آستیگماتیسم چیست؟ علائم، علل، آزمایش های لازم جهت تشخیص و درمان آن

آستیگماتیسم چیست؟ علائم، علل، آزمایش های لازم جهت تشخیص و درمان آن آستیگماتیسم یک نقص بینایی رایجی است که به دلیل نامنظمی در شکل قرنیه به وجود می آید و می تواند در کودکان و بزرگسالان اتفاق بیفتد که نزدیک بینی، سابقه خانوادگی خطر ابتلا به آستیگمات را افزایش می دهد.

آستیگماتیسم چیست

آستیگماتیسم یک نقص بینایی رایجی است که به دلیل نامنظمی در شکل قرنیه به وجود می آید. در مشکل آستیگماتیسم لنزها یا قرنیه که در سطح جلویی چشم قرار دارند، انحنا پیدا می کنند. این مشکل باعث تغییر عبور نور به رتینای چشم می شود. این مشکل باعث تاری، تیرگی یا دید مختل می شود. دوربینی و نزدیک بینی دو نوع مشکل دیگر برای عبور نور به رتینای چشم ها هستند. دوربینی را هیپروپی و نزدیک بینی را میوپی می نامند. دو نوع اصلی آستیگماتیسم، آستیگماتیسم قرنیه و عدسی هستند. آستیگماتیسم قرنیه از نایکنواختی انحنای قرنیه به وجود می اید. آستیگمانیسم عدسی از نایکنواختی انحنای لنزها رخ می دهند.

دلایل بروز آستیگماتیسم

دلایل بروز آستیگماتیسم مشخص نیستند، اما ژنتیک یک عامل مهم است. اغلب در زمان تولد این مشکل وجود دارد، اما ممکن است بعدا با افزایش سن بیشتر شود. ممکن است این مشکل به دلیل آسیب یا بعد از عمل جراحی چشم بروز پیدا کند. آستیگماتیسم اغلب با نزدیک بینی یا دوربینی اتفاق می افتد.

دلایل بروز آستیگماتیسم

چه کسانی در معرض خطر آستیگماتیسم قرار دارند؟

آستیگماتیسم می تواند در کودکان و بزرگ سالان رخ دهد. اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید، ممکن است خطر پیشرفت آستیگماتیسم در شما بیشتر باشد:

 • سابقه مشکل خانوادگی آستیگماتیسم یا دیگر مشکلات چشمی مانند کراتوکونوس( قوز قرنیه) و دژنراسیون قرنیه را داشته باشید.
 • خراش و نازکی قرنیه
 • نزدیک بینی بیش از حد که در دید فاصله تاری ایجاد می کند.
 • دوربینی بیش از حد که دید فاصله نزدیک را هم تار می کند.
 • سابقه نوعی جراحی خاص چشم مانند جراحی آب مروارید (لنز تار در طی جراحی از چشم خارج می شود)

علائم آستیگماتیسم

علائم آستیگماتیسم می تواند در هر فرد متفاوت باشد. بعضی از افراد اصلا هیچ علائمی ندارند. علائم آستیگماتیسم عبارت اند از:

 • دید تار، مختل یا تیره در تمامی فواصل (خیلی نزدیک و خیلی دور)
 • در شب به سختی دیدن
 • خستگی چشم
 • دوبینی
 • حساسیت چشمی
 • سردردها

اگر علائم آستیگماتیسم را دارید به پزشک مراجعه کنید. بعضی از علائم می توانند ناشی از دیگر مشکلات سلامتی یا مشکلات بینایی هم باشد.

علائم آستیگماتیسم

آزمایش های تشخیص آستیگماتیسم

اپتومتریست یا چشم پزشک آستیگماتیسم را از طریق بررسی کامل چشم تشخیص می دهند. اپتومتریست پزشکی است که مشکلات بینایی و بیماری های چشمی را تشخیص می دهد. چشم پزشک پزشکی است که درمان پزشکی و جراحی را برای مشکلات بینایی و بیماری های چشمی انجام می دهد. اپتومتریست ها و چشم پزشکان می توانند از آزمایش های متعددی برای بررسی چشم ها و تشخیص آستیگماتسیم شما استفاده کنند.

1. آزمایش سنجش قدرت بینایی

در طی ارزیابی سنجش قدرت بینایی برای تعیین اینکه چه قدر می توانید حروف ها را خوب بخوانید از شما می خواهند که حروف را از جدول در فاصله معینی بخوانید.

آزمایش های تشخیص آستیگماتیسم

2. آزمایش انکسار نور

در آزمایش انکسار چشم از دستگاه منکسر کننده نور استفاده می شود. دستگاه دارای چند لنز عینک اصلاحی با قدرت های متفاوت است. پزشک از شما می خواهد در حالی که از طریق لنزهای دستگاه منکسر کننده که قدرت متفاوتی دارند، نگاه می کنید از روی جدول بخوانید. آنها در نهایت لنزی که مناسب دید درست شما است را پیدا خواهند کرد.

3. کراتومتر

کراتومتر روشی است که پزشکان به وسیله آن انحنای قرنیه را با آن اندازه می گیرند. آنها از طریق نگاه کردن به چشم های شما از طریق کراتومتر این کار را انجام خواهند داد.

درمان های آستیگماتیسم

موارد خفیف آستیگماتیسم نیازی به درمان ندارند. پزشک می تواند آستیگماتیسمی که باعث مشکلات بینایی می شود را با یکی از روش های زیر درمان کند.

1. لنزهای اصلاح

عینک های اصلاح و لنزها معمول ترین و تهاجمی ترین درمان برای آستیگماتیسم هستند که توسط پزشک تجویز می شوند.

درمان های آستیگماتیسم

2. ارتوکراتولوژی (شکل دهی مجدد قرنیه با لنزهای تماسی)

ارتوکراتولوژی درمانی است که از لنزهای تماسی سخت موقتا برای تصحیح انحنای نامنظم قرنیه استفاده می شود. برای مدت زمان محدودی از لنزهای تماسی سخت استفاده خواهید کرد. می توانید موقع خواب لنز در چشم داشته باشید و در طول روز آنها را بردارید. بعضی از افراد در زمان ارتوکراتولوژی دید واضحی در طول روز بدون لنز های تصحیحی دارند. مزیت روش ارتوکراتولوژی فقط زمان استفاده از آنها است. دید شما بعد از قطع استفاده از روش ارتوکراتولوژی به حالت قبلی خودش باز خواهد گشت.

3. جراحی

اگر شما بیمار با آستیگماتیسم خیلی شدید باشید، پزشک تان می تواند روش جراحی انکساری را پیشنهاد دهد.این نوع جراحی شامل استفاده از لیزرها یا چاقو الماسی کوچک برای تغییر شکل قرنیه می باشد. این کار به طور دائمی آستیگماتیسم را اصلاح می کند. سه نوع روش جراحی معمول برای آستیگماتیسم: لیزیک، کراتکتومی فوتورفراتیک (یا روش PRK)، عمل ار کی (رادیال کراتوتومی) هستند. همه جراحی ها کمی خطر به همراه دارند. قبل از انجام عمل آستیگماتیسم با پزشک تان در مورد خطرات و مزایای عمل صحبت کنید.

سه نوع روش جراحی معمول برای آستیگماتیسم

پیچیدگی های مرتبط  با آستیگماتیسم

اگر آستیگماتیسم یکی از چشم ها اصلاح نشود تنبلی چشم می تواند رخ دهد. تنبلی چشم را آمبلیوپی هم می نامند.

دورنمای بلند مدت

لنزهای اصلاحی یا جراحی معمولا می توانند دید طبیعی شما را برگردانند. هیچ روش شناخته شده ای برای پیشگیری از پیشرفت آستیگماتیسم وجود ندارد.

منبع: healthline

از
2
رای