هر آنچه باید در مورد تفاوت های جوش سرسفید و جوش سرسیاه و درمان آن بدانید

هر آنچه باید در مورد تفاوت های جوش سرسفید و جوش سرسیاه و درمان آن بدانید همه آکنه ها یکسان نیستند. به طور ساده تر، آکنه را می توان به برآمدگی های قرمز و جوش های سر سیاه یا جوش های سرسفید تقسیم کرد. درمان جوش های سرسفید و جوشهای سرسیاه زمان می برد.

آکنه، که معمولاً به عنوان جوش شناخته می شود، شایع ترین بیماری پوستی است که توسط پزشکان درمان می شود. یک بیماری مزمن است که حدود 85 درصد از نوجوانان و بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد.

تفاوت بین جوش سرسفید و جوش سرسیاه چیست، چرا این تمایز مهم است و چه درمانی وجود دارد؟

انواع آکنه

همه آکنه ها یکسان نیستند. به طور ساده تر، آکنه را می توان به برآمدگی های قرمز و جوش های سر سیاه یا جوش های سرسفید تقسیم کرد. این تقسیم مهم است زیرا هر نوع به طور متفاوت درمان می شود. جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید، که از لحاظ پزشکی به عنوان کومدون شناخته می شوند، می توانند در صورت و شانه ها تعداد بیشتری نسبت به برجستگی های قرمز پر از چرک داشته باشند.

بهداشت خوب و مداوم پوست می تواند به بهبود این بیماری کمک کند. بنابراین شناخت بیشتر در مورد علل ایجاد کومدون و چگونگی درمان آنها گامی در جهت شناخت پوست است.

جوش های سرسیاه

جوش های سر سیاه که به عنوان کومدون های باز نیز شناخته می شود، فولیکول هایی هستند که نسبت به منافظ معمولی پوست گسترده تر هستند. آنها مملو از چربی های سبوم، کراتین و سلولهای مرده هستند و واکنش شیمیایی حاصل از اکسیداسیون ملانین را متحمل شده اند. این به ماده موجود در فولیکول رنگ سیاه معمولی می بخشد. جوش های سر سیاه اغلب روی بینی مشاهده می‌شوند, اما در سایر نواحی صورت و بدن نیز دیده می‌شوند.

جوش های سرسفید

جوش های سرسفید، که به عنوان کومدون های بسته نیز شناخته می شوند، فولیکول هایی هستند که با مواد مشابه جوش های سرسیاه پر می شوند اما فقط منافذ میکروسکوپی در سطح پوست دارند. از آنجا که هوا نمی تواند به فولیکول برسد، مواد اکسیده نمی شوند و سفید باقی می مانند.

جوش های سرسفید

مراقبت از پوست

کلید اصلی مراقبت از پوست برای آکنه، سازگاری است. درمان شبانه یافت نشده است. اما استفاده از روش‌های مفید مراقبت از پوست به طور روزانه باعث بهبود وضعیت سلامتی فولیکول می‌شود. از آنجا که آکنه به دلیل خوردن غذاهای خاصی ایجاد نمی شود، محدود کردن رژیم غذایی مفید نیست. از آنجایی که به دلیل پوست "کثیف" نیز ایجاد نمی شود، شستشوی بیش از حد کمکی نمی کند و حتی می تواند باعث تحریک بیشتر پوست شود و در واقع آکنه را بدتر کند.

مواد آرایشی مبتنی بر روغن نباید مورد استفاده قرار گیرد زیرا این امر می تواند به تجمع روغن در فولیکول ها کمک کند. مواد آرایشی مبتنی بر آب که برچسب آن غیر کامدوژنیک است می توان با اطمینان از آن استفاده کرد.

جوش های سرسیاه

درمان جوش های سرسفید و جوش های سرسیاه

درمان جوش های سرسفید و جوشهای سرسیاه زمان می برد. اغلب درمان‌ها ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا یک تغییر قابل‌توجه مشاهده شود.

بنزوئیل پراکساید: بنزوئیل پراکساید دارای خاصیت ضد باکتریایی است و همچنین ممکن است واکنش شیمیایی را که پوشش فولیکول مو را تغییر می‌دهد، کاهش دهد. این ممکن است به کاهش انسداد ناشی از کومدون ها کمک کند. بنزوئیل پراکساید می‌تواند برای یک مورد خفیف کومدون یا برای کمک به جلوگیری از تشکیل دیگر کومدون ها مورد استفاده قرار گیرد.

رتینوئیدها: رتینوئیدهای موضعی معمولاً داروهای تجویز شده برای جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید هستند. 5

انواع رتینوئید شامل ترتینوئین (رتین آ, آویتا, رنوا), آداپالن (دیفرین) یا تازاروتن (تازوراک) هستند. رتینوئیدها مشتقات ویتامین A هستند و با افزایش جابجایی سلول‌ها و کاهش چسبندگی سلول‌های مرده عمل می‌کنند. آن‌ها به خارج کردن مواد مسدود شده کمک می‌کنند که منافذ را به حالت عادی باز می‌گرداند. رتینوئیدها می توانند تحریک کننده باشند، بنابراین باید دستورالعمل خاصی رعایت شود.

آنتی بیوتیک ها: در صورت آلوده شدن برخی از جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید، ممکن است از آنتی بیوتیک های موضعی یا آنتی بیوتیک های خوراکی تجویزی استفاده شود، اما آنتی بیوتیک ها به کومدون هایی آلوده نیستند کمک نمی کنند.

ایزوترتینوئین (آکوتان): ایزوترتینوئین (آکوتان) برای آکنه شدید کیستیک مورد استفاده قرار می گیرد و عوارض جانبی بسیاری دارد. هنگامی که به درستی استفاده شود برای کومدون بسیار موثر است اما معمولاً برای آکنه های خفیف از هر نوع تجویز نمی شود. با این وجود, برای کسانی که با آکنه کیستیک مقابله کرده اند، آکوتان می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند، و بهبود معمولاً پس از پایان درمان برای مدت طولانی ادامه می یابد. آکوتان می تواند باعث بروز نقایص شدید تولد و همچنین سایر عوارض جانبی شود و آزمایش خون ماهانه در هنگام استفاده از این دارو لازم است.

استخراج: استخراج ممکن است توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی، متخصص زیبایی یا چهره شناس روی کومونهای باز اعمال شود. برخی افراد علاقه مند به استخراج جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید خود هستند تا محتویات این زائده ها را بیرون بکشند. بسیاری از فروشگاه ها استخراج کننده های کومدون را برای این منظور به فروش می رسانند. استخراج کننده های کومدون اغلب فلزی هستند و انتهای یک طرف حلقه کوچک دارد. برای جوش های سرسیاه، دهانه استخراج کننده دور جوش سر سیاه قرار می گیرد و فشار پس از آن به سمت پایین و پهلو اعمال می شود. 

استخراج جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید

جوش های سرسفید اغلب باید پیشاپیش برجسته شوند. اگر تصمیم دارید که جوش های سرسیاه و جوش های سرسفید را خودتان استخراج کنید، حتماً این کار را به درستی انجام دهید. ابزارها باید ضد عفونی شوند و استخراج باید به آرامی و با دقت انجام شود. اگر در مورد انجام استخراج شک و تردید دارید، یک چهره شناس یا متخصص زیبایی را پیدا کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. استخراج نباید روی جوش ملتهب انجام شود زیرا می تواند منجر به زخم شود.

نتیجه گیری

جوش های سرسفید و جوش های سرسیاه انواع آکنه هستند که افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می دهند. گزینه های درمانی مناسبی در دسترس است، بنابراین نیازی به رنج بردن از این وضعیت در سکوت نیست. ارائه دهنده مراقبت های اولیه می تواند درمان آکنه را آغاز کرده و موارد خفیف تا متوسط ​​را بفهمد. اگر آکنه شما شدید است یا به درمان پاسخ نمی دهد، برای گزینه های بیشتر باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

از
1
رای