طرز تهیه شیرینی برنجی (نان برنجی) خوشمزه و مجلسی اصیل قزوینی

طرز تهیه شیرینی برنجی (نان برنجی) خوشمزه و مجلسی اصیل قزوینی نان برنجی کرمانشاه را با روغن کرمانشاه طبخ می کنند که از لطافت بسیاری برخوردار است و نان برنجی قزوین شیرینی ترد و خوش طعم است که هوش از سر می برد. امروز با هم طرز تهیه شیرینی نان برنجی را در سلام دنیا مشاهده می کنیم.

شیرینی برنجی که از آرد برنج اعلا تهیه می شود، یکی از شیرینی های اصیل ایرانی است و سوغات شهر کرمانشاه و قزوین به شمار می آید. به این دلیل که کرمانشاه در مسیر جاده ابریشم قرار داشت نیاز به یک خوراکی با ماندگاری بالا برای مسافران بود که شیرینی برنجی ابداع شد که بیش از 150 سال قدمت دارد و به دوران قاجار مربوط می شود. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه شیرینی برنجی قزوین را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای شیریني برنجي

آرد برنج180 گرم
پودر شکر110 گرم
روغن جامد125 گرم
گلاب1/2 پیمانه
پودر هل1/3 قاشق چایخوری
زعفران غلیظ دم شده2 قاشق غذا خوری
تخم مرغ1 عدد
پسته نگینی برای تزئینبه میزان لازم

دستور پخت شیریني برنجي

1

طرز تهیه شيريني برنجي قزوین

ابتدا روغن را آب کنید و بگذارید تا از حرارت بیفتد. سپس شکر و پودر هل را افزوده و مخلوط کنید تا مایه ای یکدست بدست آید.

طرز تهیه نان برنجی قزوینی خانگی
2

مرحله دوم

سپس تخم مرغ را در کاسه ای ریخته و خوب هم بزنید تا از حالت لختگی خارج شود و بعد نیمی از آن را به خمیر شیرینی اضافه کنید (فقط به نصف تخم مرغ برای این شیرینی نیاز داریم) و خوب مخلوط کنید.

3

مرحله سوم

حالا گلاب را هم می افزاییم و مخلوط می کنیم. در نهایت آرد برنج را افزوده و کاملا ورز می دهیم تا خمیری یکدست حاصل شود. اگر خمیر شل بود بعد از استراحت به بافت مورد نظر می رسد؛ ولی اگر خشک بود نیاز دارد تا باز هم ورز داده شود. حالا در این مرحله می توانید خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده و به یک قسمت زعفران افزوده خوب ورز دهید تا یکدست شود.

4

مرحله چهارم تهیه نان برنجی

حالا خمیر شیرینی برنجی نیاز دارد که به مدت 12 ساعت در جایی که خیلی گرم نباشد استراحت کند.

طرز تهیه شیریني برنجي خانگی اصل قزوین
5

مرحله پنجم

بعد از گذشت زمان استراحت از خمیر به اندازه یک فندق درشت برداشته میان دو دست گرد کنید طوری که دیگر ترکی نداشته باشد و بعد با قالب مخصوص شیرینی برنجی، روی شیرینی را طرح بیندازید. اگر قالب در دسترس ندارید از یک ابزار گرد (مثل درب شیشه) استفاده کرده و دایره های تو در تو روی شیرینی ایجاد کرده و در نهایت با پسته تزئین کنید.

6

مرحله ششم

حالا شیرینی ها را داخل سینی فر چیده و سینی را در فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 20 دقیقه بپزید.

7

مرحله هفتم پخت شیرینی برنجی

بعد از سپری شدن این زمان شیرینی ها را از فر خارج کرده و اجازه می دهیم تا کامل خنک شوند. سپس در ظرف درب داری چیده و در جای خشک و خنک نگهداری و نوش جان کنید.

طرز تهیه شیرینی نان برنجی ترد و خوشمزه

نکات و فوت و فن تهیه شیرینی نان برنجی 

  • بعد از گذشت زمان استراحت اگر امکان پخت شیرینی را نداشتید خمیر را به یخچال انتقال دهید.
  • برای طرح انداخت روی شیرینی برنجی حتما کاسه ای آرد برنج را کنار دست خود بگذارید و قالب را داخل آرد زده  تکان دهید و بعد روی شیرینی بزنید.
  • شیرینی برنجی را هم حتما در سینی مخصوص پخت شیرینی طبخ کنید سینی فر گزینه مناسبی برای این کار نیست.
از
15
رای