آموزش گام به گام طرز تهیه صابون کاستیل (زیتون) خانگی

آموزش گام به گام طرز تهیه صابون کاستیل (زیتون) خانگی این دستور تهیه صابون کاستیل ممکن است ساده به نظر برسد، زیرا از مواد کمی تشکیل شده است، اما حتما هر مرحله را مرور کنید، زیرا مراحل حیاتی برای ساخت صابون با 100 درصد روغن زیتون وجود دارد.

امروز قصد دارم نحوه تهیه صابون کاستیل خود را توضیح دهم. در آموزش این دستور تهیه، در مورد نکات و ترفندهای بسیار خاص برای ساخت موفق صابون کاستیل حقیقی صحبت خواهم کرد. این صابون با مخلوط اسانس دوست داشتنی روغن گریپ فروت ما، یعنی روغن اسانس گریپ فروت صورتی و روغن اسانس ترنج معطر شده است. ترکیب روغن های اسانس گریپ فروت و ترنج، دو روغن اسانس مورد علاقه من برای مخلوط شدن هستند! دستور تهیه صابون کاستیل من یک قالب 5 پوندی (2.5 کیلوگرم) از صابون را می سازد و ما از یکی از قالب های صابون جامد آکریلیک موجود در وبسایت مواد ساخت صابون استفاده می کنیم. یکی از قالب های ساخت صابون چوبی 5 پوندی برای ساخت این دسته صابون مناسب است.

صابون کاستیل دقیقا چیست؟

تعریف دقیق صابون کاستیل، صابونی است که تنها از روغن زیتون صابون شدنی تهیه شده است. صابون کاستیل در واقع صابون تهیه شده از 100٪ روغن زیتون است. در صنعت ساخت صابون های خانگی و جامد کوچک، مرسوم است که هر گونه صابون ساخته شده از روغن سبزیجات را در نظر گرفته و همه انواع چربی های حیوانی را حذف کرده تا صابون کاستیل تهیه کنند. طبق تعریف دقیق صابون کاستیل، این روش در واقع صحیح نیست. در ادامه، فرمول دقیق ساخت صابون های کاستیل را خواهید یافت. این دستور تهیه صابون کاستیل ممکن است ساده به نظر برسد، زیرا از مواد کمی تشکیل شده است، اما حتما هر مرحله را مرور کنید، زیرا مراحل حیاتی برای ساخت صابون با 100 درصد روغن زیتون وجود دارد.

 • روغن زیتون (درجه 1): 56 اونس (100 درصد آن روغن) معادل 1.5 کیلوگرم
 • اسانس روغن گریب فروت (صورتی رنگ): 43 گرم (1.5168 انس)
 • روغن اسانس ترنج: 32 گرم (1.1288 انس)
 • آب مقطر: 17 انس (نیم لیتر)
 • قلیاب (آب مخصوص صابون پزی): 7.359 انس (208 گرم)

*این دستور تهیه دارای چربی فوق العاده 3 درصد است.

*تمام اندازه گیری ها، به صورت اندازه گیری وزنی بوده و مایع نیستند.

صابون کاستیل چیست

آموزش گام به گام دستور تهیه صابون کاستیل 

1. مرحله 1

اولین مرحله، ساخت محلول قلیاب جهت ساخت صابون کاستیل است. 208 گرم قلیاب خشک را در داخل یک محفظه ایمن در برابر مواد شیمیایی و حرارت اندازه گیری کنید. مطمئن شوید که قلیاب را بر حسب واحد گرم اندازه گیری می کنید؛ زیرا استفاده از این واحد اندازه گیری کوچک بسیار دقیق تر از اندازه گیری بر حسب اونس است.

2. مرحله 2

در مرحله بعدی، 17 انس آب مقطر را اندازه گیری کنید. مطمئن شوید که این کار را در محفظه ایمن در برابر مواد شیمیایی و حرارتی انجام می دهید. برای دستورالعمل تهیه صابون کاستیل، ما از مقدار آب کمتری نسبت به حالت عادی تهیه محلول قلیاب استفاده می کنیم. این «کاستن آب» هنگام تهیه صابون روغن زیتون شدیدا پیشنهاد می شود؛ زیرا به ایجاد قالب صابون محکم تر کمک کرده و زمان عمل آوری آن را کاهش می دهد. اکثر فرمول های دستور تهیه صابون کاستیل، محصولاتی بسیار نرم تولید می کنند؛ زیرا هیچ روغن جامدی در یک صابون کاستیل واقعی وجود ندارد، بنابراین ما هر کاری که می توانیم انجام می دهیم تا سختی در این دسته از محصولات تقویت شود.

به خاطر داشته باشید که این «کاستن آب» جزئی، منجر به محلول قلیاب قوی تری می شود که در نتیجه سوزش آورتر و خطرناک تر خواهد بود. بنابراین، هنگام تهیه این دسته صابون ها، از تمام تجهیزات ایمنی صابون مانند عینک ایمنی و دستکش لاستیکی خود استفاده کنید. همچنین من شدیدا توصیه می کنم که یک بطری سرکه در نزدیکی خود داشته باشید تا در صورت هر گونه ریختن قلیاب به طور تصادفی، آن را بر روی قلیاب بریزید. سرکه، سدیم هیدروکسید را خنثی می کند.

مراحل ساخت صابون کاستیل در خانه

3. مرحله 3

در نهایت، قلیاب خشک خود را بر روی آب مقطر اندازه گیری شده بریزید و هم زمان با یک قاشق مقاوم در برابر مواد شیمیایی و حرارت، آن را هم بزنید. همانطور که قلیاب و آب را با هم مخلوط می کنید، سریعا متوجه خواهید شد که دمای محلول با سرعت زیادی افزایش می یابد. این واکنش همچنین دود قوی و مضری ایجاد می کند. مطمئن شوید که این بخار قلیاب را تنفس نمی کنید و همیشه مخلوط قلیاب خود را در فضای باز یا در یک منطقه با تهویه مناسب و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری می کنید. در این مرحله، محلول قلیاب شما با موفقیت ساخته شده است. یک دماسنج را در درون مایع قرار داده و آن را برای استفاده های آتی در یک جای ایمن نگهداری کنید. ما نیاز داریم تا محلول قلیاب ما به دمایی کمتر از 110 درجه فارنهایت برسد.

4. مرحله 4

در مرحله بعد، ما به اندازه گیری روغن های ساخت صابون در قابلمه های استیل ضد زنگ نیاز داریم. از آنجا که این یک دستور العمل تهیه صابون کاستیل واقعی است، ما فقط نیاز به اندازه گیری 56 اونس از روغن زیتون درجه 1 نیاز داریم.

5. مرحله 5

بر خلاف بسیاری از دستورالعمل های تهیه دیگر صابون ها، هیچ روغن سختی در دستور تهیه صابون کاستیل واقعی که نیاز به ذوب کردن داشته باشد وجود ندارد، با این حال، ما نیاز داریم که روغن زیتون را تقریبا به اندازه 110 درجه فارنهایت گرم کنیم و برای این کار آن را بر روی شعله اجاق پخت قرار می دهیم. دماسنج را در داخل روغن زیتون قرار دهید و شروع به گرم کردن روغن کنید. از بررسی دمای روغن زیتون به طور مرتب اطمینان حاصل کنید، زیرا نمی خواهید که بیشتر از 110 درجه فارنهایت گرم شود.

آموزش ساخت صابون زیتونی در منزل

6. مرحله 6

در حالی که روغن زیتون ما در حال افزایش دما و محلول قلیاب ما در حال کاهش دما است، ما قصد داریم تا مواد افزودنی دیگر مورد نیاز در دستور تهیه را آماده کنیم. برای این دستورالعمل تهیه صابون کاستیل، تنها مواد افزودنی ما دو روغن ضروری موجود در ترکیب اسانس ما هستند. در ظروف جداگانه، 43 گرم روغن اسانس گریپ فروت صورتی و 32 گرم روغن اسانس ترنج را اندازه گیری کنید. این دو روغن اسانس طبیعی با طرز شگفت انگیزی با هم مخلوط می شوند!     

من شخصاً دوست دارم روغن های اسانس را برای مخلوط خود در ظروف جداگانه مانند این اندازه گیری کنم؛ زیرا به من این امکان را می دهد که اگر به طور تصادفی هنگام تهیه مخلوط یکی از آنها را بیشتر ریخته ام، اضافه آن را از ظرف خارج کنم. بدیهی است که اگر روغن های اسانس را در یک ظرف اندازه گیری کنید، در صورت لزوم خارج کردن یکی از روغن ها امکان پذیر نخواهد بود؛ زیرا آنها اکنون با هم ترکیب شده اند. اکنون آنها را در یک ظرف با هم ترکیب نمایید، بنابراین این مخلوط آماده اضافه شدن به قالب صابون شما در زمان مورد نظر است.

7. مرحله 7

در حالی که ما مخلوط روغن های اسانس گریپ فروت- ترنج را آماده می کنیم، روغن زیتون ما به احتمال زیاد تا دمای مطلوب گرم شده است. به خاطر داشته باشید که برای تهیه این صابون، قبل از اینکه از روغن زیتون برای تهیه صابون کاستیل استفاده کنیم؛ روغن زیتون باید دمایی در حدود 110 درجه فارنهایت داشته باشد. به خاطر داشته باشید که روغن زیتون ما دقیقا نباید 110 درجه فارنهایت باشد. این دما تنها یک دمای تقریبا ترجیحی برای ساخت قالب صابون کاستیل است. دمایی بین 100 تا 110 درجه فانهایت، برای موفقیت در ساخت صابون کافی است.

قابلمه تهیه صابون را از روی شعله اجاق برداشته و دمای روغن زیتون را کنترل کنید. اگر دمای روغن زیتون شما بیش از 110 درجه فارنهایت است، می توانید با قرار دادن قابلمه در داخل سینک ظرف شویی پر از یخ، دمای آن را پایین بیاورید. در این مرحله، همچنین باید دمای محلول قلیاب را کنترل کنید، زیرا می توانید در صورت لزوم از همین روش برای خنک کردن محلول قلیاب استفاده نمایید.

اگر دمای محلول قلیاب به میزان غیر قابل قبولی پایین آمده است، به خاطر داشته باشید که شما همیشه می توانید از «حمام آب گرم» برای رساندن دمای محلول قلیاب و آب به دمای مورد نظر استفاده کنید. برای انجام این کار نیز از همان روش دقیق ذکر شده در بالا استفاده نمایید، تنها به جای پر کردن سینک با یخ، آن را با آب داغ پر کنید. البته، اگر نیاز به بالا بردن دمای روغن خود دارید، همیشه می توانید قابلمه روغن زیتون را بر روی شعله اجاق گاز بازگردانید و از همان روش تنظیم دمای شعله کم استفاده کنید.

طرز تهیه صابون کاستیل در خانه

8. مرحله 8

در این مرحله، روغن زیتون و محلول قلیاب به دمای مطلوب خود رسیده اند و افزودنی های لازم حاضر و آماده برای اضافه کردن به دستور تهیه صابون کاستیل در زمان نیاز هستند. در نهایت، ما آماده ساخت صابون هستیم!

 • به آرامی محلول قلیاب خود را به روغن زیتون گرم اضافه کرده و آنها را با استفاده از یک قاشق ایمن در برابر مواد شیمیایی و حرارت به صورت دستی هم بزنید.
 • به خاطر داشته باشید که این محلول قلیاب به علت ریختن آب کمتر از حالت طبیعی قوی تر است، پس در هنگام ریختن با احتیاط عمل کنید!
 • تا زمانی که یک بافت و رنگ یکنواخت حاصل شود، روغن زیتون و محلول قلیاب را هم بزنید.
 • اکنون که روغن زیتون و قلیاب کاملا مخلوط شده اند، مخلوط روغن اسانس گریپ فروت و ترنج را به آن اضافه کنید. آیا بوی فوق العاده ای ندارد؟
 • روغن های اسانس را هم بزنید تا یک بار دیگر به یک بافت و رنگ یکنواخت دست پیدا کنید.
 • اکنون، برای سرعت بخشیدن به کارها، شروع به هم زدن مخلوط صابون کاستیل با یک همزن دستی کنید.
 • به هم زدن مخلوط ادامه دهید تا زمانی که اثر آن باقی بماند. می توانید آماده بودن آن را از طریق ریختن چند قطره خمیر صابون بر روی خود خمیر صابون امتحان کنید. اگر اثر قطره های خمیر صابون بر روی بقیه خمیر حتی برای چند لحظه باقی ماند، خمیر برای ریختن در قالب آماده است.

آموزش گام به گام طرز تهیه صابون کاستیل

9. مرحله 9

اکنون که دستور العمل تهیه صابون کاستیل تکمیل شده است، صابون را در داخل قالب بریزید.

10. مرحله 10

اجازه دهید که صابون به مدت 24 تا 36 ساعت در داخل قالب باقی بماند یا تا زمانی که صابون به اندازه کافی جامد شده و قابل جدا کردن از قالب بدون صدمه دیدن باشد. به خاطر داشته باشید که از آنجایی که این فرمول دقیق تهیه صابون کاستیل است، از 100 درصد روغن زیتون تهیه شده که ممکن است زمان جامد شدن صابون در قالب بیشتر طول بکشد.

11. مرحله 11

در مرحله بعد، صابون های خود را در اندازه های مناسب برش دهید. در این مرحله می توانید از یک دستگاه برش صابون سیمی یا برش دهنده صابون هدایت شونده استفاده کنید. البته، هر کدام از این روش ها به شما امکان برش سریع و آسان قطعه های برابر صابون را می دهد. 

دستورالعمل ساخت صابون زیتون خانگی

12. مرحله 12

در نهایت، صابون های جامد آماده خود را برای استفاده در جا صابونی قرار دهید. برای اکثر فرآیندهای سرد تهیه صابون، به شما توصیه می کنم که به مدت 4 تا 6 هفته برای به عمل آمدن صابون صبر کنید. برای دستورالعمل تهیه صابون کاتسیل، به هر حال نیاز به زمان بیشتری برای سخت شدن صابون خواهید داشت. اکنون به خاطر داشته باشید که صابون کاستیل تازه ساخته شده بعد از چند روز از ساخت، کاملا برای استفاده بی خطر است؛ اما زمان عمل آوری بیشتر به آن این امکان را می دهد تا سخت تر، ملایم تر و با دوام تر شود.

نتیجه گیری

ما این دستور تهیه صابون کاستیل را به این منظور طراحی کرده ایم که تا حد امکان از نرمی آن کاسته شود. شاید متوجه شده باشید که این دسته صابون ها تنها 3 درصد چربی بالا دارند. اکثر دستورهای تهیه صابون ما، حدود 5 درصد چربی بالا دارند. از درصد چربی بالا در این دستور تهیه کاسته شده است تا سختی را در صابون کاستیل نهایی تهیه شده افزایش دهد. چربی اضافی کمتر در صابون، قطعا محصول نهایی تولید شده را سخت تر خواهد کرد. ما همچنین میزان آب استفاده شده در این دسته صابون ها را کاهش داده ایم. به طور معمول، ما از محلول قلیاب 28 درصد استفاده می کنیم، اما برای این صابون، ما از محلول قلیاب 30 درصد استفاده کردیم. این کم کردن سهم مایع، کمک می کند تا نوار صابون سریع تر سخت شود.

منبع: soap-making-resource

از
2
رای