خوردن عسل در بارداری: آیا زنان باردار می توانند عسل بخورند؟

خوردن عسل در بارداری: آیا زنان باردار می توانند عسل بخورند؟ اکثر والدین می دانند که به کودکان زیر یک سال نباید عسل خام بدهند، اما در مورد نوزادانی که هنوز بدنیا نیامده اند چطور؟ آیا خوردن عسل در دوران بارداری بی خطر است یا برای جنین مضر است؟

بسیاری از والدین از این واقعیت آگاه هستند که نوزادان و شیرخواران کوچکتر از 1 سال نباید عسل خام بخورند؛ زیرا خطر باکتری های بوتولیسم را برای آنها به همراه دارد. عسل حاوی یک نوع باکتری خاص است که می تواند منجر به بوتولیسم در نوزادان شود. در سن زیر یک سال، سیستم گوارشی نوزادان به اندازه کافی رشد نکرده تا بتواند با اطمینان همه باکتری های موجود در عسل خام را کنترل کند، بنابراین مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که هیچ کودکی زیر 1 سالی، نباید عسل خام بخورد. با این وجود، والدین ممکن است از خود بپرسند که اگر نوزادان نمی توانند عسل بخورند، آیا این قوانین در مورد نوزادانی که هنوز به دنیا نیامده اند نیز اعمال می شود؟ آیا خوردن عسل برای زن باردار بی خطر است، یا خوردن عسل می تواند به نوزاد متولد نشده آنها آسیب برساند؟

چرا عسل خطرناک است؟

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، خطر اصلی عسل این است که چون یک ماده غذایی خام است، حاوی باکتری هایی است که می تواند منجر به بوتولیسم شود. بوتولیسم نوعی بیماری است که منجر به فلجی در بدن می شود و در اثر نوروتوکسین ها به وجود آمده که توسط نژاد اسپورهای باکتریایی به نام کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود.

هنگامی که اسپورهای باکتری در بدن قرار دارند، بوتولینوم نوروتوکسین تولید می کنند، این همان چیزی است که برای انسان خطرناک است و باعث فلجی در بدن می شود. بوتولیسم ناشی از باکتری است که در واقع در خاک و گرد و غبار وجود دارد، بنابراین تقریباً در همه حال در اطراف ما است. این باکتری تقریباً در هر سطح خانه وجود دارد، از فرش گرفته تا پیشخوان ها، حتی پس از تمیز کردن. اگرچه مصرف باکتری ها برای کودکان و بزرگسالان سالم معمولاً مضر نیست و منجر به بروز علائم بیماری بوتولیسم نمی شود.

خوردن عسل در دوران بارداری

با این حال، بزرگسالان و کودکان با نوزادان متفاوت هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها خاطرنشان می کند که برخی از نوزادان پس از مصرف اسپورهای بوتولیسم مستعد ابتلا به این بیماری هستند. عسل حاوی برخی از اسپورهای کلستریدیوم شناخته شده است، به همین دلیل خطر ابتلا به این بیماری در نوزادان را به همراه دارد؛ زیرا خوردن آن باعث می شود که این اسپورها مستقیماً به دستگاه گوارش کودک وارد شود.

اینکه چرا برخی از نوزادان به بوتولیسم مبتلا می شوند و دیگر نوزادان مبتلا نمی شوند، هنوز درک نشده است، اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها خاطرنشان می کند که هیچ نوزاد زیر یک سالی عسل نخورد تا از این خطر در امان باشد. روده نوزادان به اندازه بزرگسالان رشد نکرده است و حاوی بسیاری از باکتری های «خوب» برای دور نگه داشتن باکتری های بد نیست، همچنین باکتری هایی با عملکرد سیستم ایمنی ندارد که با باکتری های بد مبارزه کنند. بنابراین، هنگامی که اسپورها در دستگاه گوارش کودک قرار دارند، می توانند راحت تر رشد کرده و سم بوتولیسم را تولید کنند، این ماده خطرناکی است که باعث ایجاد این علائم می شود.

چرا خوردن عسل برای کودک زیر یکسال خطرناک است

آیا زنان باردار می توانند عسل بخورند؟

اگر باردار هستید یا قصد دارید در آینده نزدیک باردار شوید، این احتمال وجود دارد. احتمالاً در مورد قوانین و محدودیت هایی غذایی که زنان در دوران بارداری می توانند بخورند بسیار شنیده اید. توصیه های واقعی پزشکان و متخصصان در مورد این که کدام غذاها می توانند بیشترین سود را برای مادر و نوزاد در دوران بارداری داشته باشند، وجود دارد، هشدارهایی درباره غذاهایی که در واقع می توانند به کودک متولد نشده آسیب برسانند و البته اطلاعاتی در مورد همه غذاهایی که «مفید» هستند. پیشنهاداتی که ممکن است خانواده، دوستان و حتی افراد غریبه در فروشگاه های مواد غذایی یا کافی شاپ ارائه دهند.

متاسفانه تمام توصیه هایی که در مورد غذا خوردن و غذا نخوردن وجود دارد، می تواند گیج کننده باشد، به ویژه اگر بار اول است که باردار می شوید. و حتی برای مادرانی که قبلا دوران بارداری را پشت سر گذاشته اند، می توانند احساسی مانند «قوانین» در مورد تغذیه داشته باشند و آنچه برای کودکان بهترین است، همیشه در حال تغییر است. با این وجود، خبر خوب این است که یک جواب ساده در مورد این سوال که آیا مصرف عسل برای زنان باردار در حین بارداری بی خطر است یا خیر، وجود دارد.

آیا زنان باردار می توانند عسل بخورند؟

دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا مصرف عسل در هنگام بارداری برای زنان بی خطر است:

1. دستگاه گوارش زن می تواند باکتری ها را کنترل کند

روده بزرگسالان با احتمال بیشتری قادر به دور نگه داشتن هر گونه هجوم احتمالی اسپورهای کلستریدیوم است، زیرا میکروبیوم گوارشی در بزرگسالی به خوبی تثبیت شده است. فلور محافظتی در روده بزرگسالان با احتمال بیشتری وجود دارد که مانع از رشد اسپورها می شود، بنابراین مانع از رشد بوتولیسم می شود. فلور محافظ بیشتر همچنین به معنی فضای کمتری برای رشد باکتریها است. در این حالت، هیچ فضایی برای رشد باکتری ها مناسب نیست. بیشتر اوقات، بوتولیسم فقط نمی تواند در دستگاه گوارش سالم رشد کند. و اگرچه درست است که سیستم ایمنی زن در دوران بارداری ضعیف می شود، اما در بارداری های طبیعی و سالم، تغییری در فلور هضم وجود ندارد که منجر به افزایش خطر بوتولیسم شود.

2. بعید است که سم بوتولیسم به کودک منتقل شود

مقاله ای که در سال 2010 در مجله پزشک خانواده کانادا منتشر شده است، توضیح می دهد که به علت وزن مولکولی آن، سم بوتولینوم بعید است از جفت عبور کرده و به کودک برسد. این بدان معناست که حتی اگر زن عسل بخورد و اسپورهای بوتولیسم را در بدنش داشته باشد، به کودک منتقل نمی شود. همانطور که احتمالاً تصور می کنید، بوتولیسم در دوران بارداری نیز بسیار نادر است، بنابراین برای پزشکان بررسی دقیق اثرات باکتری ها بر روی زنان باردار و نوزادان دشوار بوده است. با این حال، این واقعیت که سموم بوتولیسم نمی تواند از جفت عبور کند نیز به این معنی است که گزارش شده است زنانی که در دوران بارداری خود به بوتولیسم مبتلا شده اند، هیچ تأثیر منفی بر روی کودکشان نداشته است. در موارد نادر گزارش شده که در آن یک زن باردار به بوتولیسم شده است، اما هیچ مدرکی از نقص هنگام تولد یا بوتولیسم نوزادی یافت نشد.

دلایل بی خطر بودن، خوردن عسل در دوران بارداری

یک تذکر ایمنی

اگرچه خوردن عسل به طور کلی در دوران بارداری بی خطر محسوب می شود، اما زنانی که مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده (IBD) دارند، ممکن است بخواهند در مورد خوردن عسل در دوران بارداری احتیاط بیشتری کرده و با پزشک خود در مورد اینکه آنها چه چیزی در مورد عسل پیشنهاد می کنند و هر گونه احتمال افزایش خطر عفونت، مشورت کنند. اگر بیماری وجود داشته باشد که در اثر آن دستگاه گوارش یا فلور به طور عادی کار نکند، خواه از اختلال سیستم ایمنی باشد، یا از نظر ساختاری، ممکن است خطر بروز بوتولیسم در یک زن باردار را در پی داشته باشد.

اگر مقدار زیادی عسل به عنوان بخشی از رژیم غذایی منظم می خورید و اخیرا دوره های مصرف آنتی بیوتیک داشته اید، یا در آینده نزدیک به درمان با آنتی بیوتیک نیاز دارید، ممکن است بخواهید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. آنتی بیوتیک ها می توانند بر فلور طبیعی در روده تاثیر بگذارند و روده را در معرض ابتلا به هر نوعی از عفونت ها قرار دهند. اگر تصمیم به مصرف عسل در دوران بارداری گرفته اید، ممکن است بخواهید اطمینان حاصل کنید که عسل خریداری شده پاستوریزه بوده و توسط یک بازرس مواد غذایی تایید می شود. اگرچه مصرف عسل خام نیز در دوران بارداری ایمن در نظر گرفته می شود، اما هرگز ضرری ندارد که مطمئن شوید غذای شما از یک منبع ایمن و بازرسی شده است.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که عسل هنوز هم در درجه اول از قند تشکیل شده است، بنابراین اگر در دوران بارداری از وزن خود مراقبت می کنید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از مصرف شکر اضافی خودداری کنید، یا اگر بیماری مانند دیابت دارید، می خواهید منابع قند مصرفی خود را نیز محدود کنید.

توصیه های ایمنی برای مصرف عسل در دوران بارداری

آیا عسل فواید سلامتی دارد؟

با همه این صحبت ها در مورد عسل و بوتولیسم، ممکن است شروع به تعجب کنید که آیا اصلاً خوردن عسل ارزش این خطر را دارد؟ آیا خوردن عسل فواید سلامتی دارد یا باید از مصرف آن به طور کلی اجتناب کرد؟ در واقع در خوردن عسل چندین فایده وجود دارد. اگرچه به طور کلی، عسل به عنوان یک منبع غذایی ویتامینی یا سرشار از مواد معدنی تلقی نمی شود، اما هنوز تصور می شود که این ماده غذایی دارای فواید غذایی است. مطالعات محدود نشان داده است كه خوردن عسل ممكن است به بهبود بيماری هايی مانند آسم كمک كند، در بهبود زخم ها و در درمان سرفه ها و تسكين گلودرد نیز مفيد است. عسل همچنین به عنوان جایگزین برای شیرین کردن خوراکی ها مانند دسرها و غذاها به کار می رود. و فراموش نکنیم که عسل خوشمزه است و بر اساس انواع محلی زنبورها و گیاهان، طعم های متنوعی دارد.

نتیجه گیری

اگرچه آگاهی از رژیم غذایی به عنوان یک زن باردار مهم است و اطمینان از تغذیه مناسب می تواند به تأمین همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز شما و کودک شما کمک کند، اما دلیلی برای قطع مصرف عسل در دوران بارداری وجود ندارد. شما باید از خطر خوردن غذاهای خام در دوران بارداری آگاه باشید؛ زیرا این مواد می توانند حاوی باکتری های مضر هم برای شما و هم برای کودک شما باشند، اما خوشبختانه عسل خام همان خطر را به همراه ندارد.

عسل برای زنان باردار و برای نوزاد متولد نشده خطری ندارد، بنابراین اگر از طعم عسل در چای خود لذت می برید، یا شیرینی های خود را با عسل شیرین می کنید، یا حتی از آن به عنوان روشی کاملا طبیعی برای تسکین گلودرد استفاده می کنید، با خیال راحت می توانید عسل به مقدار زیاد در دوران بارداری مصرف کنید. و اگر تصمیم دارید از عطر و طعم شیرین عسل در دوران بارداری خود لذت ببرید، سعی کنید نسخه های پاستوریزه و معتبر عسل را خریداری کرده، بنابراین می توانید مطمئن باشید که عسل از سایر آلاینده ها نیز ایمن است.

منبع: verywellfamily

از
1
رای