با این سبزه شاهی متفاوت، جلوه خاصی به سفره هفت سین خود بدهید.
سخن آخر

سبزه عید ، یکی از سین های تشکیل دهنده سفره هفت سین عید نوروز ما ایرانیان است  یکی از دلایلی است که سبزه در سفره هفت سین قرار داده می شود این است که سبزه در واقع نشانه شکوفایی و خوشبختی است. سبزه شاهی یکی از گیاهانی است که برای سبزه عید کاشته می شود. از این رو در این مطلب از وب سایت سلام دنیا ، ما برای شما نحوه کاشت سبزه شاهی را آموزش دادیم. امیدوارم که دوست داشته باشید. اگر فکر می کنید از نزدیکان یا دوستان شما، کسی هست که می خواهد برای عید ، سبزه شاهی بکارد، می توانید این مطلب را با او به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

مدل تزیین سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و لاکچری

آموزش کاشت سبزه عید با خاکشیر روی کوزه ؛ نحوه سبز کردن خاکشیر

تزیین تخم مرغ سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و خاص

فلسفه سفره هفت سین و مفاهیم و دلایل انتخاب هر یک از اجزای آن
 

از
29
رای