اشتباهات رایج در مسواک زدن که تا کنون نمی دانستید!

اشتباهات رایج در مسواک زدن که تا کنون نمی دانستید! برای حفظ سلامت دهان و دندان، مسواک زدن لازم است، اما کافی نیست. استفاده از نخ دندان و دهانشویه در کنار درست مسواک زدن می توان تا حد زیادی سلامت دندان ها را تأمین کند.

دندانپزشکان افشا کردند که برخی اشتباهات رایج در مسواک زدن می تواند به سلامت دهان و دندان صدمه بزنید و همچنین از مزایای فلوراید گفتند.

مراجعه به دندانپزشک و رعایت بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن منظم در منزل برای حفظ سلامت دندان ضروری است. وقتی صحبت از مسواک زدن می شود، بسیاری از ما این روال را دنبال می کنیم:

 • زدن خمیر دندان را روی مسواک
 • یک حرکت دایره آرام در دهان
 • تکرار حرکات در سطوح داخلی
 • تف کردن و شستن دهان

با این حال، این روش مسواک زدن تا حدی اشتباه است.

اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

سازمان بهداشت دهان و دندان توصیه می کند بعد از مسواک زدن دندان ها، تف کنید اما فوراً دهان را نشویید. در عوض به منظور به حداکثر رساندن مزایای فلوراید (که در اکثر خمیر دندان ها یافت می شود)، باید چند دقیقه قبل از شستشو، خمیر دندان را روی دندان ها نگه دارید. شستشو بعد از مسواک زدن باعث می شود که فلوراید از بین برود و اثرات پیشگیرانه آن را کاهش دهند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، فلوراید موجود در خمیر دندان باعث کاهش پوسیدگی دندان های کودکان شده است. بنابراین، نقش آن در حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است.

سه دنداپزشک اطلاعات خود درباره چگونه مسواک زدن و رعایت قوانین بهداشت دهان و دندان را که ممکن است به جلوگیری از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات شایع دندان کمک کند را در اینجا با شما به اشتراک گذاشته اند.

اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

قانون دو دقیقه ای برای مسواک زدن مؤثر

قبل از فکر کردن به تف کردن خمیر دندان (و شستن دندان)، باید به خاطر داشته باشید که چقدر وقت برای مسواک زدن می گذارید. مهمترین کاری که می توانید برای به حداکثر رساندن مزایای فلوراید خمیر دندان انجام دهید این است که مطمئن باشید زمانی کافی به مسواک زدن اختصاص می دهید. مسواک زدن برای حداقل دو دقیقه اطمینان حاصل خواهد کرد که تمام سطوح مینای دندان ها شانس پوشانده شدن با فلوراید را دارند.

برای کودکان یا بزرگسالان مستعد حفره های دندانی، شستشو با دهانشویه حاوی فلوراید یک روش عالی از تضمین تاثیر فلوراید روی دندان است و در عین حال از احساس تازگی و تمیزی که ایجاد می شود لذت خواهید برد.

همچنین توصیه می شود مسواک خود را به روش درستی در دست بگیرید که به درستی وارد دهان شود و دندان ها را تمیز کند. شما می خواهید مسواک و خمیر دندان را به همه قسمت های دندان برسانید. روش مناسب برای انجام این کار، مسواک زدن به روش Bass است، که طی آن مسواک با زاویه 45 درجه با سطح دندان قرار می گیرید تا الیاف مسواک بتواند جرم و باکتری ها را از زیر خطر لثه بشوید.

این نکته را در نظر داشته باشید: همیشه باید به آرامی و با یک مسواک نرم، مسواک بزنید. مسواک برقی می تواند به موثرتر بودن مسواک زدن شما کمک کند اما ضروری نیست.

برای حفظ سلامت دندان ها از فلوراید استفاده کنید

انجمن دندانپزشکی درباره استفاده از فلوراید می گوید: "فلوراید دوست شماست"، هر چه بیشتر آن را در دهان نگه استفاده کنید، نتیجه بهتری می دهد. فلوراید مانند یک زره برای دندان های شماست. دندان هایی که از طریق آب و خمیر دندان به طور مرتب در معرض فلوراید هستند، یک سیستم دفاعی قوی در مقابل پوسیدگی ایجاد می کند. علاوه بر این، ترکیبات فلوراید موجود در دهان می تواند روند پوسیدگی زودرس دندان را معکوس کند.

قرار گرفتن بیشتر در معرض فلوراید به تقویت مینای دندان و بهبود محافظت در برابر پوسیدگی کمک می کند، اما این بدان معنا نیست که شما باید با دهان پر از خمیر دندان در اطراف قدم بزنید.

بهترین راه برای اطمینان از دریافت کافی فلوراید عبارتست از:

 • نوشیدن آب حاوی فلوراید
 • همانطور که قبلاً توضیح داده شد، مسواک زدن به مدت دو دقیقه و دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید
 • بعد از مسواک زدن از دهانشویه فلوراید استفاده کنید
 • در مورد درمان فلوراید و ترمیم دندان ها با دندانپزشک صحبت کنید
 • خمیرد دندان را تف کنید، دهان را نشویید

توصیه های مشابه دیگری هم در این زمینه وجود دارد.

برای به حداکثر رساندن تاثیر فلوراید خمیر دندان، من به بیماران توصیه می کنم که تا 30 دقیقه از شستشوی دهان خودداری کنند. شما می توانید بیشتر خمیر دندان را بعد از مسواک زدن تف کنید، اما سعی کنید در صورت امکان از از شستشوی آن خودداری کنید. حتی اگر آن را برای چند دقیقه دیگر در دهان نگه دارید، فایده آن در مقابله با پوسیدگی دندان ها نیز بیشتر می شود.

مهم است که دو بار در روز، صبح و شب مسواک بزنید و اگر فرزند دارید به آنها نیز یادآوری کنند که از دندان های خود مراقبت کنند.

از آنجاییکه در طول شب ما بزاق کمتری تولید می کنیم و از این رو در برابر باکتری های تولید کننده اسید حفاظت کمتری انجام می دهیم، فلوراید باقیمانده از مسواک زدن روی دندان می تواند خاصیت مقابله با پوسیدگی در طول خواب را به حداکثر برساند.

برای حفظ سلامت دندان ها از نخ دندان، قبل از مسواک استفاده کنید

برای حفظ سلامت دندان ها از دهانشویه استفاده کنید

پورت جرویس، دندانپزشک ساکن نیویورک، به بزرگسالان توصیه می کند از دهانشویه استفاده کنند و کودکان ویتامین های فلوراید را بجوند. وی توضیح می دهد: "استفاده روزانه از دهانشویه به ترمیم مینای دهان که ناشی از اسیدیته طیف وسیعی از غذاها و نوشیدنی هاست کمک می کند. با این حال، اگر دندان ها با روش درست و به طور مرتب تمیز نشوند، شستشوها کمک لازم را به آنها نمی کند.

برای حفظ سلامت دندان ها از نخ دندان، قبل از مسواک استفاده کنید

در این دنیا سه گروه از افراد وجود دارند:

 • کسانی که قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده می کنند
 • گروهی که بعد از مسواک آن را بکار می برد
 • افرادی که اصلاً از نخ دندان استفاده نمی کنند

یک مطالعه کوچک در سال 2018 منتشر شده است که نشان می دهد بهترین روال این است: نخ دندان، سپس مسواک.

افرادی که ابتدا از نخ و سپس از مسواک استفاده می کردند، پلاک کمتری روی دندان داشتند نسبت به افرادی که ابتدا مسواک و سپس نخ دندان به کار می بردند. روش نخ دندان- مسواک یک روش عالی برای از بین بردن پلاک دندان است.

بعد از رعایت موارد بالا با دندانپزشک خود نیز صحبت کنید

اگر درباره استفاده از فلوراید سوال دیگری دارید، با یک دندانپزشک مشورت کنید. توجه داشته باشید که همه دندان ها شبیه به هم نیستند. برخی افراد با دندان های فوق العاده ای متولد می شوند و برخی دیگر مستعد پوسیدگی هستند. دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که برای حفاظت بیشتر از دندان ها علاوه بر روش های معمول بهداشت دهان و دندان از دهانشویه و فلوراید نیز استفاده کنید.

از
0
رای