بررسی دلایل ایجاد خار پاشنه + درمانهای خانگی و روش پیشگیری

بررسی دلایل ایجاد خار پاشنه + درمانهای خانگی و روش پیشگیری خار پاشنه، رسوبات کلسیم بیرون زده است که در نزدیکی استخوان کف پاشنه پا رشد می کند. در ادامه با علائم و دلایل بروز این مشکل آشنا می شوید و سپس به بررسی درمان های خانگی و همچنین درمان های پزشکی خواهیم پرداخت.

خار پاشنه، رسوبات کلسیم بیرون زده است که در نزدیکی استخوان کف پاشنه پا رشد می کند. خار پاشنه می توانند در اثر فعالیت های مکرر مانند رقصیدن یا دویدن ایجاد شده یا مربوط به فاسیا پلانتار باشد. اگر در زیر پای خود در نزدیکی پاشنه پا احساس درد دارید، ممکن است دچار خار پاشنه شده باشید. درد آن را با استفاده از یک بسته یخ یا با مصرف ایبوپروفن تسکین دهید. درمان های خانگی شامل اسپیلنت های شبانه و حرکات کششی خاص است. اگر درمان های خانگی کمکی نمی کنند، در مورد تزریق کورتیزون یا جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

روش اول

درمان های خانگی خار پاشنه

1. قبل از فرض کردن اینکه مشکل چیست، برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

اگر بیماری هنوز در شما تشخیص داده نشده است، قبل از شروع هر گونه درمان خانگی، مهم است که ابتدا به پزشک مراجعه کنید. سایر اختلالات ممکن است مشابه با خار پاشنه باشند. پزشک برای تایید تشخیص نیاز به معاینه فیزیکی و تصویربرداری اشعه ایکس یا سی تی اسکن دارد. در مورد هر نوع درمان خانگی که در نظر دارید در هنگام مراجعه به پزشک از او بپرسید.

2. در هنگام خواب، از اسپیلنت شب استفاده کنید.

اسپیلنت های شبانه، پابندهایی هستند که به قسمت ناحیه مصدوم پا، مچ پا و قسمت پایینی پا به طور هم زمان وصل می شوند. اسپلینت های کششی در هنگام خواب، رباط فاشیا پلانتار را کشیده که به کاهش درد کمک می کند . به این اسپیلنت ها معمولا «اسپیلنت شبانه فشیا پلانتار» یا «اسپیلنت های پاشنه» گفته می شود. می توانید آنها را به صورت آنلاین، در فروشگاه های کالای ورزشی و از تجهیزات پزشکی خریداری نمایید. برخی از اسپیلنت ها در اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ موجود هستند. سایر برندها با مارک های گوناگونی از کفش ها متناسب هستند.

ممکن است در ابتدا استفاده از اسپلنت های شب برای شما ناراحت کننده باشد، اما آنها می توانند موثر باشند. اسپیلنت شب کمک می کند تا در هنگام خواب، نگه دارنده فاسیا پلانتار و تاندون آشیل در حالت دراز باشند تا غلاف فاسیا را عریض تر کند. اسپیلنت های شبانه به کشش ماهیچه های ساق پا و تقویت قوس کف پا کمک می کنند. از اسپیلنت های شبانه باید هر شب به طور منظم استفاده شود و عدم استفاده از آنها در طول شب از تاثیر آنها می کاهد.

3. برای شل شدن رباط، حرکات کششی انجام دهید.

پاهای خود را در پوزیشن نشسته به صورت صاف بر روی کف زمین قرار دهید. پای آسیب دیده را بر روی زانوی پای دیگر خود قرار دهید. انگشت پای راست خود را بگیرید و به آرامی آن را به سمت خود بکشید. اگر نتوانستید به انگشت پای خود برسید، یک حوله را دور آنها بپیچید و حوله را به سمت خود بکشید. برای 10 ثانیه در حالت حرکت کششی باقی بمانید و این کار را 20 مرتبه تکرار کنید. در صورت تمایل می توانید پاها را عوض کرده و پای آسیب ندیده خود را نیز بکشید! این ورزش را در هنگام صبح، قبل از هر گونه ایستادن یا راه رفتن انجام دهید.

درمان خار پاشنه

4. حرکت کششی ساق پا را برای تقویت دراز شدگی فاسیا پلانتار انجام دهید.

دستان خود را بر روی دیوار قرار دهید. پای مصدوم خود را در پشت خود دراز کنید (از پشت دراز کنید) و پای خود را صاف نگه دارید. پای آسیب ندیده خود را به گونه ای در جلو قرار دهید که زانوی شما خم باشد. باسن خود را به دیوار نزدیک کنید و برای 10 ثانیه در وضعیت کششی قرار دهید. باید کشیدگی در قسمت عضلات ساق پا را حس کنید . کشش را 20 مرتبه تکرار کنید. مشکلی ندارد که این کار را برای پای آسیب ندیده خود نیز تکرار کنید.

5. تکنیک ورزش با میله را بر روی پای مصدوم خود امتحان کنید.

به یک فروشگاه لوازم فلزی بروید و یک میله به طول 150 میلی متر و قطر 20 میلی متر خریداری کنید. به گونه ای بایستید که به یک نیکمت تکیه داده و ناحیه آسیب دیده پا شدیدا بر روی کف زمین فشار وارد می کند. میله را با حرکات رو به جلو و رو به عقب برای 1 تا 2 دقیقه در ناحیه آسیب دیده بچرخانید. در ابتدا ممکن است درد شدیدتر به نظر برسد، اما با ادامه این کار کاهش خواهد یافت. این کار را چند مرتبه در روز تکرار کنید. نباید بعد از چند روز دردی احساس کنید، اما ممکن است در ابتدا درد را حس کنید.

روش دوم

به دنبال مداخله پزشکی باشید

1. در مورد تزریق کورتیزون به پزشک مراجعه کنید.

کورتیزون استروئید دارای خواص ضد التهابی قوی است. از پزشک معمول خود در مورد تزریق کورتیزون برای فاسیا پلانتار سوال بپرسید تا میزان درد و التهاب را کاهش دهید. برخی از پزشکان معمولی و عمومی تزریق را در مطب خود انجام می دهند یا می توانند شما را برای انجام این کار به یک متخصص ارجاع دهند. کورتیزون در مدت 3 الی 5 روز پس از تزریق شروع به تاثیرگذاری می کند. اثرات آن می تواند از چندین روز تا چندین ماه ادامه داشته باشد نتایج معمولا متفاوت خواهد بود. این روش درمانی برای اکثر افراد مناسب است.

تزریق کورتیزون معمولا یک روش درمانی موقتی است و پزشک ممکن است تعداد دفعات تزریق را محدود کند. تزریق زیاد در این ناحیه می تواند باعث پارگی فاسیا پلانتار در کف پا شود. به خاطر داشته باشید که بسیاری از اختلالات علاوه بر خار پاشنه می توانند باعث ایجاد درد پاشنه پا شوند.

2. کفه کفش ارتوپدیک داشته باشید که توسط متخصص امراض پا برای شما تهیه شده است.

کفه کفش ارتوپدیک عموما گران قیمت تر از کفه های پاشنه و کفی معمولی خریداری شده به صورت بدون نسخه هستند. با این وجود، آنها به طور خاص برای نیاز شما طراحی شده اند، که آنها را برای استفاده طولانی مدت بسیار موثر و کمک کننده می کند. اگر از آن به درستی مراقبت کنید، کفه کفش ارتوپدیک معمولا برای 5 سال دوام خواهد داشت.

3. در مورد «درمان با شوک ویو تراپی» (ESWT) با پزشک خود صحبت کنید.

ESWT یک روش پزشکی غیر تهاجمی برای بهبود خار پاشنه است که شامل تکانه های شوک با انرژی بالا است که به اطراف پاشنه پا فرستاده می شوند. این کار ممکن است باعث بهبود بافت آسیب دیده فاسیا پلانتار شود. ESWT معمولا در چندین جلسه در طول زمان توسط پزشک مشخصی انجام می شود. ممکن است افزایش میزان درد را دقیقا بعد از خاتمه درمان احساس کنید، اما تسکین آن معمولا چند روز بعد از درمان انجام می شود. ESWT نتایج دائمی ندارد. این روش درمانی معمولا به عنوان آخرین روش قبل از روش جراحی برای درمان در نظر گرفته می شود. دلیل اینکه ESWT برای برخی از اشخاص موثر است، ناشناخته است. این احتمال وجود دارد که موج شوک باعث ایجاد التهاب در ناحیه تحت درمان شود و این باعث می شود تا بدن خون بیشتری را به ناحیه آسیب دیده ارسال کند که این امر باعث بهبودی خار پاشنه می شود.

4. اگر هیچ روش درمانی دیگری موثر نیست، در مورد گزینه درمانی جراحی تحقیق کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک معمولا درمان های خانگی را برای 12 ماه جهت اثربخشی تجویز می کند. اگر هیچ روش درمانی دیگری درد خار پاشنه را تسکین نداد، در مورد گزینه جراحی با پزشک خود مشورت کنید. جراحی همیشه به حل این اختلال کمک نمی کند و همیشه باید به عنوان آخرین اقدام در نظر گرفته شود.

درمان های خانگی خار پاشنه

خار پاشنه و دو نوع جراحی که پزشک ممکن است در مورد آنها با شما صحبت نماید:

1. «فاشیوتومی پلانتار پشت پا» که شامل برداشتن بخشی از فاسیا پلانتار است تا فشار بر روی اعصاب پا را کاهش دهد. آسیب عصبی، ناپایداری قوس پا، و پارگی فاسیا پلانتار همه از عوارض احتمالی این جراحی محسوب می شوند. با این وجود، اگر مزایای احتمالی این روش جراحی از خطرات آن بیشتر باشد، ممکن است هنوز هم بخواهید از این گزینه درمانی استفاده کنید.

2. «فاشیوتومی پلانتار آندوسکوپی» بسیار شبیه به روش فاشیوتومی پلانتار پشت پا است، با این تفاوت که برش های کوچک تری اعمال می شود تا سریع تر تسکین پیدا کند. آندوسکوپی میزان بالاتری از آسیب عصبی را در پی دارد، بنابراین این مساله را قبل از انجام این عمل جراحی در نظر داشته باشید.

روش سوم

تسکین درد خار پاشنه

1. از ورزش فاصله بگیرید و کمی استراحت کنید.

باید حداقل به مدت یک هفته با پاهایی که درد می کنند، هر چقدر که می توانید فعالیت نکنید. در هنگام استراحت به دلایل احتمالی مشکل فکر کنید تا متوجه شوید که چگونه می توانید برخی از تغییرات را ایجاد نمایید.

2. یک بسته یخ را بر روی پاشنه پا اعمال کنید.

یک بسته یخ را برای 10 تا 15 دقیقه و حداقل دو مرتبه در روز بر روی پاشنه پا خود قرار دهید. یخ می تواند به تسکین درد کمک کرده و با کاهش جریان خون در این ناحیه، مانع از تورم شود. اگر خار پاشنه شما همراه با فاشیلیت مزمن است، می توانید کف پا را بر روی یک قوطی یا بطری یخ زده بچسبانید.

3. برای کاهش درد، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) را امتحان کنید.

گزینه های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند درد را به طور موقت تسکین داده و به کاهش التهاب کمک کنند. تا زمانی که از دستورالعمل درج شده بر روی بسته بندی محصول برای دوز مصرفی پیروی کنید، استفاده از این داروها برای تسکین این آسیب ها بی خطر است. اگر مسکن های مصرفی به تسکین درد ایجاد شده توسط خار پاشنه کمک نمی کند، باید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر دچار تورم در مفاصل مختلف شده اید و داروهای ضد التهابی هیچ تاثیری ندارند، به پزشک مراجعه کنید.

4. لایه پاشنه یا کفی پا خریداری کنید تا لایه ای محافظ برای کف پا در داخل کفش ایجاد کند.

 لایه محافظی بیشتر می تواند در هنگام ایستادن یا راه رفتن درد را تسکین دهد. پدهای پاشنه سیلیکونی نرم، گزینه های ارزان قیمتی هستند و می توانید آنها را به صورت فاقد نسخه خریداری کنید. کفی های کفش را می توانید به راحتی به صورت بودن نسخه خریداری کنید، و می توانند بسیار ارزان قیمت باشند (16). برای کمک به تراز کردن استخوان های پا و پاشنه پا، از کفی های پاشنه پا استفاده کنید. ممکن است با وجود کفی پاشنه پا بیشتر عرق کنید، پس اغلب جوراب و کفش خود را عوض کنید. کفی های کفش عمومی را از داروخانه یا فروشگاه های کفش خریداری کنید. بر روی قسمت قوس مانند آن فشار وارد کنید تا مطمئن شوید که خراب نمی شود. همچنین می توانید کفی ها را از یک پزشک متخصص تهیه کنید تا سفارشی برای شما ساخته شوند.

5. آرام آرام به فعالیت های معمول خود بازگردید.

در بسیاری موارد، بیشتر از آن درد دارید که بتوانید یک ورزش روزمره شدید را انجام دهید که بر روی پاشنه پا فشار وارد کرده و یا به آن آسیب برساند. به بدن خود توجه کنید و فعالیت های مختلفی از جمله شنا و دوچرخه سواری انجام دهید تا خار پاشنه بهبود پیدا کند.

عوامل موثر بر ایجاد خار پاشنه

برخی از فعالیت هایی که می توانند باعث خار پاشنه شوند، به شرح زیر هستند:

  •  دویدن بیش از حد یا دویدن بر روی یک سطح سخت مانند سطح بتنی
  • سفت کردن عضلات ساق پا
  • کفش هایی با جذب ضربه ضعیف
از
1
رای