طرز تهیه سبزه کنجد ؛ روش کاشت سبزه عید با کنجد سیاه

طرز تهیه سبزه کنجد ؛ روش کاشت سبزه عید با کنجد سیاه اگر تجربه کاشت سبزه عید را ندارید و یا فرصت کافی برای سبز کردن گندم و عدس باقی نمانده، ما به شما تهیه سبزه کنجد سیاه را پیشنهاد می کنیم، چون علاوه بر کاشت آسانی که دارد، خیلی زود سبز می شود و ظاهر فوق العاده زیبایی دارد.

یکی از مشهورترین رسوم ایرانی ها برای نوروز، آماده کردن سبزه عید است که می توان آن را از سبز کردن کنجد سیاه، گندم، ماش، عدس، خاکشیر و سایر بذرها و دانه ها تهیه کرد. سبزه نمادی از بهار، حیات و تولد دوباره است و جایگاه ویژه ای در سفره هفت سین ایرانی دارد.

اغلب خانواده های ایرانی ترجیح می دهند سبزه عید را خودشان بکارند و آن را از بیرون خریداری نکنند. در واقع کاشت سبزه عید فرصتی برای هنر نمایی خانم خانه است. اگر تجربه کاشت سبزه عید را ندارید و یا فرصت کافی برای سبز کردن گندم و عدس باقی نمانده، ما به شما در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، طرز تهیه سبزه کنجد سیاه را پیشنهاد می کنیم، چون علاوه بر کاشت آسانی که دارد، خیلی زود سبز می شود و ظاهر فوق العاده زیبایی دارد.

چطور سبزه کنجد سیاه تهیه کنیم؟

شما می توانید به دو صورت سبزه کنجد سیاه را آماده کنید:

  • سبز کردن کنجد سیاه بدون خاک
  • سبز کردن کنجد سیاه در خاک

حتما بخوانید: آموزش طرز تهیه سبزه ماش برای عید نوروز


روش کاشت سبزه عید با کنجد سیاه

  • ابتدا باید دانه کنجد سیاه سالم و تازه تهیه کنید. دقت کنید که دانه های کنجد بو داده شده خریداری نکنید.
  • دانه های کنجد را در ظرف مناسب به مدت 8 ساعت در آب خیس کنید.
  • از آنجایی که سبز کردن دانه کنجد سیاه زمان زیادی نمی برد، می توانید شش تا هشت روز قبل از عید اقدام به این کار کنید.
  • سبزه کنجد سیاه شما به آرامی رشد می کند و می توانید آن را تا پایان نوروز در هفت سین خود نگه دارید.
  • دانه های کنجد سیاه را می توانید مانند سایر سبزه ها در بشقاب سبز کنید یا کمی خلاقیت به خرج دهید و آن را روی گلدان، کوزه، تنگ ماهی، مجسمه یا هر چیزی دیگری که بخواهید برای سفره هفت سین آماده کنید.

روش کاشت سبزه عید با کنجد سیاه

روش سبز کردن کنجد سیاه بدون خاک

1. اگر می خواهید دانه های کنجد سیاه را درون بشقاب سبز کنید باید ابتدا بستر مناسبی برای آن تهیه کنید. استفاده از تنظیف، پارچه نخی یا پنبه می تواند انتخاب خوبی باشد. مقدار مناسبی از کنجد سیاه خیس شده که متناسب با اندازه ظرف مورد نظر خودتان است را روی آن بریزید، به صورتی که جای خالی روی بستر تهیه شده باقی نماند. از روی هم ریختن کنجد ها هم خودداری کنید. حالا یک پارچه مرطوب دیگر روی دانه های کنجد سیاه بیندازید.


حتما بخوانید: طرز تهیه سبزه عدس برای عید


2. بعد از 2 تا 4 روز، کنجد سیاه جوانه می زند. باید در این مدت به طور مرتب پارچه را مرطوب نگه دارید. ظرف سبزه خودتان را در محلی قرار دهید که میزان کافی نور دارد. لازم است که سبزه کنجد سیاه را به مرتباً آبیاری کنید تا خشک نشود. اگر سبز کردن دانه ها را در ظرف اصلی خود انجام نداده اید، حالا می توانید جوانه ها را به ظرف سفره هفت سین خود منتقل کنید. دانه ها را مرطوب کنید و روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید تا رشد سبزه سریع تر انجام شود.

3. چنانچه دوست دارید سفره هفت سین زیباتری داشته باشید، می توانید سبزه کنجد سیاه را روی ظروف مختلف آماده کنید. برای این کار باید مقداری پارچه تنظیف را روی یک کوزه یا ظرف مورد نظر خود بپیچید، آن را خیس کنید و سپس مقداری از کنجدهای خیس خورده را روی پارچه بکشید.

4. بعد از انجام این مراحل باید اقدام به آبیاری کنجد سیاه کنید. در مواردی که قصد سبز کردن کنجد سیاه روی ظروفی با سطح عمودی دارید، باید آبیاری با استفاده از اسپری و به آرامی باشد تا دانه های کنجد از سطح ظرف پایین نریزند.

5. بعد از چند روز برگ های کوچک و سبز کنجد سیاه شروع به باز شدن می کنند و شما سبزه ای بسیار زیبا و متفاوت از همیشه خواهید داشت.  

روش سبز کردن کنجد سیاه بدون خاک

سبز کردن کنجد سیاه در خاک

1. چنانچه تصمیم گرفته اید سبزه کنجد سیاه را در گلدان داشته باشید، باید ابتدا در گلدان مورد نظر خودتان حدود 5 تا 8 سانتیمتر خاک بریزید. خاک را با استفاده از اسپری کردن آب مرطوب کنید. از ریختن آب زیاد در گلدان خودداری کنید زیرا می تواند باعث پوسیده شدن دانه های کنجد شود.

2. حالا یک لایه نازک از خاک روی دانه های کنجد سیاه بپاشید. حدود یک سانتی متر می تواند کافی باشد. مجدداً روی خاک با اسپری آب بپاشید.


حتما بخوانید: مدل تزیین سفره هفت سین


3. در این مرحله باید گلدان را در محلی نور گیر و به دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. باید مانع از خشک شدن خاک شوید و به طور مرتب اقدام به اسپری آب روی سبزه خود کنید. پس از یک هفته یا کمی بیشتر سبزه کنجد سیاه شما آماده قرار دادن در سفره هفت سین می شود.

سخن آخر

سبزه عید، یکی از سین های سفره هفت سین است و نماد سر سبزی و تولد دوباره است. اگر دلتان می خواهد که امسال سبزه عید را خودتان بکارید ولی نمی دانید چه چیزی بکارید و یا چطور این کار را انجام بدهید، ما در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، برای شما طرز تهیه سبزه کنجد سیاه را آموزش دادیم. امیدوارم که دوست داشته باشید. اگر می خواهید سبزه ماش، سبزه عدس و ... را برای سبزه عید خود انتخاب کنید می توانید، مابقی پست های ما را بخوانید.


مقالات مرتبط:

تزیین تخم مرغ سفره هفت سین با ایده های ساده، شیک و خاص

طرز تهیه باسلوق گردویی خانگی خوشمزه و ساده به روش بازاری 

طرز تهیه شیرینی مشهدی یا آلمانی خوشمزه خانگی به روش بازاری

از
22
رای