دلایل بروز یبوست در دوران بارداری و راه های پیشگیری از آن

دلایل بروز یبوست در دوران بارداری و  راه های پیشگیری از آن بیش از نیمی از خانم ها در دوران بارداری خود، دچار مشکلات و ناراحتی هایی از جمله یبوست می شوند. یبوست در دوران بارداری می تواند با مصرف میوه، برنج قهوه ای و ورزش کاهش یابد

یکی از مشکلات رایج در طول دوران بارداری یبوست است؛ بیش از نیمی از زنان باردار در طول دوران بارداری خود یبوست می گیرند.

یکی از دلایل بروز یبوست در دوران بارداری افزایش هورمون پروژسترون است که باعث شل شدن عضلات صاف ازجمله لوله های گوارشی در سرتاسر بدن می شود. یعنی غذا به آهستگی از روده عبور می کند.

این مشکل ممکن است در دوران بارداری به دلیل فشار ناشی از بزرگ شدن رحم در ناحیه راست روده، به مرور بیش تر شود. مکمل های آهن به ویژه مکمل های با دوز بالا منجر به وخیم تر شدن یبوست می شود.

چگونه می توانم در طول دوران بارداری مانع بروز یبوست شوم؟

در اینجا به چند روش برای پیشگیری از یبوست و یا کاهش آن در دوران بارداری اشاره می کنیم:

روش های پیشگیری و کاهش یبوست در دوران بارداری

1- مصرف غذاهای با فیبر بالا

مصرف غذاهایی ازجمله: انواع غلات، نان ها، برنج قهوه ای، لوبیا ها و مصرف روزانه میوه و سبزیجات تازه؛ همچنین می توانید دو قاشق غذاخوری گندم سبوس دار (که در فروشگاه های موادغذایی سلامت موجود است)  را به غلات وعده صبحانه اضافه کنید. اگر چه ممکن است پس از چند روز متوجه تغییر شوید.

فیبر برای پیشگیری از یبوست در دوران بارداری

2- آب فراوان بنوشید

سعی کنید روزانه 108 اونس  لیوان آب یا نوشیدنی های دیگر را مصرف کنید. (مصرف مایعات در طول روز, تا زمانی که ادرارتان روشن یا به رنگ زرد کمرنگ شود، علامت هیدراتاسیون، کافی است.) نوشیدن روزانه یک لیوان آبمیوه, به ویژه آب آلو، می تواند مفید باشد. برخی افراد معتقد هستند که یک نوشیدنی گرم به محض بیدار شدن از خواب به عملکرد بدن کمک می کند.

3- ورزش منظم

پیاده روی، شنا، دوچرخه ثابت و یوگا به کاهش یبوست کمک کرده و باعث احساس راحتی و تندرستی  بیشتری می شود.

4- توجه به نیازهای بدن

احتمالا روده ها بعد از وعده های غذایی فعال هستند, بنابراین در صورت نیاز ،بعد از وعده غذایی زمانی را به استفاده از توالت اختصاص دهید زمانی که احساس  می کنید روده باید تخلیه شود از رفتن به  توالت  خودداری نکنید.

"ویتامین های قبل از زایمان" دیگری را استفاده کنید. اگر مولتی ویتامین های  قبل بارداری حاوی دوز بالای آهن هستند، ولی مشکل کم خونی ندارید از متخصص خود بخواهید که این مولتی ویتامین ها را با داروهایی که دوز کمتری آهن دارند جایگزین کنند.

اگر موارد بالا به شما کمکی نمی کند و یا انجام دادن آنها برایتان دشوار است با متخصص خود، در مورد استفاده از مکمل های با فیبر بالا, یا یک ملین و یا روان کننده معده مشورت کنید.

آیا یبوست در طول دوران بارداری را باید جدی گرفت؟

به طور مداوم نه, اما گاهی اوقات یبوست در دوران بارداری میتواند علامت بیماری دیگری باشد. اگر یبوست شدید دارید که با درد شکم و همراه با اسهال  یا موکوس و خون است, فورا دکتر و یا ماما را در جریان بگذارید.

همچنین تحریک روده با یک حرکت یا عبور مدفوع سفت می تواند منجر به هموروئید وخیم  در قسمت رگهای ورم کرده راست روده شود.

اگرچه هموروئید ممکن است به شدت درد آور باشد. اما به ندرت باعث مشکلات جدی تر می شوند.

در اکثر موارد به محض تولد نوزاد این دردها از بین می روند. با وجود این اگر درد ناشی از آن شدید است و یا در ناحیه راست روده دچار خونریزی شده اید به متخصص خود اطلاع دهید.

از
5
رای