میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403؛ زمان واریز و نحوه محاسبه عیدی

میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403؛ زمان واریز و نحوه محاسبه عیدی مبلغ عیدی مستمری بگیران بانک رفاه؛ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403 چقدر است و کی واریزی میشود؛ نحوه محاسبه عیدی 1403؛ جدول پرداخت عیدی مستمری بگیران 1403 در سلام دنیا بخوانید.

یکی از اصلی‌ترین مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی و دیگر کارمندان پرداخت عیدی کارگری است. ما در این مبحث از سلام دنیا، به میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403 ، زمان وازیر عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403؛ تفاوت بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

مبلع عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403 چقدر است

میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال 1403، به میزان مبلغ عیدی کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری می باشد. همچنین زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال 1403، معمولا در اسفند ماه صورت می گیرد. میزان عیدی سال 1403 برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان دولتی و نیروهای مسلح توسط هیات دولت و در قانون و بخشنامه بودجه کشور مشخص می شود. حداقل سقف مبلغ پاداش کارگران سال 1403 معمولا معادل دو برابر حقوق پایه و حداکثر مبلغ عیدی برابر با سه برابر حقوق پایه وزارت کار می باشد. 


حتما بخوانید: زمان و ساعت تحویل سال 1403


زمان وازیر عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403

زمان واریز عیدی در سال گذشته، برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی بر اساس اعلام کانون بازنشستگان و مستمری‌ بگیران تامین اجتماعی تهران، از 15 اسفند ماه آغاز شد و براساس حروف الفبا انجام گرفت. زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال 1403 هنوز مشخص نشده است، اما احتمال می رود که همانند روند سال گذشته، در اواسط اسفند ماه صورت گیرد.

تفاوت بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

  • بازنشستگان تامین اجتماعی، بیشتر برای توصیف افرادی به کار می رود که از پوشش بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند و با رسیدن به سن خاص و با دارا بودن سابقه کاری لازم، وارد مرحله بازنشستگی می شوند. پس از بازنشستگی، این دسته از افراد، حقوق بازنشستگی خود را از سازمان تامین اجتماعی دریافت می نمایند.
  • مستمری بگیران تامین اجتماعی، بیشتر برای توصیف بازماندگان بیمه شدگان تامین اجتماعی و از کار افتادگانی که هر ماه،​ مبلغی را تحت عنوان مستمری از سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده، مورد استفاده قرار می گیرد. کلمه مستمری بگیر یک معنای عام نیز داشته که در این معنا شامل هر سه گروه بازنشستگان، از کار افتادگان و بازماندگان تحت پوشش تامین اجتماعی می شود.

عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی کی واریزی میشود

همانطور که در بخش بالا ذکر شد، زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال 1403، معمولا در اسفند ماه صورت می گیرد.

جدول پرداخت عیدی مستمری بگیران 1403

جدول پرداخت عیدی مستمری بگیران 1403

نحوه محاسبه عیدی 1403

نحوه محاسبه عیدی در سال 1403، بازنشستگان تامین اجتماعی و مستمری بگیران تامین اجتماعی، همانند سال های گذشته بوده؛ با این توضیح که، هر ساله در بهمن ماه، هیات وزیران، اقدام به تشکیل جلسه ای کرده که در آن جلسه، مبلغ عیدی کارمندان کشوری، لشکری، بازنشستگان کشوری و لشکری و میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی را تعیین و تصویب نموده و عیدی این گروه ها بر اساس این مصوبه پرداخت می شود. نحوه محاسبه عیدی کارگران تامین اجتماعی در سال 1403، مطابق قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران مصوب 1370 می باشد. این قانون، میان نحوه محاسبه عیدی کارگرانی که حداقل برای 12 ماه در یک کارگاه کار نموده اند و کارگرانی که کمتر از دوازده ماه در یک کارگاه مشغول به کار بوده اند، تفاوت قائل شده است.


حتما بخوانید: لیست هنرهای دستی درآمدزا خانگی جدید و پرفروش


به همین دلیل، ما نیز، نحوه محاسبه عیدی سال 1403 برای کارگران تامین اجتماعی را در دو بخش جداگانه، مورد بررسی قرار می دهیم: نحوه محاسبه عیدی سال 1403 برای کارگران با حداقل دوازده ماه کارکرد: به موجب ماده واحده قانونی مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران: «کلیه کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد، ‌به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان، نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی کارگران تجاوز کند.» مطابق این ماده، حداقل مبلغ عیدی کارگران تامین اجتماعی، به میزان شصت برابر آخرین مزد روزانه آن ها و حداکثر مبلغ عیدی آن ها نیز برابر است با نود برابر آخرین مزد روزانه کارگران. فرمول تعیین پاداش آخر سال کارگران تامین اجتماعی در سال 1403 به صورت زیر خواهد بود:

  • 60*مزد روزانه= حداقل عیدی کارگران در سال 1403
  • 90*مزد روزانه= حداکثر عیدی کارگران در سال 1403

نحوه محاسبه عیدی سال 1403 برای کارگران با کارکرد کمتر از دوازده ماه: به موجب تبصره 1 ماده واحده مزبور: « مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده ‌اند، باید به ماخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال، محاسبه ‌گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده موضوع ماده واحده این قانون تجاوز نماید.» با توجه به این تبصره، فرمول محاسبه عیدی سال 1403 برای کارگران با کارکرد کمتر از دوازده ماه، به شرح زیر می باشد:

نحوه محاسبه عیدی 1403

افراد با توجه به فرمول های قید شده در قسمت فوق می توانند عیدی کارگران تامین اجتماعی در سال 1403 را محاسبه نمایند. با توجه به این که حداقل حقوق و مزد در هر سال متفاوت می باشد. این مبلغ نیز در هر سال رقم متفاوتی نسبت به سال قبل می باشد.

مبلغ عیدی مستمری بگیران بانک رفاه

تا کنون اطلاعاتی درباره مبلغ عیدی مستمری بگیران بانک رفاه برای سال پیش رو یعنی 1403 در دسترس قرار داده نشده است. ولی اگر بخواهیم راجب سال 1402 صحبت کنیم می توانم بگویم عیدی مستمری بگیران بانک رفاه معمولا از تاریخ 16 اسفند شروع می شود و عیدی مستمری بگیران بانک رفاه یک میلیون و ششصد هزار تومان بود.

مبلغ عیدی مستمری بگیران بانک رفاه

سخن آخر

در این پست ما به میزان عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی 1403 پرداختیم. امیدواریم این روش ها به شما در محاسبه عیدی کمک کرده باشند. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

چگونه شماره مشتری بانک ملت را پیدا کنیم

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد بانک سپه

از
7
رای