رژلب در دوران بارداری | آیا استفاده از رژ لب برای بارداری مضر است؟

رژلب در دوران بارداری | آیا استفاده از رژ لب برای بارداری مضر است؟ مطالعات جدید نشان می دهد که رژ لب ها علاوه بر مقادیر سرب، دارای 8 فلز مضر مثل: آلومینیوم، کادمیوم و... است که می تواند در پوست جذب شود. زایمان زودرس، افزایش سقط جنین از مضرات استفاده از رژ لب در دوران بارداری می باشد.

همه داشتن لب های قرمز و خوشرنگ را دوست دارند. با یک رژ قرمز خیلی سریع آماده مهمانی می شوید. اما این زیبایی به چه قیمتی خواهد بود، آیا می خواهید سلامتی خود و کودک متولد نشده خود را در معرض خطر قرار دهید؟

آیا استفاده از رژ لب برای بارداری مضر است؟

مطالعاتی که به تازگی منتشر شده است، می گوید که نه تنها بیشتر رژ لب ها مقادیری سرب دارند، بلکه بسیاری از مارک های رژ لب و برق لب دارای هشت نوع فلز دیگر نیز هستند: کادمیوم، آلومینیوم، کبالت، تیتانیوم، منگنز، کروم، مس و نیکل. (آلومینیوم موجود در رژ مانع پخش شدن قرمزی آن به اطراف دهان می شود و رژ لب های حاوی اکسید تیتانیوم باعث سفید شدن روی لب ها می گردد.)

وقتی صحبت از فلزات پنهان رژ لب های می شود مهمترین مقصر ها رژهایی با رنگ صورتی جیغ، قرمز پررنگ، قهوه ای و برق لب ها هستند. رنگ های روشن تر، مات یا کرم های لب نسبتاً ایمن تر هستند. چیزی که ممکن بیشتر شما را ناراحت کند این است که تحقیقات نشان می دهد بسیاری از زنان (که زنان باردار نیز مستثنی نیستند!)، بیش از 20 بار در روز رنگ لب خود را لمس می کنند. در طول این مدت، فلزات مضر در پوست و بافت شما جذب می شود و احتمالاً در هنگام خوردن و نوشیدن نیز وارد بدن شود. در اصطلاح پزشکی به آن قرار گیری طولانی مدت در معرض خطر گفته می شود.

مضرات استفاده از رژلب در دوران بارداری

در حالی که لازم نیست خیلی مضطرب شوید، به گفته کارشناسان در مواردی نگرانی هایی وجود دارد، به خصوص اگر باردار هستید. میزان سرب و دیگر فلزات در رژ لب بسیار جزئی است، اما تمایل به تجمع سریع در بدن دارد. یافته ها نشان می دهند هیچ مقادیری از سرب در بدن بی خطر نیست، به خصوص برای زنان باردار، زیرا آنها می توانند مسمومیت سربی را به بدن جنین خود انتقال دهند و این سرب برای جنین ضرر بیشتری خواهد داشت و آسیب جدی تر وارد می کند. به علاوه، مقدار زیاد سرب می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد و موجب زایمان زودرس شود. همچنین سرب می تواند احتمال آسیب مغزی، کلیوی و سیستم عصبی را بالا ببرد یا مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک شما ایجاد کند.

بنابراین بهترین کاری که باید انجام دهید این است که برچسب لوازم آرایشی را بخواهید. طی بررسی انجام شده توسط کمپین بی خطرترین لوازم آرایشی، لیستی از 11 رژ لب وجود دارد که می تواند به شما زیبایی ببخشد و سطح قابل توجهی از سرب را نیز دارا نباشد. اگر به دنبال رژ لب مناسب تری هستید باید رژهایی با سطح پایین این فلزات را انتخاب کنید تا مطمئن باشید به کودک آسیب نمی رسد. با عدم استفاده از رژ یا انتخاب درست می توانیم سلامت را تضمین کنید و شب ها نیز بهتر بخوابید!

رژ لب در بارداری و خطرات آن

منبع: parents

از
4
رای