خواص خیار برای سلامتی نوزادان و دستورالعمل های غذایی با خیار برای کودک

خواص خیار برای سلامتی نوزادان و دستورالعمل های غذایی با خیار برای کودک بهترین زمان خوردن خیار برای نوزادان 11 ماهگی است. خیار خواص زیادی برای کودکان دارد مثل: تسکین مشکلات پوست و... می باشد. قبل از تهیه خیار برای کودک، پوست آن را جدا کنید. معده کودک ممکن است بلافاصله قادر به هضم آن نباشد.

هیچ فصل، زمان و موقعیتی وجود ندارد که خیار بخشی از وعده غذایی هر خانواده ای را تشکیل ندهد. معمولا به عنوان سالاد یا یک غذای جانبی سرو می شود، خیار حتی به عنوان یک میان وعده اتفاقی خورده می شود یا یکی از اجزاء مهم در وعده غذای اصلی است. وقتی کودک شما شروع به غذا خوردن می کند، در این موقعیت قرار می گیرید که به او مقداری خیار بدهید، زیرا این یکی از بی خطرترین غذاها برای امتحان کردن است. کودک باید به روش صحیح و در زمان مناسب تغذیه شود که باید همراه رعایت نکات احتیاطی زیادی باشد.

آیا نوزادان می توانند خیار بخورند؟

در یک تذکر کلی، همانند سایر مواد جامد و سبزیجات و میوه هایی که برای کودک مفید هستند، خیار نیز می تواند در همین دسته قرار بگیرد. دادن خیار به کودک مشکلی ندارد و می تواند به او در جذب فواید این ماده مغذی کمک کند.

چه موقع می توانید کودک خود را با خیار آشنا کنید؟

در مورد فهمیدن زمانی که کودک می تواند خیار بخورد، این ماده غذایی باید در کنار سایر مواد غذایی جامد قرار گرفته و به کودک داده شود. این کار معمولا در بین سنین 6 تا 8 ماهگی کودک صورت می گیرد. با این وجود، شیردهی به کودک حداقل تا یک سالگی ادامه داشته باشد و خوردن غذاهای جامد از حدود سن 11 ماهگی کودک شروع شود.

چه موقع می توانید کودک خود را با خیار آشنا کنید؟

فواید خیار برای سلامتی نوزادان

خوردن خیار می تواند مواد مغذی بسیاری برای فرزندتان فراهم کرده و فوایدی که می تواند به سالم نگه داشتن کودک کوچک شما در طول رشد وی کمک کند.

1. مشکلات پوستی را تسکین می دهد

پوست حساس کودک می تواند به راحتی در برابر حملات مختلف بر روی پوست واکنش نشان دهد، محدوده ای از نیش حشرات تا سوختگی های کوچک را در بر می گیرد. این اتفاق ها معمولا در نهایت اثری مانند جوش بر روی پوست باقی می گذارند که می تواند بسیار تحریک کننده باشد. کیفیت خیار برای کمک به آرامش پوست در بین خانم ها کاملاً مشهور است. بریدن یک تکه خیار و قرار دادن آن بر روی ناحیه تحریک شده می تواند درد را تسکین داده و تورم را تا حدی کاهش دهد.

2. به عنوان تسکین دهنده درد عمل می کند

با توجه به عدم بلوغ رشدی در کودک، دادن مسکن های دارویی برای او ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد. مشاهده شده که خیار فواید خاصی دارد که یادآور عملی است که توسط مسکن ها انجام می شود. این امر در درجه اول به دلیل وجود فلاونوئیدهایی است که در آن وجود دارد. اینها دارای خاصیت ضد درد هستند که می توانند در تسکین درد در شرایط خاص کمک کنند.

خواص خیار برای سلامتی نوزادان

3. رفع مشکلات معده

خواص سالم خیار همچنین این قابلیت را دارند که هنگام حل مشکلات معده، به عنوان یک داروی قوی شناخته شوند. درمان طبیعی اسیدیته، زخم معده یا هر نوع مشکل معده ای، مصرف خیار است. نوشیدن آب خیار که با بخارپز کردن آن آماده شده است، خرد کردن تکه های خیار و له کردن آنها به منظور تهیه خمیر بهترین راه برای دادن خیار به کودک است. آب خیار نیز فواید مشابهی دارد.

4. منبع غنی از آب

گاهی اوقات، نوزادان از نوشیدن آب خودداری می کنند یا تمایل به خوردن موادی دارند که به اندازه کافی آب ندارد. این حالت بیشتر در تابستان ها اتفاق می افتد که گرما اشتها را کم می کند. ثابت شده که خیار در این زمینه به عنوان یک نجات دهنده عمل کرده؛ زیرا تقریبا 95 درصد این ماده از آب تشکیل شده است. دادن خیار به کودکتان برای جویدن، می تواند عطش تشنگی او را برطرف کرده و همچنین نمک و مواد معدنی لازم در بدن را که به دلیل کم آبی از بین رفته اند دوباره برای بدن آنها فراهم کند.

فواید سلامتی خیار برای نوزادان

5. وجود آنتی اکسیدان ها در خیار

فرآیندهای متابولیکی بدن باعث ایجاد سموم مختلف و مواد زاید از جمله رادیکال های آزاد می شود. اینها مواد روبنده ای هستند که به بافت های سالم و عناصر بدن از جمله دی ان ای بدن آسیب می رسانند. برای جلوگیری از رشد آنها در داخل بدن کودک، دادن خیار به او می تواند آنتی اکسیدان هایی را برای بدن او فراهم کرده که رادیکال های آزاد را محصور کرده و آنها را از بدن دفع می کنند و آن کودک کوچک را سالم نگه می دارند.

6. مقدار زیادی ویتامین

ما شرط می بندیم که قبل از اینکه حتی تعداد ویتامین های موجود در یک خیار را شمارش کنید، از انجام این کار منصرف می شوید. خیار تقریبا همه چیز دارد، هر چیزی که برای رشد کودک، چه از نظر جسمی، عصبی، پیشرفت بینایی، گردش خون، ترکیب آهن، سلامت استخوان و غیره لازم است.

مزایای خیار برای سلامتی نوزادان

اقدامات احتیاطی در هنگام دادن خیار به کودک

قبل از اینکه بپرسید چگونه یک غذا با خیار درست کرده تا به کودک خود بدهید، لازم است در هنگام تغذیه کودک با خیار، موارد احتیاطی را در نظر بگیرید.

 • خیار را با سایر سبزیجات مخلوط کرده و تطبیق دهید. همه اینها را می توان با هم مخلوط کرد تا پوره ای تشکیل شود که طعم بسیار بهتری به آن می بخشد و آن را برای یک کودک خوش طعم می کند.
 • هنگامی که اولین بار به کودک خود خیار می دهید، بررسی کنید که کودک به آن آلرژی نداشته باشد. مقدار کمی به او خیار بدهید و سپس یک فاصله زمانی چند روزه صبر کنید تا متوجه هر گونه واکنش نامناسب شوید. اگر همه چیز بی خطر است، باز هم به او خیار بدهید.
 • از دادن خیار خام به کودک اجتناب کنید، زیرا ممکن است میکروب هایی در داخل آن وجود داشته باشد. همیشه خیار را با جوشاندن و بخارپز کردن آماده کنید تا به راحتی پوره ای آماده کرده و هر باکتری موجود در داخل آن را از بین ببرید.
 • قبل از تهیه خیار برای کودک، پوست آن را جدا کنید. معده کودک ممکن است بلافاصله قادر به هضم آن نباشد. خیار سالم که عاری از هر گونه لکه باشد، خریداری کنید. مقدار کمی از آن را بخورید تا اطمینان حاصل کنید که خیار تلخ نیست.

اقدامات احتیاطی در هنگام دادن خیار به کودک

دستورالعمل های غذایی با خیار برای کودک

در این قسمت چند دستورالعمل تهیه غذا با خیار برای کودک ارائه شده که می توانید به سادگی آنها را به کودک بدهید.

1.  طرز تهیه پوره خیار برای کودکان

در اینجا یک دستورالعمل فوق العاده برای تهیه پوره خیار کودک همراه با فواید سایر سبزیجات ارائه شده است:

آنچه برای تهیه نیاز دارید
 • خیار
 • برگ های ریحان
 • خامه ترش
 • نمک پنیر
چگونه این غذا را تهیه کنیم؟
 • خیارها را به صورت نواری بریده و دانه های آن را خارج کنید.
 • خیارها را همراه با سایر مواد له کنید تا قوام آن مناسب شود.
 • این غذا را به همین صورت به فرزند خود بدهید و یا اگر قادر به جوییدن میوه است، چند میوه به آن اضافه کنید.

دستورالعمل های غذایی با خیار برای کودک

2.  طرز تهیه خیار نعنادار با ماست برای کودکان

یک دستور العمل خوب همراه با میوه مناسب برای کمی طعم های بیشتر است.

آنچه برای تهیه این غذا نیاز دارید
 • خیار
 • برگ نعنا
 • ماست
 • گلابی
چگونه این غذا را تهیه کنیم؟
 • خیارها را بریده و دانه های آن را جدا کنید. سپس آن را خرد کرده و له کنید.
 • گلابی ها را پوست کنده و هسته آن را جدا کرده، سپس در تکه های کوچک خرد کرده و آنها را نیز له کنید.
 • آنها را همراه با برگ های نعنا و ماست در یک کاسه ریخته و به خوبی مخلوط کنید. آن را بیشتر مخلوط کرده تا پوره تهیه کنید.

طرز تهیه خیار نعنادار با ماست برای کودکان

دادن خیار به کودک 6 ماهه یا ترجیحاً کودکانی که یک سال را تمام کرده اند می توانند مقدار بسیار زیادی مواد مغذی برای آنها فراهم کند و به بهبود سلامت آنها به شیوه ای مؤثر کمک کند. همانطور که با معرفی هر مورد غذای جدید، مراقب واکنش های آلرژی زا هستید، خیار را به طور سالم برای لذت بردن کودک خود آماده کنید.

منبع: firstcry

از
0
رای