مضرات صابون آنتی باکتریال: 5 علت برتر برای استفاده نکردن از صابون های ضد باکتری

مضرات صابون آنتی باکتریال: 5 علت برتر برای استفاده نکردن از صابون های ضد باکتری طبق تحقیقات انجام شده بهتر است از مصرف طولانی مدت از صابون های آنتی باکتریال که در سال های اخیر بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است خودداری شود؛ در ادامه 5 دلیل برای مضر بودن صابون های ضد باکتری بیان شده است.

پنج دلیل برای این که چرا باید استفاده از صابون ضد باکتری را متوقف کنید، سازمان غذا و دارو یک موضع جدید جسورانه در مورد صابون ضد باکتری اعلام کرد: "تولیدکنندگان باید نشان دهند که هم ایمن و هم موثرتر از شستن ساده با صابون معمولی و آب است, یا آنها باید ظرف چند سال آینده آن را از قفسه ها بیرون ببرند." حدود 75 درصد از صابون‌ های مایع ضد باکتری و 30 درصد میله‌ها از ماده شیمیایی به نام تری کلوزان بعنوان یک جز فعال استفاده می‌کنند. این دارو که در ابتدا به طور جدی در محیط بیمارستان مورد استفاده قرار می گرفت، در دهه 1990 از سوی تولید کنندگان صابون و دیگر محصولات خانگی به کار گرفته شد، در نهایت به یک صنعت بسیار بزرگ به ارزش 1 میلیارد دلار رسید. علاوه بر صابون، ما شروع به قرار دادن مواد شیمیایی در دستمال ها، ژل های دست، تخته های برش، پدهای تشک و همه نوع مواد خانگی کرده‌ ایم زیرا برای ریشه‌ کنی هر گونه اثر باکتری از محیط‌ زیست خود بهترین تلاشمان را می‌کنیم.

اما تری کلوزان که در محصولات خانگی بدون نسخه به کار برده شد هرگز به طور کامل توسط سازمان غذا و دارو مورد ارزیابی قرار نگرفت- به طور باور نکردنی به این آژانس دستور داده شد که مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ ها را برای استفاده از تری کلوزان در محصولات خانگی در سال 1972 تولید کند، اما تنها پیش‌نویس نهایی خود را در 16 دسامبر سال گذشته منتشر کرد. گزارش آن‌ها، محصول چند دهه تحقیق، نشان می‌دهد که هزینه‌ های صابون‌های ضد باکتری احتمالا ً بیشتر از مزایای آن است و تولید کنندگان را مجبور می‌کند که غیر این را ثابت کنند. تولیدکنندگان تا سال 2016 این کار را انجام می‌دهند و یا محصولات خود را از قفسه‌ها بیرون می‌کشند. اما ما اینجاییم تا به شما بگوییم که احتمالا ً نباید به مدت طولانی برای توقف استفاده از صابون‌ های ضد باکتری صبر کنید.

چرا نباید به مدت طولانی از صابون آنتی باکتریال استفاده کرد

5 دلیل برتر برای استفاده نکردن از صابون های ضد باکتریایی

1. صابون های ضد باکتری از صابون معمولی و آب موثرتر نیستند

همانطور که در بالا ذکر شد، 42 سال تحقیق سازمان غذا و دارو در کنار تعداد بیشماری از مطالعات مستقل هیچ مدرکی که نشان دهد تری کلوزان مزایایی نسبت به صابون مدل قدیمی دارد؛ ارائه نکرده است. ساندرا کودر, معاون مرکز دارویی سازمان غذا و دارو, به آسوشیتدپرس گفت: " گمان می‌کنم بسیاری از مصرف کنندگانی وجود دارند که تصور می‌کنند که با استفاده از صابون ضد باکتری, خود و خانواده‌هایشان را از بیماری محافظت می‌کنند." "اما ما هیچ مدرکی نداریم که نشان دهد این مساله واقعا ً بر روی صابون ساده و آب صادق است"، تولیدکنندگان گویند شواهدی از اثر بخشی برتر تری کلوزان وجود دارد، اما این اختلاف ناشی از استفاده انواع روش های مختلف آزمایش است.

آزمایشاتی که تعداد باکتری ها را در دستان فرد پس از استفاده اندازه گیری می کنند نشان می‌دهند که صابون‌ های حاوی تری کلوزان کمی باکتری های بیشتری را نسبت به نمونه های معمولی از بین می برند. اما سازمان غذا و دارو اطلاعاتی را می خواهد که نشان می دهد این امر به سود بالینی واقعی مانند کاهش میزان عفونت تبدیل می شود. تاکنون، تجزیه و تحلیل مزایای سلامتی هیچ مدرکی را نشان نمی دهد که تریکلوزان می تواند باعث کاهش عفونت های دستگاه تنفسی یا دستگاه گوارش شود. این ممکن است به خاطر این واقعیت باشد که صابون‌ های ضد باکتری به طور خاص باکتری‌ ها را هدف قرار می‌ دهند، نه ویروس‌ هایی که باعث اکثر سرما خوردگی فصلی و آنفولانزا می‌شوند.

دلایل برتر استفاده نکردن از صابون های آنتی باکتریال

2. صابون های ضد باکتری پتانسیل ایجاد باکتری مقاوم در برابر آنتی‌ بیوتیک را دارند

دلیل اینکه سازمان غذا و دارو باعث می شود تولید کنندگان اثربخشی این محصولات را اثبات کنند، به دلیل طیف وسیعی از خطرات احتمالی سلامتی مرتبط با تریکلوزان است و مقاومت باکتری در درجه اول در این لیست قرار دارد. استفاده سنگین از آنتی بیوتیک ها می تواند باعث ایجاد مقاومت شود که نتیجه آن زیر مجموعه کوچکی از تجمع باکتری ها با جهش تصادفی است که به آن اجازه می دهد در معرض مواد شیمیایی زنده بماند. اگر این ماده شیمیایی مکرر به اندازه کافی مورد استفاده قرار گیرد، سایر باکتری ها را از بین می برد، اما اجازه می دهد این زیر مجموعه مقاوم گسترش یابد.

اگر این اتفاق در مقیاس گسترده ای رخ دهد، در اصل می تواند این ماده شیمیایی را در برابر گونه های باکتری ها بی فایده کند. در حال حاضر این یک مشکل بزرگ در پزشکی است - سازمان بهداشت جهانی آن را " تهدیدی برای امنیت بهداشت جهانی " نامیده است. برخی از گونه های باکتریایی (از مهم ترین آنها، استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین به اختصار مِرسا) حتی در برابر چندین داروی مختلف نیز مقاومت به دست آورده اند، تلاش‌ها را برای کنترل و درمان عفونت به هنگام شیوع آن‌ ها پیچیده می‌کند. مسئولان بهداشت می گویند قبل از اینکه بتوانیم بگوییم که تریکلوزان در حال تقویت مقاومت است، تحقیقات بیشتری لازم است اما تحقیقات متعددی در مورد این احتمال ابراز داشته اند."

عوارض صابون های ضد باکتری

3. صابون های ضد باکتری می توانند به عنوان اخلالگر غدد درون ریز عمل کنند

"تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که در موش ها، قورباغه ها و دیگر حیوانات، به نظر می رسد تریکلوزان در تنظیم هورمون تیروئید بدن دخالت داشته باشد، شاید به این دلیل که به طور شیمیایی شبیه هورمونی است که می‌تواند به جایگاه‌ های گیرنده آن متصل شود." در مورد انسان نیز نگرانی هایی وجود دارد که می تواند منجر به مشکلاتی از قبیل ناباروری، بلوغ زودرس مصنوعی، چاقی و سرطان شود. این تأثیرات مشابه هنوز در انسان یافت نشده است، اما سازمان غذا و دارو مطالعات حیوانات را "یک نگرانی" می نامد و خاطر نشان می کند که با توجه به حداقل مزایای استفاده طولانی مدت از تریکلوزان، احتمالا ارزش ریسک کردن ندارد."

4. صابون های آنتی باکتریال ممکن است منجر به مشکلات سلامتی دیگری نیز شوند

"شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کودکانی که در معرض طولانی مدت تریکلوزان قرار دارند، احتمال بیشتری برای ابتلا به آلرژی دارند، از جمله آلرژی بادام زمینی و تب یونجه. دانشمندان حدس می زنند که این می تواند نتیجه کاهش مواجهه با باکتری ها باشد، که می تواند برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن و رشد ضروری باشد. مطالعه دیگری نشان داد که تری کلوزان در انقباضات عضلانی در سلول‌ های انسانی و همچنین فعالیت عضلانی در موش‌ های زنده و ماهی‌ قنات دخالت می‌کند. این امر به ویژه با توجه به یافته های دیگر مبنی بر اینکه ماده شیمیایی می تواند به پوست نفوذ کرده و راحت تر از آنچه تصور می شود وارد جریان خون شود. به عنوان مثال، در بررسی سال 2008, تری کلوزان در ادرار 75 درصد از مردم آزمایش شده یافت شد.

مضرات صابون های ضد باکتری برای سلامتی

5. صابون های ضد باکتری برای محیط زیست بد هستند

"هنگامی که در صابون مقدار زیادی تریکلوزان استفاده می کنیم، این بدان معناست که تریکلوزان زیادی در آب تخلیه می شود. تحقیقات نشان داده اند که مقادیر کمی از مواد شیمیایی می توانند پس از تصفیه در گیاهان فاضلاب باقی بمانند و در نتیجه، تحقیقات سازمان زمین‌شناسی آمریکا بارها آن را در جوی ها و سایر بدنه های آبی تشخیص داده اند. تریکلوزان در محیط می تواند توانایی جلبکها در انجام فتوسنتز را مختل کند. این ماده شیمیایی همچنین محلول در چربی است، به این معنی که در بافت های چربی ایجاد می شود، بنابراین دانشمندان نگران این هستند که بتواند تجمع زیستی کند و در بافت‌ های بدن حیوانات بالاتر از زنجیره غذایی ظاهر شود، به عنوان تری کلوزان همه گیاهان و حیوانات زیر آنها متمرکز است. شواهد این احتمال در سال 2009 کشف شد، هنگامی که بررسی های دلفین های گلوگاه در ساحل کارولینای جنوبی و فلوریدا در مورد میزان مواد شیمیایی موجود در خون آنها مشاهده شد."

روش های جایگزین صابون آنتی باکتریال

اگر شما قصد دارید از صابون آنتی باکتریال مانند جانسون & جانسون، کایزر پرمننت و شرکت‌ های دیگری نیز اخیرا ً این کار را انجام داده‌اند, دست بکشید, شما دو گزینه دارید. یکی از آن‌ها ضد عفونی‌کننده دست غیر آنتی بیوتیکی است، مثل پورل که که حاوی هیچ تریکلوزان نیست و با استفاده از الکل قدیمی خوب هر دو باکتری و ویروس را از بین می برد. از آنجا که اثر بخشی شستشوی دست بستگی به مدت زمان شستشو بستگی دارد، در صورت محدود بودن زمان ممکن است یک ماده ضدعفونی کننده سریع موثرتر باشد.

اگرچه در خارج از بیمارستان ها، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری تست زمانی را توصیه می‌کند که احتمالا ً به عنوان یک کودک شنیدید: دستان خود را با صابون و آب معمولی بشویید. دلیل این امر این است که در حالی که الکل ضد عفونی کننده دست باکتری ها را از بین می برد، اما کثیفی یا هر چیز دیگری را که لمس کرده اید از بین نمی برد. اما شستشو ساده دست باید این کار را انجام دهد. نیازی به آب گرم نیست و برای تمیز کردن صحیح بهتر است حدود 30 ثانیه شستشو کنید تا به درستی پاک شود.

روش های جایگزین صابون آنتی باکتریال

منبع: smithsonianmag

از
1
رای